Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Teacher: Neculai Alina


School: Scoala cu clasele I-VIII Principesa Maria Sinaia
Class: pregatitoare A,B
Level: Beginners
Type of lesson: Communication
Skills: Speaking,Listening
Method of teaching: Communicative method
Teaching technique: Dialogues, Poems
Materials: Pictures
Nivelul experential:copiii au cunostinte suficiente pentru buna desfasurare a activitatilor
Obiective Cadru:-insusirea corecta a sunetelor din limba engleza
-imbogatirea vocabularului cu cuvinte noi
-stimularea interesului pentru o alta civilizatie si cultura
Obiective de referinta:
-sa-si insuseasca in mod constant cuvinte si expresii noi
-sa-se exprime in propozitii corect din punct de vedere gramatical
-sa numere corect
-sa-si dezvolte spiritul de echipa
-sa recunoasca numarul ales
Metode si procedee:explicatia,exercitiul,asocierea imaginilor cu
cuvantul,demonstratia,problematizarea
Forme de organizare:frontal,individual si pe echipe
Material didactic:jetoane cu cifre,puisorul ,,Tweety,planse cu cifre.
Sarcina didactica:alegerea jetonului si recunoasterea cifrei,la pronuntarea unui numar se
ridica in picioare.
Elemente de joc:cautarea si manuirea materialului,surpriza,intrecerea,
aplauze

Regulile jocului:Copiii actioneaza cu materialul ,rezolva sarcina data numai la comanda


profesorului,aplauda raspunsurile corecte.Copiii sunt impartiti in doua echipe,au au pe

masute cosulete cu jetoane.Ei recunosc jetonul si Fiecare raspuns corect este aplaudat si
punctat.Castiga echipa cu cele mai multe raspunsuri corecte.La semnalul unei cifre
copilul cu jetonul respectiv se ridica in picioare.,copilul care greseste este scos din joc.
Durata:50 min
Desfasurarea activitatii didactice
Eveniment
didactic
Moment
organizato-ric

Captarea
atentiei

Continutul stiintific

Strategii
didactice

evaluarea

Conversatia

Frontal

-asezarea masutelor in forma de careu


deschis
-pregatirea materialelor jetoane,cutia
fermecata cu jucarii
-intrarea copiilor in sala
-Se recita poezia:

-se face prin prezentarea


Puisorului,,Tweety,care a venit la noi
sa vada cum raspundem la activitate
pentru ca doreste si el sa invete limba
engleza.
Copii dau mana cu ,,Tweety si se
prezinta :,,My name is
Diana,my name is Adrian etc

Anuntarea temei Astazi vom invata sa numaram in limba


si a obiectiveengleza.
lor

Dirijarea
invatarii

Explicatia

Se prezint copiilor planse mari cu


Exercitiul
numere. Se va numara in romana ,apoi
in limba
engleza:one,two,three,four,five,six,seven
,eight,nine,ten.

Se va repeta numaratoarea de mai multe


ori,pana vor invata .
Jocul de proba

Copii sunt impartiti in 2 grupe.Explic


cum se desfasoara jocul precizand
regulile de joc.

Pe echipe
Demonstratia

Jetoanele sunt asezate in cosulete pe


masute.Un copil de la prima echipa
merge cu cosuletul si ofera jetoane
copiilor la alegere.
Ei tebuie sa recunoasca ce cifra au..
Fiecare raspuns corect este punctat
I. Copii vor scoate din cosulete jetoane
si vor raspunde?

Individual

What is this?this is one.


What is this?
This is five.
Demonstratia
Desfasura-rea
Propriu-zisa

1.Prezint copiilor cosuletele cu jetoane.


Un copil de la fiecare echipa va ditribui
la alegere jetoane.Fiecare copil va trebui
sa retina cifra care o reprezinta.Se vor
pune intrebari la fiecare echipa .Se
acorda stimulente pentru fiecare raspuns
corect.
Castiga echipa cu cele mai multe
rsapunsuri corecte.
II.Voi acorda jetoane la fiecare
echipa.La pronuntarea unui numar ,,:ten
copii care au cifra ,,ten;se ridica in
picioare.Cei care nu-si retin numarul si
nu se ridica in picioare vor fi scosi din
joc.
.
Castiga echipa care rezolva corect
sarcina data.

frontal

Pe echipe
Problematiz

Complica-rea
jocului

Se repeta jocul ,dar se schimba cifrele


intre ei.

Aprecierea
Performantei

Se va da copiilor o fisa de lucru in care


vor trebui sa uneasca multimea data cu
cifra corespunzatoare.

Incheierea
activitatii

Voi multumi copilor pentru activitate si


vor fi rasplatiti cu stimulente si aplauze.

Pe echipe

Conversatia
explicatia

Bibliografie
-Revista invatamantului prescolar Nr 1-2/2009
-Limba engleza pentru prescolari,elevi si profesori,Ed.Corvin,Deva,2003
Deldegan L
-Learn English,ED.Aqvila,Bucuresti,1997-Irving N

individual

frontal

7
8
9
10
Nume
Prenume
Uneste multimea cu cifra corespunzatoare

S-ar putea să vă placă și