Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

Liceul Teoretic Traian Vuia Faget


Profesor A
Data: 28 11 2013
Clasa IX B
Disciplina: Logica ,argumentare si comunicare
Unitatea de invatare: Analiza logica a argumentelor
Lectia: DEFINIREA

Competene generale:
C1 utilizarea conceptelor specifice tiinelor sociale pentru organizarea demersurilor de
cunoatere i explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaa real
C2 aplicarea cunotinelor specifice logicii n rezolvarea unor situaii problem, precum
i analizarea posibilitilor personale de dezvoltare
Competene specifice:
- utilizarea corect a conceptelor i instrumentelor logice
- identificare structurii unui argument, a elementelor componente i a relaiilor
dintre acestea
OBIECTIVE OPERATIONALE
- Sa inteleaga corect si rational definitia definitiei
- Sa recunoasca structura definitiei
- Sa inteleaga regulile definitiei

Tipul leciei: lecie de predare-nvare ( transmitere i nsuire de noi cunotine)


Resurse procedurale: conversaia euristic, exerciiul, explicaia didactic, expunerea,
problematizarea,stiu vreau sa stiu am invatat.
Resurse materiale: fie de lucru, manualul, tabla, creta
DESFASURAREA LECTIEI

1.MOMENT ORGANIZATORIC 2 min


Salutul . Prezenta
2.EVALUAREA CUNOSTINTELOR DOBANDITE ANTERIOR 13 min
Discutarea testelor de evaluare din unitatea de invatare: Termenii

3. COMUNICAREA TITLULUI SI COMPETENTELOR LECTIEI 5 min

Capitolul : Analiza logica a argumentelor


Lectia: Definirea si Calsificarea
Discutam astazi despre Definitie
Cu ajutorul metodei stiu vreau sa stiu am invatat comunic obiectivele lectiei.
Notez la rubrica am invatat obiectivele lectiei .Daca la sfarsitul lectiei am atins
obiectivele propuse o sa facem in dreptul fiecarui obiectiv cate o fata vesela daca nu am
reusit atunci o fata trista.

4.COMUNICAREA CONTINUTURILOR PROPRIU-ZISE 20 min


Elevii noteaza:
Definitia definitiei

Definiia este operaia logic prin care se stabilete coninutul unei noiuni

Pentru ca o definiie s fie funcional, ea trebuie s ndeplineasc urmtoarele condiii:

1. S fie adecvata;
2. S nu fie circular (un cuvnt nu se definete prin el nsui);
3. S fie clar i precis;
4. S fie logic afirmativ;
5. S nu conin contradicii.

5. OBTINEREA PERFORMANTEI SI ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI


5 min
Fisa de lucru
6.EVALUAREA PERFORMANTELOR 5 min
Pentru cei care doresc.
Tema pentru acasa exercitiul 6 pag 22
Definitia este :
Stiu Vreau sa stiu Am invatat
- Sa inteleaga corect si rational definitia
definitiei
- Sa recunoasca structura definitiei
- Sa inteleaga regulile definitiei

Definitia este operatia logica prin care redam caracteristicile unei notiuni ,caracteristici
ce-l deosebesc de toate celelalte obiecte sau notiuni.

Structura definitiei:
1.Definitul numit si definiendum sau obiectul definitiei adica ceea ce trebuie definit.
2.Definitorul numit si definiens adica ceea ce se utilizeaza pentru a preciza obiectul
definitiei.
3.Relatia de definire se noteaza cu semnul =dfsi se citeste este identic prin definitie

Regulile definitiei
1.Regula adecvarii
Prea larga Vazul =df facultatea de a distinge corpurile
Prea ingusta Astronomia =df stiinta despre stele

2.Regula prevenirii circularitatii( un cuvant nu se defineste prin el insusi


Agricultura = df stiinta agricultorului

3.Regula afirmativitatii
Liliacul= df nu este un mamifer acvatic

4.Regula claritatii si preciziei


Dreptatea=df armonia sufletului

5.Regula consistentei
Definitia sa nu intre in contradictie cu alte definitii
Fisa de lucru
Logica argumentare si comunicare

Definirea.Corectitudine in definire
Fiind date enunturile de mai jos aratati care din ele sunt enunturi corecte,iar
in cazul celor incorecte aratati ce reguli au fost incalcate:
1.Infractiunea este o fapta daunatore social.
2.Triunghiul isoscel este triunghiul care nu este nici isoscel nici scalen.
3.Arhitectura este muzica incremenita.
4.Istoria este stiinta care studiaza evenimentele istorice.
5.Astronomia este stiinta despre stele.
6.Omul este un mamifer rational

Fisa de lucru
Logica argumentare si comunicare

Definirea.Corectitudine in definire
Fiind date enunturile de mai jos aratati care din ele sunt enunturi corecte,iar
in cazul celor incorecte aratati ce reguli au fost incalcate:
1.Infractiunea este o fapta daunatore social.
2.Triunghiul isoscel este triunghiul care nu este nici isoscel nici scalen.
3.Arhitectura este muzica incremenita.
4.Istoria este stiinta care studiaza evenimentele istorice.
5.Astronomia este stiinta despre stele.
6.Omul este un mamifer rational

S-ar putea să vă placă și