Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Unitatea de invatamant:
Disciplina de studiu: Logica si Argumentare
Clasa: a IX a
Data:
Profesor:
Unitatea de invatare: Societate, comunicare si argumentare III
Subiectul lectiei: Rationamente.(definire ,structura, tipuri)
Tipul lectiei: de predare, fixare şi de sistematizare de cunostinte
Competente generale:
Utilizarea conceptelor specifice stiintelor sociale pentru utilizarea demersurilor de cunoastere si explicare a unor fapte,
evenimente,procese din viata sociala
Aplicarea cunostintelor specifice stiintelor sociale in rezolvarea unor situatii problema, precum si in analizarea posibilitatior
personale de dezvoltare
Competente specifice vizate:
2.2 : Construirea unor argumente in vederea sustinerii unui punct de vedere sau a unei solutii propuse pentru rezolvarea unor situatii
problema.
3.2: Utilizarea lucrului in echipa pentru rezolvarea unor probleme care implica operatii si forme logice;
5.1: Utilizarea unor rationamente adecvate in luarea deciziilor

Obiective operationale:
O1: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili să descopere structura unui rationament;
O2: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili să identifice tipurile de rationament;
O3: Elevii vor fi capabili să inteleaga corect si rational definitia rationamentului;
O4: Elevii vor fi capabili să descopere concluzia unui rationament;

Forme de organizare a activităţii:

-frontală, individuala
Resurse:
Metode şi tehnici didactice: expunerea, problematizarea, conversaţia, exerciții
Mijloace didactice: tabla, creta, caiete, pixuri, fişe de lucru ,PPT
Bibliografie:
Logică şi argumentare,
Manual pentru clasa a IX-a
, Editura Corvin, Deva, 2005Teodor Stihi, Introducere în logica simbolică, Editura ALL, București, 1999 Gheoghe Enescu,
Tratat de logică, Editura Lider, București, 1997

Locul desfasurarii lectiei: in sala de curs


Desfăşurarea lectiei

Etapele(eveni Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode, Modalitati de


mentele, alocat procedee si evaluare
momentele) fiecarei mijolace de
lectiei etape(in invatamant
minute) folosite
Captarea 10 Profesorul aminteste elevilor ce inseamna logica= - asculta - - observarea
atentiei minute gandire, ratiune. Gandirea logica este capacitatea conversatia sistematica
unui individ de a gandi clar si rational intr-un mod
disciplinat si de a identifica, analiza si rezolva -rezolva problemele
problemele sistematice bazate pe ganduri si fapte, -munca
probe. indepen
denta
Pentru a-ti dezvolta gandirea logica ,este bine sa
rezolvi periodic probleme de logica sau teste de
logica. Este un exercitiu foarte util penru ca ne
ajuta sa ne dezvoltam abilitatea de a rezolva
probleme in viata de zi cu zi. Daca nu stim un
raspuns nu trebuie sa ne dam batuti, ci e bine sa
gandim, sa abordam problema in diverse moduri,
pana cand vom reusi sa gasim o solutie.

Asa cum v-am obisnuit incepem ora rezolvand


cateva probleme de logica. (Anexa 1-independent,2
,3-oral,frontal)
Anuntarea 2 minute - noteaza titlul lecţiei - explicaţia -observarea
titlului Se anunţă titlul lecţiei şi obiectivele operaţionale . şi obiectivele -conversaţia sistematică
lectiei si Astazi vom vorbi despre Rationamente, despre operaţionale
precizarea structura lor si tipuri de rationamente .
obiectivelor
operationale
de atins

Prezentarea 28 Pe baza planselor se discuta si se scrie schema in


optima a minute caiete.
cunostin
telor Rationamente-definire si caracterizare
Rationamentele (inferentele) sunt forme logice si
operatii logice mai complexe decat termenii
si propozitiile.
Termenul “rationament” se foloseste in logica
- observarea
traditionala. In logica moderna se foloseste termenul de
Inferenta.
sistematica
Definitie:Rationamentul
este operatia logica prin intermediul careia, din - evaluare
propozitii date numite premise este derivata o alta frontala
propozitie numita concluzie. - elevii vor urmări - explicatia
Structura rationamentelor: informatiile povestite conversatia
Premisa: Unii S nu sunt P.Concluzia: Unii P nu sunt de profesor -schema pe
S.sau: tabla -observarea
Premisele: Daca A, atunci B.A este sistematica
adevarat .Concluzia: B este adevarat.sau:
Premisele: Sau A, sau B.A este adevarat.Concluzie: B
este fals.
* Nu orice insiruire de propozitii constituie un - explicatia
rationament! -
.Exista 4 conditii care trebuie indeplinite pentru ca conversatia
mai multe propozitii sa formeze un rationament: -slide-uri
1. Unele propozitii sa fie date (premisele, care pot fi
-expunerea
adevarate sau false).
2.Din premise sa rezulte o propozitie noua, numita
concluzie. - elevii vor citi
3.Premisele trebuie sa constituie un exemplele construite -observarea
temei suficient sau necesar pentru derivarea concluziei si vor scrie schema sistematica
(numai este necesar un alt argument, o alta propozitie lectiei; -intrebari
pentru derivarea conluziei). - explicatia deschise(
4.Concluzia trebuie sa fie-n consecinta suficienta sau -
necesara a premiselor, adica concluzia trebuie sa conversatia
rezulte din premisele date.
De retinut!
Toate rationamentele se bazeaza pe
Principiul ratiunii suficiente.
Legatura dintre premise si concluzie se face pe baza
elementelor comune pe care acestea le contin.

*In functie de numarul premiselor avem :


A. Rationamente imediate (avem doar o premise,
gandirea pleaca de la o informatie) -observarea
B. Rationamente mediate ( au 2 sau mai multe premise) sistematica
-ipotetico-categorice si disjunctivo categorice
-intrebari
*In functie de siguranta cu care trecem de la premise la
concluzie avem : - explicatia deschise
A. Rationamente deductive-atunci cand concluzia este
gandita cu siguranta plecand de la premise.
a)rationamente nevalide;
b) rationamente valide;
B.Rationamente nedeductive(argumentele in care
premisele nu sustin in mod sigur concluzia)
-inductie completa, inductie incomplete;
-tari si slabe;
Asigurarea 8 minute Profesorul prezinta elevilor un material PPT_ -
feed-back- Rationamentele _elevii stabilesc Conversatia
ului concluziile si -
Se vor pune câteva întrebări legate de identifica tipul de Expunerea
rationamente-tipuri de rationamente. rationament;
Se va stabili tipul urmatoarelor rationamente: - observă elevii

1. Spicul Grivita a castigat aseara.(concluzia:


Spicul Grivita a jucat un meci aseara pentru
ca altfel nu putea sa castige)rationament
imediat
2. Toti pinii sunt conifere.
Niciun nuc nu este pin.
(concl.:Niciun nuc nu este conifer)
3.Toti trandafirii au petale.
Niciun morcov nu are petale.
(concl. Niciun morcov nu este trandafir)
2,3 rationamente mediate

4.Toti elevii clasei a IX a sunt prezenti la ora de


logica si argumentare.
Maciuca Oana este eleva in clasa a IX a.
(concl. Maciuca Oana este prezenta la logica si
argumentare), rat .deductiv
5. L am sunat pe Ionel pe messenger si nu
raspunde.
Concl : Ionel nu este langa telefon ,rat.
Nedeductiv
6. Rapid joaca un meci.
Rapid conduce cu 3 puncte.
(Rapid va castiga) rationament nedeductiv
tare.

Se va aplica pe platforma un quiz care va avea


urmatorii itemi :

1. Alege varianta corecta:


Concluzia unui rationament nedeductiv este:
a) Mai generala decat premisele din care a
fost obtinuta
b) Probabila
c) Amplificatoare in raport cu premisele
2. In functie de numarul
premiselor ,rationamentele pot fi :
a) Deductive sau inductive
b) Valide sau nevalide
c) Tari sau slabe
3. Identifica tipul de rationament:
Maria are gripa.
Fratele ei, Vasilica, nu vine la scoala.
Vasilica are gripa.
(rat. nedeductiv)
4. Toate insectele sunt nevertebrate.
Toate albinele sunt insecte.
Toate albinele sunt nevertebrate.
( rat. deductiv , mediat)

Evaluarea 2 minute - Se vor face aprecieri cu privire la modul de - raspund solicitarilor - observarea - evaluarea pe
performan indeplinire a sarcinilor.Se vor pune note. profesorului sistematica parcurs bazata pe
tei raspunsurile
elevilor date la
solicitarile din
timpul orei
ANEXA 1

1. Imaginează-te la volanul unui autobuz. Conduci până la stația T, unde se urcă 8 oameni. Mai mergi

câteva stații și ajungi la stația de autobuz unde coboară 4 oameni. La final, ajungi la stația M, unde toată

lumea coboară. Care este numele șoferului de autobuz?

2.Dacă un avion se prăbușește chiar pe granița dintre România și Ucraina, în ce țară vor fi
înmormântați supraviețuitori i?

3.Dacă ești într-un concures de alergat și îl depășești pe concurentul al-doilea, pe ce loc vei te vei
clasa la final?

4. Unde este duminica înaintea sâmbetei?

5.Ce este mai greu, un kilogram de plumb sau unul de făină?


6. Într-un coș sunt 3 mere verzi și 4 roșii. Câte mere sunt în coș?

7.O pisică albă urcă într-un copac. Cum coboara?

8.Cum iese un cal alb care tocmai ce a intrat în Marea Neagră?

9.Câte mere poți mânca dimineața pe stomacul gol?

10 .De ce se trag clopotele la biserică?

S-ar putea să vă placă și