Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

Data:31.01.2024
Clasa: 12 D
Profesor: Parlea Lucian Teodor
Disciplina: Economie Aplicata
Tema: Managementul firmei
Tipul lecţiei: de predare-învatare
Scopul lecţiei: însuşirea de cunostințe, informații legate de Managementul firmei
Competențe:
● să-şi însuşească utilizarea conceptelor economice fundamentale;
● să-şi dezvolte deprinderile de gândire economică;
● să-şi dezvolte deprinderile de participare;
● să-şi dezvolte atitudinile şi comportamentele economice.

II. Strategii didactice


1. Metode şi procedee:
 conversaţia
 observaţia sistematică şi independentă
 problematizarea
 gândiţi/lucraţi în perechi/comunicaţi
 expunerea didactică
 explicaţia
 demonstraţia

2. Mijloace de învăţământ:
 Manualul de economie
 Culegere de probleme
 Fişe de lucru individuale
 Caiete
 Cretă
 Creioane/pixuri
 Teste de economie
 Tablă
 Laptop
 Proiector

3. Forme de organizare:
 Activitate individuală
 Activitate frontală
 Activitate pe perechi

4. Sisteme de evaluare:
- observarea curentă
- chestionarea orală
- aprecierea verbală

5. Forme de evaluare:
- evaluare formativă

6. Durata lecţiei: 50 de minute

7. Locul de desfăşurare: sala de clasă

8. Bibliografie:
1. Educatia aplicata -manual clasa XII a Elena Balan Mariana Iatagan Delia Olaru
Angela Tesileanu

Secvenţele T Elementele esentiale de continut Strategii didactice Evaluare


lecţiei (min) Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace
1. Captarea 3 Se va realiza analizând următoarele rânduri: participǎ la discutii, -strategie -manual observarea
atenţiei In familie, între colegi sau prieteni constataţi că argumentându-şi discursivǎ de tip de sistematicǎ a
unele persoane au o firma sau lucreaza in una Stiu rǎspunsurile; argumentativ- economie elevilor;
cum este organizata firma ? persuasiv; aplicata
-dezbaterea;
2. 5 - se va anunţa subiectul lecţiei şi se vor comunica Participa intercativ la -manual observarea
Comunicarea obiectivele într-un mod accesibil, clar; explicatiile date de economie sistematicǎ a
subiectului şi a - se vor analiza urmǎtoarele aspecte relevante profesor aplicata elevilor;
obiectivelor pentru tema in cauzǎ:
lecţiei ● organizarea
● conducerea
● obținerea produsului
● promovarea produsului
● controlul activității și al rezultatelor

3. Dirijarea 30 -strategie manual de observarea


învǎţǎrii . discursivǎ de tip economie sistematicǎ a
-Se va selecta conținutul de predat (numai ceea ce
Comunicarea argumentativ- elevilor;
se va învăța în clasă. persuasiv ;
noului conținut
+dirijarea -dezbaterea ;
-Apoi, se repartizeaza ceea ce este de învățat pe Ascultă ceea ce li se -strategie
învățării pentru obiectivele operaționale stabilite și așa va și comunică; discursivǎ de tip
obținerea desfășura predarea ! Participă la discuţii; explicativ ;
performanțelor Apoi se trece, rând pe rând, la fiecare obiectiv Rezolvă o problemă; -expunerea ;
Acesta este prevăzut în proiect și se procedează la fel. Răspund la întrebări; -explicatia
momentul 1 ce este Managementul firmei Dau exemple didacticǎ ;
Procesul de coordonare și organizare a -conversatia ;
principal al
resurselor disponibile pentru a atinge obiectivele -strategie
lecției, si se va stabilite, prin intermediul planificării, direcționării didacticǎ de tip
aloca cel mai și controlului activităților într-un mod eficient argumentativ-
mult timp. deductiv ;
-conversatia ;
2. Aspectele principale in derularea unei -problematiza-rea
afaceri ;
● organizarea -strategie
● conducerea discursivǎ de tip
● obținerea produsului explicativ;
● promovarea produsului
controlul activității și al rezultatelor
3. Luarea deciziilor -expunerea;
-ce e de facut -explicatia ;
-cine raspunde
-cand e gata
4. Obtinerea 7 - se vor trece in revistǎ elementele-cheie ale temei, Participa la discutii expunerea Fise de - observarea
performantei; prezente in schema lectiei explicatia lucru sistematicǎ a
asigurarea Raspund la intrebarile elevilor;
feed-back-ului Se ofera o fisa de lucru si se completeaza de pe fisa de lucru - evaluare
impreuna cu elevii orala
5.Asigurarea 5 - se va realiza frontal, prin evaluarea rǎspunsurilor Participǎ la discutii - conversatia - evaluare
retentiei şi obtinute la solicitǎrile adresate; evaluarea va avea orala
transferului o componentǎ predominant stimualtiva Raspund la intrebari

S-ar putea să vă placă și