Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Trandafir Robert-Marian

Clasa a VIII-a

Tema : Competențe economice

Subiectul lecţiei: Mijloace moderne de economisire.Instrumente de economisire pentru copii.

Tipul lecţiei: predare-învătare.

Scopul lecţiei: Aplicarea cunoştinţelor specifice economiei în rezolvarea unor situaţii-problemă, precum şi în
analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare.

Competenţe specifice:

1.1. Identificarea nevoilor specifice indivizilor din cadrul unui menaj.

2.1. Utilizarea instrumentelor economice necesare rezolvării unor probleme specifice spaţiului privat.

3.1. Utilizarea cunoştinţelor economice în rezolvarea unor probleme prin cooperare cu persoane fizice (membrii
familiei, prieteni, vecini etc.).

4.1. Adecvarea comportamentului propriu la cerinţele de ordin economic .

Obiective informative:
1. Să ofere o perspectivă asupra variatelor posibilităţi de a investi (împrumutarea banilor, cumpărare de
acţiuni, demararea unei afaceri, cumpărarea de titluri de valoare)
2. Să ajute elevii să înţeleagă felul în care opţiunile personale de investiţie sunt influenţate de:
a. Obiectivele personale de investiţie
b. Riscurile pe care sunt dispuşi să şi le asume

Obiective formative:
1. Să dezvolte capacitatea de a analiza informaţiile economice şi să înţeleagă faptul că există
întotdeauna un compromis între nivelul riscurilor şi cel al beneficiilor unei investiţii
2. Să dezvolte abilităţi sociale (lucru în echipă, toleranţa, respect reciproc).
3. Să dezvolte capacitatea de sinteză, ca un instrument extrem de eficient în rezolvarea unor situaţii –
problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare.

Rezultate ale învăţării: cunoaştere, analiză, înţelegere, interpretare.


Metode: conversaţia, harta conceptuală, matrice decizională, lucrul în echipă.
Secvenţele Scopul Activitatea Activitatea elevului Stiluri Resurse şi metode EVALUARE
lecţiei predării profesorului de
învăţare
V P A
Organizarea Dezvoltarea Distribuirea de FIŞE Îşi organizează materialul primit în - Fişe de
clasei de elevi lucrului în de lucru cu obiective vederea studierii lui X X lucru
echipă de urmărit pentru X - 5’
fiecare grup

Reactualizarea Legarea Li se prezintă elevilor Elevii vor participa la realizarea X X X Caiete de lucru Orală
cunoştinţelor teoriei de tema lecţiei şi unei hărţi conceptuale care să
practică obiectivele acesteia. sintetizeze conţinutul lecţiei, Dialog frontal
5’
pornind de la definiţia conceptului
Elevii vor fi anunţaţi de „economisire” şi continuând cu
că în această lecţie, vor instrumentele de realizarea a
realiza aplicaţii care să economisirii şi tipurile de
le formeze deprinderi investiţii.
de analiză a Se va puncta, în mod special, X X X - conversaţia Orală
informaţiilor importanta economisirii în scopul - Tablă
economice în scopul realizării de investiţii (funcţia - Cretă Observarea
luării de decizii principală a banilor, „de a colorată sistematică a
eficiente la nivel circula”) 10’ comportamentulu
individual sau cel al Se poate sublinia această funcţie i elevilor
menajului din care fac apelând la umor, prin comparaţii
parte. cu personajele de literatură.
(,,Enigma Otiliei”, ,,Ion”).
Dirijarea Prin întrebări frontale
învăţării se realizează X X X - dezbatere Autoevaluare
reactualizarea Elevii vor răspunde la întrebări - Tablă
cunoştinţelor privind care vizează precizarea criteriilor - Cretă Orală
economisirea dar şi pe care ei le urmăresc în luarea 5’
formele de venit sau unor decizii de alocare a propriilor
tipurile de instrumente venituri (chiar dacă acestea sunt
de economisire. mici) şi principiile pe care le
urmează în deciziile pe care le fac.
Se subliniază, prin dialog frontal,
Lecţia, proiectată importanţa analizei raţionale a
Feed-back urmând îndeaproape modului în care se alocă resursele. X X X - Fisa de lucru Observarea
„principiul - Conversaţie sistematică –
atitudine/
raţionalităţii” (cu Elevii vor constitui grupe de lucru 5’
comportament
minimum de resurse alcătuite din câte 4 membri. În
disponibile să obţinem cadrul acestui grup se vor
maximum de desfăşura discuţii pe baza studiului
rezultate), va încerca de caz din fişa de lucru, şi se vor
să valorizeze gândirea stabili decizii ce vor fi prezentate
critică a elevilor care în plenul clasei de
vor lua decizii în către ,,coocrdonatorul grupului” un
cadrul unor „menajuri raportor stabilit prin comun acord.
virtuale”
Dirijarea Analiza
Evaluare pe baza
învăţării învăţării şi Profesorul distribuie Prin dialog frontal elevii vor X X X - fişe de lucru
participării la
evaluarea fişele de lucru şi dă construi o „matrice de analiză” pe - Tablă discuţiile din
învăţării indicaţii privind care o vor folosi pentru evaluarea - Dezbatere cadrul grupului
rezolvarea acesteia : cazurilor din fişele de lucru. - 10’ Se evaluează
Vor puncta în cadrul matricei: - Lucru în echipă orientarea
- stabilirea alternativelor elevilor către:
- stabilirea criteriilor de - proces
analiză - obţinerea de
Feed- back - Importanţa criteriilor rezultate
Profesorul va încuraja - Evaluarea opţiunilor prin - încurajarea
şi susţine activitatea prisma criteriilor tuturor
membrilor
elevilor. - Distincţia dintre „nevoi” şi
„dorinţe” prin atribuirea
unui număr Maslow
fiecărui criteriu. Evaluare privind
Profesorul punctează Elevii vor rezolva fişele de lucru. X X X - Prezentare calitatea si
faptul că pot exista La sfârşitul realizării sarcinii, individuală coerenta
decizii diferite pentru dintre membri grupurilor se aleg 10’ argumentării
evaluarea aceluiaşi raportorii care vor prezenta clasei deciziei, a
caz, în funcţie de deciziile lor şi vor justifica capacitaţii de a
nevoile individuale ale alegerile făcute. integra noile
Tema pentru membrilor menajului. informaţii care apar
din public si a oferi
acasă
răspunsuri valide.
Se va distribui elevilor
fişa de autoevaluare

S-ar putea să vă placă și