Sunteți pe pagina 1din 7

Student stagiar: Elena Mrzac

Facultatea: Formare Continu

Specialitatea:

Anul de studii:

Unitatea de nvmnt:

Adresa:

Directorul unitii de nvmnt (semntura i tampila):

Conductorul practicii pedagogice din Elena ap

Universitatea Pedagogic Ion Creang

(semntura i tampila) :
Cuprins

1. Obiectivele practicii pedagogice

2. Continutul si secventele practicii pedagogice

3. Planificarea activitatilor de practica pedagogica

3.1. Orarul saptamnal al profesorului mentor

3.2. Planificarea lectiilor de proba si a lectiei finale

4. Evaluarea practicii pedagogice:

A) Documentele portofoliului de evaluare:

4.1. Fisa de asistenta

4.2. Grila de observare a lectiei

4.3. Planificare calendaristica

4.4. Proiectul unitatii de nvatare

4.5. Proiect de lectie

4.6. Proiect didactic pentru 414g624e activitati educative

4.6.1. Proiect didactic pentru 414g624e activitate extrascolara

4.6.2. Proiect didactic pentru 414g624e dirigentie

4.7. Fisa de caracterizare psihopedagogica

4.8 Fise de evaluare a lectiilor

4.8.1. Fisa de evalua a lectiei de proba nr.1

4.8.2. Fisa de evalua a lectiei de proba nr.2

4.8.3. Fisa de evaluare a lectiei finale


1. Obiectivele practicii pedagogice.

Practica pedagogic, parte integrant a procesului de nvmnt, are urmtoarele obiective:

- consolidarea i aprofundarea pregtirii de specialitate, psihopedagogice i metodice;

- nvarea, exersarea i formarea abilitilor i competenelor necesare exercitrii profesiunii


didactice;

- cunoaterea documentelor colare care fundamenteaz organizarea i conducerea procesului


didactic;

- aplicarea particularizat la disciplinele de nvmnt a tuturor componentelor procesului general


de predare-nvare-evaluare (principiile, finalitile, coninutul, metodele, mijloacele, formele de
organizare, sistemele de evaluare a rezultatelor colare);

- formarea i dezvoltarea abilitilor practice de proiectare didactic;

- efectuarea i exersarea unor aciuni specifice procesului de nvmnt pe baza pregtirii teoretice
de psihologia educaiei, pedagogie, didactic a specialitii;

- formarea capacitii de cunoatere a elevilor (individual i n grupul colar), n vederea tratrii


difereniate a acestora;

- cultivarea abilitilor i a capacitilor de autoevaluare i de integrare a rezultatelor autoevalurii


n proiecia personal a dezvoltrii profesionale.

2. Coninutul i secvenele practicii pedagogice

a) Componentele de baz ale coninutului practicii pedagogice sunt:

- cunoaterea unitilor de nvmnt, ca organizaii sociale avnd ca misiune formarea, educarea


i socializarea tinerei generaii;

- cunoaterea structurii organizatorice, a relaiilor funcionale dintre compartimentele i serviciile


componente, a sistemelor manageriale ale unitilor colare;

- cunoaterea sistemului de activiti didactice, educaionale, administrative, economico-financiare,


etc., a relaiilor i a interaciunilor reciproce dintre acestea;

- nelegerea raporturilor reciproce dintre coal-familie-organizaiile sociale i ale administraiei


locale, comunitile locale i a schimburilor permanente cu mediul n care acioneaz;

- asimilarea principalelor componente, calificri, responsabiliti, ndatoriri i drepturi ale profesiei


de cadru didactic ;

- capacitatea de transpunere a coninutului tiinific, de specialitate al obiectelor de studiu, n


coninuturi didactice, n msur s fac posibil i accesibil nsuirea de ctre elevi a valorilor tiinei,
tehnologiei i culturii;

- construirea de demersuri i strategii didactice adecvate finalitilor i coninuturilor disciplinelor


de studiu, formarea i dezvoltarea deprinderilor de apreciere i susinere a activitilor didactice cu elevii;

- formarea abilitilor i a capacitii de observare i de studiere a particularitilor de vrst i


individuale ale elevilor;
- dezvoltarea capacitii de evaluare i apreciere a activitilor instructiv-educative proprii, ale
elevilor i ale colegilor.

b) Structura practicii pedagogice.

Sistemul practicii pedagogice este structurat i conine urmtoarele etape i secvene:

- etapa pregtitoare, de nceput a practicii, n care se realizeaz primul contact cu realitile


unitilor colare i se asigur cunoaterea de ctre studeni a tuturor elementelor teoretice i a
instrumentelor necesare pentru trecerea la efectuarea propriu-zis a activitilor practice;

- practica observatorie care urmrete formarea capacitilor de identificare a principalelor


componente ale procesului de nvmnt, precizarea etapelor activitilor didactice n succesiunea lor i a
capacitii de observare a fiecrui eveniment al diferitelor forme de activiti didactice (tipuri de lecii,
activiti educative colare i extracolare, dirigenie etc.);

- proiectarea didactic care se concretizeaz n realizarea urmtoarelor documente colare:


planificare calendaristic, proiectarea unei uniti de nvare, proiectarea principalelor tipuri de lecii;
stabilirea, n timp util, a datelor necesare aciunilor de proiectare, analiza curriculumului colar,
identificarea obiectivelor cadru/competenelor generale i a obiectivelor de referin/competene
specifice, diagnoza nivelului de pregtire a elevilor ca premis n formularea obiectivelor operaionale ale
leciei;

- desfurarea leciilor de prob i a leciilor finale, care presupune construirea de demersuri


didactice bazate pe adoptarea de strategii didactice adecvate coninuturilor i finalitilor educaionale
urmrite; integrarea aciunilor evaluative n funcie de celelalte componente ale procesului didactic;
exersarea capacitilor de stimulare a creativitii, motivaiei, interesului elevilor prin intermediul
interaciunilor i comunicrii educaionale;

- integrarea feed-back-ului n proiecia personal a dezvoltrii profesionale prin analiza i


autoanaliza activitilor educaionale (lecii, activiti extracolare, ore de dirigenie) desfurate.

c) ndrumarea practicii pedagogice

Practica pedagogic, n ansamblul su este coordonat de ctre

a) Personalului Didactic i al facultilor de profil care:

- face legtura cu conducerile colilor i cu profesorii-mentori care vor ndruma nemijlocit practica
studenilor;

- asigur documentaia tiinific necesar studenilor n pregtirea activitilor din cadrul practicii
pedagogice;

- analizeaz i avizeaz proiectele didactice pentru fiecare tip de activiti practice ale studenilor;

- analizeaz i evalueaz mpreun cu profesorii- mentori rezultatele obinute de studeni la practica


pedagogic;

- nscrie n documentele colare de eviden-activitile fiecrui student efectuate n perioadele de


practic pedagogic.

b) de ctre profesorii-mentori din colile (de aplicaie), care acioneaz ca ageni i garani ai
realizrii i calitii practicii pedagogice asigurnd:
- planificarea activitilor instructiv-educative nscrise n programele de practic;

- repartizarea sptmnal a studenilor la activitile didactice pe care le desfoar profesorii-


mentori;

- ndrumarea tiinific de specialitate i didactic a studenilor pentru toate categoriile i tipurile de


activiti practice ce se realizeaz, pe toat durata practicii pedagogice;

- analizeaz, apreciaz i evalueaz rezultatele obinute de studeni la practica pedagogic.

Desfurarea optim i realizarea corespunztoare a obiectivelor practicii pedagogice implic n mod


necesar participarea efectiv i responsabil a studenilor la toate aciunile, proiectele i programele
nscrise n sistemul general al practicii pedagogice, component organic, esenial a pregtirii pentru
profesiunea didactic.

3.PLANIFICAREA ACTIVITILOR DE PRACTIC PEDAGOGIC

3.1.ORARUL SPTMNAL
AL PROFESORULUI- MENTOR
(pentru orele i activitile demonstrative)

ORA LUNI MARI MIERCURI JOI VINERI


Disciplina Anul Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa
8.30 Dirijarea IV Dirijarea III Dirijarea II Dirijarea II Dirijarea II

9.20 Dirijarea II Dirijarea III Dirijarea III Dirijarea II Dirijarea II

10.15 Dirijarea III Dirijarea IV Dirijarea IV Dirijarea II Dirijarea III

11.05 Dirijarea II Dirijarea IV Dirijarea IV Dirijarea II Dirijarea IV

12.00 Dirijarea IV Dirijarea II Dirijarea IV Dirijarea III Dirijarea IV

12.50 Dirijarea IV Corul II Dirijarea II Corul Dirijarea IV

13.40 Ansamblu IV Dirigenie I Dirijarea IV

14.30 Acordeon II Dirijarea IV Acordeon II

3.2.PLANIFICAREA LECIILOR DE PROB I A LECIEI FINALE

Lecia de prob nr.1 Lecia de prob nr.2 Lecia final

Data/ Subiectul Clas Data/O Subiectul Clasa Data/O Subiectul Clasa


Ora a ra ra
Prezentare Test de
Luni, Reele de IX D Miercu a primelor XF Joi, ora verificare i XC
ora 8-9 calculatoare ri, ora noiuni de 11-12 apreciere a
10-11 calcul rezultatelor
tabelar colare
PROIECTAREA SECVENIAL, PE UNITI DE NVARE

Proiectarea unitii de nvare X

coala ------------------- Cadru didactic .. Disciplina . Clasa


Unitatea de nvare Numr ore alocate ... An colar
.

Precizri cu privire la completare: - n rubrica coninuturi apar detalieri de coninut necesare n


explicitarea anumitor parcursuri

3. FISA DE EVALUARE A LECTIEI


Data :
Clasa :
Disciplina :
Subiectul lectiei :
Tipul lectiei :
INDICATORI NOTE
4 5 6 7 8 9 10
Nr.
crt.
1 PROIECTAREA LECTIEI
1.
Documentare metodico-stiintifica (concordanta cu
programa, terminologie), formularea obiectivelor
operationale, unitatea obiective-continut-itemi de
evaluare
2. DESFASURAREA LECTIEI

Parcurgerea adecvata a etapelor lectiei, densitatea


sarcinilor si ritmul de lucru, dozarea rationala a
timpului

Prezentarea continutului (stiintific, logic,


accesibil, esential, exemplificat., interdisciplinar)

Realizarea obiectivelor operationale

Realizarea comunicarii didactice, dificultatea


solicitarilor, succesiunea si tipologia intrebarilor,

Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativitatii,


a capacitatilor intelectuale, valorificarea educativa a
continutului, a aspectelor moral-civice,
interculturale, ecologice etc); individualizare,
motivare, activizare

Mijloace implicate in activitatile de invatare,


asigurarea caracterului practic-aplicativ

PERSONALITATEA STUDENTULUI
PRACTICANT: Tinuta, autoritatea in fata clasei;
limbajul (corect, expresivitate, accesibilitate,
corectarea raspunsurilor gresite); elemente de
creativitate didactica (ex.: micro-decizii luate in
situatii de feed-back); atmosfera si climatul afectiv-
motivational in lectie; relatia profesor-elev, elev-
elev.
3. CAPACITATEA DE EVALUARE SI DE
AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite;
constientizarea elevilor asupra rezultatelor evaluarii;
propunerea unor masuri corective pentru lectia
viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a
aspectelor reusite si a celor mai putin izbutite

NOTA SEMNATURA

Profesor- mentor,

Nota finala = media notelor corespunzatoare indicatorilor 1, 2 si 3 =


_________________ =

S-ar putea să vă placă și