Explorați Cărți electronice
Categorii
Explorați Cărți audio
Categorii
Explorați Reviste
Categorii
Explorați Documente
Categorii
Anuntarea temei si
a obiectivelor
1.
Dirijarea invatarii
Reactualizarea cunostintelor se Iace pe baza unui rebus care cuprinde mai multe intrebari
reIeritoare la lectiile anterioare.
Dupa ce rebusul a Iost completat, pe verticala s-a descoperit un cuvant care reprezinta
titlul lectiei la care se va trece.
Li se comunica elevilor ce anume trebuie sa retina din lectia 'Aptitudinile.
Cadrul didactic poarta o discutie cu liceenii reIeritoare la lectie. Pe masura ce se discuta
se scrie cate o idee in caiete. Continutul este urmatorul:
'Aptitudinile sunt ansamblul de insusiri de ordin instrumental-operational care diIerentiaza
oamenii intre ei in ceea ce priveste maniera de desIasurare a diIeritelor activitati si, mai ales,
in ceea ce priveste randamentul cantitativ si calitativ al acestora.
Caracteristicile aptitudinilor:
-
simple
-
complexe
Conversatia
Rebus
Conversatia
Explicatia
Expunerea
Problematizarea
Frontal- individual
Manualul
Conversatia
1
5. Realizarea Ieed- back-
ului
6. Incheierea activitatii
-
speciale
-
generale
-
pedagogica
-
spotiva
-
tehnica
-
scolara
Solicit elevii s identiIice aptitudini proprii si s descrie dominantele personalittii
Se Iac aprecieri generale si individuale asupra modului in care elevii au paricipat la
activitate.
PROIECT DE LECTIE
OBIECTUL DE NVTMANT: PSIHOLOGIE
CLASA: a X-a
SUBIECTUL: INTELIGENTA
TIPUL LECTIEI: de comunicare de noi cunostinte
OBIECTIVE :
O
Cunoasterea Ienomenelor psihice, a componentelor si trsturilor speciIice personalittii umane, n scopul ntelegerii vietii subiective a omului;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O
lingvistic
-
mu:ical
-
logico-matematic
-
spatial
-
kineste:ic
-
intrapersonal
-
interpersonal
6. Teoria inteligentei emotionale
A fost elaborat de D. Goleman
conform acestei teorii exist cinci
componente emotionale i sociale de ba:
.
-
cunoasterea de sine
-
auto-control
-
motivarea
-
empatia
-
deprinderi sociale
Msurarea inteligen(ei yi implica(iile
practice
Psihologia a fcut mariprogrese din
momentul in care s-au construit testele ca
mifloace principale de msurare a
capacittilor i insuirilor psihice.
Psihologul france: AlIred Binet
(considerat printele psihometriei) este
cel care a construit impreun cu Th.
Simon (medic) , prima ,scar metric a
inteligentei compus din 30 de itemi
(904)
In anul 9 L. Terman a supus testul
Binet Simon la unele imbunttiri ,
- particip la discutii , argumentnd
importanta msurrii inteligentei si a
aIlrii Q.I.
- retin cine este printele psihometriei
independent
-reIlectia personal
-observatia sistematic
;l lndependenL
-conversatia;
-activitatea
independent
-reIlectia personal
-observatia sistematic
;l lndependenL
-conversatia;
-activitatea
independent
-reIlectia personal
tem de lucru in
clas
evaluare oral
20
aprand astfel , Scala de inteligent
StanIord Binet ( numele de Stanford
venind de la Universitatea Stanford). El
va pstra conceptele de ,vrst mental
(re:ultatele obtinute la teste) i ,vrst
cronologic ( anii transformati in luni) ,
dar introduce i formula propus de
psihologul german W. Stern , cu afutorul
creia se calculea: coeIicientul de
inteligent :
Q.I. VM / VC x 100.
Ultima revi:ie a scalei are loc in 985
O contributie mafor in psihodiagno: a
avut i D. Wechsler (939) .
- Scala Wechsler de inteligent pentru
adulti - III
- Scala Wechsler de inteligent pentru
copii - III
- Scala Wechsler de inteligent pentru
copiii prescolari si pentru copiii scolari
mici R.
Testele de inteligent trebuie s
indeplineasc unele cerinte .
-
Iidelitate
-
validitatea
- enumer scalele de inteligent si
caracteristicile lor
- retin caracteristicile unui test de
inteligent
-conversatia;
-activitatea
independent
-reIlectia personal
tem de lucru in
clas
observarea
sistematic a
elevllor
tem de lucru in
clas
21
Testele de inteligent sunt folosite in .
-
selectia proIesional
- pe ba:a datelor privind importanta
inteligentei in de:voltarea personalittii
umane i in de:voltarea individului uman ,
se va reali:a o caracteri:are a inteligentei
ca factor de adaptare a individului la
mediu
- se va reali:a frontal, prin evaluarea
rspunsurilor obtinute la solicitrile
adresate, evaluarea va avea o component
predominant
stimulativ,
- se vor da ndrumri bibliograIice,
reIeritoare la tema abordat.
- retin importanta testelor de
inteligent si aplicabilitatea lor
- elevii particip la discutii
- elevii rspund solicitrilor
observarea
sistematic a
elevllor
observarea
sistematic a
elevllor
observarea
sistematic a
elevllor
-evaluare oral
22
4.6. Proiect didactic pentru activit(i educative
4.6.1. Proiect didactic pentru activitate extraycolar
Data : 13-12-2011
Clasa : a-XII-a
Nr. de elevi (prezen(i/nscriyi) : 28
Disciplina : Limba si literatura romana
Subiectul lec(iei : Intalnire cu scriitorul Ion Grigore
Tipul lec(iei : Insusire de noi cunostinte
Obiectivele activit(ii:
4
sa cunoasca opera scriitorului invitat;
4
sa aiba curajul de a Iace propuneri substantiale in vederea imbunatatirii tematicii literaturii pentru copii;
sa iubeasca in mod deosebit cartea si s-o pretuias
Strategia didactic :
De a-l cunoaste personal si de a aIla cat mai multe date despre viata si opera scriitorului respectiv
STRATEGII DIDACTICE: inductiv semialgoritmice
DURATA: 5 minute
Resurse procedurale (metode, procedee, interac(iuni, forme de organizare a activit(ii elevilor) :
METODE SI PROCEDEE: conversatia, lectura explicative, dialogul, convorbirea, problematizarea
FORMA DE ORGANIZARE: Irontal- individuala
2
Resurse materiale (mijloace de nv(mnt):
MIJLOACE SI MATERIALE: diapozitive, imagini legate de viata si opera scriitorului invitat
BIBLIOGRAFIE: Programa scolara
Scenariul propriu-zis (organizarea clasei, motivarea elevilor, conduita didactic, oportunitatea alegerii temei,
activitatea didactic, gradul de implicare yi participare a elevului, asigurarea feed-backului - aprecieri,
eviden(ieri, situa(ii conflictuale, elevi problem, impasuri, observa(ii):
DESFASURAREA LECTIEI
Evenimente
instructinale
Activitatea propunatorului Activitatea elevilor Metode si procedee Mijloace si
materiale
Moment organizatoric
Captarea atentiei
Anuntarea temei si a
obiectivelor
ProIesorul asigura conditii ergonomice pentru buna des-
Iasurare a orei de limba si literatura romana.
ProIesorul discuta la ora de lectura cu elevii ca va
invita pe scriitorul X , cu scopul ca acestia sa ia contact
direct cu un creator de literatura si de a aIla de la invitat
cum se scrie o povestire , o poezie , o schita , un basm ,
o carte .
Se Iixeaza data invitatiei si se discuta in
detaliu problemele organizatorice .
Se retin cartile publicate de autorul respectiv
din biblioteca scolii sau daca nu le poseda , se vor
procura de la biblioteca municipala sau judeteana .
Cartile se impart elevilor pentru a Ii lecturate
.
Prin rotatie , ele trec de la un elev la altul ,
Elevii asculta cu interes cele comunicate de
proIesor.
conversatia
explicatia
invitatie
2
Prezentarea
continutului
cat mai repede pentru a sti ce a scris respectivul autor ,
despre ce a scris , cum a scris , ce le-a placut si de ce si
ce ar mai dori sa citeasca in viitor .
Se trimite scrisoarea de invitatie din partea
colectivului cu data , ora si locul desIasurarii intalnirii .
Aceasta intalnire poate sa aiba loc nu numai la scoala
respectiva , ci si la biblioteca municipala sau judeteana ,
la un muzeu din localitate , pentru a-i da un caracter mai
sarbatoresc acestei maniIestari.
Daca autorul respectiv are publicate si poezii
, se vor repartiza cativa cu talent declamator sa recite
din opera acestuia
Se pot dramatiza daca este cazul si
prezenta unele povestiri istorice sau alta specie literara
numai din opera acestui scriitor .
Se pot canta unele versuri scrise de autorul
respectiv puse pe muzica usoara sau de alta natura , de
catre elevi .
La activitate sunt invitati parintii elevilor , cadre
didactice si alti intelectuali
Sala este pregatita cu aparate audio-vizuale
necesare activitatii culturale
O eleva este determinata sa-i inmaneze
invitatului un buchet de Ilori , un album cu vederi din
activitatea scolii gazda , etc.
Activitatea poate incepe cu intonarea
Imnului de Stat al tarii , sau chiar direct prin prezentarea
de catre invatator a scriitorului , Iacandu-i acestuia o
scurta biograIie . Dupa aceea , ii da cuvantul invitatului
Elevii numesc carti scrise de auroul
respectiv.
Elevii citesc cartile.
lectura explicativa
Dialogul
Problematizarea
Imagini
25
DesIasurarea lectiei
Incheierea activitatii
pentru a prezenta ce a scris si ce asteapta copiii in
curand sa apara semnat de dansul .
Urmeaza prezentarea unui Iragment dintr-o
opera semniIicativa in lectura autorului
Elevii sunt invitati sa puna intrebari
oaspetului
In Iinal , se deruleaza un program artistic si
se multumeste pentru participare .
Se Iac aprecieri generale si individuale asupra modului
in care copiii au participat la activitate.
Elevii sunt emotionati la vederea marelui
scriitor printer ei.
Se intoneaza Imnul de Stat al tarii
Elevii asculta prezentarea dascalului descpre
scriitor.
Elevii asculta.
Elevii pun intrebari invitatului.
Elevii dramatizeaza o opera a scriitorului.
Elevii sunt atenti la aprecieri.
diapozitive
4.6.2.Proiect didactic pentru dirigen(ie
26
Data: 27-01-2011
Clasa a XII-a
Subiectul activit(ii: HIV-SIDA pericol social?
Strategii de realizare (metode, procedee, mijloace, forme de organizare):
STRATEGII DIDACTICE: inductiv-semialgoritmice
METODE $I PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia.
MI1LOACE DIDACTICE: Ioi Ilipchart, marker, biletele cu situatiile problem, chestionar Ieed-back;
FORME DE ORGANIZARE: Irontal, pe grupe;
TIMP:5 min
Bibliografia consultat: manual de Psihologie
-
MIJLOACE DIDACTICE: foi Ilipchart, marker, biletele cu situatiile problem, chestionar Ieed-back
Scenariul desfyurrii activit(ii:
1) Organizarea clasei n vederea desfyurrii activit(ii
FORME DE ORGANIZARE: Irontal, pe grupe
2) Motivarea elevilor
SITUATIILE PROBLEM:
O
S1: Prietenul/prietena ta cea mai buna iti marturiseste ca tocmai a aIlat ca este inIectat/a cu HIV. Cum reactionezi?
O
S2: Partenerul/a nu doreste Iolosirea prezervativului n timpul contactului sexual.Tu n schimb esti pro Iolosirii. Ce Iaci?.
O
S: In liceul tau este un elev inIectat cu HIV. Majoritatea elevilor si parintilor acestora nu mai vrea ca acesta sa Irecventeze cursurile liceului in care inveti si tu. Tu ce parere ai?
3) Anun(area temei yi a obiectivului activit(ii
-Boli cu transmitere sexuala
-Preventia bolilor cu transmitere sexuala
3) Desfyurarea activit(ii
27
ETAPELE LECTIEI
OB.OP
CONTINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV
METODE $I
PROCEDEE
EVALUARE
1 2 5
1.Moment organizatoric
2.Reactualizarea
cunostintelor
anterioare
.Anuntarea
temei si a
obiectivelor
.Dirijarea
nvtrii
O1
O2
Pregtirea clasei si a colectivului pentru desIsurarea orei de dirigintie.
Se realizeaz o trecere n revist a discutiilor de ora trecut despre droguri (tipuri,
consecinte, eIecte).
Se precizeaz c ora aceasta este destinat clariIicarii notiunilor despre HIV-SIDA.
Se solicit elevilor deIinitii pentru termenul de ,HIV-SIDA, n Iinal ajungndu-se la o
sintez a acestora:
,Decizia este un proces n care o persoan Iace o alegere din una sau mai multe alternative..
Se va pune accent pe diIerenta intre virusul HIV si boala SIDA,stabilind consecintele
Iiecareia;
De asemenea, vor da exemple de modalitati de inIectare cu virusul HIV Analiznd tipurile
de modalitati enumerate se va constata ca unele din acestea conduc si la alte boli. n
continuare se prezint elevilor urmtorul algoritm:
1.
Stabilirea problemei
2.
Stabilirea optiunilor
.
Sentimente
5.
Alegerea deciziei
6.
Motivele alegerii
Se explic ce presupune Iiecare etap n parte pentru o ntelegere ct mai eIicace, n
perspectiva aplicrii acestuia.
Conversatia
Explicatia
Demonstratia
Capacitatea de a
asocia teoria cu
practica
28
5.Asigurarea
retentiei si a
transIerului
6.ncheierea activittii
O
O
O5
Elevii vor Ii mprtiti pe grupe, Iiecare grup va primi cte o situatie problem.
Pe cte o coal de Ilipchart vor prezenta algoritmul de luare a deciziilor pentru Iiecare
situatie.
n Iinal vor numi un reprezentant al Iiecrui grup care va prezenta n Iata clasei
desIsurarea algoritmului pentru situatia dat.
Pe parcursul prezentrilor vor Ii permise discutiile, ns Ir a se pierde din vedere
respectarea opiniei celuilalt si argumentarea propriei opinii.
n urma discutiilor generate de prezentri se va solicita elevilor identiIicarea Iactorilor
care conduc la protejarea Iata de virusul HIV, precum si luarea deciziilor: presiunea
anturajului, sentimente, obiceiuri, prejucti.Se va prezenta Iereastra imunologica.
Se va urmri si evidentia implicarea n realizarea sarcinilor de grup.
Se imparte elevilor un chestionar cu mituri si realitati despre HIV-SIDA,pentru a veriIica
realizarea Ieed-back-ului.
Exercitiul
Conversatia
Capacitatea de a
aplica un
algoritm stabilit
29
1) Asigurarea feed-back-ului
Se va urmri si evidentia implicarea n realizarea sarcinilor de grup.
Se imparte elevilor un chestionar cu mituri si realitati despre HIV-SIDA,pentru a verifica realizarea feed-back-ului
ReIeritor la activitatea de dirigentie, ca document educational n sprijinul cadrelor didactice ce vor desIsura astIel de
demersuri educationale, important este Caietul profesorului-diriginte pentru c el reuneste toate domeniile si reIerintele
muncii educative. Structura acestui caiet ar putea Ii urmtoarea:
CAIETUL DIRIGINTELUI An scolar 2010-2011
Numele yi prenumele__
Clasa__a X-a__Ganea Bogdan___________
,coala**Grup Scolar,,Petru Rares******************************
ARGUMENT
,Caietul dirigintelui, conceput in aceasta Iorma dorim sa reprezinte un util instrument de lucru pentru
proIesorul diriginte.
In realizarea lui am pornit de la legislatia in vigoare care reglementeaza munca dirigintelui in scoala si ne-am
raportat permaanent la indicatiile metodice cuprinse in literatura pedagogica si psihologica, literatura care
vizeaza metodologia activitatii educative.
Pentru a asigura unitatea si continuitatea muncii educative desIasurata la clasa de elevi, caietul a Iost
conceput pe ani, oIerind posibilitatea de consemnare a datelor chiar in cazul reorganizarii claselor pe
parcursul anilor scolari. De asemenea, caietul poate Ii utilizat pe parcursul a ani scolari chiar in conditiile
incadrarii diIerite a dirigintilor de la un an la altul (in situatii deosebite, cand cadrele didactice nu sunt
titulare). In acest caz, caietul trebuie predat conducerii la sIarsitul anului scolar, pentru a putea Ii preluat de
noul diriginte in anul urmator.
In structurarea caietului ne-am straduit sa prevedem variante pentru consemnarea, pe cat posibil, a tuturor
aspectelor muncii educative, asigurandu-i valabilitatea pentru ciclul gimnazial si liceal; precum si pentru
invatamantul seral, dar care necesita unele adaptari ce le pot realiza dirigintii.
0
Pentru a dobndi operativitate si pentru a Ii completat cu usurint de toate categoriile de personal didactic,
caietul oIer puncte de sprijin pentru Iiecare aspect al muncii educative .
Pentru completarea tabelelor cu numele elevilor ,se va ntocmi un tabel cu elevii clasei ,care apoi se copie n
toate tabelele.
Fisa individual se va multiplica pentru Iiecare elev
1. Catalogul clasei
Nr.criteriu Nume si
prenume
Data si locul
nasterii
Pronumele
parintilor
Ocupatia si
locul de munca
Adresa Iamiliei Observatii
Acatrinei Sorin
Baboi
Alexandru
Bratu Virgil
Cadar Luiza
Damin Vasile
Grigoriu Ioana
Horja Mircea
Iordache Maria
Ianos Florin
Lobont Marius
Moraru
Alexandra
Maruta George
Martinas Virgil
Nedelcu Livia
Neacsu
Alexandru
Oprescu Virgil
1
Olaru Dragos
Pintea Adam
Pricop Silvia
Rogoza Narcis
Savin
Alexandru
Turcan Liviu
2. ProIesorii clasei
Obiectul de invatat Cl a IX-a Cl aX-a Cl a XI-a Cl a XII-a
Limba romana Ralea Viorica Ralea Viorica
Limba latina
Limba Iranceza Jitaru Octav Jitaru Octav
Limba engleza Florea Mirela Florea Mirela
Limba italiana Ganea Bogdan Ganea Bogdan
Istorie IosiI Nelu IosiI Nelu
GeograIie Surdu Vlad Surdu Vlad
Matematica Vieru Costica Vieru Costica
Fizica Lungu George Lungu George
Chimie Vleja Octav Vleja Octav
Biologie Mares Lucia Mares Lucia
Educatie muzicala Grama Maria Grama Maria
Educatie plastica Lupu Andrei Lupu Andrei
Educatie Iizica Lovin Ciprian Lovin Ciprian
Socio-umane Bontas Maria Bontas Maria
Religie Paduraru Andrei Paduraru Andrei
2
Optional I CDL Marcu Liviu Marcu Liviu
Potional II CDL Marcu Liviu Marcu Liviu
. Comitetul de printi pe clas
.
Acatrinei Robert-presedinte
5.
Turcan Florin-Casier
. Colectivul de responsabili ai clasei
5.
1 Seful clasei- Rogoza Narcis
6.
2 Loctiitori-Olaru Dragos
7.
3 Casier -Grigoriu
Ioana
. Orarul clasei
5.
Ora Luni Marti Miercuri 1oi Vineri
8 HTLM Antrepenoriala Lb. Italiana Fizica Lb Romana
9 Informatica Biologie Geografie Matematica Desen
10 Lb Romana Matematica Lb Engleza Socio Umane Istorie
11 Lb Romana Matematica Muzica Mecanica Ed Fizica
12 Masurari Tehn Fizica Ed.Fizica Matematica Electrotehnica
13 Masurari Teh Lb Engleza Lb Latina Chimie Electrotehmica
14 CDS Religie Dirigentie
6. Proiectul anual de activitate educativ
7.
Componentele structurale Clasa a IX-a Clasa a-Xa Clasa aXI-a Clasa aXII-a
Semestrul I Cursuri:12septembrie-23
decembrie
Vacanta:24 decembrie-8
cursuri:15 septembrie-22
decembrie
Vacanta:23 decembrie-7
7.
Proiectul semestrial de activitate educativ
8. Scenarii de lectii de dirigentie (schite de proiecte ale orelor de dirigentie)
DISCIPLINA: Dirigentie
CLASA. a X-a B
DATA: 22 Iebruarie 2006
TEMA: Eu yi opinia cla8ei
DURATA: 50`
OBIECTIVE: La sIrsitul activittii elevul va Ii capabil:
ianuarie
Cursuri:9 ianuarie-3
februarie
Vacanta intersemestriala :4
februarie-12 februarie
ianuarie
Cursuri:`ianuarie-2 februarie
Vacanta intersemestriala :3
februarie-!1februarie
Semestrul II Cursuri:13 februarie-14
aprilie
Vacanta:15 aprilie-24 aprilie
Cursuri:25 aprilie-16 iunie
Vacanta de vara :17 iunie-31
august
Cursuri:12 februarie-15 iunie
si vor fi intrerupte in
intervalul 7 aprilie- 15 aprilie
de vacant de Paste
Vacanta de vara :16 iunie - 31
august
Examenul de corigenta
Alte examene si concursuri
W S nteleag importanta si necesitatea unei atitudini decente n relatiile interpersonale;
W S resimt necesitatea stabilirii unor relatii de colegialitate cu ceilalti elevi;
W S dezvolte capacitatea de a accepta valorile careexist in cadrul grupurilor umane.
METODE SI PROCEDEE:
W conversatia euristic;
W problematizarea;
W expunerea;
W alegerea Iortat;
W metoda ciorchinelui.
W lectura ntrerupt
MIJLOACE DE NVTMNT:
W planse;
W Ilip-chart
W Iise de lucru
W post-it
W texte
MOMENT ORGANIZATORIC:
W Se mparte clasa n grupe de cate elevi.
W Se reaminteste tema lectiei al crui titlu se scrie pe tabl si se motiveaz optiunea pentru tem
CAPTAREA ATENTIEI:
W Se distribuie elevilor bla:onul personal si li se cere s-l completeze.
W Blazonul cuprinde dreptunghiuri n care elevii vor nota: 2 calitti personale, 2 deIecte, un lucru pe
5
care nu-l cunosc ceilalti despre el, si un hobby
W Pe baza asemnrilor, deIectelor sau hobby-urilor si vor grupa blazoanele pe o plans. Se vor vedea
astIel grupurile de aIinitti sau de prieteni.
De ce v-ati grupat astfel? Ce ati avut in vedere?
Plansa cu blazoanele sa pstreaz n clas. La sIrsitul clasei a IX- a se reia tema si se va urmri
progresul Icut n abordarea imaginii de sine si n evolutia grupurilor de prieteni.
CONTINUTUL LECTIEI:
W Se aplic metoda ciorchinelui pentru a vedea valorile morale si atitudinile pe care le presupune
colectivul de elevi, grupul clas.
curriculum-ul nucleu aproIundat (pentru clasele cu 2 ore/sptmn) marcat prin asterisc (*).
Prezentul curriculum scolar reIlect noul model de proiectare curricular. Structura curriculum-ului presupune urmtoarele componente:
Competente generale
Valori si atitudini
Sugestii metodologice
Elementele de noutate sunt legate de urmtoarele aspecte:
O
liceului
-
studierii psihologiei
O
includerea unor sugestii metodologice care s orienteze spre modalitti didactice concrete de transpunere a curriculum-ului n practica scolar
6
O
recomandarea unor valori si atitudini dezirabile din punctul de vedere al Psihologiei, n sensul realizrii de ctre elev a cunoasterii de sine, a celorlalti si a Iormrii propriului sistem de
valori
O
orientarea ctre latura pragmatic a aplicrii curriculum-ului: corelarea dintre unittile de continut si competentele speciIice permite proIesorului s Iac legtura direct si evident
ntre ce se nvat si de ce se nvat.
Propunerile curriculum-ului ycolar se adreseaz profesorilor care yi desfyoar activitatea ntr-o diversitate de situa(ii concrete. Aceasta face necesar yi posibil o diversitate
de solu(ii didactice. Astfel, sunt posibile abordri diferite ca rezultat al unei proiectri didactice personale yi al cooperrii cu elevii fiecrei clase.
Competentele generale si speciIice care trebuie Iormate prin procesul de predare-nvtare a Psihologiei are la baz si promoveaz urmtoarele valori si atitudini:
O
Echilibrul personal.
Prezentul curriculum este un instrument de lucru care se adreseaz proIesorilor care predau Psihologie. Acesta a Iost conceput n asa Iel nct s permit:
-
parcurgerea de ctre elev a unui traseu cognitiv rezultat n urma adecvrii logicii interne a psihologiei ca stiint la logica didactic;
-
maniIestarea creativittii didactice a proIesorului si adecvarea demersurilor didactice la particularittile elevilor cu care acesta lucreaz.
Sugestiile metodologice au n vedere deplasarea semnificativ de accent realizat prin program de pe con(inuturi pe competen(e. Aceasta exprim noua concep(ie asupra
finalit(ilor educa(iei, o nou abordare a demersului didactic yi orientarea spre evaluarea eficien(ei lui.
Competen(ele specifice sunt corelate cu unit(ile de con(inut. Corela(ia propus are n vedere posibilitatea ca o anumit competen( specific s poat fi atins prin diferite
unit(i de con(inut, neexistnd o coresponden( biunivoc ntre acestea.
Unittile de continut sunt prezentate ntr-o ordine care nu este obligatorie.
Considerarea elevului ca subiect al activittii instructiv-educative si orientarea acesteia spre Iormarea competentelor speciIice presupun respectarea unor exigente ale nvtrii durabile,
printre care:
-
utilizarea unor metode active (de exemplu, nvtarea prin descoperire, nvtarea problematizat, nvtarea prin cooperare, simularea, jocul de roluri), care pot contribui la Iormarea
capacittii de autoanaliz si de analiz a celorlalti din punct de vedere psihologic
-
crearea de situatii-problem n contextul crora elevii s participe la exercitii de cunoastere si de autocunoastere, de ameliorare a propriilor trsturi de personalitate si a relatiilor cu
ceilalti
-
aplicarea unor procedee si instrumente psihologice (cu o complexitate gradat) n scopul investigrii psihologice, a prelucrrii si interpretrii datelor obtinute
7
-
realizarea unor observatii, studii de caz, elaborarea de proiecte si portoIolii, individual si n grupuri de lucru
-
operarea cu diIerite alternative explicative n interpretarea unor Iapte, Ienomene, procese care tin de psihologia persoanei si de psihologia social
Clasa constituie un grup de munc, Iiind alctuit din indivizi care desIoar o
activitate comun, subordonat scopului nvtrii. Aceast activitate poate Ii individual,
ns realizat simultan (toti copiii scriu, deseneaz, cnt n acelati timp n clas Ir a
avea ceva comun) sau colectiv care presupune interactiune, activitatea unuia Iiind n
-
Iunctie de activitatea celorlalti
-
- Clasa nu reprezint o existent individual, ci, alturi de alte clase este ncadrat
- ntr-o instituNie educativ, ca grup organizat structurat n Iunctie de norme colare. S-a
- constatat c, ,exist unele variabile ce caracterizeaz grupul si care pot inIluenta elevii,
- acestea Iiind:
- 1. coeziunea n clas;
- 2. cooperarea elevilor;
- . organizarea clasei;
- . interactiunile dintre membrii grupului;
- 5. comunicare n grup;
- 6. climatul aIectiv
Colectivul este, aadar, o colectivitate dinamic n care se produc procese de
comunicare i interactiun aIectiv, intelectual, se Iixeaz scopuri pentru diIerite actiuni
si norme de credint. Viata n colectiv dezvolt treptat norme, valori, convingeri, care
exercit inIluente, presiuni asupra membrilor, gratie sistemului de sanctiuni si
recompense. Aceste raporturi se cristalizeaz n textura complex a normelor, relatii
proprii societtii n ansamblu, motiv pentru care clasa nu poate Ii desprins din contextul
social mai larg
n cadrul clasei exist o varietate de relatii educative care au ca suport
raporturile interpersonale stabilite ntre elevi, sau ntre nvttori i elevi. Aceast testur
de relaii devine n procesul maturizrii, sursa unor conduite sau a unor aspiratii
Interactiunile care au loc n cadrul clasei modeleaz elevul, contribuie la Iormarea
8
personalittii sale, att prin achizitiile intelectuale rezultate din interactiunea educativ,
ct si prin modelele de comportament assimilate
Clasa scolar este, deci, un grup social speciIic ce mediaz de-a lungul anilor, la nivelul
Iiecrui membru, schimbri cognitive Iundamentale
NOT:
. ncepnd cu anul universitar 2005-2006, tematica va Ii stabilit de Iiecare cadru didactic coordonator la disciplinele din Planul de nvtmnt al D.P.P.D.: Psihologia
educatiei, Pedagogie, Didactica specialittii, Practic pedagogic, Sociologia educatiei, Management educational, Informatic asistat de calculator.
2. BibliograIia se va stabili n colaborare cu proIesorul coordonator.
NOTELE OBTINUTE DE STUDENT
LA
PR%I PEDIf
STRUCTURI ALE PORTOFOLIULUI
Colocviul I (semestrul 6) Colocviul II (semestrul
7)
ACTIVITTILE DE PRACTIC OBSERVATORIE (4.1., 4.2.):
10 10
ACTIVITTILE DE PROIECTARE (4.3., 4.4., 4.5., 4.6.):
10 10
ACTIVITTI DE PREDARE-NVTARE-EVALUARE n cadrul lec(iilor de prob (4.8):
10 10
ACTIUNILE EXTRA$COLARE (4.6.1.):
10 10
MATERIALE DIDACTICE rezultate din activitatea cu elevii - probe de evaluare, fiye de munc independent
s.a:
10 10
CARACTERIZAREA PSIHOPEDAGOGIC A ELEVILOR (4.7.): 10 10
LECTIA DE PROB NR.1 (4.8.1.): 10 10
9
LECTIA DE PROB NR.1 (4.8.2.): 10 10
LECTIA FINAL (4.8.3.):
10 10
MEDIA GENERAL (n cifre yi litere):
10 10
Semntura coordonatorului de practic pedagogic:
Bontas Maria Bontas Maria
NEX 2
Raport asupra practicii pedagogice desfyurate n semestrul 5
(anul III, sem.1)
Unitatea de nvtmnt: Grupul Scolar ,,Petru Rares , Bacau
Adresa unittii de nvtmnt: Str. Tecuciului Nr.17
TeleIon/Iax: 510708
Directorul unittii de nvtmnt (numele si prenumele, semntur si stampil): Vieru Constantin
Raport asupra practicii pedagogice desfyurate n semestrul 5
(anul III, sem.1)
Student practicant:Ciubotaru (Apostol) Milena- Egizia
Facultatea:Psihologie ,,Spiru Haret , Bucuresti
Specialitatea:.PSIHOLOGIE
Anul de studiu:III Forma de nvtmnt : ZI.
Perioada desIsurrii activittii de practic pedagogic: octombrie2010-mai 2011
Disciplina/disciplinele scolare: Psihologie
50
Nr. de ore de asistent (lectii demonstrative ale proIesorului mentor, lectii de prob ale colegilor):
- minim cinci tipuri de lectie -
Nr. participri la alte activitti educative (dirigentie, excursii scolare, lectorate s.a.):
- cel putin o activitate -
Data Clasa Interval orar Disciplina / Activitatea educativ Subiectul lectiei/ Denumirea activittii
11.01.2011 a-X-a 9-10 Psihologie Gandirea
25.01.2011 A X-a 9-10 Psihologie Evaluare
8-02-2011 A X-a 9-10 Psihologie Limbajul
15-0-2011 a-X-a 9-10 Psihologie Vointa
12-0-2011 a-X-a 9-10 Psihologie Personalitatea
Media notelor la lectiile de prob (cI. Fiselor de evaluare a lectiei):.10(zece)..........
Numele si prenumele proIesorului mentor:
Bontas Maria
Semntura:
Raport asupra practicii pedagogice (comasate) desfyurate n semestrul VI
(anul III, sem.2)
- o copie se depune la Iacultate / centrul teritorial ID n ultima sptmn de activitate didactic a semestrului
Unitatea de nvtmnt: Grupul Scolar ,,Petru Rares
Adresa unittii de nvtmnt: Str. Tecuciului Nr. 17
TeleIon/Iax: 510708
Directorul unittii de nvtmnt (numele si prenumele, semntur si stampil): Vieru Constantin
51
Student practicant:Ciubotaru (Apostol ) Milena-Egizia
Facultatea:Psihologie ,,Spiru Haret
Specialitatea:.PSIHOLOGIE
Anul de studiu:III.. Forma de nvtmnt : ..ZI.
Perioada desIsurrii activittii de practic pedagogic:
Disciplina/disciplinele scolare: Psihologie
Lectii sustinute de studentul practicant (cel putin dou lectii de prob si o lectie Iinal):
Data Clasa Ore Disciplina / Activitatea educativ Subiectul lectiei/ Denumirea activittii
15-02-
2011
a-X-a 1 Psihologie Memoria
22-0-
2011
a-X-a 1 Psihologie Atentia
28-0-
2011
a-X-a 1 Psihologie Personalitatea
Media notelor la lectiile de prob (cI. Fiselor de evaluare a lectiei): 10(zece) .............
Nota la lectia Iinal (ultima consemnat n tabel) ....10 (zece).............
Numele si prenumele proIesorului mentor: Bontas Maria
Semntura:
-------------------- ------------------------------------------------------------------------------------