Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
2014 - 2015
1
CUPRINS
1. Structura anului şcolar 2014 -2015
2. Orarul grupei
3. Colectivul didactic al grupei
4. Responsabilităţi ale părinţilor
5. Prescolari cu CES
6. Obiectivele activităţii educative
7. Sarcinile educatoarei
8. Activităţi extracurriculare
9. Activităţi optionale
10.Cum colaborăm cu familiile prescolarilor
11.Planificarea şedinţelor cu părinţii ; tematica şedinţelor cu părinţii
12.Comitetul de părinţi
13.Model de proces verbal
14.Chestionare pentru parinti
15.Metodologia sedintelor cu parintii la clasele preprimare
16.Extras din regulamentul de organizare şi funcţionare al şcolilor
17.Proiecte de parteneriat cu alte unităţi şcolare (local, judetean,
interjudeţean)
18.Proiecte educationale la nivel local
19.Fişă de observaţie ale prescolarului
20. Model proiect didactic tipizat
21.Model curriculum –vitae
22. PORTOFOLIU PERSONAL PENTRU DEZVOLTARE PROFESIONALĂ
23.Anexe
Precizări din noul doom
Câteva reflecţii :
Învaţă de la toate
Copacul fericirii
Mic ghid al educatorului
Momente în viaţă
Decalogul tăcerii
Interviu cu dumnezeu de oct. Paler
Concluzii
2
1. STRUCTURA ANULUI SCOLAR 2014 - 2015
Semestrul I
Semestrul al II-lea
2. a. PLAN DE INVATAMANT
Nr.de
Intervalul de Categorii de activităţi de învăţare activităţi/săptămână
vârstă ON* OP/OS*
3 - 5 ani Activităţi pe domenii experienţiale 7 +7
Jocuri si activităţi didactice alese 10 +5
Activităţi de dezvoltare personală 5 + 10
TOTAL 22 + 22
5 - 7 ani Activităţi pe domenii experienţiale 10 + 10
3
Jocuri si activităţi didactice alese 10 +5
Activităţi de dezvoltare personală 6 + 11
TOTAL 26 + 26
LUNI MARŢI
1.Domeniul stiinte 1.Domeniul limba si comunicare
-Cunoaşterea mediului - Educarea limbajului 2.Domeniul estetic si
creativ 2.Domeniul estetic si creativ -Educaţie muzicală
-Educaţie plastica
4
MIERCURI
1.Domeniul stiinte
-Activitate matematică
2. Domeniul om si societate
-Educaţie moral-civică
JOI VINERI
1.Domeniul stiinte 1.Domeniul psihomotric
-Activitate matematică -Educaţie fizică
2.Domeniul limba si comunicare 2.Domeniul om si societate
-Educarea limbajului - Activitate practica
NUMELE PROFESORULUI
NR.CRT. CATEGORIA DE ACTIVITATE
NUMELE ŞI PRENUMELE
NR..CRT. RESPONSABILITĂŢI
PARINTILOR
1 PRESEDINTELE
COMITETULUI
2 MEMBRU
3 MEMBRU
4. MEMBRU ÎN CONSILIUL
REPREZENTATIV
5
6. OBIECTIVELE ACTIVITĂŢII EDUCATIVE
OBIECTIVE CADRU
DOMENIUL ŞTIINŢELOR
Dezvoltarea operaţiilor intelectuale prematematice;
Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numere, cifre, unităţi de măsură,
întrebuinţând un vocabular adecvat;
Dezvoltarea capacităţii de recunoaştere, denumire, construire şi utilizare a formelor
geometrice;
Dezvoltarea capacităţii de rezolvare de probleme prin achiziţia de strategii adecvate;
Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi
stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia;
Utilizarea unui limbaj adecvat în prezentarea unor fenomene din natură şi din mediul
înconjurător;
Formarea şi exersarea unor deprinderi de îngrijire şi ocrotire a mediului înconjurător, în
vederea educării unei atitudini pozitive faţă de acesta.
DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE
Cunoaşterea şi respectarea normelor de comportare în societate; educarea abilităţii de a
intra în relaţie cu ceilalţi;
Educarea trăsăturilor pozitive de voinţă şi caracter şi formarea unei atitudini pozitive faţă
de sine şi faţă de ceilalţi;
Cunoaşterea unor elemente de istorie, geografie, religie care definesc portretul spiritual al
poporului român;
Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;
Îmbogăţirea cunoştinţelor despre materiale şi caracteristicile lor, precum şi despre tehnici
de lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor produse simple;
Formarea deprinderilor practic-gospodăreşti şi utilizarea vocabularului specific.
6
Stimularea expresivităţii şi a creativităţii prin desen, pictură,modelaj;
Formarea capacităţii de receptare a lumii sonore şi a muzicii;
Formarea capacităţilor de exprimare prin muzică;
Cunoaşterea marilor valori ale creaţiei muzicale naţionale şi universale.
DOMENIUL PSIHOMOTRIC
Formarea şi dezvoltarea deprinderilor motrice de bază şi utilitar-aplicative;
Stimularea calităţilor intelectuale, de voinţă şi afective în vederea aplicării independente a
deprinderilor însuşite;
Cunoaşterea deprinderilor igienico-sanitare pentru menţinerea stării de sănătate.
OBIECTIVE DE REFERINTA
DOMENIUL ŞTIINŢELOR
O1: Să-şi îmbogăţească experienţa senzorială, ca bază a cunoştinţelor matematice referitoare
la recunoaşterea, denumirea obiectelor, cantitatea lor, clasificarea, constituirea de grupuri/
mulţimi, pe baza unor însuşiri comune (formă, mărime, culoare) luate în considerare separat
sau mai multe simultan;
O2: Să efectueze operaţii cu grupele de obiecte constituite în funcţie de diferite criterii date
ori găsite de el însuşi: triere, grupare/regrupare, comparare, clasificare, ordonare, apreciere a
cantităţii prin punere în corespondenţă.
7
O3: Să înţeleagă şi să numească relaţiile spaţiale relative, să plaseze obiecte într-un spaţiu dat
ori să se plaseze corect el însuşi în raport cu un reper dat.
O4: Să recunoască, să denumească, să construiască şi să utilizeze forma geometrică cerc,
pătrat, triunghi, dreptunghi în jocuri.
O5: Să efectueze operaţii şi deducţii logice, în cadrul jocurilor cu piesele geometrice
O6: Să numere de la 1 la 10 recunoscând grupele cu 1-10 obiecte şi cifrele corespunzătoare.
O7: Să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu 1-2 unităţi, în limitele 1-10.
O8: Să identifice poziţia unui obiect într-un şir utilizând numeralul ordinal.
O9: Să realizeze serieri de obiecte pe baza unor criterii date ori găsite de el însuşi.
O10: Să compună şi să rezolve probleme simple, implicând adunarea/ scăderea în limitele 1-
10.
O11: Să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare (obiecte, aerul, apa,
solul, vegetaţia, fauna, fiinţa umană ca parte integrantă a mediului, fenomene ale naturii),
precum şi interdependenţa dintre ele.
O12: Să recunoască şi să descrie verbal şi/sau grafic anumite schimbări şi transformări din
mediul apropiat.
O13: Să cunoască elemente ale mediului social şi cultural, poziţionând elementul uman ca
parte integrantă a mediului.
O14: Să cunoască existenţa corpurilor cereşti, a vehiculelor cosmice.
O15: Să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate.
O16: Să manifeste disponibilitate în a participa la acţiuni de îngrijire şi protejare a mediului,
aplicând cunoştinţele dobândite.
O17: Să aplice norme de comportare specifice asigurării sănătăţii şi protecţiei omului şi
naturii.
DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE
O1: Să cunoască şi să respecte normele necesare integrării în viaţa socială, precum şi reguli
de securitate personală.
O2: Să-şi adapteze comportamentul propriu la cerinţele grupului în care trăieşte (familie,
grădiniţă, grupul de joacă)
O3: Să aprecieze în situaţii concrete unele comportamente şi atitudini în raport cu norme
prestabilite şi cunoscute.
O4: Să trăiască în relaţiile cu cei din jur stări afective pozitive, să manifeste prietenie,
toleranţă, armonie, concomitent cu învăţarea autocontrolului.
O5: Să descrie şi să identifice elemente locale specifice ţării noastre şi zonei în care locuieşte
(elemente de relief, aşezare geografică, obiective socio-culturale, istorice, religioase, etnice).
O6: Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi
practice.
O7: Să cunoască diferite materiale de lucru, din natură ori sintetice
O8: Să sesizeze modificările materialelor în urma prelucrării lor
O9: Să identifice, să proiecteze şi să găsească cât mai multe soluţii pentru realizarea temei
propuse în cadrul activităţilor practice.
O10: Să efectueze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice
O11: Să fie capabil să realizeze lucrări practice inspirate din natură şi viaţa cotidiană,
valorificând deprinderile de lucru însuşite.
O12: Să se raporteze la mediul apropiat, contribuind la îmbogăţirea acestuia prin lucrările
personale.
O13: Să dobândească comportamente şi atitudini igienice corecte faţă de propria persoană şi
faţă de alte fiinţe şi obiecte.
8
O14: Să capete abilitatea de a intra în relaţie cu cei din jur, respectând norme de
comportament corect şi util celorlalţi.
O15: Să-şi formeze deprinderi practice şi gospodăreşti.
O16: Să se comporte adecvat în diferite contexte sociale.
DOMENIUL PSHIHOMOTRIC
O1: Să cunoască şi să aplice regulile de igienă referitoare la igiena echipamentului.
O2: Să cunoască şi să aplice regulile de igienă a efortului fizic.
O3: Să-şi formeze o ţinută corporală corectă (în poziţia stând, şezând şi în deplasare).
O4: Să perceapă componentele spaţio-temporale (ritm, durată, distanţă, localizare).
O5: Să fie apt să utilizeze deprinderile însuşite în diferite contexte.
O6: Să se folosească de acţiunile motrice învăţate pentru a exprima sentimente şi/sau
comportamente, pentru a răspunde la diferiţi stimuli (situaţii), la diferite ritmuri.
O7: Să manifeste în timpul activităţii atitudini de cooperare, spirit de echipă, de
competiţie, fair-play.
9
7. SARCINILE EDUCATORULUI
- organizează, conduce şi desfăşoară activităţi educative cu clasa la care a fost numit;
- urmăreşte cum se asigură ordinea, curăţenia şi atmosfera generală în sala de clasă ce
i-a fost repartizată;
- se preocupă de cunoaşterea elevilor şi a clasei;
- consiliază elevii şi părinţii acestora în probleme de învăţare, de viaţă, de integrare socială;
- reprezintă elevii în colectivul didactic şi ţine legătura cu profesorii care predau la clasă în
vederea optimizării eforturilor acestora;
- ţine legătura cu părinţii elevilor, comunică periodic familiei situaţia la învăţătură şi
disciplină, prin şedinţele lunare sau prin caietul de corespondenţă ori scrisori informative.
-, supune situaţia disciplinară dezbaterii consiliului profesoral;
- completează, în condiţii grafice corespunzătoare, catalogul grupei;
10
8. TEMATICA ACTIVITĂŢILOR EXTRACURRICULARE
PLANIFICAREA ACTIVITATILOR
EXTRACURRICULARE
SEMESTRUL I
PERI TEMA OBIECTIVE INDICATORI
OAD FORMA DE
A REALIZARE
“GRADINITA - NOUA MEA - sa se familiarizeze cu spaţiul -fotografii
SEPT FAMILIE’’ educaţional; -mici suveniruri
. ( plimbari , vizite ) - sa-si fixeze anumite repere
gradinita – casa
OCT. “CHIPUL TOAMNEI “ - -sa observe bogatiile toamnei; -album
ZIUA RECOLTEI --să se implice activ şi afectiv în fotografii
(vizita , piata agroalimentara) interpretarea rolurilor din cadrul
programului pregătit;
,,TOAMNA-TOAMNA -sa transpuna in joc roluri din
HARNICA SI DE ROADE societate ( vinzarea de bunuri
DARNICA!’’ – sezatoare contra cost)
(program artistic)
“ SAPTAMANA EDUCATIEI -sa urmareasca cu interes si -sa -fotografii
GLOBALE “ (vizionarea unor reactioneze adecvat la mesajul -CD de la
spectacole sustinute de actori transmis; actiuni
profesionisti pe scena casei de - sa fie capabil sa creeze ei insisi -album
cultura; deplasare cu autobuzul povestiri si mici dramatizari;
insotiti si de catre parinti
voluntari)
*teatru de papusi
*spectacole cu actori
“MICII ECOLOGISTI “ - sa exerseze comportamentul
NOV. (act. de ecologizare a parcului , ecologic prin participarea la
reciclare deseuri ) actiuni de ecologizare, reciclare
deseuri;
“ZIUA ROMANIEI “– 1 - să cunoască însemnătatea -diplome,
DECEMBRIE acestei zile; recompense
( spectacol , concursuri )
“MOS NICOLAE SI - sa confectioneze si sa ofere
DARURILE SALE “ mici daruri:
(confectionare si oferire daruri)
“MAGIA CRACIUNULUI “ -sa sarbatoreasca in stil Fotografii
(colinde , serbari ) traditional ,,Craciunul,,; -CD
-album
IAN. ,,SANIUTA VESELIEI’’- -sa-si dezvolte calitati si -album foto,
concurs de sanius pe gradinita, deprinderi motrice utilitar recompense
cu participarea parintilor aplicative
“ZIUA UNIRII “ ( concurs de - să cunoască însemnătatea -diplome,
desene,) acestei zile ; recompense
- să danseze Hora Unirii;
,,EDUCATI ASA!” – vizite la -parintii sa fie receptivi la
domiciliul copiilor pentru luarea observatiile si sugestiile -fise de
la cunostinta a parintilor privind educatoarei copilului lor, sa observatii
FISA de evaluare individuala aplice in practica metode de psihopedagogice
IAN. semestriala educatie din educatia parentala din caietul
propusa de educatoare educatoarei
FEB. “EU SUNT MIC, DAR STIU -sa-si testeze abilitatile -diplome,
MULTE” obtinute in folosirea recompense; -
(concurs pe calculator ) calculatorului;
Semnatura parinti
Nr. crt. Numele copiilor
Optional 1 Optional 2
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
ACTIVITATE OPTIONALA
SEMESTRUL I
ACTIVITATE OPTIONALA
SEMESTRUL AL II-LEA
1. ....
2. ----
3. ----
TEMATICA ŞEDINŢELOR CU
PĂRINŢII
PRESEDINTE……………………….
MEMBRU ……………………………
MEMBRU ……………………………
MEMBRU ……………………………
MEMBRU ……………………………
13. MODEL,
PROCES VERBAL,
Încheiat astăzi……………în
………………………………......................................................................
Ordinea de zi:
………………………………………………………………......................................................
.......
………………………………………………………………......................................................
.........
………………………………………………………………......................................................
........
Desfăşurarea (constatări ):
Măsuri (propuneri)
………………………………………………............................................................................
……………………………………………………………………………..................................
.............................
……………………………………………………………………………..................................
.............................
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………..................................................................
..............................................................
……………………………………………………………………………..................................
..............................
Nume
Semnături
14.CHESTIONAR PENTRU PĂRINŢI
1. Spuneţi cel puţin un lucru pe care l-aţi descoperit de curînd la copilul dvs.?
......................................................................................................................................................
..............................
......................................................................................................................................................
..............................
3. Cât timp petreceţi zilnic cu copilul/copiii dvs.?
......................................................................................................................................................
..............................
4. Care sunt cele mai frecvente cauze ale discuţiilor în contradictoriu cu copilul/copiii dvs.?
a. vestimentaţie d. timp liber g. altele.
b. limbaj e. gradinita. Care?....................
c. anturaj (prieteni) f. bani
5. Cum procedaţi atunci când copilul/copiii dvs. încalcã regulile?
......................................................................................................................
............................................................
......................................................................................................................
..............................................................
......................................................................................................................
..............................................................
6. Enumeraţi câteva recomandãri pe care le-aţi fãcut copilului/copiilor
dvs. în legãtura cu un stil de viaţã sãnãtos?
......................................................................................................................
............................................................
......................................................................................................................
...........................................................
......................................................................................................................
..............................................................
7.a. Ce-i place copilului dvs. sã facã în timpul liber?
......................................................................................................................
.............................................................
7.b. Alegeţi una dintre preocupãrile de mai sus pe care aţi încuraja-o.
......................................................................................................................
..............................................................
8. Care sunt activitãţile familiale pe care aţi dori sã le facã mai bine
copilul/copiii dvs.?
......................................................................................................................
..............................................................
......................................................................................................................
..............................................................
Şedinţele cu parinţii nu se fac la întâmplare. Ele trebuie susţinute
periodic şi ori de câte ori este nevoie, după un plan riguros întocmit.
Evidenţa lor se ţine într-un dosar special. Acesta va conţine toate
materialele întâlnirilor cu părinţii. El este unul dintre documentele care
atestă legătura cadrului didactic cu părinţii prescolarilor.
Lectoratele cu părinţii se fac tot cu această ocazie, iar tema
referatelor prezentate trebuie să fie astfel aleasă încât să răspundă cerinţei
de „educare a părinţilor, nu numai a elevilor”. Subiectele pot fi unele de
interes major (de exemplu, anul trecut am discutat şi despre gripa
aviară!), de educaţie pentru sănătatea familiei şi a copilului, în special, cât
şi subiecte legate de psihologia copilului, de pregătirea acestuia pentru
şcoală, lecţii, etc.
Materialele prezentate la lectoratul cu părinţii pot fi susţinute şi de
alte persoane abilitate invitate de cadrul didactic (psihologi, medici,etc).
Dosarul va conţine:
- pagina de titlu a dosarului;
- extras din Regulamentul de organizare şi funcţionare a
învăţământului preuniversitar (vezi modelul);
- planificarea şedinţelor cu părinţii (vezi modelul). Aici sunt trecute
toate întâlnirile cu părinţii, chiar şi serbările şcolare la care sunt
invitaţi ori excursiile la care sunt participanţi.
Secţiunea a 2-a
Comitetul de părinţi al clasei
CALENDARUL EVENIMENTELOR
DATA ZIUA SEMNIFICATIA PROPUNERI DE
ACTIVITATE
23 ZIUA MONDIALA A Indreptarea atentiei catre -activitati gospodaresti in
SEPTEMBRIE CURATENIEI un mediu curat, unde sala de grupa, curtea si
viata pare mai frumoasa imprejurimile gradinitei;
si mai sanatoasa. -experimente pentru a
Obisnuirea copiilor cu demonstra poluarea;
curatenia mediului -identificarea persoanelor
inconjurator. care dauneaza prin
actiunile lor;
-activitati cu parintii:
incurajarea parintilor sa
initieze activitati comune
cu copiii in mentinerea
curateniei in casa, curte,
imprejurimi;
SEPTEMBRIE PERIOADA Adunarea recoltei este Participarea copiilor la
– RECOLTEI un lucru important al actiuni de strangere a
OCTOMBRIE existentei umane. recoltelor, de prepararea
Multe traditii sunt legate salatei si a sucului de fructe
de culesul viilor. si legume;
-jocuri de creatie:”La
piata”, “La culesul viilor”,
“Ziua recoltei”
-organizam: ”Balul
fructelor”, “Balul
strugurilor”
04 ZIUA MONDIALA A Fiecare animal este -acumularea cunostintelor
OCTOMBRIE ANIMALELOR parte importanta si utila despre animale prin
a naturii, de aceea vizionare de filme
trebuie sa invatam sa le documentare;
ocrotim. -imagini(enciclopedii)cu
Dupa cercetari se pot animale;
face dezbateri impreuna -joc de creatie: “Cautarea
cu copiii pentru a invata hranei”;
ce influente au -joc didactic: ”Cauta
pierderile unor specii puiul”;
pentru mediul nostru. -povesti, cantace, poezii,
zicatori despre animale;
-desen,modelaj;
16 ZIUA Cunoasterea produselor -actiuni despre alimentatia
OCTOMBRIE INTERNATIONALA A ecologice, naturale si a sanatoasa a copiilor
ALIMENTATIEI celor care dauneaza ex:”Vitaminele contribuie
organismului uman si la mentinerea sanatatii”.
care nu trebuie sa se
regaseasca in
alimentatia copiilor,
cum ar fi dulciu-rile in
exces sau alimen
tele care contin E-uri.
1 ZIUA NATIONALA A Importanta cunoasterii -confectionarea drapelului
DECEMBRIE ROMANIEI sarbatorilor nationale tricolor;
ale tarii noastre, -sa facem cunostinta cu
tricolorului si structurii harta tarii, folclorul si
geografice a Romaniei. traditia romaneasca;
-auditie muzicala:”Tezaur
folcloric”.
-vizita la Muzeul
Judetean”;
-depunere de coroane;
DECEMBRIE SARBATORILE DE Cunoasterea spiritului si -colinde, poezii , scenete;
IARNA traditiilor Craciunului, a -actiuni de binefacere;
datinilor si obiceiurilor -diverse activitati
de iarna, precum si desfasurate parteneriat:
placerea de a oferi si
primi cadouri .
01 ANUL NOU Anul Nou, prilej de -confectionare:”Roata
IANUARIE cunoastere a traditiilor anului”
specifice din diferite -cunoasterea lunilor;
zone ale tarii. -expuneri despre perceptia
trecerii timpului;
..
AVIZ DIRECTOR
(MODEL)
TITLUL PROIECTULUI
PARTENERIAT ÎN EDUCAŢIE : GRADINITA – FAMILIE –
COMUNITATE
Scopul proiectului
- Optimizarea relaţiei şcoală-familie-comunitate, în aşa fel încât elevii să
obţină singuri succesul.
Obiective
- Realizarea unor cercetări pentru dignosticarea relaţiei şcoală-
familie;
- Identificarea instrumentelor de comunicare şcoală-familie;
- Antrenarea părinţilor în activităţi de informare şi formare
educaţională;
- Diversificarea modalităţilor de colaborare cu familia;
- Crearea unui cadru de motivare şi implicare a partenerilor;
- Încurajarea voluntariatului ; atragerea părinţilor către activităţi din
„lumea şcolii”.
- Realizarea unei reviste
educative pentru părinţi
- -educatoarele
Colaboratori
- Director, prof. profesor psiholog , poliţia de proximitate, preot –
(prof. de religie) educatoarele grupei , părinţi.
Mod de realizare
Nr. Activităţi Forma Perioada
Crt Responsabil
1 1.Părinţii „se întorc” lagradinita -Dezbatere educatoare
Alcătuirea Comitetului de Părinţi
2.Ce pot face părinţii la gradinita? -Lectorat
FINALITATEA
Gradinita
Educatoare:
Copilul..............
Grupa...........
30
Dă dispoziţii, nu sugestii X X XX X
Se manifestă extrovertit X
Are iniţiativă în activităţile de X X X XX X
învăţare şi de joc
Refuză observaţiile X X X X
Se revoltă când pierde X XX X X
Comentează aspectele impuse, care
contravin intereselor sale X XX
Se opune manevrării (de către alţii)
prin argumentare X X
X
Ignoră membrii grupului care nu
participă efectiv la activităţile X X X X
X XX
comune
X
Caută compania copiilor activi X
X
Face totul pentru a câştiga X X X
Plânge la eşecul echipei din care face X XX X X
parte
X XX
Manifestă agresivitate verbală faţă de X X X
colegii care nu sunt de acord cu el
X X XX
Organizează eficient activitatea
grupului din care face parte
31
FIŞA INDIVIDUALĂ DE OBSERVAŢII CURENTE
Data Fapte şi atitudini ale copilului Cauze presupuse/ cauze reale Recomandări/ măsuri
32
20. PROIECT DIDACTIC TIPIZAT
33
- să să stabilească structura fonetică a cuvintelor sugerate de imaginile din rândul al doilea, asciind simbolul sunetului [d];
NIVEL: Minimal: stabilirea numărului de silabe pentru fiecare cuvânt;
Mediu: identificarea silabei care contine sunetul [d]
Maximal: corelarea structurii grafice rezultate cu imaginea, verbalizând operaţia de analiză;
OC5. – (OBIECTIV DE PERFORMANTA SI EVALUARE)
- sa gaseasca cuvantul potrivit schemei grafice pentru a il folosi in caseta indicata (selectat din setul de cartonase);
- NIVEL:Minimal: identificarea unui cuvant care sa aiba sunetul [d] in pozitie initiala;
Mediu: sa gaseasca un cuvant format din doua silabe;
Maximal: sa argumenteze ce a lipit in spatiul dat conform schemei grafice date;
OC.6. – (OBIECTIV DE EVALUARE)
- să argumenteze folosirea simbolurilor utilizate în rândul al treilea;
NIVEL: - Minimal: recunoaşterea simbolului grafic cu care se notează sunetul [d] ;
- Mediu: stabilirea relaţiei cuvânt-silabă-sunet şi exemplificarea cu cuvinte care încep cu sunetul [d] ;
- Maximal: exemplificări de cuvinte cu structură fonetică adecvată schemei date;
B. Motrice:
La sfârşitul lecţiei, preșcolarii vor deveni capabili:
OM. 1 - să-şi coordoneze mişcările pentru a foileta în condiţii de igienă si securitate materialul primit;
OM. 2 - să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de educatoare;
OM. 3 - să îşi reprime tendinţa de a executa mişcări inutile în timpul activităţii;
C.Afective:
Preșcolarii:
A. 1- vor trăi satisfacţia intelectuală de corelare dintre: imagine, cuvânt, silabă, sunetul învăţat şi simbolul folosit pentru scriere;(+)
A. 2 - vor dori să lucreze îngrijit pe foi;(+)
A. 3 - vor lua atitudine față de încălcarea normelor de exprimare corectă(-).
Resurse:
Bibliografice:
Curriculum pentru învăţământul preşcolar,3-6/7 ani, 2008
Ioan Dănilă, Ioan Surdu Preabecedar, Bucureşti, Editura „Egal”, 2001,
pedagogice: Didactica
metodico-didactice: Ioan Dănilă, Fonetică şi fonologie, Bacău, Editura „Egal”, 2001,
Metodologice - Strategii didactice
a. strategia didactică: inductiv-explicativă
34
b. metode şi procedee: metoda fonetică analitico-sintetică, explicaţia, conversaţia euristică, exerciţiul, lucrul cu
manualul;
c. forme de organizare: frontală, individuală
d. mijloace didactice: manualul, instrumente de scris, creioane colorate, 6 cartonaşe reprezentand: un ardei, un pod, un
delfin, o lebada, un dinte, un dulap – matrial aflat pentru educatoare pe un flanelograf si pentru copii
aceleasi cartonase dar mai mici, intr-un plic (cartonasele copiilor au pe spate o banda adeziva dubla si
protejata care-i va ajuta sa lipeasca cartonasul ales ) ;
Temporale: 30 - 35 minute;
Umane: grupa de 20 preșcolari;
Suportul informativ: - Consoana [d] : consoană oclusiv- explozivă, dentală, sonoră şi nesonantă;
35
O1 noţiunilor necesare trecerii activităţilor
la lecţia nouă de învăţare) Item 1
O2 3-enunţarea obiectivelor
(facultativ, nu se recomandă Item 2
O3 in lecţiile de învăţare prin
descoperire) Item 3
etc. 4-prezentarea optimă a
conţinutului etc.
5-dirijarea învăţării (verbal
sau cu ajutorul unei fişe de ** rubrica se
lucru) completeaza cu fişa de
6-conexiunea inversă (feed- evaluare care poate fi
back-ul), preferabil în scris prezentată separat
7-evaluarea
8-fixarea
9-transferul de cunoştinţe/
aplicarea in practică, acolo
unde este posibil
-tema pentru acasă -lecţia se
finalizează cu precizarea a
ceea ce au de pregătit elevii
pentru lecţia următoare
Profesorii debutanţi sunt obligaţi să realizeze schiţe de proiect pentru fiecare lecţie predată în primii trei ani de activitate
SCHIŢĂ DE LECŢIE
I. DATE INTRODUCTIVE
36
Data.
Şcoala,
Clasa.
Disciplina.
Subiectul lecţiei.,
Durata de desfăşurare a lecţiei.
Obiectivul central (scopul) lecţiei.
Competenţe specifice vizate (se trec cu nr. de ordine din programa şcolară)
Obiectivele operaţionale.
Tipul şi varianta de lecţie.
Resurse procedurale (metode didactice).
Resurse materiale (mijloace de învăţământ: aparatură şi material didactic).
Tipul de organizare a activităţii (colectivă, pe grupe şi / sau individuală).
Anticiparea dificultăţilor.
Bibliografia (în ordinea alfabetică a autorilor, cu specificarea autorilor, titlului lucrării, editurii, anului apariţiei, paginilor)
II. SCHEMA TABLEI – cu desene (atunci când este cazul) realizate în culorile convenţionale.
III. FIŞA DE MUNCĂ INDEPENDENTĂ (DE LUCRU) – în special pentru lecţiile bazate pe învăţare prin descoperire,
problematizare, observaţie independentă şi experiment de laborator .
IV. FIŞA DE EVALUARE - cu itemi corespunzători obiectivelor operaţionale propuse.
37
21. CURRICULUM –VITAE
Limba(i) străină(e)
cunoscută(e)
Autoevaluare Înţelegere Vorbire Scriere
Nivel european (*) Ascultare Citire Participare la Discurs oral Exprimare
conversaţie scrisă
Limba
Limba
(*) Nivelul Cadrului European Comun de Referinţă Pentru Limbi Străine
Competenţe şi abilităţi Descrieţi aceste competenţe şi indicaţi contextul în care au fost dobândite. (Rubrică
sociale facultativă, vezi instrucţiunile)
Competenţe şi aptitudini Descrieţi aceste competenţe şi indicaţi contextul în care au fost dobândite. (Rubrică
organizatorice facultativă, vezi instrucţiunile)
Competenţe şi aptitudini Descrieţi aceste competenţe şi indicaţi contextul în care au fost dobândite. (Rubrică
tehnice facultativă, vezi instrucţiunile)
Competenţe şi aptitudini Descrieţi aceste competenţe şi indicaţi contextul în care au fost dobândite. (Rubrică
de utilizare a facultativă, vezi instrucţiunile)
calculatorului
Competenţe şi aptitudini Descrieţi aceste competenţe şi indicaţi contextul în care au fost dobândite. (Rubrică
artistice facultativă, vezi instrucţiunile)
Alte competenţe şi Descrieţi aceste competenţe şi indicaţi contextul în care au fost dobândite. (Rubrică
aptitudini facultativă, vezi instrucţiunile)
Permis(e) de conducere Menţionaţi dacă deţineţi un permis de conducere şi categoria. (Rubrică facultativă, vezi
instrucţiunile)
Informaţii Includeţi aici orice alte informaţii utile, care nu au fost menţionate anterior, de exemplu:
suplimentare persoane de contact, referinţe etc. (Rubrică facultativă, vezi instrucţiunile)
39
22. PORTOFOLIU PERSONAL PENTRU DEZVOLTARE PROFESIONALĂ
40
CAPITOLUL IV - ALTE APTITUDINI/COMPETENŢE DOBÂNDITE,
RECUNOSCUTE SAU NU PRINTR-UN ACT DE STUDIU
___________________________________________________________________________
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
SEMNĂTURĂ,
AVIZAT.
DIRECTOR,
ANEXE
UN COD DE VIAŢĂ:
41
D AT O R I I L E M E L E FA Ţ Ă D E C O P I L
(Cocteau)
42
. NOUL DOOM
1.Despărţirea în silabe
se acceptă fie despărţirea pe bază de pronunţare, fie după structură, ţinând seama de
elementele constitutive, în special prefixe : in-e-gal / i-ne-gal, a-nor-ga-nic / an-or-
ga-nic
se respinge a doua posibilitate când conduce la secvenţe care nu sunt silabe : nevr-al-
gi-e
2.Scrierea unor cuvinte şi locuţiuni
pronumele şi adjectivele negative se scriu într-un cuvânt : niciunul, niciuna, niciunii,
niciunele, niciun, nicio, vreunul, vreuna
se scrie într-un cuvânt odată în locuţiunile odată ce şi odată cu
3.Articularea termenilor străini
se menţine regula din DOOM 1 după care substantivele împrumutate se articulează ca
de obicei în limba română, prin alipire directă, dacă partea finală a cuvântului se
pronunţă aşa cum se scrie : bosul/ bossul, brokerul/ brokerii, dealerul/ dealerii,
folkul, linkul/ linkurile, weekendul/ weekendurile.
scriem cu cratimă dacă partea finală se pronunţă altfel decât se scrie : cow-boy-ul,
mouse-ul, service-ul, site-ul, show-ul
4.Variante literare libere
uzul a impus în noul DOOM dublete ( variante libere ) pentru unele cuvinte cu formă
tip unică până acum : antete/ anteturi, amanete/ amaneturi, căpşune/ căpşuni
( fructe), cearşaf/ cearceaf, cireşe/ cireşi ( fructe), coperte/ coperţi, corigent/ corijent,
filosof/ filozof, ligheane/ lighene, niveluri/ nivele, pieptăn/ pieptene, sandvici/ sendviş,
tobogan/ topogan, tumoare/ tumoră.
statutul de variante libere le conferă dreptul să circule şi să fie corecte ( literare ) în
egală măsură
5.Forme vechi, forme noi
DOOM 2 elimină o serie de forme ieşite din uz sau mai puţin frecvente : anacoluturi/
anacolute, algoritme/ algoritmuri, anghină/ angină, canaluri/ canale ( geogr.), a
despera/ a dispera, fundale/ fundaluri, monoloage/ monologuri, muche/ muchie,
paradoxe/ paradoxuri, pardesiuri/ pardesie.
se renunţă de asemenea la formele lungi de tipul dezagreghează, păstrându-se de
regulă formele scurte : dezagregă, evaporă, ignoră, îndrumă, perturbă, secretă.
au fost înlocuite unele forme vechi ( aragazuri, foarfece, magaziner, marfar,
recensământuri, ziler ) cu formele impuse de uz : aragaze, foarfecă – foarfeci,
magazioner, marfar, recensăminte, zilier.
6.Forme şi sensuri noi
vise( imagini din somn) frecţie ( masaj) ~
~visuri (aspiraţii) fricţiune ( frecare,
înseamnă( constituie) conflict)
~însemnează ( notează) pate ( de ficat) ~ pateu
emisie ( emitere) ~ ( produs de patiserie)
emisiune(program RTV)
se înregistrează cuvintele : compleu ( costum), geacă/ geci , item/
itemi/ itemuri/ iteme, elemenţi, baloţi, robinţti, strate,
subansamble
verbul absolvă ~ iartă, absolvă ~ termină o şcoală
7.Intrări noi
cele mai multe sunt achiziţii recente cu precădere din engleza
americană : brand, broker, dealer, fitness, font,hard, link, market,
43
master, printare, pictorial, rating, scanare, site, topless, trend,
etc.
8.Adaptări
este vorba de adaptarea termenilor străini la sistemul limbii
române : body-guard/ bodigard, cockteil/ cocteil, derby/ derbi,
penalty/ penalti, pizza/ pizză
9.Variante verbale libere
pentru infinitiv se acceptă variantele : a cementa/ a cimenta ( a
trata dinţii), datora/ datori, decofeiniza/ decafeiniza, frecţiona/
fricţiona, încarna/ incarna, încorpora/ incorpora, pricopsi/
procopsi, rabata/rabate, reîncarna/ reincarna, zbârli/ zburli.
pentru indicativ : biciuieşte/ biciuie, biruieşte/ biruie, cheltuieşte/
cheltuie, chinuieşte/ chinuie, mântuieşte/ mântuie, se străduieşte/
se străduie, se destăinuie/ se destăinuieşte, dibuie/ dibuieşte,
huiduie/ huiduieşte, învârte/ învârteşte, anticipează/ anticipă,
demarchează/ demarcă, inventează/ inventă, se îngâmfează/ se
îngâmfă, înveşmântează/ înveşmântă, învolburează/ învolbură,
învie/ inviază, reanimă/ reanimează, şchioapătă/ şchiopătează.
10. Alte variante libere
acont/ aconto, bulgăr/ bulgăre, cartilaj/ cartilagiu, chestiune/
chestie, clovn/ claun, halo/ halou, lăcaş/ locaş, piuneză/ pioneză,
poliloghie/ polologhie, solilocviu/ soliloc, tract/ tractus, zi/ ziuă
forme de plural : cicatrice/ cicatrici, debuşee/ debuşeuri, jersee/
jerseuri, regale/ regaluri, slogane/ sloganuri, torente/ torenţi,
vopsele/ vopseluri
în formele de D- G ale femininelor articulate, se introduc variante
noi : îmbrăcămintei/ îmbrăcăminţii, savoarei/ savorii, o formă
unică pentru : corabiei, ţigăncii, ţărăncii, feşii ; faşă-faşe ( feşii)
11.Locuţiunile pronominale de politeţe
adjectivele posesive : ta , sa, voastră, pronumele : lui, ei, lor, din
componenţa locuţiunilor pronominale de politeţe se scriu cu literă
mare : Cuvioşia Ta ( Sa, Voastră), Cuvioşiile lor, Domnia Ta,
Eminenţa Sa etc.
12. Prim-ministrul
primul element rămâne neschimbat : prim-ministrul, prim-
miniştrii, prim-procurorul, prim-procurorii, prim-secretarul,
prim-secretarii Informaţii
sintetizate de pe www.didactic.ro
CUVINTE CARE PUN PROBLEME LA DESPĂRŢIREA ÎN
SILABE
44
i-gno-ra sub-or-do-na
in-a-bil sub-ur-ban
in-de-scrip-ti-bil tot-u-na
in-e-dit trans-fer
in-e-cu-a-ţi-e tran-sil-vă-nean
in-e-fi-ca-ce trans-mi-te
in-e-gal trans-por-ta
in-e-pu-i-za-bil trif-tong
in-e-vi-ta-bil tri-unghi
in-ex-pli-ca-bil vârst-nic
in-i-mi-ta-bil
in-u-til
in-o-por-tun
in-sig-ni-fi-ant
in-u-man
in-o-fen-siv
in-a-bor-da-bil
in-ac-cep-ta-bil
in-a-dec-vat
in-ad-mi-si-bil
in-apt
în-a-poi
în-a-ri-pa
în-ar-mat
jert-fa
man-o-pe-ra
mă-ri-ni-mi-e
mez-a-li-an-ţă
miz-an-trop
mon-o-clu
ne-vral-gi-e
om-o-nim
par-o-nim
paş-opt-ist
ped-i-a-tru
pen-um-bră
port-ar-mă
prim-or-di-al
pro-gnos-tic
prunc-u-ci-de- re
psih-a-na-list
psih-i-a-tri-e
re-sta-bi-li
re-strân-ge
re-struc-tu-ra
re-trans-mi-te
sand-vici
sin-o-nim
sin-u-ci-de-re
sub-li-ni-a
45
. ORTOGRAME
Învaţă de la toate
(din lirica norvegiană)
COPACUL FERICIRII
Zâmbeste tuturor
Construieşte un album de familie
Numără stelele . Imită o persoana pe care o iubeşti.
Sună-ţi amicii. Spune-i cuiva ,,Mi-e dor de tine!’’
Vorbeşte cu Dumnezeu . Redevino ....copilul de altădată
Sari coarda . Uită cuvântul ,,ranchiună’’. Spune ,,DA’’
Ţine-ţi promisiunile . Râzi! Cere ajutor , Schimbă-ţi pieptănătura
Fugi.......Cântă.........Aminteste-ti de o aniversare . Ajuta un om nevoias.
Termina un proiect . Gandeste! Iesi pentru a te distra. Ofera-te voluntar.
Daruieste-ti o baie cu spuma. Fa cuiva o favoare . Asculta cantecul
greierilor.
Viseaza cu ochii deschisi . Inchide televizorul si vorbeste. Fii amabil!
Da-ti voie sa gresesti. Iarta! Multumeste-i lui Dumnezeu pentru soare.
Demonstreaza-ti fericirea. Fa un cadou. Accepta un compliment. Priveste
o floare
cu atentie. Interzice-ti sa spui ,, Nu pot !’’ vreme de o zi. Traieste-ti clipa!
Continua
o traditie a familiei . Incepe o alta zi. Azi nu iti fa griji ! Practica curajul
in lucrurile mici . Ajuta un vecin la greu. Mangaie un copil care sufera.
Asculta un prieten.
Priveste fotografiile vechi. Imagineaza-ti valurile marii. Joaca-te cu
jucaria ta
de plus. Da-ti voie sa fii simpatic. Saluta-ti primul noul vecin.
Fa-l pe cineva sa se simta bine-venit. Promite cuiva ca il vei ajuta.
Convinge-te ca nu esti singurul. Lauda intreit o fapta buna.
Primeste in sufletul tau si in casa ta un catel de pe strada
Hraneste-l!Vorbeste-i!Pastreaza-l!
Sterge lacrimile de pe un obraz.
Cumpara-ti o ciocolata
Imparte-o cu un
Pofticios. Fii iar
curios.Descopera
un lucru nou,
ceva frumos,
ceva interesant
Da-te in leagan
Citeste o poveste
Povesteste-o unui
copil.Scrie o poezie
Daruieste-o ,,jumatatii’’tale
Stai drept. Sadeste un copac
Multumeste-le dragilor tai profesori
Sadeste si tu un arbore al vietii in inima si sufletul cuiva.
MOMENTE ÎN VIAŢĂ
Sunt momente în viaţă câna ţi-e atât de dor de cineva încât îţi
vine să-l scoţi din visele tale şi să-l îmbrăţişezi cu adevărat.
Când o uşă se închide, alta se deschide; dar sunt dăţi când
rămânem atâta timp privind una închisă încât nu putem vedea toate
celelalte care sunt deschise pentru noi.
Nu te ghida doar după aparenţe, te pot înşela. Nu căuta bogăţia,
inclusiv şi asta dispare.
Caută acea persoană care să te facă să zâmbeşti, e suficient un
zâmbet ca să se facă lumină într-o zi întunecată.
Găseşte acea persoană care să-ţi facă inima să zâmbeşti.Visează
la ceea ce vrei să visezi.
Du –te acolo unde vrei să mergi. Fă ceea ce vrei să fii….ai doar
1 viaţă şi 1 oportunitate pentru a face tot ceea ce vrei şi-ţi propui.
Sper să ai ……suficientă fericire pentru a te face dulce ;
……suficiente încercări pentru a te face puternic ;
…….suficiente necazuri pentru a rămâne uman ;
……suficientă speranţă pentru a te face şi a fi fericit.
Cel mai fericit nu este neapărat cel care are « ce-i mai bun din
toate », ci cel ce ştie ce-i mai bun din tot ceea ce-i iese în cale….
Un viitor strălucit se va baza întotdeauna pe un trecut uitat. Nu
vei putea merge înainte până când nu vei lăsa în urmă eşecurile şi
suferinţele trecute.
Când te-ai născut, tu plângeai iar ceilalţi zâmbeau.
Trăieşte-ţi viaţa astfel încât atunci când se va sfârşi tu să zâmbeşti.
Nu socoti anii, numără amintirile !
O zi fericită !
Interviu cu Dumnezeu -
de Octavian Paler
-Ai vrea sa-mi iei un interviu? deci…..zise Dumnezeu.
-Daca ai timp.… am raspuns eu.
Dumnezeu a zâmbit, spunând:
-Timpul meu este eternitatea. Ce intrebari ai vrea sa-mi pui?
-Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu a raspuns:
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi
tânjesc sa fie copii; că îsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi îsi
cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la
viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca
traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
Dumnezeu mi-a luat mana si am stat tacuti un timp. Apoi am intrebat:
-Ca un parinte, care sunt câteva din lectiile de viata, pe care ai dori sa le
învete copiii Tai?
-Sa invete ca dureaza doar cateva secunde sa deschida rani profunde in
inima celor pe care ii iubesc si ca dureaza mai multi ani ca acestea sa se
vindece; sa invete ca un om bogat nu este acela care are cel mai mult ci
acela care are nevoie de cel mai putin; sa invete ca exista oameni care ii
iubesc dar pur si simplu nu stiu sa-si exprime sentimentele; sa invete ca
doi oamnei se pot uita la acelasi lucru si ca pot sa-l vada in mod diferit;
sa invete ca nu este suficient sa-i ierte pe ceilalti si ca de asemenea
trebuie sa se ierte pe ei insisi.
-Multumesc pentru timpul acordat... am zis umil. Ar mai fi ceva : ce ai
dori ca oamenii sa stie ?
Dumnezeu m-a privit zâmbind şi a zis:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna…
În loc de concluzii :
Nu merge înaintea mea , pentru că s-ar putea să nu te pot urma .
Nu merge în urma mea , pentru că s-ar putea să nu te pot ghida .
Mergi alături de mine şi fii prietenul meu .