Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

CLASA: a IX a
SUBIECTUL:Ȋmbogatirea a vocabularului
TIPUL LECTIEI: de recapitulare si sistematizare a cunostintelor
PROFESOR: Lazar Cristian
OBIECTIVE:
 OBIECTIV CADRU: Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala si scrisa;

 OBIECTIVE PERFORMATIVE:

a. Cognitive:
O1: Sa precizeze cele trei mijloace interne de imbogatire a vocabularului;
O2: Sa defineasca derivarea;
O3: Sa cunoasca notiunile de sufix, prefix, derivare parasintetica;
O4: Sa stie sa formeze derivate cu afixele date;
O5: Sa dea definita corecta a compunerii;
O6: Sa cunoasca procedeele compunerii si sa ofere exemple pentru fiecare in
parte;
O7: Sa identifice cuvintele compuse in texte date;
O8: Sa precizeze definitia conversiunii;
O9: Sa incadreze morfologic cuvintele subliniate intr-un context dat;
O10: Sa construiasca enunturi astfel incat cuvintele marcate sa-si modifice categoria
gramaticala, indicand si valoarea morfologica;
O11: Sa alcatuiasca familia lexicala a unui cuvant dat.

b. Afective:
OA1: Sa introduca informatiile acumulate în propriul sistem de valori.

STRATEGII DIDACTICE:
a. Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, invatarea prin
descoperire, exercitiul scris si oral, analiza morfologica,
exemplul;
b. Mijloace de invatamant: fise de munca independenta si in echipa, planse,
tabla, caietul de notite.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: activitatea frontala, activitatea pe


echipe, activitatea independenta.

1
RESURSE: capacitatea de invatare a elevilor.
Din punct de vedere al capacitatii de invatare, clasa este relativ omogena.
Majoritatea elevilor dispun de capacitati sporite de invatare, iar restul
poseda resurse suficiente pentru o buna desfasurare a activitatii didactice.

TIMP: 50 min.

PARCURS DIDACTIC

1. Moment organizatoric (1 minut)


- Voi avea grija ca elevii sa-si pregateasca materialele necesare orei de limba
romana.
- Voi asigura linistea si disciplina clasei pentru o buna desfasurare a activitatii
didactice.

2. Reactualizarea cunostintelor invatate anterior (6 minute)


- Se vor reactualiza , prin conversatie frontala, cunostintele esentiale despre
mijloacele interne de imbogatire a vocabularului insusite in orele anterioare:
* Care sunt cele trei mijloace interne de imbogatire a vocabularului ?
* Ce este derivarea?
* Ce este sufixul? Dar prefixul?
* Ce inseamna compunerea?
* Care sunt cele trei procedee ale compunerii? Dati exemplu pentru fiecare proce-
deu in parte.
* Ce reprezinta conversiunea?

3. Anuntarea subiectului si prezentarea sarcinilor de invatare (2 minute)


- Voi anunta elevii ca, in aceasta lectie, isi vor consolida cunostintele despre
mijloacele interne de imbogatire a vocabularului prin exercitii care-i vor solicita sa:
O1, O2, O3… (intr-o maniera accesibila elevilor, vor fi enuntate obiectivele cognitive
urmarite in aceasta lectie).

4. Captarea atentiei (15 minute)


- Elevii vor avea o fisa de exercitii pe echipe (FISA 1) care actualizeaza informatiile
despre mijloacele interne de imbogatire a vocabularului. Exercitiile vizeaza:
a. explicarea formarii unor derivate date si indicarea, prin subliniere, a sufixelor;
b. formarea unor derivate cu ajutorul sufixelor diminutivale si augumentative;
c. precizarea procedeului cuvintelor compuse date;
d. alcatuirea unor propozitii in care cuvintele marcate sa isi schimbe valoarea
morfologica.

2
- Rezolvarea va fi realizata oral, rand pe rand, prin conversatie.

5. Conducerea procesului de recapitulare si sistematizare, asigurarea feed-back-


ului, a retentiei si a transferului (25 minute)
- Fiecare elev va primi o fisa de exercitii (FISA 2) pe care le va realiza individual,
raspunsurile fiind corectate apoi prin conversatie sau la tabla.

6. Aprecieri generale (1 minut)


- Voi face aprecieri generale si individuale, pozitive si negative. (1 minut)

3
Nume si prenume elev:
FISA 1

MIJLOACELE INTERNE DE IMBOGATIRE A VOCABULARULUI

1. Explicati cum s-au format urmatoarele derivate, indicand, prin subliniere,


sufixele: afacerism, alunis, banet, cercetas, judecator.

2. Luand ca baza cuvintele: baiat, lada si casa, formati derivate cu ajutorul


sufixelor diminutivale si augumentative.

3. Explicati prin ce procedeu s-au format cuvintele compuse de mai jos:


bunastare, Plafar, nu-ma-uita, treizeci, ca sa.

4. Construiti enunturi în care cuvintele frumos si lenes sa fie, pe rand, adjective


si adverbe.

4
Nume si prenume elev:
FISA 1

MIJLOACELE INTERNE DE IMBOGATIRE A VOCABULARULUI

1. Explicati cum s-au format urmatoarele derivate, indicand, prin subliniere,


sufixele: crucis, prostie, satesc, tineret, scandalagiu.

2. Luand ca baza cuvintele:piatră, matura si formati derivate cu ajutorul


sufixelor diminutivale si augumentative.

3. Explicati prin ce procedeu s-au format cuvintele compuse de mai jos:


Tarom, nou-nascut, despre, pana la, Delta Dunarii.

4. Construiti enunturi in care cuvintul toamna sa fie, pe rand substantiv


si adverb.

5
Nume si prenume elev:
FISA 1

MIJLOACELE INTERNE DE IMBOGATIRE A VOCABULARULUI

1. Explicati cum s-au format urmatoarele derivate, indicand, prin subliniere,


sufixele: zaharnita, fumaraie, greseala, papuris, jucator.

2. Luand ca baza cuvintele: carte, cutit si fata, formati derivate cu ajutorul


sufixelor diminutivale si augumentative.

3. Explicati prin ce procedeu s-au format cuvintele compuse de mai jos:


ciubotica-cucului, BCR, untdelemn, gura-casca, Rompres.

4. Construiti enunturi in care cuvântul iarna sa fie, pe rand, substantiv


si adverb.

6
Nume si prenume elev:

FISA 2

MIJLOACELE INTERNE DE IMBOGATIRE A VOCABULARULUI

1. Alcatuieste familia lexicala a cuvintelor (cel putin patru termeni):

tânăr =

piatra =

2. Construieste enunturi astfel incat cuvintele marcate sa-si modifice categoria


gramaticala
( clasa morfologica) si indica, in paranteza, valoarea morfologica.

a. Anotimpul meu preferat este vara ( )

……………………………………………………………………………………
b. Scrie frumos. ( )

………………………………………………………………………………………...

3. Explica cum s-au format urmatoarele derivate :

tarancuta:

gradinarie:

olteanca:

moldoveanca:

butoias:

florareasa:

S-ar putea să vă placă și