Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor Vleju Anişoara


Data:
Unitatea de învăţământ: Şcoala cu clasele I-VIII Crucea, jud. Suceava
Clasa I
Disciplina: Religie ortodoxă
Aria curriculară: Om – Societate
Unitatea de învăţare: Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu
Titlul lecţiei: Copilăria lui Iisus
Tipul lecţiei: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
Nr. de ore: 2
Durata: 50 de minute x 2

Competenţe generale:
C.G.1. Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al desăvârşirii şi mântuirii omului
C.G.2. Utilizarea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase în diferite contexte de comunicare
C.G.3. Manifestarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în propriile atitudini şi comportamente
Competenţe specifice:
1.2. Descrierea faptelor care arată că Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu
2.1. Utilizarea corectă a termeniilor religioşi învăţaţi
3.1. Repovestirea evenimentelor biblice referitoare la viaţa şi activitatea lui Iisus Hristos şi a Maica Domnului
3.2. Manifestarea iubirii şi ascultării de părinţi îm comportamentul zilnic
Competenţe derivate (obiective operaţionale):
O1. Să prezinte calităţile lui Iisus;
O2. Să povestească ce făcea Iisus la templu la vârsta de 12 ani;
O3. Să stabilească asemănări între copilul Iisus şi copii de azi;
O4. Să stabilească asemănări între templul din Ierusalim şi o biserică ortodoxă;
O5. Să memoreze cântarea liturgică ,,Sfinte Dumnezeule’’.

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: povestirea, conversaţia, observarea dirijată, expunerea, lectura expresivă, exerciţiul,
argumentarea.
2. Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, imagini „Zilele creaţiei”, fişă de lucru-creaţie.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, individuală şi pe grupe

Resurse bibliografice:
1. Sfânta Scriptură.
2. diacon Gheorghe Băbuţ, „Biblia Ortodoxă Românească în imagini”, Editura „Pelerinul Român”,
Oradea, 1991.
3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice,
Editura „Polirom", Iaşi, 1998.
4. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura
„Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.
5. Opriş Dorin; Opriş Monica, Metode active de predare-învăţare. Modele şi aplicaţii la religie, Editura Sf.
Mina, Iaşi, 2006.
6. Muha, Camelia, Religie creştin-ortodoxă, caiet pentru elevi, cadre didactice şi părinţi, clasa I, Editura „Sf.
Mina”, Iaşi, 2008.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
1. Momentul organizatoric
 Salutul;
 Rugăciunea;
 Absenţii.

2. Verificarea cunoştinţelor din lecţia anterioară


●Profesorul verifică lecţia care a trebuit pregătită ,,Naşterea Domnului. Colindele – lauda Naşterii
Domnului’’. Elevii sunt verificaţi prin întrebări şi prin fişa de lucru nr. 1.

3. Momentul aperceptiv
●Profesorul va încadra liturgic această lecţie.
- Am învăţat în lecţiile dinainte de Crăciun despre Naşterea Domnului Iisus. Cine L-a născut pe Iisus?
(Fecioara Maria).
- Cum se numeşte îngerul care a vestit Fecioarei că-l va naşte pe Pruncul Iisus? (Gavriil).
- Unde s-a născut Iisus? (În Nazaret).
- Cine a cântat primul colind ? (Îngerii).
- Cine a adus Pruncului Iisus daruri şi ce fel de daruri? (Trei crai de la Răsărit: aur, smirnă şi tămâie).
- Unde a fost dus Iisus când un înger a spus lui Iosif să fugă de Irod cel rău? (În Egipt).

4. Anunţarea titlului lecţiei noi şi prezentarea obiectivelor


●Se anunţă titlul lecţiei ,,Copilăria lui Iisus’’ şi se prezintă obiectivele care vor trebui atinse pe parcursul
lecţiei.

5. Comunicarea noilor cunoştinţe


●Profesorul citeşte din Mica Biblie iar copiii ascultă cu atenţie.
●Întoarcerea din Egipt
,,Şi, auzind că domneşte Arhelau în Iudeea, în locul lui Irod, tatăl său, s-a temut să meargă acolo şi, luând
poruncă, în vis, s-a dus în părţile Galileii. Şi venind, a locuit în oraşul numit Nazaret, ca să se împlinească
ceea ce s-a spus prin prooroci, că Nazarinean se va chema. Iar Copilul creştea şi se întărea cu duhul,
umplându-se de înţelepciune, şi harul lui Dumnezeu era asupra Lui’’ (Matei 2, 13-23; Luca 2, 40).
Iisus a fost un copil foarte ascultător şi cuminte. La vârsta de 12 ani, El a mers cu părinţii lui la Templul
din Ierusalim şi, acolo i-a uimit pe învăţători cu înţelepciunea Lui.
Profesorul prezintă şi explică elevilor planşa cu Iisus în templu.
●Iisus în templu

Dumnezeu a dat multă înţelepciune Fiului Său.


Profesorul citeşte din Mica Biblie:
,,Iar când a fost El de doisprezece ani, s-au suit la Ierusalim, după obiceiul sărbătorii. Sfârşindu-se zilele,
pe când se întorceau ei, Copilul Iisus a rămas în Ierusalim şi părinţii Lui nu ştiau. Socotind însă că este în
ceata călătorilor de drum, au venit cale de o zi, căutându-L printre rude şi printre cunoscuţi; dar, negăsindu-
L, s-au întors la Ierusalim, căutându-L.
După trei zile L-au aflat la templu, şezând în mijlocul învăţătorilor, ascultându-i şi întrebându-i. şi toţi
care îl auzeau se minunau de priceperea şi de răspunsurile Lui. Şi, văzându-L, rămaseră uimiţi, iar mama
Lui a zis către El: Fiule, de ce ne-ai făcut nouă aşa? Iată tatăl Tău şi eu Te-am căutat îngrijoraţi. Şi El a zis
către ei: De ce era să Mă căutaţi? Oare, nu ştiaţi că în cele ale Tatălui Meu trebuie să fiu?’’.(Luca 2, 41-
51).
-Din fragmentul pe care l-am citit din Mica Biblie, am înţeles că Domnul Iisus la 12 ani era foarte înţelept.
Şi voi puteţi fi înţelepţi dacă veţi învăţa mult, atât la şcoală, acasă cât şi la biserică. Templul în care Iisus Îi
învăţa pe alţii este Biserica din zilele noastre. Să mergem cu toţii la Biserică pentru că ea este Casa lui
Dumnezeu şi acolo găsim toată înţelepciunea.
Să învăţăm cântarea liturgică Sfinte Dumnezeule:
,,Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fără de moarte, miluieşte-ne pe noi!’’
Profesorul repetă această cântare cu elevii, organizaţi pe grupe.

6. Fixarea noilor cunoştinţe


●Profesorul pune anumite întrebări:
- Ce calităţi avea Copilul Iisus?
- Unde a mers Iisus la 12 ani?
- Cu cine a stat El de vorbă în templu?
- De ce i-a uimit pe acei oameni?
- De unde avea copilul Iisus atâta înţelepciune şi ştiinţă?
- Voi ce trebuie să faceţi pentru a şti multe lucruri?
- Ce ne învaţă Iisus prin prezenţa Sa în templu?
-
7. Aprecierea, generalizarea, asocierea
●Să mergem la biserică, să postim, să ne spovedim că, doar aşa vom fi mai aproape de Dumnezeu.
Profesorul împarte elevilor fişa de lucru nr. 2.

8. Evaluarea
●Se notează elevii care au răspuns pe parcursul predării noilor cunoştinţe.

9. Activitatea suplimentară
●Se cere elevilor să memorize Sfinte Dumnezeule.

10. Încheierea
 Salutul;
 Rugăciunea;

FIŞA DE LUCRU NR. 1


Descrie pomul de Crăciun de mai jos.

În scrisoarea de mai jos desenează ce ţi-a adus Moş Crăciun.

FIŞA DE LUCRU NR. 2


Colorează desenul care Îl prezină pe Iisus la templu.

În inimioarele de mai jos desenează obiecte

din biserică

Aceasta este o biserică creştină.

S-ar putea să vă placă și