Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea școlară: Școala Gimnazială Târgu-Trotuș,Tuta structură


Profesor: Farcaș Cristina-Mihaela
Data: 24.04.2018
Clasa: a VIII-a
Obiectul: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Comedia
Subiectul: Complemente şi propoziţii subordonate circumstanţiale

Tipul lecţiei: de evaluare

Competențe generale:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare.
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată .
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse.
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Competenţe specifice:

1.3 respectarea normelor morfosintactice în propoziţii şi fraze;


2.3. utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii;
3.1 dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date;
4.1 redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă;

4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfosintaxă, folosind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie.

Competenţe derivate:
C1. Să recunoască diferite tipuri de complemente circumstanţiale;
C2. Să analizeze corect fraze: să sublinieze predicate, să recunoască elementele de legătură, să delimiteze propoziţiile şi să descopere felul lor;
C3. Să alcătuiască fraze după o cerinţă dată;
C4. Să diferenţieze tipurile de propoziţii subordonate studiate;
C5. Să redactaze un text, după cerinţa dată.

Strategia didactică:

a) Metode si procedee: conversaţia, exerciţiul, analiza gramaticală;


b) Forme de organizare: frontal, individual;
c) Resurse:
 materiale: fişa de evaluare;
 temporale: 50’
 umane: colectivul clasei a VIII-a

Evaluare: proba scrisă.

Bibliografie:
1. Pamfil Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Piteşti, ed. Paralela 45, 2006;
2. Popescu Olga, Teste de evaluare pentru clasele IV-VIII, ed. Corint, Bucureşti, 2003;
3. Programa şcolară pentru Limba şi Literatura română, clasa a VIII-a, elaborată în cadrul M.E.N, 2009.

Anexe:
 Analiza itemilor;
 Fişa de evaluare;
 Barem de notare;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr Etapele Co Conţinutul activităţii Strategia didactică: Evaluare


. lecţiei mp
crt . Activitatea profesorului Activitatea elevului timp procedee materiale Forme de
organizare
1. Moment -asigură ordinea şi verifică - se pregătesc pentru 1` conversaţia catalogul frontal aprecieri
organizatoric dacă toţi elevii au toate oră. individual verbale
materialele necesare pe -semnalează absenţii
bancă. sau probleme de
organizare, dacă este
cazul.
2. Captarea - se reaminteşte elevilor - sunt atenti la explica- 1` conversaţia frontal aprecieri
atenţiei faptul că vor fi evaluate ţiile profesorului, cer verbale
cunoştinţele referitoare la eventuale lămuriri în
complemente şi propoziţii cadrul discuţiei.
subordonate
circumstanţiale şi li se
explică obiectivele
propuse.
3. Verificarea C1 - împarte fişele de - rezolvă fişele primite exerciţiul fişe de individual proba
cunoştinţelor - evaluare(Anexa 2) 47` evaluare scrisă
C5 - supraveghează elevii pe
parcursul rezolvării fişelor
4. Tema pentru - comunică elevilor tema - notează tema pentru 1` conversaţia caietele frontal aprecieri
acasă pentru acasă acasă verbale
Anexa 1
TIPURI DE ITEMI

Itemi obiectivi: a) cu alegere duală: 5 Itemi semiobiectivi: a) cu răspuns scurt: 1, 2, 6, 8


b) cu alegere multiplă: 3 b) de completare : 7
c) de tip pereche: 4 Itemi subiectivi: a) tip eseu: 9
Nr. Itemi Punctaj
crt.
1. 1. (Subliniaţi predicatele, încercuiţi elementele de legătură, delimitaţi
propoziţiile şi arătaţi felul lor.) 12 p
 Să sublinieze toate predicatele, să încercuiască elementele de
legătură, să delimiteze propoziţiile și să indice felul lor;
 Pentru sublinierea tuturor predicatele, se acordă 4 puncte, pentru
încercuirea elementelor de legătură, se acordă 4 puncte, pentru
delimitarea corectă a propoziţiilor şi precizarea lor se acordă 4
puncte .
2. 2. (Realizează expansiunea cuvintelor subliniate în propoziţiile
corespunzătoare: 6p
 să realizeze expansiunea cuvintelor subliniate în propoziţiile
corespunzătoare;
 pentru fiecare expansiune a cuvintelor subliniate în propoziţii,
realizate corespunzătoare se acordă 2 puncte.
3. 3. (În fraza: „Aş veni şi eu cu voi mâine, dar cu condiţia să mă aşteptaţi.”)
 să identiice răspusul corect 6p
 pentru fiecare răspunsului corect se acordă 3 puncte.
4. 4. (Selectează, pentru propoziţiile subordonate subliniate în enunţurile din
coloana A, felul subordonatei corespunzătoare din coloana B.) 6p
 să realizeze perechile corect;
 pentru fiecare răspuns corect se acordă câte 2 puncte,
5. 5. (Citeşte cu atenţie afirmaţiile de mai jos. Dacă eşti sigur că afirmaţia
este adevărată, încercuieşte litera A. Dacă tu crezi că este falsă, încercuieşte 6p
litera F.).
 să încercuiască răspunsul corect;
 pentru fiecare răspuns corect se acordă câte 3 puncte,
6. 6. (Scrie enunţuri în care verbul ,,a se juca” să fie regent pentru
următoarele propoziţii: propoziţie subordonată circumstanţială de timp,
de cauză, de scop și condiţională.) 8p
 să realizeze enunţuri în care verbul ,,a se juca” să fie regent
pentru propoziţiile date;
 se acordă 2 puncte pentru fiecare propoziţie, formulată corect,
având ca termen regent verbul a se juca. Pentru un răspuns
incomplet, dar având termen regent verbul a se juca se acordă 1
puncte, conform baremului.
7. 7. (Completează următoarele propoziţii:)
 să completeze propoziţiile date; 8p
 pentru formularea răspunsului corect se acordă 8 puncte. Pentru un
răspuns incomplet se acordă 4 puncte. Pentru o încercare de răspuns
se acordă 2 puncte.;
8. 8. (Contrage fiecare propoziţie subordonată, din prima, respectiv
ultima frază, în partea de propoziţie corespunzătoare.) 6p
 să realizeze contragerea correct;
 pentru fiecare propoziţie realizată corect se acordă 3 puncte,
9. 9. (Alcătuieşte o compunere de minim 10 rânduri cu titlul În vacanţă, la
ţară, în care să existe un complement circumstanţiale de loc, un 20 p
complement circumstanţial de timp, un complement circumstnţial de mod,
complement circumstanţial de cauză, de scop şi, respectiv, o propoziţie
subordonată circumstanţială de loc și de cauză. Subliniază-le!)
 să redacteze un conținut adecvat cerinței;
 să exemplifice propoziţiilor circumstanţiale cerute și să le
sublinieze;
 să respecte limita de spațiu indicată;
 să respecte normelor de punctuaţie și ortografie:
 pentru respectarea fiecărei cerințe se acordă 20 puncte.
Punctajul pentru redactarea întregii lucrări se acordă astfel:
Coerenţa textului:
(Unitatea compoziţiei – 0,1p; claritatea şi coerenţa enunţurilor – 0,1 p)…… 0,2
puncte 12 p
Registrul de comunicare, stilul şi vocabularul adecvate conţinuturilor:
( în totalitate – 0,4 p, parţial – 0,2 p )………… ……………….…….. … … 0,4
puncte
Ortografia: ( 0 greşeli – 0,2 p; 1- 2 greşeli – 0,1 p; 3 greşeli sau mai multe – 0 p)
.............................................................................................................................0,2
puncte
Punctuaţia: ( 0 greşeli – 0,2 p; 1 - 2 greşeli – 0,1 p; 3 greşeli sau mai multe – 0 p)
………………………………………………………….…………………….0,2
puncte
Aşezarea corectă a textului în pagină – 0,1p; lizibilitatea – 0,1 p……..…… 0,2
puncte

OFICIU 10 p
TOTAL 10,0 p
Anexa 2
TEST

CLASA A VIII-A
 Toate subiectele sunt obligatorii.
 Timp de lucru: 1 oră
 Se acordă 10 puncte din oficiu.

Se dau fragmentele:

„Nu i-a fost frică că ea n-a explicat bine la care hotel se află şi nici că Mihai n-ar fi înţeles şi
nici că a avut o pană şi nici că a fugit cu mia de lei, deşi se făcuse ora două şi el nu apărea, ea
telefonase Adelei să-i spună că pleacă la ora unu. Nu i-a fost teamă şi s-a dovedit că a avut dreptate
pentru că Mihai a venit când nimeni nu se aştepta şi nu s-a scuzat de întârziere ca să fie iertat.” (
Alexandra Stănescu )

„Dacă împrejurările nu m-ar fi silit să devin scriitor profesionist, poate că tot ceea ce am scris
ar fi stat în sertar şi ar fi suferit atâtea modificări şi transformări de teme de la o carte la alta, încât nu
s-ar mai fi înţeles nimic şi m-aş fi trezit la cinzeci de ani fără să fi avut ceva care să fie gata.” (Marin
Preda)

Se cere:

1. Subliniaţi predicatele, încercuiţi elementele de legătură, delimitaţi propoziţiile şi arătaţi


felul lor. 12 puncte
2. Realizează expansiunea cuvintelor subliniate în propoziţiile corespunzătoare: 6 puncte
- Vom alerga, din vina ploii, numai puţin.
- Pentru a citi, e nevoie de voinţă.
- Am plecat amărât către tine.
3. În fraza: „Aş veni şi eu cu voi mâine, dar cu condiţia să mă aşteptaţi.” 6 puncte
a) există o subordonată…:

1. Propoziţie subordonată circumstanţială condiţională


2. Propoziţie subordonată circumstanţială de mod
3. Propoziţie subordonată circumstanţială de timp
4. Altă interpretare……………………
b) cuvântul subliniat în fraza dată este:

1. Subiect / substantiv
2. Nume predicativ / adjectiv
3. Complement circumstanţial de timp / adverb de timp
4. Complement circumstanţial de mod / adverb de mod
5. Altă interpretare…………………………
4. Selectează, pentru propoziţiile subordonate subliniate în enunţurile din coloana A, felul
subordonatei corespunzătoare din coloana B. 6 puncte
A B

a. Astăzi a răspuns după cum a avut chef. A. CCT

b. S-a antrenat la tenis când a avut timp. B. CCL

c. Vom aşeza florile unde este soare. C. CCM

5. Citeşte cu atenţie afirmaţiile de mai jos. Dacă eşti sigur că afirmaţia este adevărată,
încercuieşte litera A. Dacă tu crezi că este falsă, încercuieşte litera F. 6 puncte

a. //A-F// Propoziţia subordonată circumstanţială de loc arată locul acţiunii şi îndeplineşte funcţia
de complement circumstanţial de loc pe lângă o propoziţie regentă.

b. //A-F// Propoziţia subordonată circumstanţială de mod arată timpul în care se petrece acţiunea
exprimată de un verb din propoziţia regentă.

6. Scrie enunţuri în care verbul ,,a se juca” să fie regent pentru următoarele propoziţii:
propoziţie subordonată circumstanţială de timp, de cauză, de scop și condiţională. 8
puncte

7. Completează următoarele propoziţii: 8 puncte

a) Complementul circumstanţial de timp indică ………………………………………………….

b) Propoziţie subordonată circumstanţială de cauză este …………………………………………

c) ) Propoziţie subordonată circumstanţială de scop îndeplinește, în frază,………………………

8. Contrage fiecare propoziţie subordonată, din prima, respectiv ultima frază, în partea de
propoziţie corespunzătoare: 6 puncte

Mergem la cumpărături până vine el, dar să ştii că, după ce vom termina, voi adormi buştean cum nu
m-ai văzut vreodată.

Că mă tot plimb, am obosit şi cum nu pot sta degeaba, am să încerc altceva.

9. Alcătuieşte o compunere de minim 10 rânduri cu titlul În vacanţă, la ţară, în care să existe un


complement circumstanţiale de loc, un complement circumstanţial de timp, un complement
circumstnţial de mod, complement circumstanţial de cauză, de scop şi, respectiv, o propoziţie
subordonată circumstanţială de loc și de cauză. Subliniază-le! 20 puncte

Se acordă 10 puncte din oficiu!

Se acordă 12 puncte pentru redactarea întregii lucrări!


Anexa 3

BAREM DE CORECTARE

1. Pentru sublinierea tuturor predicatele, se acordă 4 puncte, pentru încercuirea elementelor de


legătură, se acordă 4 puncte, pentru delimitarea corectă a propoziţiilor şi precizarea lor se acordă 4
puncte (4x3=12).
2. Pentru fiecare expansiune a cuvintelor subliniate în propoziţii, realizate corespunzătoare se
acordă 2 puncte (2x3=6).
3.Pentru fiecare răspunsului corect se acordă 3 puncte (3x2=6). a-1, b-3.
4. Pentru fiecare cuvânt corespondent realizat corect se acordă 2 puncte (2x3=6): a-C, b-A, c-B
5. Pentru încercuirea răspunsului corect se acordă 3 puncte (3x2=6): a-A, b-F.
6. Se acordă 2 puncte pentru fiecare propoziţie, formulată corect, având ca termen regent verbul a
se juca. Pentru un răspuns incomplet, dar având termen regent verbul a se juca se acordă 1 puncte.
(2x4=8)

7. Pentru formularea răspunsului corect se acordă 8 puncte. Pentru un răspuns incomplet se acordă 4
puncte. Pentru o încercare de răspuns se acordă 2 puncte.
a) Complementul circumstanţial de timp indică timpul desfășurării unei acţiuni.

b) Propoziţie subordonată circumstanţială de cauză este subordonata, ce îndeplinește în frază.


funcţia sintactică de complement circumstanţial de cauză.

c) ) Propoziţie subordonată circumstanţială de scop îndeplinește, în frază, funcţia sintactică de


complement circumstanţial de scop.

8. Pentru fiecare propoziţie realizată corect se acordă 3 puncte (3x2=6).

9. Se acordă 5 puncte pentru respectarea cerinţei, 5 puncte pentru exemplificarea propoziţiilor


circumstanţiale cerute, 5 puncte pentru respectarea limitei de spațiu indicată și 5 puncte pentru
respectarea normelor de punctuaţie și ortografie (5x4=20).

S-ar putea să vă placă și