Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE ACTIVITATE

DIDACTICĂ INTEGRATĂ
„DRUMUL PÂINII”

- 2017 -

1
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ
Data: 09.05.2017
GRUPA: Mare – Buburuzele
NIVELUL : II
TEMA DE STUDIU : Cine şi cum planifică/organizează o activitate?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC : Învăţ de pe acum
SUBTEMA PROIECTULUI TEMATIC: Pâinea, aliment de bază
TEMA ZILEI : „Drumul pâinii”
FORMA DE REALIZARE : Activitate integrată interdisciplinară
TIPUL DE ACTIVITATE : consolidare a cunoștințelor, priceperilor si deprinderilor
FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individual
DURATA: 1 zi

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE
ADP (Activităţi de dezvoltare personală) :

Întâlnirea de dimineaţă : „Bună dimineaţa, buburuzelor! Ce putem mânca fără pâine? Aţi încercat să mâncaţi fără pâine?
Salutul. Prezenţa. Calendarul naturii

Rutine: Mă pregătesc pentru activități – exersarea unei deprinderi de autoservire;

„Ne pregătim pentru masă - deprinderi de igienă”;

Tranziţii : „Bat din palme”- cântec ;

„Trenulețul” – când mergem baie;

„Moara” - joc cu text şi cânt;

2
Activităţi pe centre de interes: ALA I

 Ştiinţă - Punem la încolţit boabe de grâu – experiment;


 Joc de masă - Caută umbra potrivită! (asociere imagini);
 Construcții - Cuptorul de copt pâine - cuburi lego;
ADE (Activităţi pe domenii experienţiale)

Activitate integrată: DLC+DOS – „Petrică şi pâinea” ( lectura educatoarei ) + „Sandvişuri buburuză” ( activitate practic
– gospodărească )

ALA II (Activităţi liber alese)

- joc de mişcare “Ţăranul e pe câmp”


- joc liniştitor “Adevărat sau fals?”
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
A.L.A.1:
O1 - să construiască adecvat cu ajutorul cuburilor lego pentru a obține cuptorul de copt pâine;
O2 – să găsească minim trei piesele potrivite pentru umbrele date;
O3 - să enumere minim două condiţii esenţiale pentru încolţirea boabelor de grâului;

A.D.E.:
D.L.C.:
O4 –să dovedească înţelegerea textului relatând momentele importante cu ajutorul imaginilor prezentate;
O5 - să se exprime corect în propoziţii din punct de vedere gramatical;
O6 - să descrie corect pe baza observaţiilor directe transformările bobului de grâu în etape succesive până la obţinerea pâinii: aratul
pământului, semănatul grâului, întreţinerea culturii, secerat, treierat, măcinat, frământat, copt – pâine;
O7 - să enumere minim trei componente ale pâinii pe baza imaginilor prezentate ;
D.O.S.:
O8 - să identifice şi să mânuiască corect materialele puse la dispoziţie;
O9 - să așeze corect cel puțin 4 dintre elementele date conform cerinţelor.

3
A.L.A. 2:
O10 - să execute corect cerințele educatoarei, utilizând deprinderile motrice însușite anterior.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: explicaţia, conversaţia, exerciţiul, observația, demonstrația, expunerea, diamant, turul
galeriei.
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: prezentare PPT, laptop, cuburi lego, jetoane cu produse de panificaţie şi umbrele acestora, grâu,
pahare cu pământ, apă, planşă cu pătrate de diferite culori, unul portocaliu, două verzi, trei roşi, două albastre şi unul galben , 9
jetoane numerotate: boabele de grâu, cultivarea grâului, creşterea grâului, recoltarea grâului, măcinarea boabelor la o moară modernă,
făina, prepararea aluatului, coacerea aluatului, lăzi de pâine; coşul cu pâine, o felie de pâine, o felie de caşcaval, 3 măsline, o felie de
șuncă presată cu forma rotundă, 5 felii rotunde de salam, un cuţit de plastic şi o altă farfurie dar goală, fete vesele şi feţe triste;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
METODE DE EVALUARE: orală, practică

BIBLIOGRAFIE:

1. BREBEN, S. și colaboratorii, Metode interactive de grup - Ghid metodic, Editura Arves, Craiova, 2002.
2. Cioflica, S.,; Guga, N., - Pâinea, aliment de bază, Editura Tehno - Art, Petroșani, 2014;
3. Curriculum pentru învățământ preșcolar (3- 6/7 ani), M.E.C.T., 2008;
4. PAIȘI LĂZĂRESCU MIHAELA, LOREDANA SOFIA TUDOR, MARIA MAGDALENA STAN, "A deveni și a fi educator",
Editura Universității din Pitești, Pitești, 2009
5. PREDA, V.- coordonator, Metodica activităților instructiv educative în grădinița de copii, Editura Gheorghe Cartu Alexandru,
Craiova, 2009;

4
SCENARIUL ZILEI

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (A.D.P.)

SALUTUL:Copiii se aşează în semicerc şi recită versurile:


,,Dimineaţa a sosit,
Buburuzele - au venit,
În semicerc ne aşezăm
Şi frumos ne salutăm!”
PREZENŢA: Copiii răspund: „prezent!” când își aud numele, un copil va numi absenții.
CALENDARUL NATURII: Se folosesc jetoane, imagini, se completează calendarul naturii, menţionându-se ziua, data, luna, anul,
evenimentul zilei. Se discută starea vremii şi îmbrăcămintea adecvată acesteia.
,,Vremea să o studiem,
În calendar să notăm,
De e ploaie sau e soare
Să putem merge la plimbare.”
NOUTATEA ZILEI: Drumul pâinii
ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI: 2-3 copii vin în faţă pe scăunele şi îşi exprimă diverse opinii legate de: Ce putem mânca fără pâine?
Aţi încercat să mâncaţi fără pâine?

Rutine: Mă pregătesc pentru activități – exersarea unei deprinderi de autoservire cu ajutorul jocului cu text şi cânt „Bat din palme”.

5
- CONSTRUCTII: Cuptorul de copt pâine Copiii vor îmbina piesele de lego pentru a obține “Cuptorul de copt pâine”.
- JOC DE MASĂ: Caută umbra potrivită! Se aşează jetoanele cu produsele de panificaţie cu faţa în jos pe masă. Pe rând,
copiii vor alege un jeton, descriu produsul şi îi caută umbra potrivită.
- ȘTIINȚĂ: Punem la încolţit boabe de grâu – experiment; se observă procesul de încolţire al grâului cu ajutorul
imaginilor, se vorbeşte despre condiţiile necesare pentru dezvoltarea grâului, apoi vom planta boabele de grâu în paharele
cu pământ.

Tranziţie :Trenuleţul să formăm,/Unul după altul stăm./Noi spre baie ne-ndreptăm,/ Mâinile să le spălăm/ Uuu, Uuu!”
Rutine: Servirea micului dejun- deprinderi de igienă şi autoservire.
După servirea mesei se face trecerea la activitatea de grup: “Petrică şi pâinea”. Se realizează tranziţia cu ajutorul jocului
muzical „Moara”, realizându-se trecerea la activitatea practic – gospodărească „Sandvişuri buburuză”.
La activitățile distractive, copiii vor juca „ŢĂRANUL E PE CÂMP!” şi jocul liniştitor „ADEVĂRAT SAU FALS !”
Copiii vor fi aşezaţi în cerc, unul va fi în mijloc şi va începe jocul. Vom cânta Ţăranul e pe câmp şi în funcţie de fiecare strofă cel din
mijloc va lua din cerc încă un copil cu el şi așa mai departe pentru tot cântecul. În timp ce cântă cu toţii, cei din mijloc se plimbă pe
câmp, iar ceilalţi stau pe loc, bat din palme în ritmul melodiei şi cântă.
În cadrul jocului „ADEVĂRAT SAU FALS?”, educatoarea va citi o serie de propoziții, copiii vor ridica fața veselă pentru
propozițiile adevărate și fața tristă pentru cele false. Copiii care nu ridică jetonul corect, ies din joc.

6
DEMERS DIDACTIC A.L.A.1
OB STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENT DIDACTIC OP. MIJLOACE FORMA EVALUAREA
CONŢINUT ESENŢIALIZAT METODE ŞI DE DE
PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂNT ORGANIZA
RE

Se vor asigura condiţiile necesare pentru


1. MOMENT
desfăşurarea optimă a activităţii:
ORGANIZATORIC - aerisirea sălii de grupă;
- distribuirea mijloacelor de învăţământ.

Se realizează cu ajutorul unui coșuleț cu


produse de panificaţie adus de un băieţel pe nume Petrică, Frontal
2. CAPTAREA ATENŢIEI
Petrică. Petrică nu ştie cum se face pâinea şi a Coșulețul cu
venit la grupa „Buburuzelor ” să îl ajutăm să produse de
înţeleagă. panificaţie
Se realizează cu următoarele întrebări: Aprecieri
3.REACTUALIZAREA - Ce putem mânca fără pâine? Aţi încercat să Conversaţia Individual verbale
CUNOȘTIINŢELOR
mâncaţi fără pâine?
Se prezintă tema zilei ” Drumul pâinii”.
Se vor anunţa tema, obiectivele, modul de
desfăşurare al activităţii.

4.ANUNŢAREA TEMEI - CONSTRUCTII: Cuptorul de copt pâine


ŞI A OBIECTIVELOR Copiii vor îmbina piesele de lego pentru a obține
un cuptor.
- JOC DE MASĂ: Caută umbra potrivită!
- Copiii vor căuta umbra produsului de Conversaţia
panificaţie potrivită.
- ȘTIINȚĂ: Punem la încolţit boabe de grâu -

7
experiment
Copiii vor observa procesul de încolţire al
boabelor de grâu şi vor planta boabele de grâu Explicația
respectând condiţiile necesare pentru dezvoltarea Frontal
acestuia.

Cuburi lego;
Se vor intui materialele didactice de la fiecare Jetoane cu
5. DIRIJAREA
centru de activitate. Exerciţiul produse de Frontal
ÎNVĂŢĂRII O1 Copiii îşi vor alege central preferat. Se va urmări Conversaţia panificaţie si
O2 finalizarea cerinţelor de la centrul ales. Explicaţia umbrele Pe grupe Aprecieri
O3 acestora; verbale
Boabe de Individual
grâu, pahare
cu pământ,
apă.

O1 Copiii vor îndeplini cu succes sarcinile propuse la


6. OBŢINEREA
PERFORMANŢEI
O2 centru ales; preşcolarul care a indeplinit cerinţele Pe grupe Aprecieri
O3 la centrul ales poate alege alt centru din cele Individual verbale
rămase.

Se va realiza printr-o scurta discuție:


7. OBŢINEREA
RETENŢIEI ŞI A
Cum ne ajută cuptorul de copt? Produsele Frontal, pe
TRANSFERULUI Câte produse de panificaţie cunoaştem ? Conversaţia activităţii grupuri si Evaluare orala
Ce s-ar întâmpla dacă nu are grâul apa ? copiilor individual

8
Se fac aprecieri generale şi individuale asupra
8. EVALUAREA felului în care copiii s-au comportat la activitate Conversaţia Frontal Aprecieri
şi asupra felului în care şi-au îndeplinit sarcinile. Individual verbale

9
DEMERS DIDACTIC D.L.C.
OB STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENT DIDACTIC OP. MIJLOACE FORMA EVALUAREA
CONŢINUT ESENŢIALIZAT METODE ŞI DE DE
PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂNT ORGANIZA
RE
Se vor asigura condiţiile necesare pentru
desfăşurarea optimă a activităţii:
1. MOMENT
ORGANIZATORIC
- aerisirea sălii de grupă;
- distribuirea mijloacelor de învăţământ. Frontal Orală

În sala de grupă, încă de dimineață este Petrică


cu coșulețul cu pâine. Explicaţia Coşul cu Frontal Observarea
2. CAPTAREA ATENŢIEI
Voi anunţa copiii că vrem să venim în pâine comportamen-
ajutor lui Petrică să nu mai creadă că pâinea tului copilului
creşte într-un pom ca merele, ci să înţeleagă Evaluare orală
şi el întregul proces. a răspunsurilor
Noi locuim la sat şi am mai aflat câte ceva despre date de copii
drumul pâinii.
Se va purta o scurta discuție cu copiii, referitoare Aprecieri
3.REACTUALIZAREA la locul de unde cred ei că provine pâinea. Conversaţia Individual verbale
CUNOȘTIINŢELOR

Se anunţă titlul poveştii (Petrică şi pâinea) şi


obiectivele activităţii pe înţelesul preşcolarilor.
4.ANUNŢAREA TEMEI
ŞI A OBIECTIVELOR Conversaţia Frontal

Cu ajutorul unui ton expresiv, nuanţat, cu o


5. DIRIJAREA Frontal
ÎNVĂŢĂRII

10
mimică adecvată şi respectând succesiunea logică
a evenimentelor din text voi reda conţinutul
poveştii cu ajutorul unei prezentării powerpoint. expunerea

Planul de idei:
Prezentarea
PPT, laptop
1. Petrică şi mama sa se duc la magazin pentru a

cumpăra pâine.

2. Petrică ascultă povestea fărâmiturii de pâine:

- semănatul bobului de grâu;

- recoltarea spicelor de grâu cu combina;


Frontal
- drumul la moară şi măcinatul grâului;

- drumul la brutărie, frământatul aluatului,

apoi dospitul şi coptul pâinilor;

- transportarea lor la chioşcul de pâine.

explicaţia
Se explică cuvintele necunoscute din text.

11
Este realizată cu ajutorul metodei diamant.
O4 Se cere completarea planşei cu „diamantul” Planşă cu frontal
6. OBŢINEREA
pâinii. Se așează jetoanele pe măsuţă cu imaginile Metoda pătrate de
PERFORMANŢEI amestecate. Copii sunt solicitaţi, să așeze diamantului, diferite culori, Individual Evaluare orală
O6 jetoanele cu imagini, pe fiecare rând de pătrate, Explicaţia, unul
după cerinţele formulate de educatoare: exerciţiul portocaliu,
Portocaliu – Din ce se obţine făina ? (grâu) două verzi,
Verde – Cum se obţine grâul ? (prin cultivarea şi trei roşi, două
O5 recoltarea lui) albastre şi
Roşu – Care sunt etapele de obţinerea a făinii? unul galben ,
(măcinarea grâului, obţinerea făinii, ambalarea 9 jetoane;
făinii)
Albastru – Care sunt etapele de preparare a
pâinii? (frământarea şi coacerea aluatului)
Galben - Ce se obţine prin coacerea aluatului ?
(pâinea coaptă)
Cum se numeşte povestea de azi?
O7
7. OBŢINEREA („Petrică şi pâinea”)
RETENŢIEI ŞI A
Frontal şi Evaluare orala
TRANSFERULUI - Cum se numeşte băiatul din poveste? ( Petrică ) exercițiul individual
- Ce a aflat el despre pâine?
- Voi ştiţi din ce este făcută pâinea? (făină,apă
caldă, sare, drojdie)

Se fac precizări asupra realizării sarcinilor frontal


8. EVALUAREA
didactice. Conversația Aprecieri
verbale

Tranziţie: Moara ( joc cu text şi cânt)

12
DEMERS DIDACTIC D.O.S.
OB STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENT DIDACTIC OP. MIJLOACE FORMA EVALUAREA
CONŢINUT ESENŢIALIZAT METODE ŞI DE DE
PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂNT ORGANIZA
RE
1. MOMENT Se vor asigura condiţiile necesare pentru
ORGANIZATORIC desfăşurarea optimă a activităţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- distribuirea mijloacelor de învăţământ.

2. CAPTAREA ATENŢIEI Se realizează cu ajutorul unei planşe ce reprezintă Observarea


sandvişul buburuză. Planșă cu Frontal comportamen-
sandviş tului copilului
buburuză Evaluare orală
În cadrul D.O. S., copiii îl vor ajuta pe Petrică să
3. ANUNŢAREA TEMEI realizeze un sandviş apetisant cu buburuză, cu Conversaţia frontal
ŞI A OBIECTIVELOR
pâinea pe care a adus-o în coşuleţ şi alte
ingrediente. Sunt prezentate obiectivele pe
înţelesul preşcolarilor.

Se va purta o scurta discuție cu copiii, referitoare Coşul cu Aprecieri


la modul în care folosim pâinea. pâine verbale
4. REACTUALIZAREA
Se va intui materialul didactic: o farfurie pe Conversaţia Frontal
CUNOȘTIINŢELOR care se găsesc: o felie de pâine, o felie de
caşcaval, 3 măsline, o felie de șuncă presată cu
forma rotundă, 5 felii rotunde de salam, un cuţit
de plastic şi o altă farfurie dar goală.

13
Se arată o imagine cu lucrarea model, adică o felie de
sandvişul apetisant cu buburuză . pâine, o felie
Explicarea modalității de realizare a activității Observarea de caşcaval, 3
practice măsline, o Frontal
O8 Voi explica şi demonstra modul de lucru, etapele Explicaţia felie de șuncă Aprecieri
5. DIRIJAREA realizării sandvişului: luăm felia de pâine şi o presată cu verbale
ÎNVĂŢĂRII aşezăm pe farfuria goală, pe urmă adăugăm felia forma
de caşcaval, se așează felia rotundă de şuncă rotundă, 5
presată; adăugăm cele 5 felii de salam şi din Demonstraţia felii rotunde
măsline cu ajutorul cuţitului realizăm picioruşele de salam, un
buburuzei şi capul acesteia. Conversaţia cuţit de plastic
Se vor executa câteva exerciţii de încălzire a şi o altă Individual
musculaturii mici a mâinilor („Plouă, cântăm la farfurie dar
pian, frământăm aluatul, stoarcem rufele”). exerciţiul goală

Desfăşurarea activităţii practice:


Copiii vor începe lucrul. Se vor da indicaţii Materialele
individuale şi colective dacă va fi cazul de către Exercițiul; prezentate Individual
6. OBŢINEREA educatoare. mai sus
PERFORMANŢEI O9 Voi motiva importanţa acestei activităţi şi voi
stimula interesul copiilor pentru a lucra şi pentru
a finaliza lucrările şi îi ajut dacă este cazul.

Se analizează sandvişurile obţinute. Turul galeriei Sandvişurile


7. EVALUAREA Se fac aprecieri generale şi individuale asupra Conversația buburuză Frontal Aprecieri
felului în care copiii s-au comportat la activitate Individual verbale
si asupra felului in care şi-au îndeplinit sarcinile.

14
DEMERS DIDACTIC A.L.A.2
OB STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENT DIDACTIC OP. MIJLOACE FORMA EVALUAREA
CONŢINUT ESENŢIALIZAT METODE ŞI DE DE
PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂNT ORGANIZA
RE
1. MOMENT
ORGANIZATORIC Se vor asigura condiţiile necesare pentru
desfăşurarea optimă a activităţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- distribuirea mijloacelor de învăţământ.

2.REACTUALIZAREA Se va purta o scurta discuție cu copiii, referitoare Aprecieri


CUNOSTIINŢELOR la regulile de comportare in cadrul jocurilor de Conversaţia Individual verbale
grup.

3.ANUNŢAREA La activitățile distractive, copiii vor juca Frontal


TEMEI ŞI A „ŢĂRANUL E PE CÂMP !” şi jocul de liniștire
OBIECTIVELOR „ADEVARAT SAU FALS?”
Ne vom juca jocul ,,Ţăranul e pe câmp,,
Copiii vor fi aşezaţi în cerc, unul va fi în mijloc
Observația
4. DIRIJAREA şi va începe jocul. Vom cânta Ţăranul e pe câmp Conversația Frontal
ÎNVĂŢĂRII O10 Explicația Aprecieri
şi în funcţie de fiecare strofă cel din mijloc va lua
Pe grupe verbale
din cerc încă un copil cu el şi așa mai departe
Individual
pentru tot cântecul. În timp ce cântă cu toţii, cei
din mijloc se plimbă pe câmp, iar ceilalţi stau pe
loc, bat din palme în ritmul melodiei şi cântă.

15
Reguli:
- nu ne îmbrâncim!
- mergem unul în spatele celuilalt!

Frontal Aprecieri
5. OBŢINEREA O10 Se execută jocul muzical de către preşcolari. Exercițiul individual verbale
PERFORMANŢEI
Se va realiza in cadrul jocului „ADEVĂRAT
SAU FALS?”. Educatoarea va citi o serie de Frontal, si
6. OBŢINEREA propoziții, copiii vor ridica fața veselă pentru Jetoane cu individual Evaluare orala
RETENŢIEI ŞI A O10 propozițiile adevărate și fața tristă pentru cele exercițiul fete triste/fete
TRANSFERULUI false. Copiii care nu ridică jetonul corect, ies din vesele
joc.
Se fac aprecieri generale si individuale asupra
7. EVALUAREA felului in care copiii s-au comportat la activitate Conversația Frontal Aprecieri
si asupra felului în care şi-au îndeplinit sarcinile. Individual verbale

16
PETRICA ȘI PAINEA
A fost odată un copil pe care îl chema Petrică. Într-o zi, mama lui l-a luat cu ea, la magazin să cumpere o pâine. Când s-au întors
acasă, mama a aşezat masa şi i-a dat lui Petrică să mănânce pâine caldă cu brânză. Petrică muşcând din pâine a întrebat-o pe mama sa:
_ Mamă, pâinea creşte cumva într-un pom ca merele de este atât de gustoasă? Deodată auzi o voce, subţire ! …
_”Vrei să afli povestea mea?”
_ Dar cine eşti tu? întrebă Petrică mirat uitându-se în toate părţile prin bucătărie.
_ Eu sunt , fărâmitura de pâine , sunt chiar aici , pe şerveţel, în faţa ta.
_ Sigur , vreau să-mi povesteşti.
„Eu am fost un bob mic de grâu. Ai văzut cum e grâul? Ca o mărgeluşă gălbuie şi lunguiaţă. Ei, bine, într-o zi, ţăranii m-au scos din
magazia (hambarul) în care dormeam şi mi-au spus: „De-acum la treabă, frățioare ! Trebuie să creşti şi să ne dai pâine!” M-au pus în
saci cu alţi frăţiori de ai mei, apoi în maşină şi am plecat cu ei la câmp unde ogorul fusese arat de tractoarele cu pluguri.. M-au dat jos
din maşină, m-au răsturnat într-o maşină specială cu nişte tuburi trasă de un tractor – semănătoarea – şi mi-au dat drumul în arătură,
după care mi-au zis: „Ai grijă să nu răceşti la iarnă! Să te acoperi bine cu zăpadă!”
După ce m-am cuibărit bine în pământul cald şi afânat, m-am grăbit să încolţesc, să prind rădăcini. În pământ era prea
întuneric. Pe urmă a venit iarna şi mi-a aşternut deasupra o plapumă groasă de zăpadă. Primăvara, după ce zăpada s-a topit, am început
din nou să cresc. M-am făcut mare, în vârful paiului (tulpinii) mi-a crescut un spic cu multe boabe şi odată cu zilele verii am început
să capăt o culoare gălbuie. Când au venit ţăranii la câmp să vadă ogorul ce-l semănase , au zis despre mine şi frăţiorii mei:
_ „Iată aurul nostru…!”
_ Într-adevăr, parcă eram de aur. Am făcut spice mari şi pline. Eu credeam că spicul meu o să-şi piardă boabele pentru că, să ştii,
făcusem un spic mare de tot şi plin de boabe de grâu.
_ „Nu te necăji – mi-au spus celelalte fire de grâu – ţăranii ne vor culege la timp!”
Aşa a fost. Într-o zi au sosit oamenii cu combinele – nişte maşini agricole, ne-au strâns boabele, ne-au pus în saci şi ne-au dus
înapoi în magazie.. De acolo, am fost luat cu alţi frăţiori de-ai mei şi duşi la moară. Acolo, drept să-ţi spun , m-am cam speriat.
Morarii ne-au răsturnat din saci sub nişte pietre mari, care ne-au zdrobit şi au ales ce era alb şi curat din noi, adică, făina. Ei, dar să fii

17
făină pur şi simplu nu e deloc grozav, te poate spulbera şi un vânticel. Apoi, am fost adusă la brutăria din oraşul apropiat –Topoloveni.
Aici m-au luat în primire nişte oameni îmbrăcaţi în costume albe şi cu bonete pe cap, zicând:
_ „Ce făină minunat! Albă şi pufoasă!”Să vedeţi ce pâine bună şi gustoasă vom face din ea!”
M-au turnat într-un malaxor – un robot mare – au pus drojdie, apă, sare şi m-au frământat. M-au lăsat apoi la dospit, după
aceea m-au modelat în diferite forme şi m-au băgat într-un cuptor fierbinte. Când am ieşit de acolo eram „pâine”, abuream şi-mi
dădeam seama că sunt grozav de gustoasă. Aşa am ajuns eu la chioşcul de pâine de unde m-ai cumpărat tu cu mama ta.
_ Ei, ia spune, mai crezi că pâinea creşte în pom?
_ Nu mai cred asta. Acum ştiu că pâinea este făcută de mulţi oameni muncitori şi harnici: de ţărani, de morari, de brutari. Eu
iubesc aceşti oameni pentru că după câte am auzit de la tine ei muncesc foarte mult, pentru ca noi să avem pâinea cea de toate zilele.
_ Aşa e, şi mai spune-mi, întrebă fărâmitura. A fost bună pâinea?
_ A fost grozav de bună! Mi-a plăcut foarte mult şi mulţumesc tuturor celor care au muncit ca să facă din bobul mic de grâu
pâine gustoasă pentru noi.

Povestea a fost prelucrată de Tincuţa Gherase


după textul cu acelaşi nume de Gabriela Roman
din „Material ajutător pentru aplicarea programei grădiniţelor de copii” vol. I 1963

18

S-ar putea să vă placă și