Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

INSTITUŢIA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Tehnologic ,,Al.Vlahuta,,Sendriceni


PROFESOR:Teoanu Anamaria
DATA. ;13 martie 2018
CLASA: a X-a J
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
SUBIECTUL LECTIEI: Floare albastră de Mihai Eminescu
TIPUL LECŢIEI: aprofundarea cunostintelor de analiza a unui text liric
Competenţă generală: Comprehensiunea şi interpretarea poeziei Floare albastră de Mihai
Eminescu
Competenţe specifice:
1. folosirea adecvată a strategiilor de exprimare orală;
2. analiza principalelor elemente de structură şi de compoziţie specifice textului liric;
3. analiza stilistică a textului liric.

Obiective operaţionale :
Elevii vor fi capabili:
1.sa identifice elementele de compozitie a unui text liric; (titlu, vers, strofa)
2. sa argumenteze ca textul apartine genului liric;
3. sa recunoasca temele si motivele romantice prezente in poezie;
4. sa identifice si sa compare idei, atitudini diferite in dezvoltarea aceleiasi teme;
5. sa identifice temele si motivele prezente in poezie;
6. sa analizeze un text liric din punct de vedere stilistic , prozodic si al imaginilor
artistice;
7. sa argumenteze carei specii literare apartine textul;

II. Obiective afective: aprecierea valorii artistice a marelui poet Eminescu;


- Cultivarea gustului pentru lectura;
Metode si procedee didactice:
- Lectura;
- Activitatea pe gupe;
- Expunerea didactica;
- Conversatia euristica;
- Lucrul cu manualul si fisele de lucru;
- Observarea dirijata;

Mijloace de invatamant
- Fise de lucru;
- Volum de versuri;
- Manual.
Evaluare : apreciere verbala.

Parcursul didactic

I. Moment organizatoric si captarea atentie


- Verificarea prezentei elevilor, pregatirea materialelor necesare desfasurarii lectiei
- Stabilirea disciplinei
II. Verificarea temei.Teme si motive din lirica eminesciana
Recitarea unor poezii de M. Eminescu cu tematica diversa.

III. Reactualizarea cunostintelor ancora


-se aduc in discutie cunostintele – ancora privind temele si motivele romantice
intalnite in creatia eminesciana.

IV. Anuntarea subiectului


Astazi vom analiza poezia Floare albastra urmarind cele patru secvente lirice ale
textului. Pe parcursul orei se va evidentia structura poeziei, analiza stilistica a
textului, temele si motivele prezente, semnificatia titlului poeziei, speciile literare care
se imbina in textul dat si analiza prozodica a textului.

V. Dirijarea invatarii
Se va lectura poezia de catre elevi si se evidentiaza cele patru secvente ale textului.
Se va discuta despre valentele tematice ale poeziei identificate in ora precedenta,
apoi elevii vor fi impartiti in patru grupe si vor primi fise de lucru pe care le vor
complete impreuna.
Dupa 15 minute un reprezentant din fiecare grupa se veni in fata clasei si va
prezenta munca echipei din care face parte.

Grupa I – urmareste prima secventa a textului (strofele I,II si III)


1. Comentati semnificatia titlului Floare albastra facand referire la continutul poeziei
2. Comentati in 3-5 randuri incipitul poeziei.
3. Identificati locul(preocuparile) iubitului din prima strofa.
4. Cum isi incheie iubita monologul?

Grupa a II-a - urmareste a doua secventa a textului (strofa a IV-a)


1.A cui este monologul din strofa a IV a?
2.Care este atitudinea iubitului la chemarile fetei?
3. Cum comentati apelativul pe care –l foloseste la adresa fetei?
4. Este prezent eul liric in aceste versuri?

Grupa a III-a – urmareste a treia secventa a textului ( strofele V,VI, VII, VIII, IX, X, XI,
XII)
1. Cum este organizata a treia secventa poetica?
2. Identificati elementele cadrului natural si motivele prezente.Ce figure de stil
intalnim in
aceasta secventa si care este rolul lor,
3. Realizati un portret al fetei.
4.In ce consta jocul iubirii dintre cei doi tineri?
Grupa a IV-a – urmareste ultima secventa a textului ( strofele V,VI, VII, VIII, IX, X, XI,
XII)
1. Identificati versurile care dezvolta ideea izolarii cuplului de indragostiti.
2. Ce figuri de stil intalnim in ultime doua strofe?
3. Identificati verbele la viitor si precizati semnificatia acestora .
4. Care este specia literara care predomina in text?
. Grupa a V-a- urmareste ultima secventa a textului (strofele XIII-XIV)
1.Ce surprinde ultima secventa a textului?
2.Care este rolul puncteloe de suspensie din ultima strofa?
3.Precizati ideea exprimata in ultima strofa a poeziei.
4.In privinta ultimului vers din poezie s-au starnit numeroase controverse,polemica
invartindu-se in jurul lui ,,totusi,, sau ,,totul,,.Care credeti ca este varianta corecta?

Fiecare reprezentant al grupei vine si expune munca echipei

VI. Realizarea conexiunii inverse ( a feedback-ului)


Are loc permanent pe parcursul lectiei in cadrul analizei si se concretizeaza in
aprecieri verbale facute de professor in discutii pe marginea textului.
La sfarsitul lectiei elevii vor consemna in caiete urmatoarele :
- Poemul “Floare albastra” se inscrie in estetica romantica prin urmatoarele aspecte:
tematica si motive literare, ipostaze ale eului liric romantic, atitudini poetice, structura,
antiteza ca procedeu de constructie, amestecul speciilor lirice: meditatie filozofica,
egloga(idila cu dialog) si elegie.

VII. Asigurarea retentiei si a transferului


Se traseaza elevilor activitatea individuala extrascolara (tema de casa)
Realizati un comentariu al poemului “Floare albastra” valorificand cunostintele
dobandite in clasa

S-ar putea să vă placă și