Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 11.02.2022 CLASA:a V-a Limba si literatura romana

Obiectivele lecției.
La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:
O1:sa citeasca adecvat, corect si fluent un text poetic;O2:sa extraga
mesajul textului;O3:sa inteleaga semnificatia cuvintelor din text;
O4:sa identifice imaginile artistice din text;
O5:sa arate semnificatia titlului;
SCENARIUL DIDACTICIC.
MOMENT ORGANIZATORIC: se asigur condiții optime pentru
desfășurarea lecției:
Se verifică calitativ și cantitativ sarcinile efectuate acasă.
II.CAPTAREA ATENIEI:
prezentarea unui portret al poetului Mihai Eminescu.
Mihai Eminescu este unul din cei mai mari poeți români. S-a nscut la 15
ianuarie 1850, în Botoșani. A scris despre natura, dragoste, istorie, copilarie,
opera sa vasta cuprinzand numeroase poezii: Fiind baiet paduri cutreieram,
O,ramai..., Sara pe deal, Povestea codrului, La mijloc de codru etc. La15 iunie
1889 se stinge din viata, dar ne lasa creatia sa , prin care se imbogateste
literatura romana.
-Elevii noteaza ideile in caiet, iar profesorul la table
. -Profesorul va realiza lectura expresiva a poeziei: Ce te legeni...de M.
Eminescu , apoi le va cere elevilor sa o citeasca in gand .
-Cativa elevi vor citi poezia cu glas tare, respectand intonatia si punctuatia
textului.
-Prin ce se deosebeste poezia Ce te legeni... de celelalte poezii cunoscute de
voi, din punctul de vedere al formei?
R: Poezia are o singura strofa ce este formata din 25 de versuri.
-Ce mod de expunere este utilizat in text?
R: Modul de expunere utilizat in text este dialogul.
-Care sunt participantii la dialog? R: La dialog participa poetul si codrul.
-Cum este posibila comunicarea dintre poet si codru?
R: Autorul, prin intermediul personificarii, atribuie codrului insusiri umane.
-Care sunt aceste insusiri?
R: vorbeste, sufera;
-Care sunt sentimentele codrului? R: Sentimentele codrului sunt de tristete,
regret.-
Prin ce figuri de stil sunt redate aceste sentimente?
*enumeratii: ziua scade, noaptea creste;
*repetitii: a legana; bate; trec pe rand, pe rand;
*comparatii: si se duc ca clipele;
*epitete: si ma lasa pustiit / vestejit si amortit.
-Cum credeti ca este considerat poetul de catre codru? R:Codrul il considera
pe poet ca fiindu-i prietenul caruia ii vorbeste si ii dezvaluie gandurile si
zbuciumul sau sufletesc.
-Care sunt motivele tristetii codrului?
R: Motivel tristetii codrului sunt:
*sosirea toamnei;
*simte ca imbatraneste;
*are crengile aplecate la pamant;
*zilele se micsoreaza;
*bate vant aspru;
*frunzele copacilor cad;
*se simte singur si descurajat;
*pasarile calatoare pleaca;
*iarna este aproape;
-Ce titlu am spus ca are poezia?
R: Titlul poeziei este Ce te legeni....
-Care este parerea voastra in legatura cu semnificatia titlului?
R: Titlul reprezinta o intrebare adresata de poet codrului.
-In primul semestru am discutat despre opera Sfarsit de toamna, de Vasile
Alecsandri. Ce fel de opera am spus ca este?
R: Poezia Sfarsit de toamna, de Vasile Alecsandri este o opera lirica.
-Ce este opera lirica? R: Opera lirica este opera in care autorul ne transmite
sentimentele in mod direct, prin intermediul elementelor eului liric.-Credeti
ca poezia Ce te legeni... de Mihai Eminescu este o opera lirica? De ce?
R: Poezia Ce te legeni... de Mihai Eminescu este o opera lirica deoarece
autorul isi exprima sentimentele de ingrijorare legate de faptul ca prietenul
sau, codrul, este atat de trist si dezamagit.
Realizarea Feedbak-ului: Se impart elevii in patru grupe, fiecare avand
sarcina de a completa fisele primite(Anexa 2), din care vor reiesi trasaturile
operei lirice, identificate in textul studiat.
Elevii vor avea 10 minute timp de lucru, la finalul caruia fiecare
reprezentant al echipe citind rezolvarile.
Se poarta discutii referitoare la raspunsurile date.
Elevii sunt apreciati verbal, fiind incurajati sa continue descoperirea
trasaturilor genului liric si in alte opere.
Acolo unde este cazul, se vor face corectarile necesare, elevii primind
explicatiile necesare, avand ca scop intelegerea textelor lirice.VI.
ANUNTAREA TEMEI PENTRU ACASA: Se noteaza pe tabla tema
pentru acasa, iar elevii o noteaza in caiete - Sa dezlegam tainele textelor
literare, pag. 166, ex.1; pag.167, ex.2, 3, 4.

MIHAI EMINESCU (15 IANUARIE 1850- 15 IUNIE 1889)


Cel mai cunoscut poet din literatura romn, Mihai Eminescu s-a nscut 15
ianuarie 1850, în Botoșani. și petrece copilria la Ipoteti, în ținutul natal.
Urmeaz cursurile școlii din Cernățui. Lucrează ca funcționar la diferite
instituții, apoi urmează trupa lui Tardini-Vldicescu.
În1866 debuteaz cu poezia La mormntul lui Aron Pumnul.
Student la Viena și Berlin, redactor la ziarul Timpul, colaborator la
Convorbiri literare se împrietenește cu Iosif Vulcan, I. Slavici , I. L.
Caragiale, Titu Maiorescu , Ion Creang.
În 1883 apare volumul Poezii, singurul tiparit în timpul vieii.
Poet, prozator și traductor, Mihai Eminescu ne lasă o operă vastă. Poezii
ca: Luceafrul, Scrisorile sunt cunoscute oricrui romn. Scrie i proz: Srmanul
Dionis, Geniu pustiu, Ft-Frumos din lacrimă.Răpus de boală, se stinge la
15 iunie1889, lăsând o minunată operă care îmbogățește literatura română.

FIȘA DE LUCRU
Titlul operei
Autorul
Volumul
Genul literar
Caracteristici:
1. elemente ale eului liric
forme
pronominale..............................................................................................
2. forme
verbale........................................................................................................
3. sentimentele (ideile, gndurile, strile)
transmise............................................................
.........................................................................................................................
.........................................................................................................................
.........................................................................................................................
...................................................
4. imagini poetice
vizuale.............................................................................................................
.........................................................................................................................
...
auditive............................................................................................................
.........................................................................................................................
...
dinamice..........................................................................................................
.........................................................................................................................
................
5. figuri de stil
epitet................................................................................................................
.................................................................................................................................
........
personificare.....................................................................................................................
........................................................................................................................
comparaie.........................................................................................................................
.......................................................................................................................
repetiie..............................................................................................................................
.......................................................................................................................
enumeraie.........................................................................................................................
......................................................................................................................
6. elemente de versificaie

S-ar putea să vă placă și