Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: coala cu clasele I-VIII Miorcani


NVTOR: Muraru Andreea-Raluca
DATA: 25 o1-2013
CLASA: a II-B
ARIA CURRICULAR: Limba i Literatura Romn
DISCIPLINA: Limba i Literatura Romn
UNITATEA DE NVARE:
SUBIECTUL: viaa i opera poetului Mihai Eminescu
TIPUL LECIEI: acumulare de noi cunotine
SCOPUL LECIEI: dezoltarea gustului pentru lectur prin lecturarea i recitarea poeziilor
scrise de Mihai Eminescu;
OBIECTIVE DE REFERIN:
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) obiective cognitive:
O.1. S-i consolideze cunotinele despre biografia i opera poetului Mihai Eminescu;
O.2. S recite expresiv versuri;
O.3. S recunoasc titlul poeziei dup citirea/ recitarea unui fragment.
O.4. Flexibilizarea exprimrii prin operarea cu cuvintele (sinonime/antonime)
b) obiective afective:
O. 1: s citeasc cu plcere poezii scrise de Mihai Eminescu;
0.2. s manifeste interes pentru cunoaterea vieii i operei poetului;
c) obiective psiho-motorii:
O.1. s pstreze o poziie corect a corpului n timpul recitrii poeziilor;
STRATEGIA DIDACTIC
a) resurse procedurale: conversaia euristic, explicaia, expunerea, nvarea prin
descoperire, jocul didactic, jocul de rol.
b) resurse materiale: prezentare Power Point pentru prezentarea datelor biografice si

operei;

-O selecie de poezii ce se pot studia pentru nivelul de vrst 9 ani;


-Fi de lucru pentru sinonime, antonime;
-Fi de lucru pentru ghicitori;
-Fi de lucru pentru tema pentru acas;
-Extract de text adaptat pentru dramatizare "Scrisoarea III"
c) forme de organizare: individual, frontal, pe grupe;
RESURSE UMANE: 17 elevi cu vrsta de 8/9 ani
RESURSE TEMPORALE: 50 min
BIBLIOGRAFIE:

Etapele leciei/
durata

Ob.

Coninut, sarcini de nvare, modaliti de


realizare

1.
I. Captarea ateniei
5 min.

2.
OA2
OM2

II. Enunarea
obiectivelor
1 min.

OM2

III. Actualizarea
cunotinelor
6 min.

OM1

3.
Recit copiilor strofa: Fiind biet pduri cutreieram
i m culcam ades lng isvor,
Iar braul drept sub cap eu mi-l puneam
S-aud cum apa sun-ncetior:
Un freamt lin trecea din ram n ram
i un miros venea adormitor.
Astfel ades eu nopi ntregi am mas,
Blnd ngnat de-al valurilor glas.
Anun elevii c astzi l srbtorim pe poetul Mihai
Eminescu: vom urmri prezentri power point despre viaa
i opera sa. Vom recita poezii i interpreta jocuri de rol
dup o poezie cu coninut istorc. Vom audia i cntece care
au ca versuri o parte din poeziile sale.
ntreb elevii ce opere scrise de Mihai Eminescu
cunosc;(poezii i basme)
-care este anul i locul naterii poetului?
-unde a copilrit i care a fost prima poezie scris de el?

IV. Prezentarea
coninutului
6 min.

OA3
OM2

Material power point cu imagini i evenimente importante


din viaa autorului prezentate i explicate pe nelesul
copiilor;

Evaluare

Ob
s.

6.
Frontal

7.
Observare
sistematic

8.

Frontal

Observare
sistematic

Strategii didactice
Metode i
Mijloace
Forme de
procedee
didactice
organizare
4.
Recitare

5.
Volum de
poezii Mihai
Eminescu

Explicaia
Desfurat de
cadrul didactic
Frontal
-Conversaia
examinatoare
-Conversaia
euristic

Poezia La
momntul lui
Aron Pumnul

Expunerea

Material
power point

Explicaia

individual

Frontal
Desfurat de
cadrul didactic

Conversaia
V. Dirijarea
nvrii
12 min.

OM1
OM2
OA1
OC1
OC2
OC3

jocul didactic
Desfurarea unui concurs pe grupe:
1. Recunoatei poezia!
Citesc un fragment din poezii (anexa 1.).
2. Colorai cu verde cuvintele cu acelai sens (sinonime) i
cu galben cuvintele cu sens opus (antonime) (anexa 2):
3. Ghici! (anexa3)
n final se numr bulinele i se stabilete grupa

anexa 1
anexa 2
anexa 3
anexa 4

Pe grupe
Dirijat de
cadrul didactic

evaluare
formativ
-aprecieri
verbale
-apreciere prin
diplom

ctigtoare care va primi diplom de merit (anexa 4).


VI. Obinerea
performanelor
8 min.

OA3
OM2
OC3

4. Joc de rol:
Poezia Revedere (anexa 5)

Lectura

Anexa 5

Pe perechi

Conversaia

Oral
Formativ

Observaia cu
observarea dirijat
VII. Feedback-ul
5 min.

VIII. Evaluare
5 min.

OM3
OC1
OC2
OC3

Conexiunea invers este realizat pe tot parcursul orei;


Elevii sunt apreciai pentru rezultate i ncurajai s fie
activi n desfurarea leciilor i pe viitor;

Conversaia
examinatoare
Observaia cu
observarea dirijat

OM2
OA2
OA3

Elevii rspund n scris la 3 cerinte:


1. Care este anul i locul naterii lui Mihai Eminescu?
2. Dai exemplu de trei opere scrise de Mihai Eminescu;
3.Dai exemplu de trei elemente din natur prezente n
poeziile sale.

Conversaia
Explicaia

Plan cu
repere
cronologice i
date despre
viata poetului

Frontal

continu

Individual

Frontal
Dirijat de
cadrul didactic

Oral
Permanent

Aprecierea
verbal
IX. Retenia
1 min.

OM2

Scurt recapitulare a leciei;

X. Transferul
1 min.

OM1
OC3

Rebus (anexa 6)

Conversaia
Explicaia

Imagine
(anexa nr.6)

Desfurat de
cadrul didactic

Fie (anexa nr.


5)

Frontal

Tem de lucru
acas

Anexa 1
Ce-i doresc eu ie, dulce Romnie
Ce-i doresc eu ie, dulce Romnie,
ara mea de glorii, ara mea de dor?
Braele nervoase, arma de trie,
La trecutu-i mare, mare viitor!
Fiarb vinu-n cupe, spumege pocalul,
Dac fiii-i mndri aste le nutresc;
Cci rmne stnca, dei moare valul,
Dulce Romnie, asta i-o doresc.
Ce te legeni?...
- Ce te legeni, codrule,

Fr ploaie, fr vnt,
Cu crengile la pmnt?
- De ce nu m-a legna,
Dac trece vremea mea!
Ziua scade, noaptea crete
i frunziul mi-l rrete.
Bate vntul frunza-n dung Cntreii mi-i alung;
Bate vntul dintr-o parte Iarna-i ici, vara-i departe.
Somnoroase psrele...

Somnoroase psrele
Pe la cuiburi se adun,
Se ascund n rmurele Noapte bun!
Doar izvoarele suspin,
Pe cnd codrul negru tace;
Dorm i florile-n grdin Dormi n pace!

Luceafrul
A fost odat ca-n poveti
A fost ca niciodat
Din rude mari mprteti
O prea frumoas fat.
i era una la prini
i mndr-n toate cele
Cum e fecioara ntre sfini
i luna mtre stele.

Anexa 2
1. Colorai cu verde cuvintele cu acelai sens (sinonime) i cu galben cuvintele cu sens
opus (antonime) :

crengi

pustiit

alung

ramuri

prsit

adun

rar
des

stol
crd

vreme

veted

noroc

timp

ofilit

ans

Anexa 3
Ghici!
1. Era al apte-lea ntre copii
i-a scris multe poezii.
Din unsprezece ci erau
(......................................... )se numea.
2. Cel mai bun prieten i era
i Ion (...............................) se numea!
3. La umbra lui se relaxa...
Pe Eminescu-l inspira.
A devenit nemuritor,
Asemenea povetilor.
(............................)
4. Pe cer lucete cel mai tare
E o stea mare, lucitoare.
E titlu de poezie,
C-o frumoas melodie.
( ..................................)

Anexa 5
Revedere
Revedere
- Codrule, codruule,
Ce mai faci, drguule,
C de cnd nu ne-am vzut
Mult vreme au trecut
i de cnd m-am deprtat,
Mult lume am umblat.
- Ia, eu fac ce fac de mult,
Iarna viscolu-l ascult,
Crengile-mi rupndu-le,
Apele-astupndu-le,
Troienind crrile
i gonind cntrile;
i mai fac ce fac de mult,
Vara doina mi-o ascult
Pe crarea spre izvor
Ce le-am dat-o tuturor,
Umplndu-i cofeile,
Mi-o cnt femeile.
- Codrule cu ruri line,
Vreme trece, vreme vine,
Tu din tnr precum eti
Tot mereu ntinereti.
- Ce mi-i vremea, cnd de
veacuri
Stele-mi scnteie pe lacuri,
C de-i vremea rea sau
bun,
Vntu-mi bate, frunza-mi
sun;
i de-i vremea bun, rea,
Mie-mi curge Dunrea.
Numai omu-i schimbtor,
Pe pmnt rtcitor,
Iar noi locului ne inem,
Cum am fost aa rmnem:
Marea i cu rurile,
Lumea cu pustiurile,
Luna i cu soarele,
Codrul cu izvoarele.

TEM PENTRU ACAS (anexa 6)


Completai rebusul:

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.

B
1......................... psrele, poezie pentru copii
2. Locul naterii lui Eminescu.
3. Satul copilriei lui Creang.
4. Cel mai bun prieten al poetului ( numele).
5. A fost odat ca-n ........
6. Prietena poetului ( 2 cuvinte).
7. Personaj din Scrisoarea III domnitor al romnilor.
8. Personaj din Scrisoarea III sultanul turcilor.
9. Ce te ......... codrule?
10. Copacul lui Eminescu.
11. Cu penetul ca ....... .
12. La mijloc de ..........
13. Cea mai cunoscut poezie din opera marelui poet.

S-ar putea să vă placă și