Sunteți pe pagina 1din 4

Profesionalizarea Carierei Didactice – noi competenţe pentru actori ai schimbărilor în

educaţie din judeţele Brăila şi Prahova, ID63329


Prof. Dumitru Mirela
Specializarea : Istorie
Scoala Gimnaziala Victoria
Grupa BR.IX.2
Modul IV- Metode interactive de predare-invatare

Tema 1 – proiect didactic cu metode constructive

PROIECT DE LECTIE

Clasa: aVIII a
Tipul lectiei:mixt
Tema lectiei verificate: „Romanitate si crestinism”
Tema lectiei predate: „Autohtoni si migratori”

Obiectivul general al lectiei:

-de a verifica cunostintele dobandite de elevi cu privire la aparitia crestinismului in spatiul


carpato-dunareano-pontic si raspandirea acestuia in limaba latina; de a transmite si informatii cu
privire la valurile de ppoare migratoare ce s-au succedat pe teritoriul patriei noastre in sec III-
VII, de a forma priceperi si deprinderi de analiza si sinteza a noilor informatii , de a le valorifica
in vederea aprecierii rolului jucat de aceste popoare in formarea limbii si a poporului roman.

Competente specifice:

1.1. Utilizarea termenilor istorici specifici cronologiei, civilizaţiilor preistorice, antice şi


medievale, din spaţiul românesc, în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală .
3.2. Stabilirea unor relaţii între aspectele unui fapt istoric din Antichitate şi din Evul Mediu, pe
baza surselor istorice.
3.3. Analizarea unui fapt istoric din istoria românilor în Antichitate sau în Evul Mediu, pe baza
surselor istorice.

Obiective operationale:
- operarea cu termenii: asimilare, migrator, romanitate orientala, dovedind intelegerea acestora
prin realizarea unor enunturi cu caracter istoric;
- mentionarea a cel putin 3 popoare migratoare de neam germanic, folosind atlasul istoric;
- identificarea a 2 elemente slave ce au influenatat cristalizarea etnica a romanilor.
- precizarea unor elemente caracteristice popoarelor migratoare pe baza textelor istorice din
manual.

Bibliografie: C.C. Giurescu, Istoria Romanilor, Ed. All, Bucuresti, 2007.


M. Stan, C. Vornicu - Istorie, manual preparator, Ed. Niculescu, Bucuresti, 2001.

Strategia didactica
 Forma de activitate: frontal – individuala, pe grupe.

 Mijloace de invatamant:
- manual
- atlas istoric.
- schema lectie
- flip-chart

 Metode didactice:
- Studiu individual
- Exercitii de procesare primara
- Explicatia stiintifica
- Metode pentru intelegerea, integrarea informatiilor la nivel abstract

Desfasurarea lectiei

I.Moment organizatoric
-organizarea clasei, notarea absentilor.

II.Verificarea cunostintelor dobandite anterior


Crestinismul- rebus
Adoptarea crestinismului in limba latina – exercitiu.
Care sun factorii care au contribuit la raspandirea crestinismului?

III. Captarea atentiei


Care au fost cauzele retragerii aureliene din Dacia? Dar consecintele?
Odata cu plecarea armatei si administratie romane din Dacia, interesul istoricilor fat ade acets
spatiu a scazut dramatic. Atentia acestora s-a intreptat spre populatiile migratoare ce au acoperit
cu „un val populatiile autohtone”. Totusi, marturii cu privire la continuitatea daco-romanilor ne
aduc izvoarele arheologice, ligvistice, numismatice, etc.
IV. Dirijarea învățării
Autohtoni si migratori

1. Valurile succesive ale migratilor sec. III- VII .


2. Efectele migratiei slavilor asupra populatiei romanice nord-dunarene.
3. Relatiile autohtonilor cu migratorii.

1. Valurile succesive ale migratilor sec. III- VII.


1. gotii (neam germanic): vizigotii si ostrogotii in Campia Romana, Moldova, Transilvania,
atestati de Tezaurul descoperit la Pietroasele, jud Buzau.
2. hunii (fino-ugrica) s-au asezat in Pannonia sub conducerea lui Attila.
3. avarii (asiatici) asezati in Pannonia.
4. slavii (sec VI-VII)-trec in anul 602 la sudul Dunarii si ocupa teritoriul Nordic al Imeriului
Roman de Rasarit;sunt cucerit de bulgari in 679 dar ii vor asimila.

2. . Efectele migratiei slavilor asupra populatiei romanice nord-dunarene


- izolarea romanitatii orientale
- accentuarea fenomenului ruralizarii
- transmiterea unor influente lingvistice in limba romana si religioase.
3. Relatiile autohtonilor cu migratorii
- acceptarea controlului acestor minoritati razboinice, exercitat prin plata tributului
si a altor obligatii.
- Asimilarea migratorilor ramasi la N Dunarii de catre populatia locala, superioara
numeric si cultural.

V. Fixarea cunostintelor

- indicati pe baza atlasului istoric populatiile migratoare si locul unde au fost


atestate!
- Ce populatie migratoare a avut relatii mai stranse si pasnice cu autohtonii?
- Alcatuiti cate o propozitie cu continut istoric folosind termenii: asimilare,
migrator
FISA DE LUCRU

Rebus

2
1 B o t e z
i
3 I i s u s
e
4 C r u c e
5 D i o n i s i e
c
6 P a s c a l a

1. Taina a religiei crestine.


2. Lacas de rugaciune al crestinilor.
3. Fondatorul Crestinismului.
4. Simbol principal al crestinilor.
5. Initiatorul calendarului crestin.
6. Sarbatoarea Invierii Domnului.

Exercitiu:

Stabiliti corespondenta celor doua coloane, utlizand sageti:

A B
1. basilica a) cruce
2. sanctus b) biserica
3. crux c) inger
4. angelus

S-ar putea să vă placă și