Sunteți pe pagina 1din 8

Tema de control nr.

1
termen de predare/postare pe platforma e-Learning: 04 aprilie 2020

Elaborați un proiect didactic, apelând la exemplele oferite în curs, pentru o activitate


integrată de tip I, în cadrul căreia una dintre activități să fie din domeniul experiențial Limbă
și comunicare.

Grupa: mare
Tema activităţii: ,, Povestea ursului cafeniu” de Vladimir Colin
Tipul activităţii: transmitere şi consolidare de cunoştinţe
Durata: 30 min.
Domeniile integrate:
 DLC (educarea limbajului);
 DOS (educaţie pentru societate).
Obiective de referinţă:
DLC:
 să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a
înţeles;
 să-şi îmbogăţească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei, activităţii
personale şi/sau a relaţiilor cu ceilalţi şi simultan să
 utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical.
DOS:
 să recunoască şi să exprime emoţiile şi sentimentele trăite de personajele din
poveste;
 înţeleagă că evenimentele sunt cele care cauzează emoţiile.

Obiective operaționale:
– să recunoască personajele din poveste;
– să reţină ideile textului;
– să explice cuvinte necunoscute din poveste;
– să răspundă corect la întrebări;
– să descopere greşeala din afirmaţiile false;
– să lipească jetoanele cu personaje pe planşele care redau imagini din poveste în
ordinea succesiunii evenimentelor;
– să aprecieze situaţiile din poveste ca fiind vesele sau triste prin ridicarea
chipurilor vesele sau triste.
Strategia didactică:
a) metode şi procedee: lectura, predicţie pe baza unui text, adevărat/fals,
predarea-învăţarea reciprocă, conversaţia, explicaţia;
b) mijloace didactice: planşe cu imagini din poveste, siluete cu personaje din
poveste, beţişoare cu feţe vesele/feţe triste, „cutia cu surprize”, ursuleţ din pluş
cafeniu;
c) forme de organizare: frontală.
Secvenţele Strategia didactică
Metode şi procedee
activităţii Conţinut ştiinţific
1. Moment  se asigură condiţiile optime pentru realizarea
organizatoric activităţii;
 se aranjeză mobilierul;
 se pregăteşte materialul didactic necesar pentru
desfăşurarea activităţii.
2. Captarea  se realizează cu ajutorul „Cutiei cu surprize”. În
atenţiei cutie se află un ursuleţ din pluş cafeniu, care îi va - conversaţia;
ruga pe copii să-i asculte întâmplările petrecute în
vizita lui la polul Nord.
 În cazul în care copiii vor începe să discute pe
lângă acest subiect voi face o listă de reguli pe care
ei să o respecte în timpul lecturii şi voi face şi câte
un simbol în dreptul fiecărui anunţ. De ex. Doi
ochi larg deschişi (să fim atenţi la poveste), un
deget pus pe gura închisă (să păstrăm liniştea) etc.
4. Anunţarea  se anunţă titlul poveştii „Povestea ursului
temei cafeniu”, scrisă de Vladimir Colin. Educatoare le - conversaţia;
spune copiilor că le citeşte poveste, iar voi trebui
să asculte cu atnţie şi să reţină cele citite, deoarece
atunci când se va opri din citit ei vor trebui să
aşeze pe prima planşă siluetele corespunzătoare
textului citit, să rdice feţele vesele dacă momentul
a fost vesel sau feţele triste dacă momentul a fost
trist, apoi să spună ce cred că se va întâmpla mai
departe.
5. Desfăşurarea  educatoarea le va citi primul fragment (anexa - lectura;
activităţii nr.1);
 se cere copiilor să lipească siluetele personajelor
pe care le-au întâlnit în acest fragment pe planşa
care redă imaginea acestuia; - metoda predicţiei pe
 copiii vor fi întrebaţi ce cred că se întâmplă mai baza unui text;
departe în poveste;
 se citeşte următorul fragment pentru a vedea dacă
au avut dreptate copiii;
 se procedează la fel şi cu celelate 4 fragmente;
 se adresează câteva întrebări din poveste.
6. Obţinerea  li se vor spune nişte propoziţii adevărate sau false - metoda adevărat/fals;
performanţei din poveste, referitoare la fiecare planşă din
poveste, iar ei vor trebui să ridice feţele vesele - conversaţia;
dacă este adevărat, iar cele triste dacă este falsă
afirmaţia (anexa nr. 2);
7. Evaluarea  se adresează copiilor următoarele întrebări: - conversaţia;
„Cum s-a numit povestea?”
„De cine a fost scrisă?”
„Care este morala poveştii?”
8. Încheirea  Pentru activitatea desfăşurată copiii vor fi
activitatii recompensaţi cu buline reprezentând ursul cafeniu
din poveste şi bomboane.

Bibliografie:
1. Breben, S. şi colaboratorii, „Metode interactive de grup – ghid metodic”,
Editura Arves, Craiova, 2002;
2. Colin Vladimir, „Zece poveşti pitice” , Editura Tineretului, 1957;
3. Preda, V., „Abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă”,
Editura Humanitas Educational, Bucureşti, 2005;
4. *** Curriculum pentru învăţămâmt preşcolar, Editura DPH, Bucureşti, 2009.
Tema de control nr. 2
termen de predare/postare pe platforma e-Learning: 06 iunie 2020

Pe baza modelelor prezentate, elaborați o probă de evaluare potrivită pentru formarea


comportamentelor vizate în cadrul domeniului experiențial Limbă și comunicare, în activitatea
integrată realizată pentru tema de control nr. 1.

Test docimologic - educarea limbajului

Grupa: mare
Categorie de activitate: Educarea limbajului
Obiectiv fundamental: evaluarea cunoștințelor despre propoziții , cuvinte, silabe, sunete
1. Itemi cu alegere duală:

Încercuiește  A (dacă propoziția este adevărată) sau F dacă este falsă.

Urşii care trăiesc la Polul Nord sunt albi. A/F


Când ursul cafeniu a ajuns la polul nord focile radeau de el. A/F
Un pinguin a venit şi l-a ajutat pe Martin. A/F
2. Itemi de asociere:

Uneste cu o linie cuvântul cu cifra care indica numărul silabelor sale:


FOCĂ 3
PINGUIN 1
URS 2

3. Itemi de compleare:

Martin se aşeză pe un sloi şi începu să…….


Eu sunt cafeniu, la noi toţi urşii sunt………
Marti s-a întors acasă a alergat la……

4. Itemi de tip pereche.

1.urs a.mama
2.ursulețului b.pinguin
3.isteț c. cafeniu

Stabilirea punctajului:
Item 1 – 5 puncte
Item 2 – 5 puncte
Item 3 – 5 puncte
Item 4 – 5 puncte

Total punctaj 20 de puncte


Între 17 – 20 puncte – foarte bine
Între 14 – 16 punce – bine
Între 11 – 13 puncte – satisfăcător
Între 7 – 10 puncte - insuficient

S-ar putea să vă placă și