Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ

Disciplina: Limba și literatura română


Tipul lecției: lecție mixtă.
Subiectul: Personajul romantic. Mihai Eminescu. „Cezara.” Clasa XI.

Motivaţia Condiţii prealabile Subcompetența Obiective operaţionale


Toată epica eminesciană are ca punct - Lectura nuvelei. - Cunoașterea prin Să recunoască
central drama omului superior, - Cunoaşterea lectură, dirijată și caracteristicile
urmăreşte raporturile acestuia cu caracteristicilor independentă, a romantismului în text.
societatea, experienţa erotică, romantismului. textelor literare Să formuleze tema,
dilemele interioare( dramele - Abilităţi de analiză a reprezentative problematica, mesajul.
spiritului). Nuvela „Cezara” e textului epic. pentru curentele Să discute diverse
potrivită pentru studierea temei căci literare în opinii, susţinînd un
cele 3 personaje sunt 3 ipostaze literatura punct de vedere propriu.
lirice a 3 diferenţe divergente care națională.
luptau în spiritul poetului:
Eutanasius îndeamnă la Nirvana,
Cezara- la pasiune, Ieronim- la
platonism.
Demersul didactic
Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii/ tehnici
Evocare
Descrieţi o imaginară schimbare a unui - Scriu.
om în momentul îndrăgostirii. - Discută. Discuţia ghidată.
Încercaţi să daţi şi voi o definiţie - Dau definiţia dragostei.
dragostei.
Realizarea sensului
Lucrul în grup
I. Cine narează? - Naratorul de la persoana a Harta naraţiunii.
III-a.
Cînd şi unde e plasată acţiunea? - Găsesc indicii de timp şi
spaţiu.
Specia narativă. - Nuvelă romantică.
I. Ce narează? - Evenimente într-o
Problematica. succesiune cronologică.
- Probleme abordate.
II. Cine este implicat în acţiune? - Încasetează personajele.
III. Tehnica narativă. - Identifică limbajul specific,
modurile de expunere,
gramatica narativă, figurile
de stil dominante.
IV. Mesajul. - Identifică noțiunile-cheie,
comentează mesajul.
Reflecţie
Recunoaşteţi trăsăturile romantismului - Identifică caracteristicile Tabel conceptual.
în text. romantismului în text, cît şi
Demonstraţi că Cezara e un personaj ale personajului literar,
romantic. demonstrînd cu argumente
apartenența la romantism.
Comentaţi titlul. - Comentează titlul şi Comentariul.
semnificaţia numelui.
Confirmați sau contestați afirmaţia: - Confirmă sau contestă Eseul.
„Eroul eminescian are o structura duală, afirmaţia.
aspiraţiile sale sunt, mult mai mari decît
posibilităţile de realizare; de aici, chinul
inadaptării, sentimentul dureros de
neîmplinire.” (Eugen Simion)
Debrifare - Analizează realizarea
obiectivelor.
Tema pentru acasă - Demonstraţi, într-un eseu de-
o pagină, originalitatea
nuvelei „Cezara.”

Țurcan Elena, profesoară de limba și literatura română, Liceul Teoretic Măgdăcești.

S-ar putea să vă placă și