Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

I. ANTET

DATA: 12.11.2018

CLASA: a X-a

OBIECTUL: Psihologie

SUBIECTUL: Aptitudinile II

PROPUNĂTORI: Hrapșa Naomi

OBIECTIV FUNDAMENTAL:

-să înțeleagă conceptul de inteligență din prisma mai mulor teorii

-saă cunoască metode de măsurare a inteligenței

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

-să clasifice tipurile de inteligență din prisma a mai multor teorii

-să compare inteligența pratică cu cea teoretică

-să argumenteze de ce inteligența aparține uneia dintre teorii (teoria genetică, teoria factorială
și teoria inteligențelor multiple)

-să identifice modurile de măsurare a inteligenței

STRATEGII DIDACTICE:

1. Metode și procedee: expunerea, explicația, conversația, analiza, exercițiu, observația,


descoperirea, colaborarea, metoda ciorchinelui, predare reciprocă
2. Resurse: manual, fișe, videoproiector,

TIPUL LECȚIEI: Predare-Învățare-Evaluare

BIBLIOGRAFIE:

-Adrian Neculau et al. (2005). Psihologie. Manual pentru clasa a X-a. Pag. 97-106. Editura
Polirom
- Damian, L. E., Stoeber, J., Negru‐Subtirica, O., & Băban, A. (2017). On the development of
perfectionism: The longitudinal role of academic achievement and academic efficacy. Journal
of personality, 85(4), 565-577.

II. SCENARIUL LECȚIEI

Etapele lecției Unități de conținut Activități de învățare Metode de


predare
1.Managementul Se asigură condițiile
clasei (1 min) desfășurării lecției
2.Actualizarea Aptitudini 3.1.1.Stadiul senzorio-motor (0- Conversația
informațiilor 1. Definiíe 2 ani) Rebus
anterioare (10 min) 2. Inteligență -Permanența obiectului
generală
3. Succesul
școlar 3.1.2.Stadiul preoperațional (2-
4.Teorii ale 7 ani)
inteligenței -Gândirea cauzală
4.1.Teoria -Amestecul realului cu
genetică imaginarul
Construirea -Egocentrismul
inteligenţei se face
pe baza 3.1.3.Stadiul operațiilor
interacţiunii dintre concrete
copil şi mediul (7-11 ani)
înconjurător -conservarea
-clasificarea
-categorizarea

3.1.4.Stadiul operațiilor formale


(11-15 ani)
-Raționament inductiv și
deductiv
(vezi anexa 1)

3.Anunțarea temei Teoriile Se comunică elevilor titlul Expunere


(2 min) inteligentei. lecție și se prezintă schema Explicație
Măsurarea informațiilor (vezi Anexa 2)
inteligenței
4.Predare-Învățare- Conversația
Evaluare (25 min) 3.2. Teoria Elevii vor trebui să facă Exercițiu
factorială corespondența între coloana A
-Factorul g (factori specifici) și coloana B
-Factorul s (explicațiile pentru fiecare
factor specific)
(vezi Anexa 3 )
3.3.Teoria Elevii vor primi un chestionar chestionar
inteligențelor pentru inteligentele multiple pe
multiple care il vor realiza in clasa si
-Inteligența vom identifica trasaturile pe
lingvistică baza lui. (vezi anexa 4)
-Inteligența logico- Învățarea prin
matematică Profesorul le va cere să cooperare
-Inteligența identifice pentru fiecare tip de Conversația
spațială inteligență câteva caracteristici frontală
-Inteligența specifice. Expunere
muzicală Explicație
-Inteligența
kinestezică
-Inteligența
interpersonală
-Inteligența
intrapersonală
-inteligența
naturalista

Elevilor li se va explica modul


de calculare a IQ si le va Expunere
4.Măsurarea prezenta un filmuleț despre video
inteligenței distribuția inteligenței în
populație (vezi anexa 5)
5.Consolidare Teorii ale Explicarea propriului tip de
(2min) inteligenței inteligenta în urma testului
inteigențelor multiple, cum
poate dezvolta aptitudinile.
6.Feedback final Întrebăm elevii dacă au Conversația
nelămuriri, adăugiri sau
întrebări.
Sunt notați și apreciați elevii
care au fost activi.
Le cerem elevilor să scrie pe o
foaie ce le-a plăcut și ce ar
schimba la metoda de predare.
Anexa 1. Teoria genetică

 
  1  I N T  E  L  I  E  N  T  A           
G

   
      2 N  S  E  R  V  A  R  E     
C O

    3  P  E R  M  A  N  E  N  T  A           

            4  J E  A  N  P  I  A  G  E  T   

 
  5 G  O  C  E  N  T  R  I  S  M  U  L       
E

              6 I  M  A  G  I  N  A  R  U  L 

     
              7 C  R  E  T  E     
O N C

   
8 Z  V  O  L  T  A  R  E           
D E

                B    

1. o aptitudine generală ce poate fi atât teoretică cât și practică este...


2. Stadiul operatiilor concrete implică procesle de clasificare, categorizare si ...
3. in stadiul senzorio-motoriu, se dobandeste ... obiectului
4. Cel care a pus bazele teoriei genetice este ...
5. O caracteristica de baza a copilului de 2-7 ani ce il face sa vada lumea doar din propriul
punct de vedere este ...
6. in stadiul preoperațíonal, copilul încurca realul cu ....
7. Al treilea stadiu se numeste stadiul operațiilor ...
8. Stadiile de ... a inteligentei sunt expicate prin teoria AB
Anexa 2 -Schema informatiilor-

1.1. Teoria factorială


1.1.1. Înțelegere verbală
1.1.2. Fluență verbală
1.1.3. Aptitudinea numerică
1.1.4. Aptitudini spațiale
1.1.5. Rapiditatea percepției
1.1.6. Memoria
1.1.7. Raționament inductiv și deductiv

1.2. Teoria inteligențelor multiple


1.2.1. Inteligența lingvistică
1.2.2. Inteligența logico-matematică
1.2.3. Inteligența spațială
1.2.4. Inteligența muzicală
1.2.5. Inteligența corporal-kinestezică
1.2.6. Inteligența interpersonală
1.2.7. Inteligența intrapersonală

2. Măsurarea inteligenței

Anexa 3 Teoria factorială

Coloana A
1) Înţelegerea verbal

2) Fluenţa verbal

3) Aptitudinea numerică

4) Aptitudini spaţiale

5) Rapiditatea percepţiei

6) Memoria

7) Raţionament inductiv şi deductive

Coloana B
a) Alina mereu își găsește ușor cuvintele, într-un mod cursiv chiar și în situații dificile.

b) Andrei este un om rational ce reușește să iși dea seama de rezolvarea unei probleme si
poate extrage o regulă generală din aceasta.

c) În excursia la munte, fratele meu de doar 10 ani a reusit sa se coordoneze în pădure,


fiind astfel ghidul întregii familii.

d) Ema are o afinitate pentru literatură, citește mult iar atunci când aceasta dă peste un
cuvânt necunoscut, îi înțelege totuși sensul.

e) Vladimir este cu siguranță cel mai priceput la matematică, poate rezolva exerciții
indiferent de complexitatea caluleleor necesare.

f) Încercam să îmi amintesc cum se face un nod, iar Vlad îmi arată și îmi povestește cu
lux de amănunte ziua din tabără când am învățat împreună acest lucru.

g) La petrecerea de ziua Marei am observat cât de mult se aseamănă cu mama ei, modul
în care zâmbește și cum pun mereu accentul atunci când vorbesc.

Anexa 4. Teoria inteligențelor multiple

Anexa 5. Distribuția IQ

https://www.youtube.com/watch?v=7HRmfIEWtyo

S-ar putea să vă placă și