Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

„ADOLESCENŢA... PRAG AL MATURITĂŢII?”

Data:
Clasa: a IX-a
Unitatea de învăţământ:
Propunător: prof. Doina Andrei
Aria curriculară: CONSILIERE ŞI ORIENTARE
Tema: ADOLESCENŢA... PRAG AL MATURITĂŢII?
Tipul de lecţie: mixtă
Tipul componentei educaţionale: „EDUCAŢIA PENTRU VALORI”
Tipul subcomponentei educaţionale: „Educaţia bunului cetăţean”

Scopul activităţii: dezvoltarea capacităţilor de percepţie socială şi a posibilităţilor personale


prin raportarea la elementele componente şi normele grupului.

Strategii educaţionale utilizate:


 metode: conversaţie, studiu de caz, discuţii, problematizare, dezbatere, analizare;
 mijloace: pliante, cărţi.

Resurse bibliografice:
 Internet;
 Reviste.

Forma de desfăşurare a activităţii: activitatea se va desfăşura sub forma unei mese rotunde.

Formă de organizare: pe grupe de elevi.

Formă de prezentare a lecţiei: cu ajutorul unui moderator.

Tip de activitate: frontală, de grup.

Loc de desfăşurare: sală de clasă.

Timp de desfăşurare: 50 min.

© 2014 Orizont Didactic- revistă educațională 1


COMPETENŢE urmărite în cadrul acestei lecţii:
a. Competenţe generale ale subcomponentei educaţionale:
 dezvoltarea capacităţii de percepţie socială;
 acceptarea semnificaţiilor sociale ale convieţuirii colective;
 identificarea factorilor civilizatori din societate;
 respectarea legilor convieţuirii.
b. Competenţe specifice temei:
 clasificarea etapelor de dezvoltare a unui tânăr;
 identificarea intersecţiilor vârstelor adult-adolescent;
 dovedirea de toleranţă şi înţelegere faţă de adulţi;
 înţelegerea normelor morale pentru integrare în viaţa socială;
 aprecierea factoriilor care pot declanşa conflicte între generaţii;
 asumarea răspunderii pentru autonomie, independenţă şi libertate de fiecare individ;
 dezaprobarea faptelor antisociale;
 cunoaşterea consecinţelor consumului de droguri, cafea şi tutun;
 realizarea riscurilor ce apar datorită consumului diferitelor tipuri de droguri;
 solidarizarea pentru combaterea acestor manifestări;
 formularea căilor de dezvoltare armonioase ale unui tânăr;
 stabilirea efectelor bolilor contagioase şi infecţioase după modul de transmitere;
 respectarea regulilor de igienă personală şi de colectivitate.

SCENARIUL DIDACTIC:

Stiluri de Timp
Nr. Scopul Strategii de Strategii de Colabora-
învăţare* aloca
crt. predării predare învăţare tori
A V P t
1 Generarea  Conversaţie Motivarea * 3  Dirigint
interesului şi a alegerii temei e
entuziasmului în propuse pentru
privinţa unui dezbatere.
anumit subiect.
2 Oferirea de  Discuţii Se anunţă titlul * * * 27  Dirigint
informaţii.  Generarea de temei. e
Explorarea şi idei Tematica se va  Elevi
influenţarea  Analizare axa pe împărţiţi în
opiniilor,  Observare următoarele 4 grupe
emoţiilor, independentă planuri:
convingerilor şi  Conversaţie  tânărul
atitudinilor. observat în

© 2014 Orizont Didactic- revistă educațională 2


Stiluri de Timp
Nr. Scopul Strategii de Strategii de Colabora-
învăţare* aloca
crt. predării predare învăţare tori
A V P t
Dezvoltarea  Studiu de caz diferite etape de
lucrului în  Analizare dezvoltare fizică
echipă şi a  Discuţii şi intelectuală;
abilităţilor de  conflicte
comunicare sociale – tipuri
orală şi în scris. de conflicte între
diferite categorii
de indivizi;
 drogurile – un
pericol pentru
tineri – cauze,
manifestări,
efecte;
 categorii de
boli infecţioase şi
contagioase.
3 Rezolvarea de  Conversaţie D-na doctor va * * 10  Doctor
probleme.  Problematizar testa elevii cu  Elevi
e întrebări despre
 Studiu de caz adolescenţă,
despre influenţa
nefastă a
drogurilor şi a
bolilor care se
pot contracta
dacă tinerii nu
se protejează.
4 Consolidarea  Conversaţie Pe baza * 5  Dirigint
informaţiilor.  Discuţii întrebărilor, a e
temelor  Elevi
dezbătute şi a
desenelor care
întruchipează
tineri în diferite
ipostaze se
trasează conturul
unui tânăr
adolescent.
5 Evaluarea  Conversaţie Se discută * * 5  Dirigint
finală.  Discuţii despre punctele e
tari şi slabe ale  Elevi
lecţiei deschise
prezentate.

* Stilurile de învăţare: A = Auditiv


V = Vizual
P = Practic

© 2014 Orizont Didactic- revistă educațională 3

S-ar putea să vă placă și