Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE

Clasa: a V-a Şcoala : Dimitrie Cantemir

Propunător: Zarnescu Ioana

Obiectul : « CINE SUNT EU » -disciplina opţională

 Subiectul : “ Ne cunoaştem calităţile şi defectele?‘’

Tipul lecţiei: mixtă

Obiective de referinţă:

Dezvoltarea abilităţilor de autocunoaştere şi intercunoaştere


Obiective operaţionale:

Cognitive :
O1: să completeze fişa –ciorchine cu date despre propria persoană

O2 : să-şi recunoască colegul după indiciile date

O3: să răspundă corect la întrebări

O4: să selecteze informaţiile pentru formularea răspunsurilor conform sarcinei impusă de


culoarea coifului

O5: să completeze enunţurile lacunare

O6: să identifice calităţile şi punctele slabe, interesele şi abilităţile

Afectiv – volitive:

O7: Să manifeste iniţiativă pentru rezolvarea corectă a sarcinilor primite

O8: Să se implice activ în activităţile desfăşurate , manifestând un comportament adecvat;

Elemente de strategie didactică:

❖ Resurse procedurale: explicaţia, exerciţiul, conversaţia euristică, observaţia, problemati-


zarea, munca independentă , metoda pălăriilor gânditoare , metoda ciorchinelui
❖ Resurse materiale: coifuri colorate , fişe de muncă independentă , fişe de lucru,videopro-
iector
❖ Resurse umane: 30 elevi
❖ Resurse de timp : 50 minute
❖ Forme de organizare: frontal, individual ;
Bibliografie:

❖ “ Terapia educaţională, complexă şi integrată” – Păunescu C. , Niculcea , D. , Ed. Pro-


Humanitate , Bucureşti 1997
❖ „Psihopedagogie specială”, Gherguţ, A.; Neamţu, C , Ed .Polirom , Iaşi 2000

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr. Secvenţele Ob. Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didactică
instruirii Op. Evalua-
crt. Activitatea elevilor Activitatea cadrului di- Metode şi Materi- Forme re
dactic procedee al di- de orga-
dactic nizare

1. Moment or- Se pregătesc pentru ora Asigur disciplina şi conversa- frontal


ganizatoric cu materialele cerute: o pregătesc materialele ne- ţia
1' fotografie portret sau grup, cesare pentru lecţie .
creioane colorate, coli
2. Captarea şi Exerciţiu de spargere a Propun elevilor: conversa-
orientarea gheţii . Exercitiul 1„Nume-ad- ţia euristi- aprecieri
atenţiei O1 „Nume-adjectiv” jectiv” că, verbale
5'-7’ Participanţii stau pe scaune problema- Fişe de
O8 în cerc şi fiecare trebuie Elevii care nu reuşesc re- tizarea lucru
să-şi spună prenumele şi zolvarea exerciţiului sunt frontal şi
un adjectiv care îi repre- ajutati de colegi observaţia individu-
zintă –Andrei cel ambiţios. al

O2 Fiecare elev va primi o fişă Jocul didactic „Recunoaş-


– ciorchine , pe care o vor te colegul” Voi împărţi
completa cu date despre elevilor câte o fişă – conversa-
persoana lor. Vor avea apoi ciorchine( anexa 1) . ţia
sarcina de a recunoaşte După ce fişele au fost
după conţinutul fişei auto- completate , se vor citi
rul acesteia. câteva la alegere , fără a
se specifica numele ele-
vului căruia îi aparţine
fişa. Elevii vor avea sar-
cina de a recunoaşte cole-
gul a cărui fişă a fost citi-
tă.
• Voi face aprecieri asu-
pra modului cum s-au
implicat în formularea
răspunsurilor
3. Anunţarea Ascultă cu atenţie . Se anunţă tema activită-
temei lecţiei ţii şi o parte din obiective- conversa-
şi a obiecti- le urmărite . ţia frontal
velor
1'
4. Reactuali- Elevii răspund la întrebări. • A fost greu să răspun- observaţia planşă
zarea sau O3 deţi la întrebările din model,
însuşirea fişă? flipchart
unor cunoş- • V-aţi simţit stânjeniţi Conversa-
tinţe nece- sau vi s-a părut greu să ţia
sare desfă- scrieţi lucruri pozitive
şurării acti- despre voi înşivă ? aprecieri
vităţii • Cum vi se pare că vă verbale
folosiţi timpul pentru frontal şi
a reflecta la calităţile individu- observa-
voastre ? al rea
• Admirăm şi trăsăturile compor-
Un elev va veni în faţa cla- negative ale oamenilor tamentu-
5. sei şi îşi va pune coiful alb ? lui elevi-
Dirijarea . Va avea sarcina de a IN- lor
învăţării O8 FORMA . Va spune cole- Lectura Coifuri
gilor săi despre cine este Va informa elevii că se colorate Indivi-
vorba în poveste. realizează o scurtă trecere dual
Următorul elev va purta în revistă a povestii « Fata
O4 coiful roşu şi va prezenta b a b e i şi fata Conversa-
personajul ce i-a plăcut cel moşneagului » a aspecte- ţia
mai mult din text. lor legate de calităţi , de- Coifuri
Un altul va purta coiful fecte , etc. Metoda colorate
negru şi va prezenta per- pălăriilor
sonajul de care nu i-a plă- În analiza poveştii se va gânditoa-
cut folosi metoda pălăriilor re
O4 Urmează un elev care va gânditoare. Voi chema pe
purta un coif galben şi el rând elevii în faţa clasei , Frontal formati-
va preciza care personaj i-a enunându-le sarcina fiecă- vă
plăcut cel mai mult . rei pălării.
Purtătorul coifului albastru Conversa-
Exerciţiul Frontal
Prezintă filmul “Casa ce- Ppt,vi-
O5 Vizionează filmul lor 1000 de oglinzi” deopro-
7. Completează pe fişă păre- Se poartă discuţii pe iector Indivi-
Obţinerea rile personale. marginea fişelor. Voi Exerciţiul dual formati-
perfor- pune accentul pe impor- Conversa- vă
manţei. tanţa formării unei ima- ţia Fişe de
Citesc cu voce tare unele gini pozitive despre noi , lucru
O6 răspunsuri care vor fi ana- imagine care ne va con- problema-
lizate împreună cu colecti- duce la acţiuni pozitive. tizarea
vul de elevi. Creioa- Frontal
ne

8. Ascultă aprecierile şi re- Se face analiza şi apreci- conversa-


Aprecieri şi comandările făcute eri asupra performanţelor ţia
recoman- Exercitiu de destindere elevilor.
dări Dispoziţia mea: Planşa
este împărţită în trei : ☺
mulţumit,
! indiferent,
☹ nemulţumit.
Fiecare participant dese-
nează o imagine in câmpul
care corespunde dispoziţiei
sale
Cine sunt eu? PRIETENI

FAMILIE

OBIECTE DE STUDIU
ACTIVITATI PREFERATE
+

DEFECTE
CALITATI
ELEVULUI.............................

Trei calităţi care îţi plac cel Trei lucruri pe care ai vrea să le
mai mult schimbi în viaţă

Trei cuvinte care 3-ar place să le


Asa ar arata afisul publicitar despre mine auzi despre 3ne
Trei lucruri pe care le faci bine

S-ar putea să vă placă și