Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

La limba și literatura română


Profesor: Lefter Marina
Instituţia: Liceul Teoretic ,,Ştefan cel Mare”din or.Drochia
Clasa: a XI-a
Data: 21.09.2011
Subiectul lecţiei: Mitul etnogenezei/ întemeierii în opera cronicarilor: Grigore Ureche, Miron
Costin, Dimitrie Cantemir.
Subcompetenţele vizate:
1.1. Selectarea şi accesarea surselornecesare pentru descifrarea şi interpretarea textelor literare.
5.1. Respectarea normei limbii literare în orice text scris sau rostit.
13.1. Lansarea comunicărilor de sinteză despre personalităţile literaturii române în context
cultural, naţional şi european.
Obiective operaţionale: a) Cognitive:
O1: Să citească corect, fluent, conştient, fragmente de cronici.
O2: Să identifice mitul etnogenezei/ întemeierii în fragmentele de cronici şi baladele propuse.
O3: Să compare acelaşi mit, tratat în diferite opere, de diferiţi autori .
O4: Să redacteze un text propriu, în parametrii indicaţi.
b) Afective:
O5: Să aprecieze frumuseţea mitului etnogenezei şi importanţa cunoaşterii rădăcinilor şi a
trecutului, mîndrindu-se de originea sa şi apartenenţa la etnia română.
Resurse: Manual de limba şi literatura română pentru clasa a XI-a, T.Cristei, T.Cartaleanu,
O.Cosovan, A.Ghicov; Ed. Cartdidact, Chişinău, 2009; (p.p. 27-29); Letopiseţul Ţării Moldovei.
Metode şi procedee: Brainstorming de tip ciorchine, lectura intensivă, recitarea expresivă,
lucrul în grup, lucrul cu manualul, lucrul independent.
Demersul didactic

Etapa Activitatea profesorului Timpul Activitatea elevilor


şi resursele
Evocare • Afişează la tablă un poster cu 10’ • Participă la completarea
informaţii despre miturile fundamen- posterului, actualizîndu-şi
Brainstormin tale ale poporului român, despre care Un poster miturile:
g de tip iniţiază o discuţie cu elevii. pentru a fi  Mioriţa
ciorchine completat de  Meşterul Manole
• Solicită să recite integral/ elevi.  Zburătorul
fragmentar baladele populare studiate  Dochia şi Traian
în clasele VIII-IX: Miorita şi
Monastirea Argeşului.

• Participă la discuţie.
Mitul etnogenezei-?
?+ Mitul mioritic - ? • 2 elevi recită secvenţe din
baladele populare studiate în
pastorale
Mitul estetic - ? clasele VIII-IX: Miorita şi
Monastirea Argeşului.
Mitul iubirii - ?
• Elevii notează tema nouă în
caiete.
• Enunţă tema şi obiectivele lecţiei.
Realizarea • Citeşte expresiv balada ,,Dochia şi 20’ • Receptează textul literar.
sensului Traian”de Gh. Asachi (doar începutul,
dînd tonalitatea necesară). Manual de
limba şi
Lectura • Solicită elevilor să continue lectura. literatura • 2 elevi continuă lectura.
expresivă română pentru
• Propune elvilor să reflecteze la care clasa a XI-a, • Menţionează mitul etnogene-
mit se raportează balada şi să T.Cristei, zei. Aduc drept argumente unele
argumenteze cu exemple din text T.Cartaleanu, cuvinte semnificative:
opţiunile. O.Cosovan,
A.Ghicov; Ed. Decebal Traian
Lucrul în • Menţionează că acest mit este tratat Cartdidact, Dacia Roma
grup în diferite opere literare, inclusiv în Chişinău, Dochia Zamolxis
cronici, ilustrînd Letopiseţul Ţării 2009; (p.p.
Moldovei. 27-29).

• Distribuie elevii în 4 grupuri a • Grupurile primesc aceeaşi


cîte 5 elevi. sarcină: să citească fragmentele
de texte de la p.p. 27-29 din
Lectura • Dă instrucţiunile necesare: să manual, clasificînd miturile.
intensivă determine care dintre istorii poate fi • Aduc drept argumente unele
definită mit al etnogenezei şi care mit versuri/ fragmente de text:
al întemeierii şi să argumenteze Mitul etnogenezei:
răspunsul cu exemple din text. 1. ,,Neamul Ţării Moldovei de
unde se trăgănează?/Din Ţările
• Indică limita de timp și forma de Rîmului[...]/ Traian întîiu,
evaluare. împăratul, suindu pre dahii.”
(,,De neamul moldovenilor” de
Lucrul cu • Trece pe la fiecare grup, ca să se Miron Costin)
manualul convingă că elevii au înţeles sarcina și 2. ,,Dar cînd Dacia-au împilat-
lucrează. o/ Fiul Romei cel mărit...”
sau ,,Traian vine-n astă ţară...”
(,,Dochia şi Traian”de Gh.
Asachi)
Mitul întemeierii:
1. ,,În memoria căţelei rîul a şi
fost numit, mai întîi de către
Dragoş, Moldova...”
(,,Descrierea Moldovei” de D.
Cantemir)
2. ,,...căţeaua care au gonit
fiara aceea au crăpat, pe care
au chemat-o Molda, iar apei de
pre numele căţelei Moldii, i-au
zis Molda, sau cumu-i zic unii,
Moldova.”(,, Letopiseţul Ţării
Moldovei” de Gr. Urache)
3. ,,Nu sunt zînă, nu sunt floare,/
Dar am suflet fecioresc/ Şi
Moldova mă numesc.”
(,,Dragoş ” de V. Alecsandri)
Reflecţie • Solicită să scrie un eseu de 5 min., în 15’ • Lucrează independent.
care ar sintetiza tot materialul din (împreună cu • O variantă de răspuns al
Eseu de 5 cadrul lecţiei şi care ar începe astfel: evaluarea şi elevilor:
min. ,,Mitul etnogenezei în care este extinderea) ,,…este unul fundamental pentru
evocată descendeţa românilor din cultura noastră naţională, dar şi
daci şi romani...” pentru formarea spiritualităţii
personale, căci trebuie să ne
cunoaştem trecutul, ca să păşim
încrezut în viitor. Fiind
situat ,,Pe-un picior de plai,/
Pe-o gură de rai”, poporul
nostru a fost hărţuit de-a lungul
secolelor de străini, care au
rîvnit să ne priveze de libertate,
limbă şi istorie, pămînt, dar n-
au reuşit să ne smulgă miturile
din suflet, să otrăvească laptele
matern, prin care curge verbul,
să îngenuncheze demnitatea
naţională. Mitul etnogenezei
este o dovadă a originii noastre,
iar datorită vechimii lui, nimeni
neu ne poate duce în eroare,
debusola şi şterge memoria.”
etc. etc.
Extindere Temă pentru acasă: De rezumat Propune elevilor să întocmească o listă de opere
mesajul fiecărui mit şi de redactat o literare, care au la bază mitul etnogenezei.
compunere pe tema: Miturile
populare – filoane ale spiritualităţii
româneşti.
Dă indicaţii pentru realizarea temei de
acasă.

S-ar putea să vă placă și