Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ:
Profesor:
Data:
Clasa: a XII-a F
Aria curriculară:Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Perioada postbelică.Proza
Subiectul:Caracterizarea personajului Ilie Moromete din romanul Moromeţii de Marin
Preda
Tipul lecţiei:Mixtă

Scopul lecţiei:Cultivarea receptivităţii literar-artistice a elevilor raportată asupra


universului operei epice şi asupra tipologiei illustrate.

Competenţe specifice:
1.3. Folosirea adecvată a strategiilor de comunicare orală în monolog şi dialog, în vederea
realizării unei comunicări eficiente şi personalizate;
1.4. Utilizarea adecvată a tehnicilor de redactare, în vederea realizării unei comunicări
eficiente şi personalizate;
2.2. Compararea, pe baza unor criterii clar formulate, a unor viziuni despre lume, despre
condiţia umană sau despre artă reflectate în textele studiate;
2.3. Compararea propriei interpretări a textelor studiate cu altele, realizate de colegi sau
de critici şi istorici literari;
3.2. Integrarea cunoştinţelor privind limba şi literatura română într-o viziune coerentă
asupra culturii româneşti.
Compeţente derivate
Elevii vor fi capabili:
C1. să stabilească locul personajului în operă;
C2.să recunoasca trăsăturile lui Iie Moromete , pornind de la secvenţe date din roman;
C3.să diferentieze portretul moral de cel fizic;
C4.să defineasca relaţiile lui Ilie Moromete cu celelalte personaje;
C5.să identifice drama lui Ilie Moromete;
C6.să caracterizeze personajul principal.

Valori şi atitudini:
Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul
literaturii;
Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi de
comunicare;
Abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalţi.
Strategia didactică:

Metode si procedee:conversatia euristcă,explicatia,învăţarea prin descoperire, cubul,


problematizarea,audio-vizuală.

Forme de organizare:activitate individuală ,independentă combinata cu activitatea


frontală,pe grupe.

Resurse: -umane 26 elevi

-materiale:manualul,testul,laptop,videoproiector,fişe de lucru.

Evaluare:formativă,continuă

Timp:45 min.

Bibliografie:

1)Curriculum National,Limba şi literatura română,clasa a XII-a,Ministerul Educatiei si


Cercetarii,Ordinul Nr. 5959 / 22.12.2006

2)Limba şi literatura română,manual pentru clasa a XII-a,Ed.Grup Editorial


Art,Bucuresti,2009.
3) Marin Preda, Moromeţii, Editura Cartex Serv, Bucureşti, 2006;
4)Cojocăreanu, G., A. Vâlceanu, Didactica specialităţii limba şi literatura română –
liceu, Editura ARVES, Craiova, 2007;
5)Goia, V., Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura
DACIA, Cluj-Napoca, 2002;
6)Nicolae Manolescu, Arca lui Noe, Editura Gramar, Bucureşti, 2002
Scenariu didactic

Momentele lectiei/Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor


1.Organizarea clasei Fac prezenţa şi le cer elevilor să se Elevii sunt activi şi
2 min. pregatească pentru lecţie răspund solicitărilor mele
2. Captarea atenţiei Precizez că în literatura Elevii raspund la întrebări
2min. română,Moromeţii reprezintă o operă
clasică prin excelenţă.De la Ion al lui
L.Rebreanu nu s-a mai scris un roman
atât de puternic despre lumea rurală.
3. Enunţarea titlului lecţiei şi a Anunţ titlul lectiei: Caracterizarea Elevii ascultă cu atenţie şi
competenţelor urmărite personajului şi enunţ competenţele notează informaţiile
3min. urmărite(conform proiectului)
4.Actualizarea cunoştinţelor Elevii sunt activi si
anterioare Când a apărut romanul?Care este tema participa la lectie.
5min. romanului?Care sunt membrii familiei .
lui Ilie Moromete?

5.Prezentarea conţinuturilor şi Ce tipuri de personaje am întâlnit în Centrale: Ilie Moromete;


a sarcinilor de învăţare secundare: Cocoşilă,
roman?Personajul Ilie Moromete îl are
20 min. Dumitru al lui Nae, Tudor
ca model pe Tudor Călăraşu,tatăl Bălosu, Nicolae, Catrina,
Ilinca, Tita, Nilă, ga
scriitorului,după cum mărturiseşte în
Maria; episodice: Traian
volumul Imposibila întoarcere. Pisică, Udubeaşcă,
Scămosu, Jupuitu; după
Tipologia personalului: personaj
Nicolae Manolescu:
central/ principal/ protagonist, complex, informatorii – Parizianu
şi reflectorii – Ilie
rotund, individual, uman, adult,
Moromete în volumul I şi
masculin, reflector etc. Nicolae Moromete în
volumul al II-lea; tipuri
Statutul social: pater familias, ţăran de
de ţărani: bogaţi:
condiţie medie, cu o familie numeroasă, Bălosu, Aristide; de
condiţie mdie: având
hibridă, cu copii proveniţi din două
fiecare lotul său de
căsătorii. pământ: Moromete,
Boţoghină; săraci:
Semnificaţia numelui: numele unui
Ţugurlan, Birică
sfânt, destul de frecvent folosit pentru a Elevii identifică portretul
făcut de narator:
numi ţăranii; individualizat şi printr-o
,,Era cu zece ani mai
poreclă de către un copil revoltat că a mare decât Catrina
tăiat salcâmul Nea Paţanghele. (contingent’911, făcuse
războiul) şi acum avea
Cum este prezentat portretul fizic al
acea vârstă între tinereţe
personajului? şi bătrâneţe când numai
nenorociri sau bucurii
mari pot schimba firea
În vederea conturării portretului moral,
cuiva.” (caracterizare
elevii vor viziona timp de 10 minute directă făcută de
narator).
scena tăierii salcâmului (metoda audio-
Elevii furnizeza exemple
vizuală), deosebit de importantă, întrucât
pentru a ilustra anumite
salcâmul reprezintă în lumea vegetală,
trăsături ale personajului
ceea ce Moromete reprezintă pentru
(detaşat şi neliniştit,
lumea satului, fiind un fel de axis mundi.
iubitor de taclale şi
Înainte de începerea vizionării elevilor li
însingurat, inteligenţa,
se furnizează un set de întrebări asupra
ironia, umorul,
căruia trebuie să se concentreze, pentru
sociabilitatea, simţul
ca vizionarea să fie activă, şi nu pasivă.
moral; are timpul şi
Ce personaje din familia lui Ilie
plăcerea de a glumi, stă de
Moromete apar în secvenţa vizionată?
vorbă, contemplă
Care sunt relaţiile dintre personaje?
mişcarea celorlalţi ţărani
Ce sugerează prim-planul cu salcâmul?
ai satului; faptul că are
Ce senzaţie ţi-a produs muzica în scena
pământ îi dă un sentiment
tăierii salcâmului?
de siguranţă de confort,
Care sunt trăsăturile personajului ce
de aceea când are timp
reies din caracterizarea indirectă?
liber se întâlneşte cu
Autocaracterizarea este ilustrată cu
prietenii, citeşte şi
replica spusă medicului – crezul lui
comentează ziarul, se
Moromete: ,,Domnule, eu întotdeauna
amuză pe seama celor
am dus o viaţă independentă.”
naivi; există mereu o
distanţă între ceea ce
gândeşte şi ce spune;
adunarea din poiana lui
Iocan ,,acest banchet
spiritual ţărănesc” etc.) şi
mijloace de caracterizare
(caracterizare indirectă
care reiese din fapte,
comportament, limbaj, în
relaţie cu celelalte
personaje etc.).

6.Asigurarea feed-back-ului Impart elevilor fişele de lucru Elevii rezolvă sarcinile de


15 min. (Anexa1). lucru
Discut cu elevii fişele.
Concluzionez :Ilie Moromete este un
personaj dinamic, prezentat în evoluţie,
poate fi comparat cu personajul Ion din
romanul omonim al lui Liviu Rebreanu,
însă pentru Moromete, pământul nu mai
constituie o problemă, ci plata taxelor şi
a ratei la bancă şi modul cum să-şi ţină
familia unită; a fost considerat un ţăran-
filosof, fiind considerat ,,cel din urmă
ţăran în acest roman al deruralizării
satului” (N. Manolescu); ,,Din romanul
unui destin, Moromeţii devine romanul
unei colectivităţi (satul) şi al unei
civilizaţii sancţionate de istorie”.
(Eugen Simion)

7.Asigurarea transferului Fac aprecierile verbale si notez elevii Elevii sunt atenţi şi
3min. care au participat la lecţie. notează tema.
Dau ca tema de lucru :Realizaţi un eseu
în care să caracterizaţi personajul
principal din romanul Moromeţii.
Anexa 1
Fişă de lucru

Clasa se organizează în 6 grupe, vor avea ca timp de lucru 15 de minute, apoi liderii
grupelor vor prezenta rezolvarea sarcinilor.

1) DESCRIE –personajul aşa cum este prezentat în primul volum;


2) COMPARA – viziunea despre lume, a copiilor din prima casatorie, care
se îndepartează de familie şi de sat,( ,, lumea lor”), cu cea a lui Moromete;
3) ANALIZEAZA-evoluţia personajului;
4) ASOCIAZA – atitudinea personajului faţă de pământ cu cea a unui alt
personaj.
5)APLICA – etichete metaforice personajului central din romanul
,, Morometii” de Marin Preda, prin care sa surprinzi trasaturile esentiale ale
acestuia.
6)ARGUMENTEAZA –drama paternităţii.
Fişă de lucru

Grupa I

1)DESCRIE –personajul aşa cum este prezentat în primul volum;

Fişă de lucru

Grupa a II-a

2)COMPARA – viziunea despre lume, a copiilor din prima casatorie, care se


îndepartează de familie şi de sat,( ,, lumea lor”), cu cea a lui Moromete;
Fişă de lucru

Grupa a III-a

3)ANALIZEAZA-evoluţia personajului;

Fişă de lucru

Grupa a IV-a

4)ASOCIAZA – atitudinea personajului faţă de pământ cu cea a unui alt personaj.


Fişă de lucru

Grupa a V-a

5)APLICA – etichete metaforice personajului central din romanul


,, Morometii” de Marin Preda, prin care sa surprinzi trasaturile esentiale ale acestuia

Fişă de lucru

Grupa a VI-a

6)ARGUMENTEAZA –drama paternităţii

S-ar putea să vă placă și