Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Clubul Copiilor Chișineu-Criș


Data:
Profesor: Botaș Denisa
Clasa:
Subiectul: Dragobete-tradiții și obiceiuri
Tipul lecției: Mixtă
Timp de desfășurare: 2h

Competenţe generale vizate:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare

cunoscute;

2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;

3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de

comunicare cunoscute;

4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare.

Obiective operaționale:

Pe parcursul orei, elevii vor fi capabili:

O1- să aibă cunoștințe despre legenda Dragobetelui ;


O2-să cunoască obiceiurile de Dragobete ;
O3- să formuleze în mod independent răspunsuri complete la întrebările adresate

Resurse educaționale
- capacităţile receptive normale ale elevilor.

Strategia didactică
Metode și procedee didactice: Conversația, explicația, exercițiul, lectura explicativă,
observația
Forme de organizare: activitatea frontală, îmbinată cu activitatea individuală.

Mijloace de învățământ: tabla, fișa de lucru.


SCENARIU DIDACTIC

I. Evocarea
Moment organizatoric
-Se asigură climatul favorabil bunei desfăşurări a lecţiei (stabilirea ordinii, asigurarea celor necesare)
Pregătirea stării de învăţare
-Prezentarea lunii februarie și a ceea ce se sărbătorește în luna aceasta.
Captarea atenției

-Profesorul le arată elevilor o poză cu o inimioară și doi indrăgostiți.


Anunţarea temei şi a obiectivelor

-Profesorul scrie pe tablă Dragobete.

II. Realizarea sensului


Dirijarea învăţarii

-Profesorul expune un powerpoint despre Dragobete pe care îl va citi. Apoi, vor fi distribuite fișele de lucru
pe care scrie legenda Dragobetelui, iar apoi vor răspunde unor întrebări. Elevii vor lucra atât individual, cât
și frontal.
Asigurarea feed-backului
- Are loc pe tot parcursul conducerii învățării, întărirea făcându-se treptat prin aprecieri verbale.

III. Reflecția
Asigurarea retenției
- Solicit elevilor să își exprime părerea despre ceea ce înseamnă pentru ei dragobete.
IV. Extensia

-Evaluarea activității se face oral (aprecieri verbale)

Bibliografie:
https://www.edu.ro/sites/default/files/01_Repere_metodologice_limba_si_literatura_romana_0.pdf

https://www.didactic.ro/materiale-didactice/legenda-lui-dragobete

S-ar putea să vă placă și