Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data : 17Xl 2006


Clasa : a IX-a
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul : Romanul „Mara”de I. Slavici
Tipul lecţiei: mixta- de predare si de insusire de noi cunostinte

Obiectiv special : cultivarea receptivităţii literar-artistice a elevilor cu


privire special asupra universului operei epice şi a tipologiei literare ilustrate

Obiective operaţionale :
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
1) să identifice elementele compoziţionale ale operei
2) să recunoască tema operei
3) să prezinte subiectul romanului
4) să precizeze timpul si spatiul desfasurarii actiunii
5) să reliefeze particularităţile artistice ale limbajului autorului.

Resurse educaţionale :
a) Textul literar „MARA " disponibil în manualul ART
b) „MARA” de I.Slavici

Strategia didactică :
a) Metode şi procedee : lectura expresivă a unor fragmente,
conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, problematizarea
b) Forme de organizare a activităţii elevilor : activitatea frontală,
îmbinată cu activitatea independentă pe grupe
Mijloace de învăţământ : „Limba şi literatura română", manual

1
Scenariul didactic

Evenimentele instruirii Activitatea elevilor şi a profesorului


1. Organizarea colectivului Profesorul face prezenţa clasei, asigură climatul de lucru.
de elevi. Captarea atenţiei

Profesorul enunţă obiectivele lecţiei şi scopul, conform


2. Anunţarea obiectivelor proiectului.
capitolului pe secvenţe. Astăzi vom începe studiul romanului „Mara”de I.Slavici,
referindu-ne la : geneză, compoziţie, structură, subiect.
Elevii sunt atenţi la întrebările puse de profesor şi răspund
3. Reactualizarea prompt.
cunoştinţelor prin
conversaţie frontală,
explicaţie.
— In ce consta activitatea Slavici a scris nuvele (Moara cu noroc, Budulea Taichii,
literara a lui Slavici? Padureanca, Popa tanda, Comoara )etc – adunate in
volumul Novele din popor; povesti, tetru, memorii,
romane :Mara- cel mai valoros.

Încadraţi romanul „Mara’ în


literatura românească.
N. Filimon — „Ciocoii vechi şi noi” (primul roman
românesc)
I. Slavici — „Mara” — realismul obiectiv
D. Zamfirescu — „Viaţa la ţară", „Tănase Scatiu"
— romanul ciclic
I. Agârbiceanu — „Arhanghelii"
M. Sadoveanu — „Neamul Şoimăreştilor"

4. Dirijarea învăţării. Profesorul alcătuieşte pe tablă o schemă.


Prezentarea noului
conţinut.
Prin lectura selectivă şi folosind conversaţia este
Deoarece elevii au avut fixată compoziţia operei :
ca sarcină anterioară
lectura romanului sunt

2
angajaţi în dezbaterea
subiectului romanului prin
conversaţie frontală,
explicaţie, lectură selectivă
Romanul este structurat in in 21 de capitole , purtand titluri
semnificative pentru continutul acestora ex .Saracutii
Structura şi compoziţia mamei, Maica Aegidia, Isita, Blestemul casei, Norocul
romanului casei, Pace si liniste.
Care sunt personajele in jurul carora se concentreaza
actiunea?
PERSONAJE. Personajele sunt: Mara, Persida, Natl, Hubar , Bocioaca,
LOCUL si TIMPUL Hubaroaie , Codreanu etc
actiunii
Timpul desfasurarii actiunii: sfarsitul secolului al XlX-lea ,
inceputul secolului al xx-lea.Locul- un targ ardelenesc de
pe valea linistita a Muresului-Radna, langa Lipova si
destul de aproape de Arad. Unele intamplari se petrec la
Arad, Lipova sau Viena.

Cum explicam titlul? De ce Mara?


TITLUL
Elevii raspund.
Mara este personajul principal. Persida si trica sunt copiii
ei , sunt judecati si vazuti doar din aceasta perspectiva.

Profesorul completeaza:

Analizând romanul Mara, Nicolae Iorga scria că titlul potrit al


romanului ar fi fost "Copii Marei ". Nicolae Monolescu considera că
titlul ales de Slavici se justifică pe deplin, "Persida însăşi nefiind
decât o Mara juvenilă….". În roman, copii Marei, Persida şi Trică,
nu sunt ceea ce, în mod normal, poartă numele de personaje
secundare. Dacă Mara este un personaj stabil, care nu se modifică
de-a lungul romanului, ci doar reacţionează faţă de anumite
evenimente, Persida e un personaj care evoluează.

PLANURILE Precizati planurile narative .


NARATIVE. Romanul urmareste mai multe destine: destinul Marei si al
CONFLICTUL. copiilor ei. Prin urmare e un roman al parintilor si copiilor,
MOMENTEL dar si un roman de iubire.

3
SUBIECTULUI Elevii isi ilustreaza afirmatiile cu citate din critica
literara( de pe fisa de citate): G.Călinescu afirma în Istoria
literaturii române.. că însuşirea esenţială a lui Slavici este „de analiza
dragostea, de a fi un poet ţi un critic al eroticii rurale (...) Jumătate de
roman notează încet, răbdător, aprinderea, propagarea şi izbucnirea
iubirii la o fată conştientă prin frumuseţe de farmecele ei, întâi
provocatoare şi nehotărâtă, apoi stăpânită şi în stare de orice jertfă.
Sentimentul se strecoară la început ca un simplu capriciu şi devine la
sfârşit jăratic mistuitor”.
Dumitru Micu identifică drama lui Romeo şi Julieta reeditată într-un
cadru ardelean.
Principalul conflict e cel erotic. Magdalena Popescu identifica drept
surse de conflict in ceea ce o priveste pe Mara – copiii si banii ,
IUBIREA MATERNA SI UIBIREA AURULUI.
*Elevii prezinta subiectul romanului-insistand pe momentele
seminficative.

Elevii prezinta modurile de expunere: naratiune, dialog,


Modurile de expunere descriere – ilustrand cu citate.

5.ASIGURAREA
TRANSFERUI
Tema pentru acasa
Argumentati ca Mara este roman.

4
5

S-ar putea să vă placă și