Sunteți pe pagina 1din 3

APROB

Şef interimar catedră comunicaţii şi informatică

maior Andrei ȘESTACOV

„_____”_____________________2018

PROIECT DIDACTIC

Pentru desfăşurarea şedinţei cu efectivul de studenţi militari la disciplina


„ Arta Comunicațiilor Militare”

TEMA 1. ORGANIZAREA, PLANIFICAREA, INSTALAREA, EXPLOATAREA


ŞI RECONFIGURAREA SISTEMULUI DE COMUNICAŢII MOBIL
(SCC).

LECȚIA 5 Organizarea, planificarea, instalarea, exploatarea şi reconfigurarea


sistemului de comunicaţii și informatică a punctului de comandă mobil (SCC).

OBIECTIVE:
1. Studenţii să înţeleagă care este documentaţia de conducere ale SCC.
2. Studenţii să elaboreze documentaţia organizării și planificării a sistemului de
comunicații de campanie.
3. De a dezvolta la studenţii militari gândirea tactică şi logică, capacitatea de analiză,
sinteză şi iniţiativă.

DURATA: 90 minute

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de studiu ___.

TIPUL LECŢIEI: Exerciţiu în grup.

STRATEGII DIDACTICE: Expunere, demonstrare, explicare, enunţ, verificare.

ASIGURAREA MATERIALĂ: Conspect, literatură, PPP, calulator, proiector, Harta


local. 1: 50000, modele de documente. 

BIBLIOGRAFIE: 1. MANUALUL PENTRU LUPTĂ al companiei de comunicații și


informatică, Sibiu, 2007
2. Regulamentul transmisiunilor.
3. Tactică generală ghid.

Discutat şi aprobat la şedinţa catedrei nr.________ din “___” __________ 2018


SECVENŢE DE INSTRUIRE, SUBIECTE DE STUDIU
ŞI REPARTIŢIA TIMPULUI:

I. SECVENŢA INTRODUCTIVĂ – 5 min.


II. SECVENŢA FUNDAMENTALĂ - 80 min.

1. Elaborarea anexei pe linia comunicaţiilor şi informaticii la planul de acţiune.


2. Întocmirea hărţii de lucru a şefului comunicaţiilor.
3. Elaborarea dispoziţiunii de comunicaţii şi informatică.
4. Elaborarea ordininului de acţiune/instalare.
5. Întocmirea planului de activitate al S6 şi pllanului de control.
6. Elaborarea planului de pază şi apărare al CCI.

III. SECVENŢA FINALĂ – 5 min.

I. SECVENŢĂ INTRODUCTIVĂ 5 min.

- Primesc raportul;
- Verific prezenţa, ţinuta şi asistenţa materială;
- Anunţ tema, scopul şi obiectivele şedinţei;
- Evaluezi cunoştinţele studenţilor privind însuşirea conţinutului şedinţeianterioare;
- Anunţ secvenţele de instruire.
II. SECVENŢĂ FUNDAMENTALĂ 80 min.

Întrebări instructive şi esenţa


Nr Acţiunile
conţinutului Timp
d/o studenţilor
Acţiunile lectorului
1 2 3 4
Aduc la cunoştinţa studenţilor
modalitatea de desfăşurare a
Dau
I. seminarului privind elaborarea 5I
întrebări
documentelor de planificare a
SCC.
II. Aduc la cunoştinţă misiunea Dau 70I
grupelor de lucru. Explic întrebări
modalitatea de elaborare a pentru a le
documentelor de planificare: pune în
1. Elaborarea anexei pe linia discuţie,
comunicaţiilor şi informaticii explică la
la planul de acţiune. întrebările
2. Întocmirea hărţii de lucru a puse de către
şefului comunicaţiilor. mine, dau
3. Elaborarea dispoziţiunii de întrebări
comunicaţii şi informatică. studenţilor
4. Elaborarea ordininului de ce au
acţiune/instalare. executat
5. Întocmirea planului de răspunsul la
activitate al S6 şi pllanului de
control.
6. Elaborarea planului de pază
şi apărare al CCI.
întrebarea
Execut explicarea unor noţiuni
dată.
privind la elaborarea
documentelor de conducere,
informare și ajutătoare.

Execut un bilanţ al exerciţiului în


grup explicând importanţa
Dau
III. exerciţiului în grup pentru 5I
întrebări.
elaborarea documentelor a SCC a
viitorilor transmisionişti.

III. SECVENŢĂ FINALĂ – 5 min.

- Reamintesc tema şi scopul şedinţei.


- Răspund la / şi pun întrebări.
- Anunţ nivelul de atingere a obiectivelor.
- Apreciez activitatea studenţilor.
- Dau indicaţii pentru pregătirea de sinestătător.
- Anunţ bibliografia.
- Aduc la cunostintă necesarul pentru şedinţa următoare.

Întocmit:

maior Andrei MEDVEȚCHI

S-ar putea să vă placă și