Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

“Gradinarul si florile lui”

Grupa : Mijlocie

Tema anuala de studiu: CUM PLANIFICAM / ORGANIZAM O ACTIVITATE?

Tema proiectului : “Aproape de sufletul mamei”

Subtema proiect : “Suntem micii gradinari”

Tema activitatii : “Gradinarul si florile lui”

Modalitate de realizare : Activitate integrata ( ALA 1+ DLC+DOS+ALA 2)

Scopul activitatii:

 Consolidarea cunostiintelor copiilor despre anotimpul primavara;


 Dezvoltarea sentimentelor de dragoste pentru natura,formarea deprinderilor practico-
gospodaresti si a abilitatilor specifice.

Obiective operationale:

 Sa ghiceasca floarea a carui nume e raspunsul la ghicitoarea enuntata;


 Sa denumeasca pluralul unor cuvinte,respectiv singularul;
 Sa completeze propozitiile despre florile de primavara cu acele cuvinte potrivite pentru
a avea valoare de adevar;
 Sa alcatuiasca propozitii cu siluetele cuvintelor de pe imagini;
 Sa aseze pe umbre imaginile corespunzatoare umbrei respective;
 Sa aranjeze puzzle-ului in asa fel incat sa obtina imaginea corespunzatoare;
 Sa enunte doua lucruri de care are nevoie o planta pentru a trai pe pamant;
 Sa planteze florile in ghivece oferite urmarind pasii enuntati de educatoare;
 Sa pastreze ordinea si curatenia la locul de munca;
 Sa-si coordoneze miscarile cu ritmul si textul cantecului.
Strategii didactice:

Metode si procedee: Conversatia,observatia,explicatia,exercitiul,demonstratia;

Mijloace de invatare : Papusa Zana Primavara,cos cu flori medalioane,flori naturale,panou


intalnirea de dimineata,scrisoare de la gradinar,saculet cu unelte si bulbi,fisa labitint,fise cu
flori,creioane colorate,Lego,plicuri colorate cu sarcini,jetoane cu flori,minge,plansa cu fete si
flori zambitoare,jetoane cu unelte,pamant,pietris,lopatele,ghivece,bulbi,CD cu samba
flotilor,recompense.

Scenariul zilei:

 Tranzitie : “ Buna dimineata,draga gradinita” (Anexa 1) – copiii intra in sala de


grupa
 Intalnirea de dimineata:
Activitatea zilei incepe cu “ Intalnirea de dimineata”, copiii sunt asezati in semicerc si
se face Salutul prin recitarea poeziei : “ – Dimineata a sosit,

Toti copiii au venit,

In semicerc ne adunam

Si frumos ne salutam.

A-nceput o noua zi

Buna dimineata,copii!

- Buna dimineata,doamna educatoare!”

Se face prezenta copiilor: se striga catalogul grupei,fiecare copil isi asaza fotografia in panou.

“ Dupa ce ne-am adunat

Si frumos ne-am salutat

Colegii ne-am intalnit

Cine oare n-a venit?”

Un copil asaza la panou fotografiile colegilor absenti.

“Ziua,luna,anul,

Anotimpul ni-l arata.

Deci calendarul naturii,


Sa-l completam indata!”

Se indreapta atentia copiilor spre Calendarul naturii.Se precizeaza ziua in care ne aflam,se
aminteste ce zi a fost ieri,ce zi va fi maine,luna si anul in care ne aflam.

- In ce anotimp suntem? (este indicat anotimpul printr-o sageata rosie)


- Cum este vremea astazi?(este asezat jetonul care indica starea vremii din ziua respectiva)
- Cum ne imbracam in anotimpul primavara? ( este asezat jetonul care indica imbracamintea
corespunzatoare)
- Ce zi a saptamanii este astazi? ( este asezat jetonul care indica ziua saptamanii)
- Ce zi a fost ieri? ( inaintea jetonului care indica ziua curenta va fi asezat jetonul care indica
ziua precedenta)
- Ce zi va fi maine? (Dupa jetonul care indica ziua curenta va fi asezat jetonul care indica
ziua urmatoare)
- In ce luna suntem? ( Este asezat jetonul care indica luna )
- In ce an suntem? ( Este asezat jetonul care indica anul in care ne aflam)

Se poarta o conversatie cu tema Sunt vesel(a)/ trist(a) pentru ca...in cadrul careia,trei sau
patru copii sunt solicitati sa-si aleaga imaginea personificata (vesela/trista) care reprezinta cel
mai bine ce simt ei in acel moment. Fiecare copil va motiva starea sa sufleteasca,iar grupa il va
asculta si va putea sa-i adreseze intrebari.

Urmeaza Activitatea de grup in care trei sau patru copii povestesc cum si-au petrecut ziua
de ieri in familie,relatand intamplari din mediul familial.

La Noutatea zilei apare in grupa Zana Primavara cu o scrisoare de la gradinar. In


scrisoare,gradinarul le povesteste ca e suparat deoarece vantul i-a amestecat toate florile din
cosulet,celelalte flori i s-au ofilit,iar el a ramasa fara unelte si fara bulbi,astfel ca nu mai are ce
sa planteze si cu ce sa lucreze. Se citeste copiilor scrisoare ( Aneza 2). Se ia cosuletul cu flori
de la Zana Primavara si se imparte cate un medalion in forma de floare fiecarui copil
( Ghiocel,narcisa si lalea). In functie de floarea primita se face repartizarea pe centre.

Vom descoperi ca in cosulet nu se afla doar medalioanele cu flori,si si niste plicuri


colorate.Plicurile contin sarcini. Astfel Zana Primavara ne spune ca daca reusim sa indeplinim
toate sarcinile atunci vom primi recompensele aflate in cutiuta ei magica,iar gradinarul va fi
foarte fericit.

 Tranzitie : Bat din palme ( Anexa 3) - copiii vor intra in sala de grupa si se vor
aseza la centre.
 Activitati liber alese (ALA 1)
 Biblioteca : “ Flori pentru gradinar” – fisa de lucru
Sarcini de lucru : - sa parcurga traseul corect ajutand gradinarul sa ajunga la flori;
- sa uneasca punctele pentru a obtine conturul unei flori;

 Arta : “ Micii artisti” (Album) – colorare flori de primavara.


Sarcini de lucru: - sa coloreze in interiorul unui contur dat,folosind culorile
potrivite.

 Constructii: “Jardiniere pentru flori “ – confectionare din Lego


Sarcini de lucru: - sa asambleze materialele date pentru a realiza o jardiniera

- sa coopereze cu colegii in realziarea temei.

Tranzitie : Hai veniti,frati si surori!( Anexa 6)

Copiii vor merge la baie.

Tranzitie : Unu,doi ,trei bobocei ( Anexa 7)

Copiii intra in sala pentru a aincepe activitatea de la Domeniul Limba si Comunicare.

Domeniul Limba si Comunicare : Surpeizele primaverii - joc didactic

 Momentul de miscare : Cate unul pe carare ( Anexa 9 )


 Tranzitie : Printre flori noi ne plimbam ( Anexa 10)
Copiii intra in sala pentru a aincepe activitatea de la Domeniul Om si Societate.

Domeniul Om si Societate : Gradinarii iscusiti – educatie pentru sanatate

 Tranzitie : Unu,doi,unu doi( Anexa 11)

Activitati liber alese (ALA 2) : « Samba florilor » - Florile danseaza (adaptare joc
muzical statuie)

 Tranzitie : Vine ,vine primavara (Anexa 12)


 Expozitie cu lucrari (Obtinerea performantei)
 Incheierea activitatii.

Descrierea activitatii
Nr. Etapele Desfasurarea activitatii Metode si Evaluare
crt. activitatii procedee
1. Moment Asigur conditiile desfasurarii optime a activitatii: Conversatia Observarea
organizator  Aerisirea salii de grupa; comportamentul
ic  Amenajarea spatiului educational ui non-verbal;
(mijloace,materiale) Aprecieri
Organizarea grupului de copii. individuale.
2. Captarea Copiii vor participa la intalnirea de dimineata,moment in
atentiei care vor descoperi elementul surpriza-Zana Primavara.
Aceasta a venit la grupa “Puiutilor pufosi” cu o scrisoare
de la gradinar. In scrisoare,gradinarul le povesteste ca e Observarea
suparat deoarece vantul i-a amestecat toate florile din Conversatia comportamentul
cosulet,celelalte flori i s-au ofilit,iar el a ramas fara ui non-verbal;
unelte si fara bulbi,astfel ca nu mai are ce sa planteze si
cu ce sa lucreze.
Mai intai vom sorta florile din cosulet si fiecare copil va
primi cate o floare din cele trei tipuri (ghiocel,narcisa si
lalea).
3. Anuntarea Astazi vom realiza tema” Gradinarul si florile lui” in Conversatia Observarea
temei si a care ii vom arata Zanei Primavara ca noi putem sa il comportamentul
obiectivelor facem fericit pe gradinar. Dar oare cum putem face acest ui non-verbal;
lucru?Ii vom arata ca noi stim sa lucram pe echipe,ca
stim sa vorbim frumos si stim multe lucruri despre
primavara...De asemenea,ii vom arata ca noi stim sa Aprecieri
plantam floricele! individuale.
4. Prezentare - Zana ne spune ca daca vom realiza corect,frumos si
continutulu in liniste ceea ce ne-am propus,ne va oferi cate o
i si floricica. Copiii care pe parcursul zilei au primit
dirijarea patru floricele vor primi o recompensa din cutiuta
invatarii cu recomprense a Zanei. Conversatia
- Mai intai vom sorta florile din cosulet si fiecare
copil va primi cate o floare din cele trei
tipuri( ghiocel,narcisa si lalea).
In functie de floarea primita se va face repartizarea
la centre.

Tranzitie: Bat din palme ( Anexa 3)


ALA 1

1. Biblioteca : “ Flori pentru gradinar” Conversatia


Copiii vor realiza un labirint in care il vor ajuta
pe gradinar sa ajunga la flori pentru a le Aprecieri in
uda.Copilul care a gasit drumul gradinarului la legatura cu
flori va primi in dar o lalea,astfel ca va uni respectarea
punctele, incat sa obtina laleaua (cu rosu floarea indicatiilor de
lalelei,cu verde tulpina si frunzele lalelei) lucru;
Explicatia
(Anexa 4).
2. Arta: “Micii artisti” (Album)
Copiii vor colora fisa cu flori de primavara
( Anexa 5),fara a depasi conturul,folosind culori
adecvate.
3. Constructii : “Jardiniere pentru flori”
Copiii vor realiza jardiniere pentru flori din Aprecieri
Lego,la fel ca si modelul pe care il au pe masute. referitoare la
Copiii se vor seza la masute in functie de interesul pentru
madalioane.La fiecare masuta va exista un model,iar finalizarea
copiilor li se va explica si demonstra modul de lucru pe lucrarii.
rand,urmand ca ei sa inceapa lucrul deodata. In timpul
lucrului le voi da indicatii si ii voi sprijini acolo unde este
nevoie.

Tranzitie : Hai veniti,frati si surori! (Anexa 6)


Dupa terminarea activitatii pe centre copiii vor merge
la baie,dupa care vor intra la urmatoarea activitate.

Tranzitie : Unu,doi,trei bobocei (Anexa 7)


Copiii intra la urmatoarea activitate.

DLC : Surprizele primaverii – joc didactic


Dupa ce copiii au intrat ordonat in sala de grupa si s- Conversatia;
au asezat pe scaunele,le voi spune ca Zana Primavara le-a Explicatia;
adus un cos cu surpeize si le voi propune un joc numit “ Demonstratia;
Surprizele primaverii”. Exercitiul.
La domeniul Limba si Comunicare ii vom arata Zanei Observarea
Primavara cat de frumos stim noi sa vorbim si cat de comportamentul
multe lucruri stim despre florile de primavara pentru ca ui non-verbal;
aceasta sa mearga si sa il invete si pe gradinar.

Prezentarea regulilor jocului

- Ne vom imparti in doua ehipe ( echipa florilor si


echipa gradinarilor).
Prezint copiilor regulile jocului : Jocul are 3
variante,astfel ca fiecare echipa va avea de rezolvat
o serie de sarcini. Sarcinile sunt asezate in plicuri Aprecieri
colorate.Daca copilul numit din echipa va raspunde individuale si
corect sarcinii,echipa va primi un punct reprezentat colective
printr-o floare zambitoare mica (Echipa florilor) si referitoare la
printr-o fata zambitoare mica ( Echipa gradinarilor). insusirea
La trei puncte,adica la trei flori,respectiv fete regulilor
zambitoare mici,echipa va primi o floare/fata jocului.
zambitoare.(Anexa 8)
Varianta 1
Voi scoate din plic sarcinile pentru varianta 1.

Jocul de proba

Le voi spune copiilor o ghicitoare: “Care floare


parca-i soare?” (Floarea-soarelui)

Desfasuarea propriu-zisa a jocului


Aprecieri
Le voi spune copiilor: “Start joc!” individuale si
Pe rand cate un copil din fiecare echipa va rspunde colective
sarcinilor mele. Raspunsurile corecte vor fi referitoare la
recompensate cu o floare/fata zambitoare. Voi respectarea
scoate din plic sarcinile pentru varianta 1.Copiii vor regulilor
ghici florile de primavara. jocului;
Ghicitorile pentru echipa florilor:
1,2,3 hai ghiceste daca vrei:
“Clopotel mititel,
Scoate capul din zapada
Primavara sa o vada.” ( Ghiocelul)

“Clopotei mititei,
Albi si frumusei,
Pe o ramurica
Foarte subtirica
In rand asezati,
Foarte parfumati.” (Lacramioarele)

“E o floare-nmiresmata
Cu-o legenda-ndelungata
De Narcis ne aminteste
Si de Pasti ea infloreste” (Narcisa)
Aprecieri
Ghicitorile pentru echipa gradinarilor: individuale
“ Ban de aur la-nceput, referitoare la
Glob de puf cand e trecut. corectitudinea
Sufla-n el sa il destrami raspunsurilor la
Si-ai sa afli mai multi bani” (Papadia) ghicitori;

“ Atrag roiuri de albine,


Fluturas pe ele vine,
Cu flori multe,parfumate,
Alb,bleu,roz sunt colorate” (Zambilele)

“Cupe albe,sangerii
Stau pe lujere infipte,
Parc-ar fi niste faclii!
Hai ghiceste-le,de stii!”(Laleaua) Aplauze

VARIANTA 2
Voi scoate din plic sarcinile pentru varianta 2. Voi
arunca mingea unui copil si voi spune un substantiv
la singular,cerandu-i copilului sa il spuna la plural si
Aprecieri
invers.Jocul: “Euspun una,tu spui multe”.Copiii vor
colective;
completa propozitii cu acele cuvinte care lipsesc,iar
apoi vor alcatui propozitii cu siluetele de pe imagini.

Jocul de proba:
Le voi spune copiilor 2 cuvinte la care ei imi vor
spune singularul,respectiv pluralul:lalea,zambile.
Jocul: “Eu am mai multe,tu ai o singura.....”
Aprecieri
Desfasurarea propriu-zisa a jocului: individuale
Proba 1: referitoare la
corectitudinea
Le voi spune copiilor din echipa florilor doua formularii
substantive la singular urmand ca ei sa le spuna la singularului si
plural (ghiocel,stropitoare). pluralului
Le voi spune copiilor din echipa gradinarilor doua cuvintelor.
substantive la plural urmand ca ei sa le spuna la
singular (greble,narcise).

Proba 2:
Copiii vor completa propozitii cu acele cuvinte care
lipsesc.
Propozitiile pentru echipa florilor:
Pentru a nu se usca florile,noi trebuie sa le.....
(udam).
Propozitiile pentru echipa gradinarilor: Aprecieri
Frunzele plantelor au culoarea....(verde). individuale
referitoare la
Proba 3:
completarea
Copiii vor alcatui propozitii cu acele cuvinte care
corecta a
descriu siluetele de pe imagini.
propozitiilor;
Echipei florilor ii voi arata o imagine in care sa se
afle o fetita,o stropitoare si o floare.
Echipei gradinarilor ii voi arata o imagine in care se
aflaun baietel,o sapa si cateva frunze uscate.

VARIANTA 3
De aceasta data vom vedea ale cui sunt aceste Aprecieri
umbre,si vom afla ce vom obtine daca aranjam individuale
piesele acestui puzzle. referitoare la
alcatuirea
Jocul de proba: corecta a
propozitiilor;
Voi explica copiilor procedeul de lucru.Voi arata
copiilor imagini cu umbre,urmand ca ei sa aseze pe
umbra imaginea corespunzatoare acesteia.

Desfasurarea propriu-zisa a jocului:


Aplauze;
Copiii din echipa florilor vor aseza pe umbre Aprecieri
imaginile corespunzatoare florilor de pe umbre. colective;
(Lalea,narcisa,ghiocel)
Copiii din echipa gradinarilor vor aranja piesele
puzzle-ului in asa fel incat sa obtina imaginea
corespunzatoare.(Puzzle din sase piese)

Numar punctele primite de fiecare echipa,pentru a


vedea care este echipa castigatoare.
“- Zana Primavara este foarte incantata deoarece a
invatat multe lucruri de la voi,dar inca nu pleaca
pentru ca mai are o surpriza.Mai avem de indeplinit
o sarcina...”

Momentul de miscare: Cate unul pe carare


(Anexa 9)

Tranzitie: Printre flori noi ne plimbam


( Anexa 10)
5. Asigurarea DOS: Gradinarii iscusiti
transferulu
i si a Le voi spune copiilor care este urmatoarea sarcina pe
retentiei care Zana Primavara ne-o propune : astazi vom planta
bulbi de flori. Astfel il vom scuti pe gradinar de
treaba,iar acesta va fi foarte fericit cand Zana ii va spune
ce am facut noi.
- De ce au nevoie florile pentru a trai pe pamant?( apa
,lumina)
Le voi explica copiilor ca asa cum oamenii nu pot
trai fara aer ,apa si mancare,nici florile nu pot trai
daca nu stau in pamant sau in apa si daca nu primesc
multa lumina de la soare.
- Cine imi spune ce materiale aveti voi pe masute?
(ghivece,pamant si nisip)

Dupa ce se va face intuirea materialului,voi explica


copiilor procedeul de lucru.
- Luam cu manuta putin nisip si il punem in ghiveci.
Apoi punem pamant,dupa care asezam bulbul. Dupa
ce am asezat bulbul,mai adaugam pamant pentru a
putea fixa bulbul. Adaugam pamant pana cand
bulbul se acopera de tot.
Dupa ce am explicat copiilor procedeul de lucru,cer
unui copil sa vina in fata pentru a repeta acest
procedeu,iar apoi toti copii pot incepe sa lucreze.
Inainte de a incepe,voi realiza cu prescolarii
cateva exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai
mainii: “Mana lebada o fac,
Care da mereu din cap
Lebedele-n jur privesc
Capul apoi si-l rotesc
Degetele imi sunt petale
Se deschid ca la o floare
Ploaia cade neincetat
Degetele le-am miscat
Si apoi le rasfiram
Si la pian frumos cantam.”
Copiii incep sa lucreze,iar eu ii voi ajuta acolo unde este
nevoie.
- Dupa ce bilbii au fost plantati,ii vom aseza la
geam,pentru a primi cat mai multa lumina de la
soare.

Tranzitie: Unu,doi,unu,doi (Anexa 11)

ALA 2:” Samba Florilor”

La aceasta activitate,copiii se vor juca”Statuile”.Toti


copiii sunt flori care danseaza in gradina pe fondul
muzical “Samba florilor”,iar la oprirea muzicii toate
florile incremenesc,astfel ca toti copiii se opresc din
dansat.Floricica ce nu a incremenit va iesi din joc si
va fi dusa in casa,in vaza. Jocul continua pana cand
ramane o singura floare in gradina.
6. Evaluare Tranzitie : (Anexa 12) Aprecieri
Voi face o sinteza a ceea ce au realizat copiii la individuale si
fiecare activitate,incepand cu activitatea pe centre. Conversatia colective legate
- Astazi i-am aratat Zanei Primavara ca noi stim sa de produsele
lucram in echipa.Ce am realizat noi la activitatea pe realizate.
centre?
Voi expune lucrarile pe care copiii le-au realizat la
activitatea pe centre.
- De asemenea i-am aratat si ca stim sa vorbim
frumos si stim multe lucruri despre flori. Voi arata
ceea ce au realizat la jocul didactic,si anume
sarcinile de la varianta 3.
Si in final i-am aratat ca noi suntem niste gradinari foarte
priceputi care au stiut sa planteze floricele,precum si
niste buni dansatori.
7. Incheierea Zana Primavara,musafirul,isi ia la revedere si le
activitatii multumeste copiilor pentru ca au invatat-o atat de multe
lucruri,precum si pentru ca au plantat bulbii Conversatia
gradinarului,spunandu-le ca este convinsa ca acesta va fi
foarte fericit.
Insa inainte de a pleca,Zana le va da copiilor surprizele
promise: o diploma pentru gradinarul iscusit(Anexa 13)
Copiii primesc recompensele si ies organizat din sala de
grupa.

Anexa 1 : Tranzitie Buna dimineata,draga gradinita!!


Buna dimineata,

Draga gradinita!
Un baiat ti-aduce mama

Si-are si-o fetita.

Baietii: Eu sunt cel mai mare,

Vezi ca-mi sade bine,

Fetitele: Dar nici eu nu-s mititica

Uita-te la mine.

Baietii: Am adus o casca

Si-are si-o racheta mare,

Educatoarea: Pentru tine,baietele,

Nu e de mirare.

Fetitele: Si eu o papusa,

Cu ochi ca de fraga

Cand o culc sa-I cant intruna

“Nani,mama draga!”

Anexa 3 : Tranzitie: “Bat din palme”


Bat din palme,clap,clap,clap

Din picioare,trap,trap,trap

Ne-nvartim,ne rasucim

Si spre centre noi pornim.

Anexa 2: Scrisoarea de la gradinarul Primaverii

Dragi puiuti pufosi,

Sunt gradiarul Primaverii si sunt foarte, foarte suparat. Cand m-am trezit azi
dimineata si am mers in gradina, am vazut ca peste noapte vantul a amestecat toate
Anexa 6: Tranzitie: “Hai veniti, frati si surori!”
Hai veniti, frati si surori

Sa culegem mandre flori

Floricele am cules

Si spre baie toti am mers.

Anexa 7 : Tranzitie: “Unu, doi, trei bobocei”


Unu, doi, trei bobocei

V-adunati sa numarati

Stati cuminti si linistiti

Pentru lectii pregatiti.

Anexa 8 : Regulile jocului:


 Grupa se imparte in doua echipe;
 Copiii trebuie sa raspunda numai la solicitare;
 Sa raspunda in propozitii;
 Sa respecte cerintele grupului din care fac parte si ale educatoarei.

Elemente de joc:
 Ghicitori, aplauze, stimulente, surpriza, intrecerea, miscarea, manipularea
materialelor.

Anexa 9 : Tranzitie: “Cate unul pe carare…”


Cate unul pe carare

Mergem in gradina mare,

S-adunam o zambiluta,

Un ghiocel si-o panseluta…

Anexa 10 : “Printre flori noi ne plimbam!”


Printre flori noi ne plimbam,

Florile le admiram,

Dar pee le nu calcam,

La locui ne asezam,

Lucruri multe sa-nvatam…

Anexa 11 : Tranzitie “Unu-doi, unu-doi”


Unu-doi, unu-doi

Mergem toti in pas vioi,

Statuile noi ne jucam,


Si incepem sa dansam!

Anexa 12 : Tranzitie “ Vine, vine primavara”


Vine, vine primavara Creste, creste iarba verde,

Se asterne-n toata tara, Ciocarlia-n nori de pierde,

Floricele pe campii Mieii zburda pe campii

Hai sa le-adunam, copii! Haideti sa-i vedem , copii!

S-ar putea să vă placă și