Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Data: 16.12.2020

Școala: Colegiul Național „A. I. Cuza”, Galați

Clasa: a X-a D

Profesor: Bobaru Gheorghe

Student propunător: Vraciu Laura

Disciplina: Psihologie

Tema lecției: Voința

Tipul lecției: recapitulare

Durata: 40 min

Competențe specifice:

• C1: 1.2. Identificarea scopului și circumstanțelor voinței

Obiective operaționale:

• O1: să definească voința


• O2: să enumere modurile prin care se manifestă voința
• O3: să ofere exemple pentru fiecare mod prin care se manifestă voința
• O4: să explice importanța voinței în atingerea unui scop
• O5: să enumere fazele actului voluntar
• O6: să explice ce presupune fiecare fază a actului voluntar
• O7: să ofere exemple pentru fiecare fază a actului voluntar
• O8: să enumere calitățile voinței

• O9: să explice ce presupune fiecare calitate a voinței


• O10: să explice în ce constă procesul de autoeducație a voinței
• 011:să ofere exemple de exerciții de voință pe care le folosesc atunci când își stabilesc un
scop
• O12:să explice citate referitoare la voință
• O13: să pună în aplicare cele învățate
Strategie didactică:

• Resurse procedurale:
■ Metode și procedee: conversația, explicația, observația, exercițiul, lectura
sau munca cu manualul;
■ Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
• Resurse materiale: laptop, prezentare PowerPoint

• Bibliografie: https://traficdemateriale.files.wordpress.com/2015/06/psihologie-manual-
pentru-clasa-a-x-a-1.pdf
Stategie didactică
Nr. Momentele Ob. Activitatea profesorului Activitatatea
instruirii elevului Metode și Materiale Forma de Evaluare
procedee didactice organizare
1. Momentul -asigurarea condițiilor optime
organizatoric desfășurării activității de predare- Condiții optime
învățare;
-pregătirea materialului didactic.

3. Captarea atenției/ „Astăzi vom face o recapitulare a lecției


Anunțarea temei Voința pentru a fixa noțiunile lagate de
și a obiectivelor aceasta/” . laptop Frontal
operaționale
4. Dirijarea învățării O1 Profesorul citește definiția voinței și . Explicația Laptop Frontal
o explică. Prezentare
Voința este o funcție psihică PowerPoint
caracterizată prin orientarea
conștientă a omului spre realizarea
unor scopuri și prin efortul depus
pentru atingerea lor.

O2 Profesorul enumeră modurile prin Explicația Frontal


care se manifestă voința.

Prin voințã omul delibereazã,


inițiazã, organizeazã, controleazã,
regleazã, amânã sau suspendã în mod
conștient activitatea.
Conversația
Profesorul numește elevi să ofere Elevii numiți Individua Aprecieri
O3 exemple pentru fiecare mod de răspund, ceilalți se l Verbale
manifestare a voinței. gândesc la alte
exemple posibile.

O4 Profesorul citește și explică Frontal


importanța voinței .
Efortul voluntar presupune
mobilizarea și direcționarea
resurselor fizice, intelectuale și
emoționale ale omului pentru
atingerea scopurilor propuse. Explicația
Totul se concentreazã pe linia
realizãrii scopurilor și, astfel, voința
devine o condiție subiectivã esențialã
pentru obținerea succesului și a
performanțelor înalte în orice fel de
activitate.

O5 Profesorul numește un elev care să Elevul Relecturarea Laptop


O6 citească din prezentare fazele actului nimit Prezentare
O7 voluntar. (Anexa 1) citește,cei PowerPoint
lalți
urmăresc

Elevul
O8 Profesorul numește elevi care să nimit Relecturarea Laptop
O9 citească din prezentare calitățile citește,cei Prezentare
voinței. (Anexa 2) lalți PowerPoint
urmăresc

O10 Profesorul numește un elev care să Elevul Relecturarea Laptop


citească Educarea voinței.(anexa3) nimit Prezentare
citește,cei PowerPoint
lalți
urmăresc
Laptop
O5 Profesorul numește un elev să Elevul Exercițiu Prezentare Individual Apreciere
citească cu voce tare și să rezolve nimit PowerPoint verbale
exercițiul 1. citește și
răspunde,
ceilalți se
gândesc la
răspuns
1. Fazele actului voluntar sunt: Exercițiu Proiecția Individua Aprecieri
a)Apariția motivației, Lupta PowerPoint l verbale
motivelor, Decizia, Executarea
hotărârii, Verificarea și evaluarea
rezultatelor;
b)Puterea voinței, Perseverența,
Independența voinței, Promptitudinea
deciziei;
c)Apariția motivației, Lupta
motivelor, Executarea hotărârii,
Verificarea și evaluarea rezultatelor.

O6 Profesorul numește un alt elev care Elevul nimit Exercițiu Proiecția Individua Aprecieri
să rezolve al doilea execițiu citește și PowerPoint l Verbale
2. Faza prin care se ajunge la răspunde,
ceilalți se
atingerea propriu-zisã a scopului, se
gândesc la
numește: răspuns.
a) Decizia
b) Executarea hotărârii
c) Lupta motivelor

O9 Profesorul numește un alt elev care Elevul nimit Proiecție Individua


să rezolve al treilea execițiu citește și Exercițiu PowerPoint l Aprecieri
răspunde, verbale
ceilalți se
gândesc la
răspuns.
3. Capacitatea
individului de a lua
decizii pe baza
chibzuinței proprii și
bbb de a-și asuma
conștient rãspunderea
faptelor sale
reprezintă următoarea
calitate a voinței:
a)Perseverența
b)Promptitudinea
deciziei
c)Independența voinței

Profesorul numește un Aprecieri


O6 alti elevi care să Elevii Exercițiu Proiecț Individ verbale
O9 rezolve al patrulea nimiți ie ual
execițiu citeșc și PowerPo
răspund, int
4. 1.Decizia
ceilalți se
2. Lupta motivelor gândesc la
3. Perseverența răspuns.
4. Puterea voinței
5. Apariția motivației

a.Opusul ei este delã sarea,


adicã amâ narea unei activitã ți
sau chiar abandonul și
renunțarea la efort, atunci câ nd
rezultatele întâ rzie sau câ nd
apar noi obstacole.
b.Este o fază a actului voluntar
care exprimă o dorințã care
poate rã mâ ne la acest stadiu.
c.Este datã de situația în care
apar, în același timp, douã sau
mai multe motive ce orienteazã
persoana spre scopuri diferite, ce
nu pot fi atinse concomitent.
d.Opusul acestei calitãți este
slãbiciunea voinței
e.În această etapă se formuleazã
hotãrârea de a efectua acțiunea
corespunzãtoare.
O11 Profesorul numește un Elevul Exercițiu Prezent Aprecieri
alt elev să rezolve nimit are Individ verbale
exercițiul 5. citește și PowerPo ul
5. Enumerați răspunde, int
ceilalți se
modalități de
g gândesc la
autoeducație a răspuns.
voinței.

O11 Profesorul numește un Elevul Prezent Individ Aprecieri


alt elev să rezolve nimit Exercițiu are ul verbale
exercițiul 6. citește și PowerPo
6. Expuneți o situație răspunde, int
în care vă lipsea ceilalți se
voința și ați apelat gândesc la
la o modalitate de răspuns.
autoeducație a
acesteia.

Profesorul numește un Elevul Individ Aprecieri


O12 nimit
alt elev să explice Exercițiu Prezent ul Verbale
citește și
citatul răspunde, are
:”Cea mai mare putere ceilalți se PowerPo
cu care este înzestrat gândesc la int
un om este voința.” răspuns.

Elevul
Profesorul numește un nimit Aprecieri
alt elev să explice citește și Prezent Individ Verbale
citatul “În mare răspunde, Exercițiu are ul
O12
parte, succesul stă în ceilalți se PowerPo
voința de a învinge.” gândesc la int
răspuns.

Elevul
Profesorul numește un nimit Prezent Individ Aprecieri
alt elev să explice citește și are ul verbale
citatul răspunde, PowerPo
O12 “Un șir neîntrerupt de Exercițiu
ceilalți se int
mici acte de voință gândesc la
dau un rezultat mare. răspuns. Prezent
are Aprecieri
Profesorul numește un Elevul numit Exercițiu PowerPo Individ verbale
alt elev să citească citește,ceila
O13 int ul
lți sunt
anexa 4.
antenți.
Anexa 1
Fazele actului voluntar
hhdvf
a) Apariția motivației (sub formã de impulsuri, tendințe) de realizare a unei activitãți.
Concomitent cu motivația și în strânsã legãturã cu ea, apare pe plan mental scopul sau
rezultatul acțiunii. Deocamdată nu avem însã exprimatã decât o dorințã care poate rãmâne la
acest stadiu. Pentru ca acțiunea voluntarã sã se realizeze este necesar ca dorința sã se
transforme în intenție și sã se prevadã diferite modalitãți de realizare a scopului (se
construiește planul mental al rezolvãrii acțiunii).
b) Lupta motivelor este datã de situația în care apar, în același timp, douã sau mai multe
motive ce orienteazã persoana spre scopuri diferite, ce nu pot fi atinse concomitent. Omul
este pus atunci în situația de a alege, de a opta pentru un motiv sau altul, dupã o analizã și o
evaluare a acestora. Ceea ce nu este foarte simplu pentru cã presupune multe frãmântãri,
emoții și douã sau mai multe scopuri (alternative de acțiune) la fel de atrãgãtoare. Sunt
solicitate intens atât procesele afective, cât și procesele intelectuale, întrucât trebuie analizate
consecințele unor acțiuni, trebuie comparate și ierarhizate motivele concurente. Uneori,
conflictele motivaționale au un caracter dramatic.
c) Decizia este un moment foarte important al acțiunii voluntare. Pe baza analizei întreprinse
în faza anterioarã, în care am evaluat și ierarhizat motivele și alternativele de acțiune dupã
gradul lor de importanțã sau de eficiențã, se formuleazã hotãrârea de a efectua acțiunea
corespunzãtoare. Am ales un motiv, le-am inhibat sau le-am amânat pe celelalte și m-am
fixat pentru o variantã concretã a demersului pentru atingerea scopului. În actul deciziei sunt
implicate și trãsãturile de personalitate. Așa se explicã faptul cã exisă oameni care se
hotãrãsc foarte repede în privința motivului și a alternativei de acțiune, în timp ce alții sunt
șovãitori, oscileazã mult între alternativele de acțiune și se dovedesc incapabili să adopte o
hotãrâre fermã.

d) Execuția hotãrârii este faza prin care se ajunge la atingerea propriu-zisã a scopului.
Aceasta reprezintã, de fapt, indicatorul obiectiv al nivelului de dezvoltare a voinței. Nu este
suficient sã iei o hotãrâre. Trebuie sã fii capabil sã o duci la îndeplinire pentru cã, pe
parcursul execuției, pot apãrea diferite dificultãți, obstacole ce presupun o mobilizare
deosebitã a efortului și menținerea lui pânã la atingerea scopului.

e) Pentru anumite acțiuni complexe este nevoie și de o a cincea fazã: verificarea și evaluarea
rezultatelor și formularea unor concluzii pentru activitatea viitoare.
Anexa 2

a) Puterea voinței (forța) exprimã capacitatea individului de a mobiliza și concentra energia necesarã
pentru atingerea scopului propus în ciuda oricãror dificultãți. Forța voinței este cu atât mai mare cu cât
obstacolul depãșit este mai mare. Omul cu voințã puternicã se caracterizeazã prin faptul cã își propune
scopuri mai îndepãrtate sau mai apropiate și este capabil sã depunã eforturi considerabile pentru
realizarea lor. Un rol important îl are și valoarea scopului urmãrit. Sã ai voințã înseamnã sã ai
motivație puternicã și sã poți subordona motivele inferioare celor superioare. Opusul acestei calitãți
este slãbiciunea voinței, care se manifestã prin imposibilitatea de a te mobiliza în direcția realizãrii
hotãrârilor luate.

b) Perseverența presupune menținerea efortului voluntar atât timp cât este necesar pentru atingerea
scopului, în pofida diverselor piedici sau dificultãți care pot apãrea. Opusul ei este delãsarea, adicã
amânarea unei activitãți sau chiar abandonul și renunțarea la efort, atunci când rezultatele întârzie sau
când apar noi obstacole. Perseverența nu trebuie însã confundatã cu încãpãțânarea, care presupune
stãruința într-o idee sau acțiune, chiar dacã nu ai nici o șansã de reușitã. Încãpãțânarea poate fi
rezultatul unor carențe educaționale (pãrinții au îndeplinit întotdeauna toate pretențiile copiilor), dar și
al unei inerții sau al lipsei de flexibilitate în gândire.

c) Independența voinței exprimã capacitatea individului de a lua decizii pe baza chibzuinței proprii și
de a-și asuma conștient rãspunderea faptelor sale. Independența dã mãsura autodeterminãrii persoanei
în relațiile cu situațiile cu care se confruntã sau în relațiile cu semenii. Aceastã calitate a voinței este
în mare parte rezultatul modului în care familia a încurajat manifestarea comportamentelor
independente ale copilului, exprimarea opiniilor, afirmarea liberã a personalitãții lui. Opusul
independenței este sugestibilitatea, care se exprimã în adoptarea necriticã a opiniilor altora ori în
dificultatea de a lua o decizie fãrã un sprijin din partea altei persoane. •

d) Promptitudinea deciziei se exprimã în rapiditatea cu care omul delibereazã într-o situație concretã
și adoptã o hotãrâre. O asemenea calitate a voinței presupune analiza rapidã a elementelor implicate în
situația respectivã, a consecințelor acțiunii și adoptarea celei mai bune soluții. Nu este vorba însă de a
lua decizii pripite și superficiale ce pot avea consecințe grave în situații critice în care conteazã foarte
mult factorul timp. Opusul promptitudinii este nehotãrârea, tergiversarea, care constã în oscilarea
îndelungatã între diferite motive și posibilitãți.

Existã și alte calitãți ale voinței precum: stãpânirea de sine, fermitatea, consecvența în urmãrirea
scopurilor propuse, capacitatea de a lucra în mod planificat. Toate aceste calitãți se află în relație de
interdependențã și condiționare reciprocã, formând profilul specific al voinței în plan individual ce se
integreazã ca o componentã importantã a caracterului.
Anexa 3
Autoeducația voinței este un proces complex, de duratã. Ca orice act de voințã presupune o motivație
corespunzãtoare, formularea unui scop clar, hotãrârea de a trece la acțiune, perseverența în realizarea
scopului propus. Orice om care se hotãrãște sã porneascã o asemenea acțiune are nevoie de un „gram
de voințã. Practic, avem de-a face cu acțiunea de dezvoltare a voinței prin ea însãși. Exercițiul de
voințã nu se realizeazã neapãrat prin fapte mari, ieșite din comun, ci prin acțiuni zilnice, obișnuite,
înfãptuite însã cu regularitate, fãrã nici o abatere. Putem începe prin a ne stabili obiective pe termen
mediu (1-2 ani) și pe termen scurt (o lunã) și prin elaborarea unui program de îndeplinire a acestora.
Programul este bine sã fie elaborat pe sãptãmâni.

Anexa 4

În biografiile multor personalități găsim exemple de mobilizare a efortului voluntar pentru depășirea
diferitelor obstacole și pentru atingerea țelurilor propuse. Astfel, celebru este cazul lui Demostene
care, bâlbâit din fire, voia, cu orice preț, să devină un mare orator. La primele sale cuvântări ținute în
adunările publice, Demostene nu a avut succes, deși avea o bună pregătire juridică politică, filosofică
și istorică. Cu toate că a fost luat în derâdere și batjocorit, Demostene nu s-a demoralizat. Eforturile
pentru remedierea deficiențelor moștenite au durat ani de zile și au fost extrem de anevoioase.
Demostene își umplea gura cu pietricele, se așeza pe malul mării și se străduia să-și rostească cu glas
tare discursurile, accentuând fiecare cuvânt și repetându-l până reușea să-l pronunțe corect. El
izbutește să se facă auzit pe deasupra vuietului valurilor. Pentru a-și normaliza respirația, urca și
coboara în goană colinele din împrejurimi, recitând pasaje întregi. În plus, Demostene renunță la orice
contact cu lumea, izolându-se ca un sihastru și, în acest scop, își clădește un bordei pe malul mării, pe
care îl mobilează simplu, cu o masă de scris și un pat de odihnă. Pentru a înlătura orice ispită a
orașului, spune legenda, își rade jumătate din părul de pe cap, căpătând o înfățișare ridicolă, încât până
și copiii care se jucau în apropiere făceau haz pe socoteala lui. La capătul acestor chinuitoare eforturi,
Demostene a avut însă bucuria de a constata anularea defectului ereditar. El devine, astfel, un mare
orator, un adevărat „prinț al cuvântului.

S-ar putea să vă placă și