Sunteți pe pagina 1din 18

ANEXA 1

PROIECT DIDACTIC

DATA:22.05.2014
PROPUNĂTOR: Mocanu Cristina căs. Tărnăuceanu
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GRADINIŢA NR.10 CU P.P. HUŞI
GRUPA: Mare
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Ştiinţe
Cunoaşterea mediului înconjurător
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate opţională - Educaţie ecologică
TEMA: „Când/cum şi de ce se întâmplă?”
SUBTEMA: „Îi ajutăm pe cei din jurul nostru!”
SUBIECTUL: „Fiecare deşeu la locul său”
MIJLOCUL DE REALIZARE:Joc didactic
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea cunoştinţelor legate de gestionarea corectă a deşeurilor.
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:
O1: să participe la activitatea de ecologizare a împrejurimilor grădiniţei;
O2: să identifice deşeurile ce duc la degradarea mediului;
O3: să sorteze corect deşeurile, depozitându-le în funcţie de natura acestora;
O4: să descopere deşeurile ce nu sunt depozitate corect;
O5: să argumenteze importanţa depozitării corecte a deşeurilor.
SARCINA DIDACTICĂ:Sortarea şi depozitarea deşeurilor de diferite feluri la locul potrivit.
ELEMENTE DE JOC: penalizarea, întrecerea, recompensa.
REGULI DE JOC:
 Jocul începe la semnalul educatoarei;
 Va câştiga echipa care a depozitat corect toate deşeurile strânse.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a. Metode, procedee, tehnici: conversaţia, expunerea, jocul didactic, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.
Mijloace de învăţământ : 2 Cutii galbene, 2 cutii albastre ,2 cutii verzi, saci menajeri, mănuşi de plastic, şorţuleţe din plastic pentru protecţie,
deşeuri din plastic, sticlă, hârtie şi carton
b. Forme de organizare a activităţii: frontal, pe echipe.
c. Resurse:- umane: 26 copii
- temporale: 35 min

LOCUL DESFĂŞURĂRII : curtea grădiniţei.


Nr. Etapele activităţii Ob. Conţinutul instructiv- Strategia didactică Evaluare
crt. Op. educativ
Metodee, Mijloace de Forme de Timp
procedee, învăţământ organizare
tehnici
1. Moment organizatoric Asigurarea celor necesare bunei 1 min
derulării a activităţii.
Expunerea
Introducere în joc
2. Captarea atenţiei Se va realiza prin intermediul 2 min
unei scrisori adresată copiilor. Conversaţia Frontal
- Dragi copii, azi dimineaţă am
primit o scrisoare pe care scria
cu roşu URGENT!
Am deschis-o repede să văd de
la cine am primit-o şi de ce era
aşa de mare urgenţă.
Şi să vezi surpriză! Scrisoarea
era pentru voi copii, fiind scrisă
de vechiul nostru prieten
Pământul (anexa 2).
Ascultaţi ce vă roagă Pământul:
„Dragi copii,
Sunt foarte bolnav. Mă
ameninţă din ce în ce mai multe
pericole. Mi se risipesc
bogăţiile. Îmi mor animalele.
Îmi dispar plantele şi copacii.
Stratul de aer care mă apără de
razele puternice ale soarelui se
subţiază.
Mă acoperă gunoaiele. Este
atât de murdar în jur!
Vă rog, ajutaţi-mă!
Prietenul vostru,
Pământul
Ce ziceţi copii îl ajutăm pe
Pământ?

3. Anunţarea titlului jocului şi a Frontal


Anunţarea temei şi a obiectivelor Expunerea 1 min
obiectivelor
Astăzi m-am gândit să-l ajutăm
pe dragul nostru prieten
Pământul şi totodată să ne şi
jucăm.
Jocul pe care o să-l jucăm se
numeşte „Fiecare deşeu la locul
său”
4. Prezentarea materialului 2 Cutii Frontal 2 min
Consolidarea didactic Expunerea galbene,
cunoştinţelor
Voi ştiţi, sau aţi văzut că 2 cutii
deşeurile/gunoaiele se albastre
depozitează separat pentru ca
unele dintre aceste deşeuri să 2 cutii verzi,
fie refolosite, reciclate, să nu-l
mai sufoce pe bietul Pământ. saci
De aceea este foarte important menajeri,
ca deşeurile să fie aruncate la
gunoi, în pubelele special mănuşi de
amenajate, nu pe stradă, prin plastic
iarbă, printre flori.
Pentru jocul de astăzi vom avea şorţuleţe din
nevoie de trei cutii de diferite plastic
culori: o cutie galbenă, una pentru
verde şi una albastră. Mai avem protecţie.
nevoie de saci menajeri şi de
mănuşi din plastic. Deşeuri din
plastic,
sticlă, hârtie
şi carton
Explicarea şi demonstrarea
jocului 2 Cutii Frontal 3 min
Expunerea galbene,
Vom strânge deşeurile din
curtea grădiniţei. După ce am Explicaţia 2 cutii
strâns deşeurile în sacii albastre
menajeri, vom sorta şi depozita Demonstraţ
deşeurile astfel: în cutia de ia 2 cutii verzi,
culoare galben vom depozita
deşeurile din plastic şi metal, în saci
cea de culoare albastru le vom menajeri,
depozita pe cele din hârtie,
carton, iar în cea de culoare mănuşi de
verde pe cele din sticlă. plastic
Voi veţi fi împărţiţi în două
echipe: echipa verde şi echipa şorţuleţe din
albastră. plastic
Va câştiga echipa ce a depozitat pentru
corect toate deşeurile pe care le- protecţie.
a strâns.
Deşeuri din
plastic,
sticlă, hârtie
şi carton
2 Cutii 3 min
Executarea jocului de probă Explicaţia galbene, Frontal
de către copii
Demonstraţ 2 cutii Pe echipe
Se va executa jocul de probă, în ia albastre
care câte un copil de la fiecare
echipă va strânge câteva deşeuri Exerciţiul 2 cutii verzi,
apoi le va depozita
corespunzător materialului din saci
care este făcut. menajeri,
Voi interveni pentru a fixa
regulile jocului. mănuşi de
plastic

şorţuleţe din
plastic
pentru
protecţie.

Deşeuri din
plastic,
sticlă, hârtie
şi carton
14 min Evaluez
O1 Executarea jocului de către 2 Cutii Frontal atitudinea
copii galbene, copiilor faţă de
O2 Jocul va începe la semnalul Pe echipe participarea la
educatoarei. Exerciţiul 2 cutii activitatea de
Cele două echipe vor începe albastre strângere a
O3 jocul, strângând deşeurile şi deşeurilor;
depozitându-le corect. 2 cutii verzi,
Evaluez
saci capacitatea
menajeri, copiilor de a
identifica
mănuşi de deşeurile ce duc
plastic la degradarea
mediului
şorţuleţe din înconjurător;
plastic
pentru Evaluez
protecţie. capacitatea
copiilor de a
Deşeuri din sorta şi
plastic, depozita corect
sticlă, hârtie deşeurile
şi carton strânse.
Complicarea jocului 2 Cutii
O4 galbene, Frontal Evaluez
După ce cele două echipe au 4 min capacitatea
terminat de strâns deşeurile, le- 2 cutii Pe echipe copiilor de a
au sortat şi depozitat Conversaţia albastre descoperi
corespunzător, copiii sunt rugaţi deşeurile ce nu
să închidă ochii. Eu voi pune în 2 cutii verzi, sunt depozitate
fiecare cutie deşeuri ce nu se Exerciţiul corect.
potrivesc .Fiecare echipă saci
trebuie să descopere ce deşeuri menajeri,
nu se află la locul lor, şi să le
aşeze la locul potrivit. mănuşi de
plastic

şorţuleţe din
plastic
pentru
protecţie.

Deşeuri din
plastic,
sticlă, hârtie
şi carton
5. Obţinerea Copiii vor fi întrebaţi :
performanţei O5 - De ce este important ca Frontal 3 min Evaluez
deşeurile să fie aruncate în capacitatea
locuri special amenajate? Conversaţia Pe echipe copiilor de a
- De ce trebuie să se respecte argumenta
culorile de pe pubele atunci importanţa pe
când aruncăm diverse lucruri? care o are
- Cum am putea să-l ajutăm pe depozitarea
Pământ să trăiască mai mult corectă a
timp şi să nu mai sufere? deşeurilor.
6. Încheierea jocului Se fac aprecieri verbale asupra
modului de desfăşurare a Expunerea diplome Frontal 2 min
jocului, a gradului de
corectitudine a răspunsurilor.
Copiii vor primi drept
recompensă câte o diplomă
pentru hărnicia lor. (Anexa 3)
ANEXA 2

Scrisoarea Pământului către copii

Dragi copii,
Sunt foarte bolnav. Mă ameninţă din ce în ce mai
multe pericole. Mi se risipesc bogăţiile. Îmi mor
animalele. Îmi dispar plantele şi copacii. Stratul de
aer care mă apără de razele puternice ale soarelui se
subţiază.
Mă acoperă gunoaiele. Este atât de murdar în jur!
Vă rog, ajutaţi-mă!
Prietenul vostru,
Pământul
ANEXA 3
ANEXA 4

S-ar putea să vă placă și