Sunteți pe pagina 1din 4

 

Colegiul Naţional de Informatică „Spiru Haret” Suceava

PROIECT DIDACTIC

Data: 29.10.2009
Clasa: a I ! a "
Propunător: #rof. $agdalena Iaco%an
Aria curriculară: &im%ă 'i comunicare
Disciplina: &im%a 'i literatura rom(nă
Unitatea: #)*I+"," -)CH)
Subiectul: Formarea conştiinţei istorice-tudiu de ca/
Tipul lecţiei:  &ecţie mită

Scopul lecţiei: ,e/voltarea vi/iunii de anam%lu aupra fenomenului cultural rom(nec prin integrarea
operelor cronicarilor moldoveni.

Obiective operaţionale 
)levii vor fi capa%ili
1. ă pre/inte contetul cultural3 itoric al epocii ecolul al -II3 lea4
2. ă 5ncadre/e 5n contetul epocii letopieţele lui 6rigore 7rec8e 'i al lui $iron Cotin4
. ă ilutre/e cu citate din operele tudiate motivele pentru care ace'tia 'i3au cri letopieţele4
:. ă pre/inte uccint operele celor doi cronicari4
;. ă preci/e/e argumentele adue de 6rigore 7rec8e 'i $iron Cotin pentru latinitatea lim%ii 'i
a poporului rom(n4
<. ă dicute fragmente repre/entative din operele cronicarilor =portretul lui >tefan cel $are?4
@. ă identifice aemănările 'i deoe%irile dintre cronica lui Ion Neculce 'i cele ale 5nainta'ilor4
A. ă interprete/e două legende din O samă de cuvinte;
9. ă ta%ileacă legătura dintre operele cronicarilor moldoveni 'i cele ale literaturii culte4

Forme e or!ani"are frontală 'i individuală4

#etoe iactice lectura converaţia euritică eerciţiul anali/a literară eplicaţia4

#i$loace e %nvăţăm&nt manualul fi'e de lucru

'iblio!ra(ie
1.  N. CartoBan Istoria literaturii române vechi )ditura $inerva ucure'ti 19A0
2. 6.Călinecu  Istoria literaturii române de la origini până în preent!  )ditura $inerva
ucure'ti 19A;
". 6rigore 7rec8e #etopiseţul $ării %oldovei )ditura Dineretului ucure'ti 19<1
&. $iron Cotin Opere alese )ditura Dineretului ucure'ti 19<<
'. Ion Necule O samă de cuvinte )ditura Eunimea 19@2
 

SEC)E*+E,E STRATE.II DIDACTICE


,EC+IEI CO*+I*UTURI E)A,UARE
)I-ATE F+*$) ,) *)S7*S) Itemi
+*6"NIG"*) #*+C),7*"&)
+rgani/area claei4
-erificarea temei4

*eactuali/area cuno'tinţelor "ctivitate frontală #re/entaţi uccint motivele care i3au


depre formarea con'tiinţei itorice )punerea determinat pe cronicari ă3'i crie
a poporului rom(n operele.
 )levii pre/intă ipote/a tudiului
de ca/. )i urprind apecte legate
de epoca culturală 5n care au
apărut crierile cronicarilor
ecolul al -II lea u%liniind Converaţia
neceitatea apariţiei cronicilor. "ctivitate
#reci/ea/ă care unt temele individuală #reci/aţi care unt temele
E)OCAREA fundamentale a%ordate de fundamentale a%ordate de cronicari
cronicari originea comună a 'i care au contri%uit la formarea
tuturor rom(nilor originea romană con'tiinţei noatre itorice.
a rom(nilor latinitatea lim%ii
rom(ne fenomenul continuităţii
 poporului 5n acet teritoriu
conemnarea evenimentelor
itorice trecute au contemporane
lor 'i intituţia domniei.
Succint e pre/intă #etopiseţul
$ării %oldovei de 6rigore 7rec8e
'i continuarea acetuia 5n opera lui #re/entaţi pe curt opera lui 6rigore
$iron Cotin evidenţiind 7rec8e.
argumentele adue de ace'tia 5n "ctivitate
 privinţa latinităţii lim%ii rom(ne 'i individuală. #re/entaţi pe curt opera lui $iron
a originii romane a poporului. )punerea Cotin.
 

)levii electea/ă din tete citate


repre/entative pentru ilutrarea
acetor argumente. Indicaţi argumentele adue de
ace'tia pentru a uţine latinitatea
Captarea atenţiei elevilor 'i lim%ii rom(ne. Ilutraţi3le cu citate
legătura cu u%iectul lecţiei lor e )erciţiul repre/entative.
face prin pre/entarea pe uport
electronic a informaţiilor eenţiale
deBa dicutate.
#re/entare pe
uport electronic

Se anunţă u%iectul lecţiei noi Ion  "ctivitate frontală Converaţia


 (eculce. Se enumeră o%iectivele euritică
lecţiei. Se pre/intă coordonatele
 principale ale vieţii 'i operei lui
Ion Neculce acetea fiind
eitente 'i pe uport electronic. )punerea
REA,I-AREA Se evidenţia/ă relaţia de
SE*SU,UI continuitate 5n privinţa operei. #re/entare pe
&ucrarea a ete intitulată identic uport electronic
cu cele ale predeceorilor ăi.
 #etopiseţul )ării %oldovei
cuprinde evenimentele petrecute
5ntre anii 1<<1 'i 1@: relat(nd "ctivitate frontală
evenimente dramatice ale itoriei Converaţia
moldovene'ti. Se preci/ea/ă că euritică
opera ete precedată aemenea
celorlalte două de o *redoslovie
5n care autorul pre/intă urele de
inpiraţie ale cronicilor.
)levii citec un fragment din
 *redoslovie. Se pun 5n dicuţie )punerea
diferenţele dintre tipurile de ure
ce au tat la %a/a crierii lucrărilor "ctivitate
celor teri cronicari. individuală &ectura
 

&ucrarea ete precedată de o


culegere de patru/eci 'i două de
legende itorice reunite u% titlul
O samă de cuvinte. Se citec două &ectura
legende pentru a e evidenţia
talentul de povetitor al lui Converaţia *e/umaţi conţinutul legendelor
 Neculce. )levii re/umă legendele. "ctivitate euritică citite.
+ralitatea 'i ironia unt trăături individuală )erciţiul
ale tilului cronicarului pe care Identificaţi trăăturile tilului
elevii tre%uie ă le ilutre/e prin cronicarului Ion Neculce.
eemple din tet. Selectaţi citate repre/entative care ă
ilutre/e acete trăături.
Se ta%ilec deoe%iri 5ntre cronica Sta%iliţi deoe%irile 5ntre cronica lui
lui Neculce 'i cele ale 5nainta'ilor  Neculce 'i cele ale 5nainta'ilor 5n
ăi. ceea ce prive'te pre/entarea
Se verifică modul de receptarea a evenimentelor itorice.
REF,EC+IA informaţiilor noi.
Selectaţi din O samă de cuvinte 
Se dă tema pentru acaă.  patru portrete ale unor domnitori 'i
 pornind de la acetea crieţi un eeu
tructurat 5n care ă evidenţiaţi
trăăturile tilului lui Ion Neculce.

S-ar putea să vă placă și