Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de activitate integrată

Proiect de activitate integrată


„Misiune spațială”

”O zi cu albinuța
Maya”
Grădinița cu PP Căsuţa Poveştilor
Grădinița Suseni (Scoala Gimnaziala Nr.1 Malu Spart)
Cluj-Napoca
EDUCATOARE:
Manole Raduta Francisca Aurelia
Grupa: mijlocie
Tema anuală de studiu: „Când/ cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: „Zumzet prin poiană”
Tema activității: „O zi cu albinuța Maya”
Tipul activității: Consolidare și verificare de cunoștințe
Elementele componenete: ALA 1 + DOS1 + DOS2 + ALA 2

Dimensiuni ale dezvoltării:


 Cunoașterea și respectarea normelor de comportare în societate; educarea abilității de a
intra în relație cu ceilalți;
 Educarea trăsăturilor pozitive de voință și caracter și formarea unei atitudini pozitive față
de sine și față de ceilalți;
 Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare
motrică;

Comportamente vizate:
o Să-şi adapteze comportamentul propriu la cerinţele grupului în care trăieşte (familie,
grădiniţă, grupul de joacă);
o Să se comporte adecvat în diferite contexte sociale;
o Să trăiască în relaţiile cu cei din jur stări afective pozitive, să manifeste prietenie,
toleranţă, armonie, concomitent cu învăţarea autocontrolului;
o Să efectueze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice;
o Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi
practice;

Obiective operaționale:
DOS1
 Să indentifice emoțiile pozitive și negative, trăite de personaje din exemplele date
(bucurie, furie, tristețe, frică) prin raportare la experiența personal;
 Să descrie emoții, sentimente trăite în anumite situații din poveste, utilizând un limbaj
adecvat;
 Să identifice cauzele care au contribuit la stările emoționale ale personajului din
poveste;
 Să identifice în imaginile afișate comportamente pozitive, bazându-se pe experiența
proprie;

DOS2
 Să execute exercițiile de încălzire a mușchilor mâinii, conform indicațiilor
educatoarei;
 Să realizeze corpul albinei, lipind partile acesteia conform indicatiilor, respectând
etapele de lucru;
 Să utilizeze limbajul specific activității practice, în contextul propus, pe baza
modelului verbal prezentat de educatoare;

ALA1
 Să construiască puzzle uri cu albinute , valorificând experienţa proprie, respectând
indicațiile educatoarei;
 Să descopere drumul de legătură dintre albină şi stup, marcându-l corect cu ajutorul
unui creion grafic în interiorul marcajului;
 Să aplice tehnicile de lucru învățate (tehnica hașurării cu creionul prin folosirea de
linii uniforme) respectând conturul;

ALA II
 Să danseze respectând ritmul melodiei, exprimând prin mişcare starea sufletească
creată de muzica audiată
 Să manifeste bună dispoziţie intonând cântece despre insecte și să recunoască
insectele ilustrate pe jetoane;

Strategii didactice
a) Metode și procedee didactice: expunerea, conversația, explicația, povestirea,
problematizarea, jocul, turul galeriei, explozia stelară.
a) Mijloace didactice: mesajul zilei, calendarul naturii, ghicitori, cutie, imagini care
ilustrează conținutul povestirii, un hexagon mare, hexagoane mici, imagini, listă sugestivă
cu întrebări, corpul albinei, creioane colorate, creioane grafice, puzzle fișe de lucru, talbă
flipchart, recompense.

Forme de organizare a activității: frontal, pe grupuri, individual


Bibliografie:
 Breban S., Gongea E., Ruiu G., Fulga M. - „Metode interactive de grup- Ghid
metodic”, Ed. Arves 2002
 Neagu M., Beraru G. – „Activități mtematice în grădiniță”, Ed. AS’S, 1995
 Tătaru L., Glava A., Chiş O. – „Piramida cunoaşterii- Repere metodice în aplicarea
curriculumului preşcolar”, Ed. Diamant, 2014
 “Curriculum pentru învăţmântul preşcolar 3-6/7 ani ” – 2020
 Revista Învățământului preșcolar și primar, 3-4/2015, Ed. Arlequin, 2015
ALA1
Construcții:
DOS „Felicitare ”Puzzle albinuta
pentru mama” Maya”
-activitate practică

ALA1
Artă:
”Colorăm masca”

ALA1
Științe:
”Drumul
albinuței”

DOS1
”Povestea albinuței
Maya”
-povestea educatoarei
DOS2
”Masca albinuței”
-activitate practică

ALA2
”Petrecerea
albinuțelor”
-joc distractiv
Scenariul activității

I. Moment organizatoric
În vederea bunei desfășurări a activităților de învățare au loc: aranjarea mobilierului,
aerisirea sălii de grupă, stabilirea liniștii și asigurarea unei atmosfere de lucru adecvate.

II. Întâlnirea de dimineață


Copiii vor fi invitaţi să recite colectiv poezia (Momentul de mișcare)  și să execute
mișcările sugerate de text :

”1, 2 – ne răsucim,
3, 4- ne-nvârtim!
5, 6- arcuim,
7, 8- acum sărim!
9, 10- respirăm,
Aripile scuturăm!
Ne clătim acum cu rouă,
Gata, începe o zi nouă!
Suntem pregătiți de zbor,
Bună ziua tuturor!

Prezenţa are loc concomitent cu Împărtăşirea cu ceilalţi când copiii ne vor spune
cum se simt în ziua respectivă atunci când educatoarea îi solicită (dacă sunt veseli sau trişti şi
de ce?)
Se va completa Calendarul naturii, copiii răspunzând urmatoarelor întrebări :
- În ce anotimp suntem ?
- Care sunt semnele primăverii?
- În ce lună suntem ?
- Ce zi este astăzi ?
- Ce zi a fost ieri ?
- Ce zi va fi mâine ?
Azi suntem în data de ………...
Un prescolar va fi numiţi meteorologul zilei. Va merge la fereastră să vadă cum este
vremea. Meteorologul ne va vorbi despre cum este vremea afară, iar va alege jetonul care ne
arată cum este vremea şi îl aşează pe panou.
Întâlnirea de dimineaţă continuă cu realizarea Activității de grup

Mititică și dungată
Galbenul și negru-l vezi,
Și te înțeapă de îndată
Când în stup o deranjezi.
(Albina)
Poate fi micuț sau mare,
Țese pânza cu mult spor,
În ea gâze ademenește
Spune ce insectă este!
(Păianjen)
Insectă dăunătoare,
Bâzâie și se găsește
Unde murdărie este
Spune cum ea se numește!
(Musca)
Pentru că îi place chitara
O să cânte toată vara.
Cu frunica s-a certat
Pentru că s-a împumutat
Și înapoi nu i-a înapoiat.
(Greierii)
Mititel cu aripioare
Poate avea orice culoare.
Zboară din floare în floare,
Află numele ce-l are!
(Fluturele)
O insect nu prea mare,
Vara de-obicei apare,
Te-nțeapă cu acul lui,
Te scarpini și plăcut nu-i!
(Țânțarul)
Este o insectă mică
Greutate ea ridică,
Cu greierele s-a certat
Denumește-o imediat!
(Furnica)

Urmează Noutatea Zilei:

În grupă găsim un stup de albine, iar pe stup este asezata o albină. Aceasta ne aduce o
scrisoare din care aflăm că se numește Maya și că a venit la grădiniță pentru a le spune
copiilor povestea sa. Albinuța îi va învăța pe copii cum să aibă încredere și ei în forțele
proprii, la fel ca și ea. Pentru aceasta, prietenii ei, copiii vor avea de îndeplinit câteva sarcini
de lucru.

III.Captarea atenției:
Haideți să citim împreună scrisoarea:
„Dragi Mămăruțe, numele meu este Maya și sunt o albinuță. Eu trăiesc la marginea
unei păduri și astăzi am venit la voi în grădință pentru a vă învăța cum să aveți încredere în
forțele proprii, la fel cum am reușit eu să am. Dar înainte, trebuie să rezolvăm împreună
câteva sarcini de lucru: vom construi căsuțe din lego, vom desena măști de albinuțe, care
mai apoi o să le decupați și decorați, o să ajutați albina să ajungă la stup, iar eu apoi vă voi
spune povestea mea și cum am reușit eu să am încredere în forțele mele. După ce reușiți să
rezolvați sarcinile vom da o petrecere minunată împreună.

Cu drag, Albinuța Maya”

IV.Anunțarea temei și a obiectivelor:

„Astăzi dragi copii vom descoperi cum Albinuța Maya a prins încredere în forțele ei
proprii.Vom construi un puzzle cu albinuta Maia , o vom ajuta pe albinuța Maya să ajungă la
stup și ne vom desena măștile de albinuțe.
Dacă vă veți descurca foarte bine, Maya vă va învăța cum să aveți și voi încredere în
forțele proprii. Ei îi place la nebunie să se distreze, tocmai de aceea, vom organiza o
petrecere. Ne vom distra de minune la petrecere, dar ca să putem participa ne vom
confecționa măști de albinuțe.”

V.Dirijarea învățării și obținerea performanței:

Sunteți pregătiți pentru primele sarcini ale Albinuţei Maya? Daca da, atunci haideți să
ne îndreptăm spre centrele pregătite pentru voi.
Pe fiecare masă sunt trei centre deschise, iar copii se vor îndrepta spre ele: construcții, artă și
ştiinţă.
La sectorul Construcții, copii vor avea de construit un puzzle cu albinuta Maia. La
sector Artă au ca sarcină de colorat masca de albinuță cu ajutorul creioanelor colorate, pe care
o vor folosi la petrecere. La sectorul Știință o vom ajuta pe albinuță să ajungă la stup.
Se repetă explicațiile pentru fiecare centru pentru a fi sigur că s-a înțeles de către
copii. Se realizează sarcinile de către copii.
După ce fiecare echipă finalizează sarcinile primite se va realiza ”Turul galeriei”. Se
vor face aprecieri verable de grup.
Copiii vor merge la baie, pe cântecelul:
„Albinuța Zum, Zum, Zum,
Pleacă la plimbare acum
Treaba ea și-a terminat
Și vacanță și-a luat.”
Domeniul Om și Societate:” Povestea Albinuței Maya”
Copiii se vor așeza pe scăunele, în semicerc.

Li se explică copiilor că Maya dansează de fericire pentru că micii ei prieteni au reușit


să îndeplinească primele sarcini de lucru. Drept răsplată pentru hărnicia lor, copiii sunt
invitați să se așeze într-un semicerc de scăunele, urmând ca Maya să le povestească cum a
reușit ea să prindă încredere în forțele ei proprii.
Se expune povestea ”Povestea Albinuței Maya”. Se accentuează emoțiile prin care
trece albinuța Maya. Se va folosi un ton și o mimică adecvată, pentru a imita personajele,
nuanțând astfel expunerea în funcție de stările afective pe care le implică povestea. Voi arăta
copiilor imaginile la sfârșitul poveștii, pentru a extrage ideile principale ale acesteia. Pe tabla
flipchart vom avea desenat un fagure compus din hexagoane mici și unul mare intoarse invers
.Pe hexagoane mici sunt scrise cinci întrebări corespunzătoare metodei ”Explozia stelară” :
”CINE?”, ”CE?”, ”CÂND?”, ”UNDE?”, ”DE CE?”.
Educatoarea numește cate un copil sa intoarca fagurele pentru a descoperi
intrebarea.La sugestia educatoarei , cu ajutorul imaginilor corespunzatoare ,formuleaza
intrebari pentru a raspunde ceilalti copii.
Sugestii de întrebări:
1) Cine este personajul principal al povestirii?
2) Cine s-a împrietenit cu albinuța Maia?
3) Ce nu știa albinuța Maia?
4) Ce i-a propus alunul albinei?
5) Când, în ce anotimp are loc întâmplarea albinuței Maia?
6) Când a fost alunul îngrijorat?
7) Unde locuiau albinele?
8) Unde a adăpostit-o alunul pe albinuța Maia?
9) De ce nu putea albinuța Maia să strângă polen?
10) De ce s-au bucurat albinele când au văzut-o pe albinuța Maia?

Copiii care răspund la întrebări ataseaza câte o albinuta pe fagure de albine


(hexagoanele reprezintă mierea turnată în alveolele fagurelui.) Scopul este acela de a
evidenția faptul că lucrând împreună, sau individual, respectând reguli de comunicare,
socializare și organizare a muncii, ”albinuțele grupei” pot realiza, ca și albinuța Maya, multe
lucruri fără teama că nu ar reuși. Se apreciază toate întrebările și răspunsurile, se consultă
fagurele și se numără albinutele lipite ( in alveolele pline cu ”miere”). Se intuiește astfel
importanța muncii în echipă.
Pentru fixarea conținutului poveștii se joacă jocul ”Adevărat sau fals?” Educatoarea
emite enunțuri corelate conținutului din povestire și solicită copiilor să exprime veridicitatea
acestora. Copiii sunt apreciați pentru felul cum au gândit, cum au răspuns la întrebări și cum
au lucrat și sunt încurajați să apeleze la ajutorul colegilor sau al educatoarei pentru a termina
o sarcină.
Domeniul Om și Societate:,,Corpul albinuței ”-activitate practică

Pentru a putea participa la petrecerea de la finalul zilei, avem nevoie de albinuțe.


După ce au găsit materialele de lucru , copiii se așează la măsuțele de lucru, lucrând
individual.
Are loc intuirea materialelor puse la dispoziţie:
Se prezintă lucrarea model, se explică şi se demonstrează procedeul de lucru:
Se fac, apoi, exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii:

Plouă ușor, să auzim,


Cu vârf de degete ,
Masa lovim.
Plouă mai tare,
Ploia tot vine...
Lovim cu degetele bine.
Cad pietricele pe trotuare,
Să ciocănim și noi mai tare.
Tună departe, tună acum
Batem cu pumnii bum, bum, bum...

Le voi explica pe rând etapele. Între timp ce copiii lucrează, se oferă sprijin verbal sau fizic în
efectuarea corectă a nodului. Activitatea se încheie după ce măștile au fost realizate.

V.Asigurarea transferului

Vom păși în ritm de dans la petrecerea Albinuței Maya. Vom dansa și ne vom bucura
de surprizele aduse de Maya, drept mulțumire că au reușit să rezolve toate sarcinile, au
ascultat povestea Albinuței Maya și au învățat cum să aibă încrede în forțele proprii.

ALA 2 : „Petrecerea Albinuței”


Materiale necesare: Boxă.
 
Maya îi invită să sărbătorească împreună cu ea faptul că au realizat atât de multe lucruri
împreună, singuri sau în perechi, cu toții sau pe grupuri, dovedind astfel că sunt ”adevărate și
curajoase albine” care au căpătat încrede în puterile lor. Se ascultă muzică veselă, se servesc
părjiturele făcute din miere de albine și dansează liber.

VI. Evaluarea activității


La finalul activităţii se vor formula aprecieri colective şi individuale cu privire la
prestaţia şi la implicarea copiilor pe parcursul zilei.

VII. Încheierea activităţii


În încheierea activităţii copiii vor primi recompense pregătite pentru ei.

S-ar putea să vă placă și