Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Coresi”


Profesor : Drăgușanu Magdalena
Data: 24.03.2021
Clasa: a V-a A
Unitatea de învățare: Geto-Dacii
Titlul lecției : Burebista și Decebal; războaiele daco-romane
Tipul lecţiei: predare-învățare-evaluare
Durata: 50 minute

Competențe specifice:

1.3. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor şi/sau a proceselor istorice


2.2. Relatarea unui eveniment/proces istoric, utilizând informaţii din surse istorice
3.2. Descrierea rolului unor personalităţi în desfăşurarea evenimentelor istorice

Activităţi de învăţare:

 Exerciții de integrare corectă în timp și spațiu a evenimentelor istorice


 Enunţuri, scurte prezentări pe baza informaţiilor;
 Exerciții de comparare a informațiilor provenite din surse diferite istorice, de
dentificare a rolului unor personalităţi istorice, analizând surse diferite
 Exerciții de analiză critică.

Strategii didactice

Metode și procedee didactice : conversația, explicația, expunerea, învățarea prin


descoperire, lectura, jocul didactic, lucrul cu harta, brainstorming

Mijloace de învăţământ: manualul, fişele de lucru, materiale audio-video, Google


Earth, harta

Forme de organizare : frontală, individuală


Evaluare : continuă, de tip formativ-apreciativ; conversația de verificare (prin
întrebări și răspunsuri), conversația examinatoare, autoevaluarea, observarea
comportamentului elevilor

Material bibliografic:
1. manuale alternative de istorie

SCHIȚA LECȚIEI

Momentul organizatoric (2`)- Sunt consemnați absenții și pregătite materialele


necesare bunei desfășurări a lecției
Reactualizarea cunoștințelor (5`) – se realizează cu ajutorul aplicației Wordwall
https://wordwall.net/resource/13045317/geto-dacii
Anunțarea lecției noi (2`)- se comunică titlul lecției și competențele vizate
Dobândirea noilor cunoștințe (25`) –
.

Realizarea feed-backului (5`)- pe o hartă a lumii deschisă în Paint marcați zonele


de conflict și de relații tensionate manifestate între state în perioada interbelică
Tema pentru acasă/Aprecierea activității elevilor (1`)
- Pregătirea lecției:
- Se fac aprecieri generale și individuale privind implicarea elevilor în predarea
noilor cunoștinte

S-ar putea să vă placă și