Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate

GRUPA: Mijlocie

DATA: 12.10.2021

TEMA ANUALA DE STUDIU: CAND, CUM, SI DE CE SE INTAMPLA?

TEMA PROIECTULUI: Toamna cea bogata

SUBTEMA: „Fructele si legumele=vitamine!”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata ADE:DS (Cunoasterea mediului) + DOS (Adilitati practice)

TIPUL ACTIVITATILOR:

- Comunicare/ insusire a unor noi cunosttinte,


- Formarea si consolidarea priceperilor si deprinderilor.

ACTIVITATIE DE INVATARE DESFASURATE

- Activitati de dezvoltare personala (RUTIINE TRANZITII);


- Jocuri si activitati didactice la alegere (LUCRU PE CENTRE)
- Activitati pe domenii experientiale :

DOMENIUL STIINTE ( cunoasterea mediului)

DOMENIUL OM SOCIEATATE ( abilitati practice)

SUBIECTE:

- Morcovul si patrunjelul- observare


- Morcovul-snuruire

SCOPUL ACTIVITATII:

- Imbogatirea cunostintelor copiilor despre legumele de toamna ( in special despre morcov) pe


baza perceperii sistematice si analitice, in vederea desprinderii insusirilor lor caracteristice
(culoare, marime, forma, asperitate, miros, gust, si a partilor componente) , concomitent cu
formarea deprinderilor de a lucra in echipa, de a coopera si colabora in scopul obtinerii unor
rezultate colective.

COMPETENTE OPERATIONALE : Pe parcursul si la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili:


ADE-DOS:

CO1- sa execute corect tehnica snuruire , pe baza explicatiilor si demonstratiilor educatoarei,


coordonandu-si miscarile mainii drepte: dedesupt apio sus, dreapta apoi jos, pentru realizarea
morcovului; obiectivul se considera realizat daca toti copiii deprind tehnica snuruirii reusind sa
realizeze minim jumatate dein lucrarea propusa.
CO2- sa lipeasca materialele primite in spatiul corespunzator, pentru realizarea tulpinii si
frunzelor morcovului, conform explicatiilor si demonstratiilor oferite de educatoare; obiectivul
se considera realizat daca toti copiii reusesc ss lipeasca tulpina sau frunzele in spatiul
corespunzator.

CO3- sa aprecieze lucrerea proprie si acelorlalti copii in functie de criteriile anterior insusite
( respectarea etapelor de lucru, respectarea temei, grad de finalizare, acuratete, originalitate);
obiectivul se considera realizat daca toti copiii apreciaza lucrarile expuse tinand cont de
minimum 3 criterii din cele 5 stabilite la inceputul activitatii.

ADE-DS:

CO4-sa identifice morcovul si patrunjelul dupa caracteristicile lor privind: aspectul general,
structura, marimea, culoarea, forma, avand ca suprot materialul didactic si cunostintele
acumulate prin descoperire; obiectivul se considera realizat daca toti copiii identifica morcovul si
patrunjelul in forma naturala sau in imagini.

CO5-sa descrie partile componente ale celor 2 legume, observand in paralel fiecare leguma in
parte, cu ajuktorul matelialului didactic si prin antrenarea tuturor organelor de simt ( vaz, miros,
gust, pipait) ; obiectivul se considera realizat daca toti copiii identifica partile componente ale
unei legume (radacina, tulpina, frunza).

CO6-sa stabileasca asemanari si deosebiri intre cele 2 legume, pe baza materialului didactic;
obiectivul se considera realizat daca toti copiii stabilesc minim 2 asemanari si deosebiri intre cele
2 legume.

CO7- sa enumere reguli de igiena , in ceea ce priveste consumul legumelor, pe paza discutiilor
anterior avute; obiectivul se considera realizat daca toti copiii enumera 2 reguli de igiena privind
consumul legumelor

ALA 1

CO8- sa picteze legumele de toamna utilizand culorile corespunzatoare realitatii; obiectivul se


considera realizat daca toti copiii picteaza minim 2 legume de toamna utilizand culorile
corespunzatoare (ARTA)

CO9- sa uneasca punctelle in ordine crescatoare a cifrelor pentru a obtine un morcov; obiectivul se
considera realizat daca toti copiii descopera sau obtin un morcov prin unirea punctelor in ordine
crescatoare( MATEMATICA)

CO10-sa descopere regula de alternare (patrunjel, morcov), continuand sirul dupa model; obiectivul
se considera realizat daca toti copiii completeaza cu minim4 elemente sirul prin alternarea celor 2
legume ( MATEMATICA)

CO11- sa coloreze doar legumele de toamna descoperite prin pipaire; obiectivul se considera realizat
daca toti copiii coloreaza minim 3 legume identificate prin intermediul simtului tactil (STIINTA)
CO12- sa manuiasca obiecte casnice, respectand norme simple de protectie si securitate in cadrul
jocului de rol propus de educatoare, obiectivul se considera realizat daca toti copiii utilizeaza adecvat
obiectele casnice fara a se ranii sa a ranii pe cineva ( JOC DE ROL )

CO13- sa realizeze sucul de morcov respectand etapele de lucru si indicatiile educatoarei; obiectivul
se considera realizat daca toti copiii isi prepara un pahar de suc respectand etapele de lucru ( JOC DE
ROL )

ALA 2

CO14- sa participe activ la activitati respectand regulile jocurilor; obiectivul se considera realizat daca
toti copiii respecta semnalul de inceput data de educatoare si regulile jocului.

CO15- sa coopereze cu ceilalti colegi dand dovada de respect, sustinere, incredere acceptare , fair
play ; obiectivul se considera realizat daca toti copiii participa la joc fara a-i leza fizic sau verbal pe
colegi.

STRATEGII DIDACTICE:

- METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: instructajul verbal, conversatia, observatia, explicatia,


exercitiul, demonstratia, problematizarea.
- MATERIAL DIDACTIC: decor specific, casetofon, jetoane cu fructe plastifiate, magneti, tabla
magnetica, cos cu legume ( ardei, rosie, castravete, ceapa, reteta, cifre 0-4, suc tedi, scrisoare
de la ursuletul Tedi, ace de plastic, ata portocalie, farfurii de carton, hartie glasata lipici ,
betisoare de ureche morcov si patrunjel pentru fiecare copil, planse didactice, cos mare de
polistiren, legume din carton decupate, acoarele , pensule, borcan pentru apa , fise de lucru,
creioane colorate, cutia „ghici” pentru pipait, cutite , storcator de fructe, jetoane cu fructe,
iepurasi, mesajul iepurasului.
- FORME DE ORGANIZARE: frontal, individul, in grup

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

- Borteanu, S., Vodita, A., (2013), 100 de intalniri, 100 de idei reusite ( documentar privind
organizarea „intalnirii de dimineata” in gradinita de copii) , Pitesti: ed. Diamant;
- Culea, L., (2008). Aplicarea noului curriculum-sugestii metodologice. Pitesti: Ed. Diana.
- MEN , (2019) , „Curriculum pentru educatia timpurie” ;
- (2005) , Metodica predarii activitatii instructiv educative in gradinita de copii, Bucuresti: Ed.
Humanitas;
- Mitu, F., Antonovici, S., (2005), Jocuri didactice integrate pentru invatamantul prescolar
Bucuresti: Ed. Humanitas;
- Preda, V., (2005). Ghid pentru proiecte tematice. Bucuresti: Ed. Humanitas

ACTIVITATI PROPUSE :
I. ADP: ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONA

RUTINE: Sosirea copiilor, micul de jun, intalnirea de dimineata „ Curati si sanatosi”-


deprinderi de igiena personala
Intalnirea de dimineata : „ Vreau sa fiu sanatos!”

- Poezie „Buna dimineata”


- Salutul: „Buna dimineata”- cantec
- Prezenta la panou, numaratul copiilor ( fetite, baieti, total)
- Calendarul naturii: pentru completarea calendarului naturii le adresez copiilor urmatoarele
intrebari: „ Ce zi a saptamanii este astazi?” , „ In ce anotimp suntem?” , „ Cum este
vremea?”. Ne aflam in anotimpul toamna, este cea dea doua luna de toamna- luna
Octombrie. Dupa cum ati vazut vremea este schimbatoare. Din cauza acestui lucru, oamenii
si copiii pot raci foarte usor si de multe ori ajung chiar la spital. Am aflat de la doamna
doctor , in urma vizitelor sale, ca cel mai bun aliat impotriva racelii sunt fructele si legumele .
daca le consumam, vom avea o sanatate buna si nici un virus nu se va apropia de noi. Astfel
ne vom putea bucura de toate frumusetile si bogatiile toamnei (impartasirea cu ceilalti)
- MESAJUL ZILEI: „ Fructele si legumele ne dau vitamine”
- Activitatea de grup: „ Voi cunoasteti care sunt fructele si legumele de toamna?” ca sa ma
conving, va provoc sa sortati jetoanele de pe panou, sa asezati fructele de toamna in cosulet
si legumele de toamna in ladita. Pe cele care nu se coc in acest anotimp va rog sa le puneti in
borcan. Ce legume ati descoperit? Dar fructe? V-am adus legume pentru a face o salata sa ne
inzdravenim putin. Am adus si reteta de salata. O am de la bunica mea, cand eram de varsta
voastra tot timpul mancam aceasta salata si nu raceam. Haideti sa numaram legumele din
cos iar eu bifez in reteta numarul acestora. Observam ca lipsesc morcovii.
NOUTATEA ZILEI : consta in faptul ca toti morcovii au disparut de pe piata. Ursuletul Tedi,
binecunoscut pentru sucul cui de morcov, este extrem de suparat si ne cere ajutorul sa-l
prindem pe cel care a furat toti morcovii. Le prezint copiilor ultima cutie de suc de morcovi
Tedi alaturi de scrisoarea primita de la ursulet.
TRANZITII: cantec : „Draga ursulet, nu fi suparat, / Pe hotul de morcovi il vom ptinde in data/
Noi la mese acum , ne vom aseza, / Si multi morcovi falsi vom confectiona!”
- Joc cu text si cant: „Hai sa facem un cerc mare” ( copiii se aseaza in cerc).
- Cantec +asociere de miscari : „ Eu sunt iepurasul Tup” –(sarim ca iepurasul)

II. ADE: ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIMENTIALE

ACTIVITATE INTEGRATA : „FRUCTELE SI LEGUMELE NE DAU VITAMINE!”

- DS : Cunoasterea mediului: „ Morcovul si patrunjelul” – observare


- DOS : Abilitati practice: „ Morcovul” –snuruire

III. ALA 1 : ACTIVITATI LIBER ALESE- „ MORCOVELUL SI PRIETENII LUI!”

- Biblioteca : carti si planse cu legume si fructe; fise de lucru


- Matematica/ manipulative: uneste punctele in ordinea crescatoare a cifrelor pentru a obtine
un morcov si continua sirul dupa model-fise de lucru ;
- Stiinta : „ Ce-ai pipait?” – joc senzorial
- Arta : „ Picteaza legumele cu culorile potrivite” –pictura
- Joc de roc „ Pregatim suc natural” ;

IV. ALA 2 : „Cosul s-a rupt” joc de miscare


„Telefonul fara fir”- joc distractiv

SCENARIUL ZILEI

Copiii se aseaza in semicerc pe pernute iar eu ii salut cu ajutorul poeziei „ Buna dimineata!”.
Salutul il realizam prin intermediul cantecului „Buna dimineata” caruia ii atribuim miscari de
inviorare.

Prezenta : o facem la panou unde numaram fetele baietii si cati copii sunt in total la grupa.

Calendarul naturii: pentru completarea lui adresez copiilor urmatoarele intrebari: „Ce zi a
saptamanii este astazi?”, „In ce anotimp suntem?” , „Cum este vremea ?”, „Ne aflam in
anotimpul toamna, iar vremea este schimbatoare!”, „Din aceasta cauza , copii si oamenii pot raci
foarte multe ori, iar in cele mai multe cazuri ajung la spital.” „Doamna doctor ne-a recomandat
consumarea fructelor si legumelor pentru a fi sanatosi si nici un virus sa nu se atinga de noi.
Astfel ne vom putea bucura de frumusetile si darurile toamnei.” (impartasirea cu ceilalti)

MESAJUL ZILEI: „Fructele si legumele ne dau vitamine!”

Activitatea de grup: „ Voi cunoasteti care sunt fructele si legumele de toamna?, ca sa ma


conving , va provoc sa sortati jetoanele de pe panou, sa asezati fructele de toamna in cosuleti si
legumele de toamna in ladita. Pe cele care nu se coc in acest anotimp, va rog sa le puneti in
borcan.” Astazi am adus legume pentru a face o salalta sa ne inzdravenim putin. Am adus si
reteta de salata, o am de la bunica mea. Cand eram de varsta voastra tot timpul mancam aceasta
salata si niciodata nu raceam. Am invitat copii sa numere legumele din cos si sa bifeze in reteta
numarul acestora. Se constata ca lipsesc morcovii.

NOUTATEA ZILEI: : consta in faptul ca toti morcovii au disparut de pe piata. Ursuletul Tedi,
binecunoscut pentru sucul cui de morcov, este extrem de suparat si ne cere ajutorul sa-l prindem pe
cel care a furat toti morcovii. Le prezint copiilor ultima cutie de suc de morcovi Tedi alaturi de
scrisoarea primita de la ursulet. Si eu sunt dezamagita ca nu pot face salata de legume confrm retetei
bunicii mele . pentru a prinde hotul de morcovi ii vom intinde o cursa , realizand mai multi morcovi
falsi pentru a-i expune afara. ( Abilitate practica). Astfel hotul va crede ca sunt adevarati si va veni sa-i
fure si pe acestia il vom prinde.
TRANZITIE : Draga ursulet, nu fi suparat/ Pe hotul de morcovi il vom prinde indata!/ Noi la mese
acum, ne vom aseza/ Si multi morcovi falsi vom confectiona! . Vom realiza activitatea practica
„Morcovul” prin tehnica snuruire, se vor intui materialele: farfurie de carton, ace de plastic, ata
portocalie, hartie glasata verde, lipici, betisoare de urechi, culori (negre si maro) voi explica si
demonstra etapele de lucru si voi solicita 1 2 copii sa repete aceste etape. Facem exercitii pentru
incalzirea musculaturii fine a mainilor si le urez spor la lucru. In acest timp, copii lucreaza ascultand
muzica clasica fiind ajutati de mine. Ca evaluare, morcovii vor fi asezati in ladite, se realizeaza analiza
lucrarilor pe baza criteriilor prestabilite: acuratetea, respectarea etapelor de lucru, grad de finalizare,
originalitate, sunt apreciate toate lucrarile si se fac aprecieri individuale si colective. Lucrarile sunt
puse in mijlocul clasei pentru a-l atrage in cursa pe hot, acestea sunt bine pazite de copii.

TRANZITIE: „Hai sa facem un cerc mare” (copiii se aseaza in cerc) . Se aude rontaitu unui iepuras, am
descoperit intr-una dintre ladite un iepuras care tine intre labute un morcov, am purtat un scurt
dialog cu iepurasul:

„ Ed: –Aaaa.... deci tu esti hotul! Tu ai furat toti morcovii! De ce ? De ce?

I: -Aaaa.... nu am furat nimic, mi se cuvin. Nu stiti ca vin iarna si eu trebuie sa imi fac provizii?

Ed :-Pai da , dar mai avem si noi nevoie de morcovi. Si noua ne plac morcovii. Ei au foarte multe
vitamine. In plus ursuletul Tedi are nevoie de morcovi urgent, el nu mai poate fabrica suculetul
preferat al copiilor. Trebuie sa ne dai morcovii inapoi.

I: -Nu va dau nimic, ce stiti voi despre morcovi ? Eu stiu tot!!! Eu am dreptul sa-i consum! Voi nu stiti
nimic! Stiti voi unde cresc morcovii? Din ce sunt alcatuiti? Ce miros au? Ce gust au? Ce culoare au? Ce
se poate face din ei? Cum se pot prepara? Cine ii ingrijeste? Care parte a morcovului trebuie
consumata? Cum deosebiti un morcov de un patrunjel?cand o sa stiti raspunsul la toate aceste
intrebari , o sa puteti spune ca iubiti morcovii, atunci o sa impart morcovii cu voi! Pana atunci nu mai
scot nici un cuvant!” Ii dau dreptate iepurasului , dar va aduc aminte dragi copii , ca atat ursuletul
Tedi cat si voi aveti nevoie de morcovi pentru suc si pentru a face salata asadar vreau sa aflam mai
multe despre morcor ( cnoasterea mediului-observare)

TRANZITIE : „Eu sunt iepurasul tup” –cantec + asocieri de miscari (sarim ca iepurasul)

Copiii se aseaza la mese pentru activitatea de cunoastere a mediului (morcovul si patrunjelul-


observare).

Propun copiilor ca inainte sa mearga la iepurasi sa se vitaminizeze si sa serveasca impreuna o mica


gustare „ Dupa fapta si rasplata/ Hai sa ne odihnim putin/ Cate-un merisor cu totii/ Chiar acuma sa
servim!” ( RUTINE)

Intorsi in clasa copiii ii cer iepurasului rasplata cuvenita insa acesta considera ca nu au invat inca
suficiente lucruri despre morcov si decide sa ii mai testeze putin.

La Centrul Arta , pentru a ademonstra ca stiu care sunt prietenii de gradina ai morcovului, sunt
invitati sa picteze legume folosind culorile potrivite. Toate vor fi asezate intr-un cos.

La Centrul Matematica, copiii trebuie sa uneasca punctele in ordine crescatoare a cifrelor pentru a
obtine un morcov si sa continuie sirul dupa model.
La Centrul Stiinta le propun jocul „spune ce ai pipait” . copiii trebuie sa pipaie legumele aflate in cutia
„ghici” si sa coloreze de pe fisa doar legumele pipaite.

La Centrul Biblioteca copiii vor observa plansele cu legume si fructe si vor repeta poezia „ In gradina
cu legume”

La Centrul joc de rol copiii vor invata sa curete morcovii si sa-si pregateasca singuri un suc natural din
morcovi.

La finalul activitatii, iepurasul vede ca cei mici sunt hotarati sa afle unde sunt ascunsi morcovii iar in
urma activitatilor desfasurate la centre, le spune ca sub fiecare masa se afla cate un cuvant. De la
cele 5 centre adunate trebuie ordonate pentru a afla unde sunt ascunsi morcovii (MORCOVII SUNT
DEJA IN PIATA)

Iepurasul este fericit sa cunoasca astfel de copii si le lasa in dar 2 jocuri „Cosuletul s-a rupt” si
Telefonul fara fir”. Impreuna cu copiii il vom anunta pe ursuletul Tedi ca morcovii au revenit in piata,
poate fabrica sucul promis. Voi face aprecieri globale si individuale asupra modului de colaburare a
copiilor.

Copiii parasesc sala de grupa pregatindu-se pentru masa de pranz (RUTINE) „Curati si sanatosi”-
deprinderi de igiena personala, „Mananc, cresc sanatos”

S-ar putea să vă placă și