Sunteți pe pagina 1din 9

Reducerea abandonului școlar în Școala Gimnazială Făcăeni, Ialomița

Cod: F-PNRAS-1-2022-1069
Contract de finanțare nr. 14655 / 4501 / 27.09.2022

Reducerea abandonului școlar în Școala Gimnazială Făcăeni, Ialomița


Cod: F-PNRAS-1-2022-1069
Contract de finanțare nr. 14655 / 4501 / 27.09.2022

PROIECT DE ACTIVITATE
Disciplina: Consiliere și dezvoltare personală
Clasa: a VI-a B
Data: 16.01.2024
Domeniul de conținut: Dezvoltare socio-emoțională
Titlul lecției: Suveniruri de călătorie
Tipul lecției: recapitulare și evaluare
Profesor: Mihai Ionica
Scopul lecţiei: Dezvoltarea atitudinilor şi comportamentelor adecvate promovării propriei sănătăţi fizice şi mentale.
Competenţe specifice:
2.1. Exprimarea emoţiilor în acord cu nevoile personale și cu specificul situaţiilor;
Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României
PNRR. Finanțat de Uniunea Europeană – UrmătoareaGenerațieUE
http://mfe.gov.ro/pnrr/ http://www.facebook.com/PNRR Oficial/
Reducerea abandonului școlar în Școala Gimnazială Făcăeni, Ialomița
Cod: F-PNRAS-1-2022-1069
Contract de finanțare nr. 14655 / 4501 / 27.09.2022

2.2. Identificarea elementelor comunicării eficiente în medii reale și virtuale.


Obiective operaționale:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili de:
O1 – Analizarea comportamentelor de manifestare a violenței psihologice în mediul real (bullyingul) și în cel virtual (cyberbullyingul),
pornind de la propriile experiențe și/sau de la exemplele date;
O2 – Precizarea factorilor care favorizează declanșarea unui comportament de tip bullying/cyberbullying în mediul școlar și a
efectelor/consecințelor, pe care le are violența psihologică de tip bullying/cyberbullying în viața adolescenților, pe baza analizării informațiilor
primite în cadrul orei;
O3 –Identificarea a cel puțin trei măsuri de prevenire și combatere a fenomenului de bullying/cyberbullying în viața adolescenților,
valorificând informațiile primite în cadrul orei;
O4 – Valorificarea respectului, a empatiei și a toleranței în relaționarea și comunicarea cu ceilalți colegi/oameni , în urma profilării calităților
modelului de persoană bine educată care comunică eficient.
Strategia didactică:
Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, lectura;
Mijloace de învăţământ:Videoproiector, manual;
Forme de organizare: frontală, individuală, în echipe.
Bibliografie:
- Simona Elena Popa, Consiliere și dezvoltare personală, clasa a VI-a, Editura Didactica și pedagogică, 2017;
- https://www.youtube.com/watch?v=YyDJafzuUK4

Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României
PNRR. Finanțat de Uniunea Europeană – UrmătoareaGenerațieUE
http://mfe.gov.ro/pnrr/ http://www.facebook.com/PNRR Oficial/
Reducerea abandonului școlar în Școala Gimnazială Făcăeni, Ialomița
Cod: F-PNRAS-1-2022-1069
Contract de finanțare nr. 14655 / 4501 / 27.09.2022

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr Etapele Timp CONȚINUT Metode şi Mijloace de Forme de Eval


. lecţiei procedee învăţământ organizare uare
crt
.
1. Momentul 1’ - Pregătirea pentru începerea orei Activitate
organizatoric - Salutul conversaţia frontală

2. Captarea 7’ Vizionarea unui clip educațional: https://www.youtube.com/watch? videoproiector Activitate


atenţiei v=YSs7QdCYoa4 frontală
(Gânduri și emoții – 3:51).
Se discută pe seama videoclipului:
Resursa abordează relația gând-emoție-comportament prin crearea de
reprezentări metaforice pentru aceste 3 concepte: gândul este o imagine
(lămâia), emoția este culoarea care oferă o nouă semnificație și direcție
imaginii, iar comportamentul este acțiunea care este ghidată de primele
două elemente (gândul și emoția).
În cadrul resursei sunt analizate 4 acțiuni din contexte variate de viață: a
face temele, a duce gunoiul, a da de mâncare câinelui și a te plimba cu
bicicleta. Pentru fiecare dintre acestea se solicită identificarea gândurilor
care le pot genera, precum și evaluarea lor emoțională (îmi place/nu-mi
place).
La final este pusă în exemple simple situația în care nu putem face doar ce
ne place.
4. Anunţarea temei 2’ Tema este recapitularea capitolului ”Călătorie prin emoții și cuvinte”. Conversaţi Activitate
şi a a frontală
competenţelor
Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României
PNRR. Finanțat de Uniunea Europeană – UrmătoareaGenerațieUE
http://mfe.gov.ro/pnrr/ http://www.facebook.com/PNRR Oficial/
Reducerea abandonului școlar în Școala Gimnazială Făcăeni, Ialomița
Cod: F-PNRAS-1-2022-1069
Contract de finanțare nr. 14655 / 4501 / 27.09.2022

urmărite
5. Dirijarea 34’ Elevii sunt împărțiți în patru grupe. Amintindu-ne emoțiile, gândurile și Conversația Manualul Activitate
activității comportamentele despre care am disctutat la activitățile anterioare, elevii pe grupe
vor avea de completat câte o fișă de lucru, în care sunt exemplificate mai
multe situații. Elevii vor trebui să completeze gândurile, emoțiile și
comportamentele care îi inspiră în acele situații.
Reîntoarecere la poveste: Lectura Activitate
Elevii vor avea de lecturat fragmentul de text din ”Micul Prinț” de individuală
Antoine de Saint-Exupery și vor avea de răspuns la următoarele întrebări:
 La ce se referă Micul Prinț când le spune trandafirilor că nu sunt
îmblânziți și nu seamănă cu trandafirul lui?
 Care sunt acțiunile întreprinse de Micul Prinț pentru a îmblânzi
trandafirul său? Ce valori importante în comunicare se desprind din
acțiunile întreprinse de el? Puteți alege dintre: siguranță, sinceritate,
protecție, toleranță, igienă, ascultare, grijă față de interlocutor. Conversaţia Activitate
Identificați cuvintele care fac trimitere la aceste valori. frontală
 De ce credeți că repetă Micul Prinț cuvintele vulpii? Ce valoare
importantă pentru comunicare a învățat Micul Prinț la final?

Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României
PNRR. Finanțat de Uniunea Europeană – UrmătoareaGenerațieUE
http://mfe.gov.ro/pnrr/ http://www.facebook.com/PNRR Oficial/
Reducerea abandonului școlar în Școala Gimnazială Făcăeni, Ialomița
Cod: F-PNRAS-1-2022-1069
Contract de finanțare nr. 14655 / 4501 / 27.09.2022

6. Evaluarea 5’ Elevii sunt „invitaţi” să formuleze aprecieri în legătură cu Conversaţia Manualul Activitate
activităţii frontală orală
activitatea desfăşurată, exprimându-şi emoţia trăită pe parcursul
activităţii.
Voi lansa 3 întrebări, iar evaluarea o voi face oral.
1. Ce v-a plăcut la activitatea de azi?
2. Ce aţi învăţat azi?
3. Ce v-ar fi plăcut să fie altfel? Ce v-a păcut, mai puţin?

7. Încheierea 1’ Profesorul diriginte apreciază activitatea desfășurată de elevi. Conversaţi Activitate aprec
activității a frontală ieri

Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României
PNRR. Finanțat de Uniunea Europeană – UrmătoareaGenerațieUE
http://mfe.gov.ro/pnrr/ http://www.facebook.com/PNRR Oficial/
Reducerea abandonului școlar în Școala Gimnazială Făcăeni, Ialomița
Cod: F-PNRAS-1-2022-1069
Contract de finanțare nr. 14655 / 4501 / 27.09.2022

Fișă de lucru
Grupa 1

Exprimați gândurile, emoțiile și comportamentele care pot apărea în următoarele stiuații:

Situații Gânduri Emoții Comportamente


1.Am luat o notă mică la școală.

2.Ești în pădure și auzi un


mormăit.

3.Ai gustat dintr-o mâncare care


avea aspect ciudat.

Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României
PNRR. Finanțat de Uniunea Europeană – UrmătoareaGenerațieUE
http://mfe.gov.ro/pnrr/ http://www.facebook.com/PNRR Oficial/
Reducerea abandonului școlar în Școala Gimnazială Făcăeni, Ialomița
Cod: F-PNRAS-1-2022-1069
Contract de finanțare nr. 14655 / 4501 / 27.09.2022

Fișă de lucru
Grupa 2

Exprimați gândurile, emoțiile și comportamentele care pot apărea în următoarele stiuații:

Situații Gânduri Emoții Comportamente


1.Mâine veți da un test la
matematică.

2.Ai primit un dar neașteptat de la


o persoană dragă.

3.Ai gustat dintr-o mâncare care


avea aspect ciudat.

Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României
PNRR. Finanțat de Uniunea Europeană – UrmătoareaGenerațieUE
http://mfe.gov.ro/pnrr/ http://www.facebook.com/PNRR Oficial/
Reducerea abandonului școlar în Școala Gimnazială Făcăeni, Ialomița
Cod: F-PNRAS-1-2022-1069
Contract de finanțare nr. 14655 / 4501 / 27.09.2022

Fișă de lucru
Grupa 3

Exprimați gândurile, emoțiile și comportamentele care pot apărea în următoarele stiuații:


Situații Gânduri Emoții Comportamente
1.Mergi pe bicicletă, cazi şi te
răneşti la genunchi.

2.Reciţi o poezie la o serbare.

3.Bunicul tău este bolnav.

Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României
PNRR. Finanțat de Uniunea Europeană – UrmătoareaGenerațieUE
http://mfe.gov.ro/pnrr/ http://www.facebook.com/PNRR Oficial/
Reducerea abandonului școlar în Școala Gimnazială Făcăeni, Ialomița
Cod: F-PNRAS-1-2022-1069
Contract de finanțare nr. 14655 / 4501 / 27.09.2022

Fișă de lucru
Grupa 4

Exprimați gândurile, emoțiile și comportamentele care pot apărea în următoarele stiuații:

Situații Gânduri Emoții Comportamente


1. Iţi moare animalul preferat.

2. Te joci pe terenul de joacă și te


lovesti destul de rău.

3. Un coleg face o boacănă și ești


învinuit pe nedrept.

Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României
PNRR. Finanțat de Uniunea Europeană – UrmătoareaGenerațieUE
http://mfe.gov.ro/pnrr/ http://www.facebook.com/PNRR Oficial/

S-ar putea să vă placă și