Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

Data: ____________
Profesor: Gamureac Viorelia
Disciplina: Geografia umană a Republicii Moldova
Clasa: a IX-a
Subiectul lecţiei: Industria Republicii Moldova. Industria energetică
Tipul lecţiei: mixtă (predare – învăţare - evaluare)

Competenţe specifice:
Utilizarea termenilor specifici în prezentarea şi explicarea informaţiei geografice;
Citirea şi interpretarea hărţilor geografice.
Subcompetenţe:
. Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termenilor geografici.
Caracterizarea industriei energetice

Obiective operaţionale:
O1. Să distingă ramurile industriei grele a Republicii Moldova
O2. Să definească principalele noţiuni privitor la industria energetică:
„ energetica”, „ complex hidroenergetic”, „ balanţă energetică ”.
O3. Să identifice resursele energetice existente în Republica Moldova
O4. Să recunoască poziţia pe hartă a centralelor electrice.
O5. Să identifice domeniile de utilizare a energiei electrice în activitatea
economică a omului
O6. Să manifeste o atitudine responsabilă faţă de economisirea energiei

Metode didactice:
- Conversaţia euristică; analiza comparativă; expunerea; problematizarea;
dialogul; explicaţia; discuţia dirijată.
- Lucrul cu harta tematică şi manualul
- Lucru cu harta-contur
- Exerciţii de studiere a materialelor grafice
- Tehnica „ Razele soarelui”, Tehnica „ Desenul schematic”

Materialul didactic:
- Manualul „ Geografia umană a Republicii Moldova” V. Sochircă M. Mîtcu
Editura Arc 2010
- Atlase şcolare
- Harta economică a Republicii Moldova
Desfăşurarea activităţii
Etapele Obiective Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode,
lecţiei operaţ. procedee
1 2 3 4 5 6
Moment 1 min.  Ordonează clasa Elevii se pregătesc de lecţie
organizatoric  Notează absenţele
Actualizarea 9 min Adresează elevilor întrebări referitoare la Elevii gîndesc, şi dau răspunsuri. Dialogul
cunoştinţelor lecţia trecută : Doi-trei elevi prezintă referate Prezentarea
- enumeraţi ramurile sectorului zootehnic al (eseuri) la tema propusă. referatelor
Republicii Moldova. Conversaţie
- Care sunt factorii ce au determinat criza în euristică.
sectorul zootehnic al ţării în ultimii douăzeci
de ani ?
Propune la 2-3 elevi succint să prezinte
referate referitor la caracterizarea unei
întreprinderi din industria cărnii sau a
laptelui.
5 min Propune elevilor să definească cu cuvinte Elevii fiind îndrumaţi de profesor definesc Conversaţie
Evocarea proprii ce înţeleg prin noţiunea de „industrie” noţiunea de industie şi ramurile ei şi euristică
şi care sunt ramurile de bază a ei. întocmesc un desen schematic: Desen
Industria schematic

Industria Industria Industria


grea uşoară alimentară

Definiţie Definiţie Definiţie

INDÚSTRIE - ramură a economiei care se ocupă


cu valorificarea bogățiilor minerale, a energiei
electrice, cu transformarea materiilor prime în
produse fabricate. ◊ ~ grea industrie care se
ocupă cu producerea mijloacelor de
producție. ~ uoară industrie care se ocupă
cu producerea mărfurilor de larg consum

Profesorul anunţă tema nouă şi comunică Elevii notează tema în caiete


obiectivele lecţiei.
Realizarea O1 3 min Profesorul propune elevilor să analizeze fig. Elevii analitzează fig. 4.39 şi numesc Exerciţii de
4.39 din manual şi să distingă principalele ramurile industriei grele : studiere a
sensului
ramuri ale industriei grele. - Energetica materialelor
- Metalurgia grafice.
- Industria constructoare de maşini şi de Analiza.
prelucrare a metalelor
- Industria chimică
- Industria de prelucrarea a lemnului
- Industria materialelor de construcţie

O2 7 min Profesorul prezintă elevilor informaţii Definesc noţiunile făcînd notiţe în caiete. Expunere.
O3 despre resursele energetice existente în Conversaţie
Republica Moldova, şi antrenînd elevii în euristică.
discuţie defineşte noţiunile de : Explicaţia
 energetică Comparaţia
 complex hidroenergetic
 balanţă energetică
 centrală termoelectrică CTE
 Centrala electrică cu
termoficare CET
 hidrocentrală

O4 7 min. Elevii analizează fig. 4.40 şi plasează pe Analiza


Profesorul propune elevilor să analizeze fig.
harta-contur principalelor centrale Studierea şi
4.40, să noteze pe harta contur poziţia
electrice din republic, menţionînd statele interpretarea
principalelor centrale electrice din republică
din care se importă celelate surse de hărţilor tematice
menţionînd statele din care se importă
energie Lucru cu harta
celelate surse de energie şi produse
contur.
energetice.
O5 3 min. Elevii analizează diagrama şi fiind Exerciţii de
Profesorul propune elevilor să anlizeze
îndrumaţi de profesor dau răspunsuri. studiere a
diagrama 4.44 din manual şi să argumeteze
materialelor
distribuţia consumului de energie pe ramuri
grafice.
ale economiei naţionale.
Argumentarea.
Reflecţia Profesorul propune elevilor să constate Elevii îşi expun părerile, ideile, şi fiind Expunerea
O6 8 min. cîtă energie electrică şi produse îndrumaţi de profesor propun măsuri de Discuţie dirijată
energetice consumă familia sa în decurs economisire a energiei electrice şi Conversaţie
de o luna şi să propună cîteva măsuri de produselor petroliere. Tehnica
economisire a acestora. „ Razele
Profesorul întocmeşte pe tablă şi soarelui”.
completează schema „Razele soarelui”

Stinge
Stingelumina
luminaşi şi
deconectează
deconectează
aparatele
aparateleelectrice
electrice
Foloseşte
Foloseştetransp.
transp. cînd nu ai
cînd nu ai nevoie
nevoie Folosirea
Folosirea
public şi nu
public şi nucelcel dedeele.
ele. aparatelor
aparatelor
individual, astfel
individual, astfel econome,
econome, ( lampi
( lampi
s-ar economisi
s-ar economisi 30-30- fluoriscente,
fluoriscente,cucu
50% de petrol
50% de petrol mercur
mercuretc.)
etc.)

Întrebuinţează MĂSURI
MĂSURIDE
DE Ermetizarea
Întrebuinţează ECONOMISIRE Ermetizarea
ochiul aragazului
ochiul aragazului ECONOMISIRE ferestrelor
ferestrelorşi şi
adecvat AA
ENERGIEI
ENERGIEI uşilor duce la la
adecvat uşilor duce
dimensiunilor
dimensiunilor economisirea
economisirea
vasului
vasului energiei termice.
energiei termice.
Instalarea
Instalarea NuNusupraîncălziţi
supraîncălziţi
termostatelor
termostatelor locuinţa,
locuinţa,
pentru reglarea
pentru tº tº
reglarea temperatura
temperatura dede
constante la
constante la 20-22ºC este cea
20-22ºC este cea
încăzirea
încăzireaautonom
autonom maimaiacceptabilă.
acceptabilă.

Sarcini pentru 2 min. Tema „ Industria energetică” p. 87-90 Elevii notează tema pentru acasă. Conspect de
extindere Scriţi un eseu în care propuneţi cîteva reper.
măsuri de asigurare a securităţii energetice a
ţării, şi de valorificare a surselor energetice
proprii.
HIDROCENTRALA DE LA DUBASARI

S-ar putea să vă placă și