Sunteți pe pagina 1din 23

Proiect final

Programul StartFIN - Formarea personalului didactic


din învăţământul primar în domeniul financiar

Seria 2 Grupa 2
„ECONOMISIREA ÎN FAMILIE”

Realizat de‫ ׃‬Bărăian-Surd Stanca-Dacia


Școala Gimnazială „Ioan Opriș”, Turda

Turda, 25.02.2023

1
OPIS

Proiect didactic………………………………………….pag. 3-16


Fișa de lucru 1 …… ……………………………………pag. 17
Fișa de lucru 2 ………………………………………….pag. 18
Test de evaluare …………………………………….…..pag. 19-20

2
PROIECT DIDACTIC
– activitate online-

Profesor: Bărăian-Surd Stanca-Dacia


Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială „Ioan Opriș”, Turda
Disciplina: Dezvoltare abilităților pentru viață-Educație financiară
Clasa: a IV-a A
Unitatea de învăţare: Serviciile bancare în raport cu clienții
Tema / Subiectul: Economisirea în familie
Tipul lecţiei: Lecţie de transmitere și însușire de noi cunoștințe
Obiectivul fundamental:
Familiarizarea elevilor cu noțiunea de economisire prin raportare la veniturile și cheltuielile lunare
ale unei familii ținând cont de nevoile și dorințele acesteia.
Competențe generale:
1. Dezvoltarea capacităţii de înțelegere a begetului unei familii prin raportare la veniturile și
cheltuielile lunare ale acesteia
2. Stimularea interesului pentru economisirea și gestionarea banilor în familie
3. Cunoașterea și utilizarea unor elemente de limbaj specific domeniului financiar-bancar

Competențe specifice:
1. Identificarea unor modalităţi de economisire a banilor
2. Exemplificarea rolului banilor în bugetul familiei
3. Exersarea alocării resurselor financiare pentru satisfacerea nevoilor
4. Manifestarea unei atitudini responsabile faţă de administrarea bugetului familiei
5. Întocmirea responsabilă a bugetului familiei
Obiective operaționale‫׃‬
 Să definească noțiunea de venit, raportându-se la exemple concrete din familie, munca
depusă, durată, pregătire;
 Să prezinte cheltuielile lunare ale familiei;
 Să înțeleagă economisirea pe baza relației dintre venituri și cheltuieli;

3
 Să estimeze bugetul familiei pe baza unei simulări;
 Să cunoască cele trei tipuri de buget;
 Să analizeze beneficiile economisirii banilor, prin depozit bancar;
 Să se familiarizeze cu termenii de cont, client, depozit, scadență, sold, extras de cont,
depunere, retragere;
 Să răspundă unor itemi folosind noțiunile învățate.
Strategii didactice:
a. Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, jocul, jocul de rol,
b. Forme de organizare a activității: frontală, individuală, în perechi, pe echipe

Evaluarea: frontal, individual, în perechi, pe echipe

Resurse:
- materiale: caiete, stilou, computer cu acces la internet, tablă magnetică, videoproiector, fișe de
lucru
- umane: 26 elevii ai clasei a IV-a A, cadrul didactic

Bibliografie:
1. M.E.C-Programa şcolară – clasele a III-a şi a IV-a, Bucureşti, 2014
2. Ionescu, M. – „Lecţia între proiect şi realizare”, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 1998
3. https://www.youtube.com/watch?v=j0dC5ZY0gqk
4. Suport de curs Programul StartFIN, Modulul 2

4
5
Etapele lecției Activitate depusă de: Strategii didactice Evaluare
Învățătoare Elevi Metode Mijloace Organizare
1.Moment Voi pregăti materialele necesare desfășurării Se pregătesc pentru frontală
organizatoric activității și voi asigura un climat propice pentru începerea lecției.
învățare.
2.Actualizarea Dragi elevi, orele trecute am învățat multe lucruri În orele trecute am învățat
cunoștințelor despre bani. Vă mai amintiți ce anume am învățat? despre faptul că banii nu au
dobândite în existat din totdeauna, iar în
lecția acele vremuri se practica Aprecieri
anterioară Ce este trocul? trocul. individuale
Trocul reprezintă schimbul frontală în legătură
de mărfuri sau schimbul în conversația cu
natură, adică schimbul răspunsurile
direct al unei mărfi cu o elevilor
altă marfă de aceeași
Puteți da câteva exemple?
valoare.
3ouă=1 ceapă Foarte bine!
1 cană de ulei=3 căni de
lapte
1cupă de fasole=2 cupe de Întăriri
mălai pozitive
Banii sunt contravaloarea
Ce sunt banii? bunurilor sau serviciilor de
care oamenii au nevoie.
Dați exemple de bunuri și servicii. Bunuri‫ ׃‬îmbrăcăminte,
încălțăminte, mașină, ceas,
locuință etc
Servicii‫ ׃‬tuns, stomatolog,
analize medicale, transport

6
Ce posibilități de plată folosesc azi oamenii pentru în comun, etc
bunuri și servicii? Oamenii pot folosi banii
fizici, sub formă de
De asemenea, am învățat că banii „nu cad din monede și bancnote sau
cer”, dar cum se obțin? cardul, adică banii virtuali.
Banii vin ca o răsplată a
muncii pe care oamenii o
depun, în funcție de
pregătirea lor, numărul de
ore prestate și condiții de
muncă.
3. Captarea Dragii mei, ați răspuns foarte bine la toate Ascultă cu atenție și
atenției întrebările, de aceea, o să vă solicit în continuare manifestă interes pentru
ajutorul pentru completarea următorului rebus. rezolvarea rebusului. Observarea
Dacă vom lucra corect, pe verticală vom obține sistematică
titlul lecției de azi. Planșă cu Frontală a comporta-
Anexa 1 Explicația rebusul mentului
1. Moneda națională a țării noastre este ……. ………LEUL
2. Banii confecționați din hărtie/suport de
polimer se numesc……….. ………BANCNOTE
3. Banii confecționați din metal se Proiector,
numesc…………. ………MONEDE marker
4. Banii noștri sunt în siguranță atunci când îi
păstrăm într-o instituție numită………… ……….BANCĂ
5. Orice bun sau serviciu presupune un ……….COST
………… Exercițiul
6. Completează proverbul‫………׃‬.. lungește …….…MUNCA
viața, lenea o scurtează.
7. Ferma unchiului meu este principala lui ………..VENIT
sursă de ……..

7
8. Venitul lunar pe care îl primesc părinții
voștri pentru munca depusă se ………SALARIU
numește……..
Planșa cu rebusul și
întrebările va fi proiectată
pe tablă, iar elevii vor
completa cu un marker
fiecare rând, descoperind
pe verticală cuvântul
ECONOMII.

4.Anunțarea Dragi elevi, astăzi vom învăța despre cum să avem


lecției noi și a
grijă de bani, cum să îi împărțim pentru a ne Elevii ascultă cu atenție.
competențelor ajunge, adică despre ECONOMISIREA ÎN Conversația Observarea
FAMILIE. Frontală sistematică
La sfîrșitul orei veți ști ce înseamnă bugetul unei a comporta-
familii, raportându-vă la veniturile și cheltuielile Explicația mentului
acesteia, cum sunt gestionați banii în familie
ținându-se cont de nevoi și dorințe, ce mijloace
există de economisire a banilor, astfel încât o
familie să ajungă la ECONOMISIREA
BANILOR.
Ce vom învăța noi astăzi?
Notez pe tablă titlul lecției. Numesc 2-3 elevi care vor
repeta titlul lecției.
Notează titlul lecției în
caiete.
5.Desfășurarea Pentru început vă invit să vizionăm împreună un Urmăresc cu atenție Video- Observarea
lecției filmuleț: materialul. Proiector Frontală sistematică

8
https://www.youtube.com/watch?v=j0dC5ZY0gqk a comporta-
Ce am înțeles din acest filmuleț? Am înțeles că pentru mentului
îndeplinirea unor dorințe
mai mari, cum ar fi o
excursie, un skateboard e
nevoie de o sumă mai mare
de bani, care trebuie Conversația
economisită în timp.
Altceva? De asemenea, am aflat că Aprecieri
Foarte bine! Așa este, ați reținut corect mesajul nu trebuie să ne grăbim individuale
filmulețului. atunci când ne dorim ceva, și colective
e bine să aplicăm regula
celor 48 de ore, adică e o Caiet
perioadă în care s-ar putea Stilou
ca dorința mea să nu mai Individuală Obsevarea
Acum vă invit să vizionăm împreună încă un existe. comporta-
filmuleț scurt pentru a ne familiariza cu noțiunea Conversația mentului
de economisire.
https://www.youtube.com/watch?v=ut1OysudeH4 Vizionează filmulețul. Frontală
Ce ați înțeles? Facem economii pentru a
Vom nota în caiete. nu face risipă, dar și pentru
A economisi înseamnă să pui într-un loc sigur o a cumpăra în viitor ceva Explicația
parte din banii tăi. care are o valoare mai Aprecieri
mare. individuale
Ce am observat, unde începe economisirea? Economisirea începe în în legătură
familie, cu primii bani cu
adunați în pușculiță. răspunsurile
Aveți pușculiță? De unde sunt bănuții pe care îi Da, suntem răsplătiți pentru elevilor
puneți în pușculiță? că ne ajutăm părinții‫ ׃‬ud
florile-3 lei, aspir toată

9
casa-20 lei, spăl papucii-10
lei, etc.
Care au fost exemplele de economisire prezentate? Economisim bani dacă
închidem robinetul,
închidem televizorul când
plecăm, când nu cumpărăm Conversația
prea multe jucării sau
bomboane.
Economiile sunt bune pentru ceea ce ne dorim,
dar și pentru lucruri neprevăzute.
Economiile se fac din banii
Din ce bani facem economii? unei familii. Conversația Marker
Caiet Individuală
Banii obținuți de părinții voștri din salarii și din Își notează și elevii în Stilou Obsevarea
alocațiile voastre reprezintă VENITUL caiete. Explicația comporta-
FAMILIEI/LUNAR. mentului
Din aceste venituri familia trebuie să plătească Elevii completează Frontală
CHELTUIELILE. Vom realiza un ciorchine, iar ciorchinele. (facturile la Exercițiul Tabla
voi veți completa cu posibile cheltuieli. gaz, electrica, salubritate, magnetică
chirie dacă e cazul, Marker
cheltuieli pentru hrană,
îmbrăcăminte, rechizite Aprecieri
școlare, întreținerea individuale
mașinii, rate, sporturi etc) în legătură
Foarte bine, însă trebuie să reținem următorul cu
aspect, cheltuielile NU trebuie să fie mai mari Elevii, sub îndrumarea răspunsurile
decât veniturile. Pentru aceasta fiecare familie ar învățătoarei, vor completa Explicația elevilor
fi bine să întocmească un buget de venituri și următorul tabel. frontal
cheltuieli.
Vă propun un joc de rol, cu sprijinul meu vom Tabla

10
realiza împreună o simulare a unui buget. venituri cheltuieli Proble- magnetică
Salariu Facturi‫׃‬ matizarea Marker
tata-4500 -gaz 600
Salariu -electrica-
mama- 200
3800 -apa180 ‫׃‬
Alocație -salubritate-
Maria- 80
250 Nevoi‫׃‬
Alocație -alimente-
Victor- 1000
250 -îmbrăcă-
Pensie minte-800 Conversația
bunica- -rechizite-
2100 200
-benzină-400
-întreținere
mașină-500
Medicamente
bunica-400
Rată bancă-
1000 Lucrul în
După scrierea veniturilor și a cheltuielilor, elevii Sport copii- Caiete, perechi
vor lucra în perechi pentru a calcula dacă 400 creioane
veniturile sunt mai mari decât cheltuielile. Alte
Când avem cheltuieli mai mici decât veniturile, cheltuieli- Obsevarea
atunci putem spune că economisim bani. 500 Problemati- comporta-
Total venituri10900 ‫׃‬ zarea mentului
În cazul simulat de noi, putem vorbi de Total cheltuieli6260 ‫׃‬
economisire? Lucrul în

11
Economisirea reprezintă diferența dintre venituri Da, veniturile realizate sunt perechi
și cheltuieli. mai mari.
Vă rog să calculați suma care poate fi economisită Suma
în cazul prezentat de noi. economisită=venituri- Aprecieri
cheltuieli individuale
Apoi, elevii vor fi împărțiți în 3 grupe și fiecare suma economisită=4640 Problemati- Fișe de Lucru în și colective
grupă va primi o fișă de lucru care prezintă lei zarea lucru echipă în legătură
posibile venituri și cheltuieli ale unei familii. Elevii vor realiza calculele creioane cu
și văr concluziona că nu rezolvarea
În funcție de raportul acesta dintre venituri și întotdeauna veniturile sunt cerinței
cheltuieli există trei tipuri de buget‫׃‬ mai mari decât cheltuielile.
1. Buget excedentar-când veniturile sunt mai mari Fișă de
decât cheltuielile lucru
2. Buget echilibrat- când veniturile sunt egale cu
cheltuielile
3. Buget deficitar- când veniturile sunt mai mari Doar dacă avem buget Frontală
decât cheltuielile excedentar putem vorbi
În care situație putem vorbi de economisire? despre economisire.

Cum să înțelegem această economisire în familie? Elevii ascultă cu atenție Aprecieri


Așa cum voi adunați bani în pușculiță, bani pe explicațiile oferite. individuale
care mi-ați spus că îi primiți de la părinții sau în legătură
bunicii voștri în urma unei munci depuse, tot așa cu
și părinții voștri nu cheltuie toți banii pe care îi răspunsurile
câștigă într-o lună și fac economii, punându-i elevilor
deoparte. Părinții pot aduna acești bani în mai Notează în caiete
multe feluri‫׃‬ informațiile esențiale(ceea
1. -îi „adună la saltea”, adică îi păstrează în casă ce este marcat).
2. -îi depun pe un card

12
3. -îi depun la bancă
Depinde pentru ce facem economisirea. Eu vă dau
un câte un exemplu, iar voi alegeți varianta Conversația
potrivită de economisire. Analizează situațiile și Aprecieri
- pentru un dar de nuntă, luna viitoare răspund. individuale
- pentru un concediu la mare, în Grecia -economisire la saltea în legătură
-economisire pe card 1, 2 cu
- pentru o mașină sau 3 luni răspunsurile
- pentru viitorul celor 2 copii(facultate) -economisire la bancă Explicația elevilor
Ceea ce trebuie să știm este faptul că banii sunt -economisire la bancă
în siguranță atunci când sunt la bancă. Ascultă cu atenție
În zilele noastre băncile au tot felul de oferte explicațiile, urmărind
pentru cei care doresc să își economisească banii, profesorul.
(pentru a plăti mai târziu studiile copiilor sau
pentru alte investiții) oferindu-le așa numitele
„pachete de servicii”, care le oferă garanții asupra Aprecieri
sumelor depuse, dar și un bonus, adică o Elevii se grupează câte 6 și Problemati- Fișe de globale în
dobândă/lună sau la sfârșitul anului. calculează, simulând mai zarea lucru legătură cu
Exemplu‫ ׃‬există un pachet pentru copiii până la multe sume depuse lunar‫׃‬ creioane răspunsurile
vârsta de 18 ani, care presupune depunerea a 200lei/lună, 250lei/lună și grupelor
minim 200 de lei/lună, iar la sfârșitul fiecărui an 300lei/lună.
se oferă o dobândă fixă de 600 de lei/an. Calculați
ce sumă va avea disponibilă o familie pentru
copilul său, dacă realizează aceste depuneri
constant, timp de 4 ani.
Care ar fi concluzia? Părinții/ familia trebuie să
Explicația
analize foarte bine ofertele,
în funcție de ceea ce doresc
să realizeze cu aceste
economii și să aleagă

13
produsul care li se
Economisirea banilor este operațiunea de potrivește.
păstrare a banilor la bancă pentru o anumită
perioadă de timp, pe o anumită perioadă de
valabilitate, numită scadență, perioadă pentru
care banca acordă o anumită dobândă(un
bonus).
Pentru a realiza acest lucru, trebuie urmați câțiva
pași‫׃‬ -sunt atenți la explicații
1. Să mergem la o bancă,
2. Să ne deschidem un cont de economii, în
acest fel devenim clienții băncii.
În cazul copiilor minori, sub 18 ani, se poate
deschide cont pe numele lor, numai în
prezența părintelui/părinților/ tutorelui legal.
Contul este forma în care banca păstrează
economiile pe o perioadă de valabilitate de
1,2,3,4,6,9,12, 18, 24, 36 de luni. Deschiderea
contului se realizează prin introducerea datelor
noastre personale în calculatorul băncii de către un
angajat/funcționar al băncii.
3. În felul acesta devenim titulari de cont și
toate sumele economisite le vom vedea cerând
operatorului bancar un extras de cont. În acel -sunt atenți la explicații
cont pot să depun bani, ori de câte ori doresc,
comunicând suma funcționarului bancar.
4. Totalul sumei de bani se numește sold și se
poate vedea de fiecare dată pe extrasul de cont.
Depunerile de bani pot fi făcute de către voi, după
ce veți fi posesori de CI, fără acordul tutorelui,

14
dar retragerile de bani le puteți face numai cu
acordul părinților(tutorelui), până la împlinirea
vârstei de 18 ani.
Cum vom vedea câți bani avem în cont după o
depunere sau o retragere? Vom cere un extras de
cont, unde va fi scris noul
Ce reprezintă noul sold? sold.
Suma de bani depusă
inițial+suma de bani
Foarte bine! Mă bucur că ați înțeles cum depusă ulterior-suma de
funcționează un cont bancar pentru economii. bani retrasă.
Aș vrea să aduc o completare și anume că
produsele de economisire pentru copii oferite de
băncile din țara noastră se împart astfel‫׃‬ Ascultă cu atenție. Explicația
 Contul de economii pentru copii
 Depozitele la termen, produs pentru care
dobânzile sunt mai mari în funcție de
perioadele de valabilitate.
Acum vă propun un exercițiu. Fiecare elev va
primi o fișă de lucru, folosind Metoda cadranelor
vă rog să estimați bugetul familiei voastre pe o
lună, veniturile și cheltuielile, iar apoi să vedeți Metoda
dacă familia ar putea economisi lunar alocația cadranelor
voastră, adică suma de 250 lei. (Anexa 2)
O altă modalitate de economisire este investirea
banilor. Ce înseamnă acasta? După ce depui banii
la bancă primești pentru ei o dobândă. La rândul ei
banca se poate folosi de banii tăi, oferind credite,
adică împrumuturi celor care au nevoie. Tot o
modalitate de investire este cumpărarea unei părți

15
dintr-o afacere, de pe urma căreia să câștigi și tu.
Despre aceste lucruri poate că i-ați auzit vorbind
pe părinții voștri. De exemplu, o brutărie care
merge foarte bine, poți cumpăra ¼ din afacere. Ce
înseamnă asta? După ce se plătesc toate
cheltuielile dintr-o lună, banii care rămân se
numesc profit, iar din acest profit, un sfert este al
tău.
Exemplu‫ ׃‬brutăria are într-o lună încasări de Elevii calculează și explică‫׃‬
18.000 de lei, toate cheluielile sunt de 12.000 de 18.000-
lei, care va fi profitul? Dar partea mea, dacă am 12.000=6000(profit)
cumpărat din afacere¼? 60001500=4‫׃‬

6.Asigurarea Elevii vor primi o fisă de lucru cu 3 itemi pe care Obsevarea


feed-back-ului îi vor discuta și rezolva în pereche cu colegul de Discută cu colegul de Explicația Fișă de comporta-
( Fixarea bancă. Explic sarcina de lucru. bancă și rezolvă sarcinile Exercițiul lucru mentului
noilor de lucru de pe fișă. Munca în
cunoștințe) pereche

7.Evaluarea Elevii vor rezolva itemii unui test de evaluare Rezolvă sarcinile de lucru Explicația Fișă de Munca Obsevarea
cunoștințelor pentru verificarea cunoștințelor despre test individuală comporta-
economisirea în familie. mentului

16
A

17
Anexa 1

L E U L
B A N C N O T E
M O N E D E
B A N C A
C O S T
M U N C A
V E N I T
S A L A R I U

18
Anexa 2

Fișă de lucru –nr. 1


-Metoda cadranelor-

Veniturile familiei/lună Cheltuielile familiei/lună

Ce fel de buget realizează familia ta? Poate Ce modalitate de economisire a ales?


economisi bani/lună? Ce sumă? Care va fi suma economisită după un an?

19
Anexa 3
Fișă de lucru –nr.2

1. Dacă Radu economisește 8 lei pe săptămână, câți lei va economisi într-o lună? Dar în 6 luni?

2. Ana și fratele ei își ajută părinții la treburile casnice, iar pentru asta sunt recompensați cu bani, primind fiecare 15 de lei /săptămână. Din
banii primiți ei cumpără hrana pentru papagal, care costă 40 de lei/lună. Ei și-au propus ca din economiile lor să cumpere 6 volume de cărți
pentru biblioteca școlii, implicându-se astfel și ei în Proiectul „Biblioteca mea de 10”. Știind că un volum costă 40 de lei, află câte luni
trebuie să economisească bani?

3. Completați proverbele folosind cuvinte cu sens opus‫׃‬

 Din boabele………….se face grămadă……….. .


 Cine nu va tine seama de ce e ……….. nu va obține nici ce e ………..
 Economisește cât e butoiul ………..; când e …………… economia nu mai folosește.

20
Nume și prenume elev: _________________
Test de evaluare

1. Notați cu (A) adevărat sau (F) Fals următoarele enunțuri:


a). A economisi înseamnă să pui într-un loc sigur o parte din banii tăi.
b). Economiile noastre sunt în siguranță la bancă .
c). Buger echilibrat-când veniturile sunt mai mari decât cheltuielile.
d). Doar dacă avem buget excedentar putem vorbi despre economisire.
e). Investiția nu este considerată modalitate de economisire.
f) Suma de bani pe care o avem pe cont se poate vedea de fiecare dată pe extrasul de cont.
3 puncte
2. Completează spațiile punctate cu informații din lecția de azi‫׃‬
 …………………. sunt bune pentru ceea ce ne dorim, dar și pentru lucruri neprevăzute.
 …………………… reprezintă diferența dintre venituri și cheltuieli.
 Băncile au tot felul de oferte pentru persoanele care doresc să economisească bani, așa numitele „………………..”
 Economisirea banilor este operațiunea de păstrare a banilor la bancă pentru o anumită perioadă de timp, pe o anumită perioadă de
valabilitate, numită …………… .
 Banii obținuți de părinții voștri din salarii și din alocațiile voastre reprezintă …………………………
 …………………….. este forma în care banca păstrează economiile pe o perioadă de valabilitate. 3 puncte
3. Completează rebusul de mai jos și ține minte că pentru a economisi bani la bancă trebuie să deschizi un …………..
1. Primii bani am învățat să îi economisim acasă, adunându-i în …………………… .
2. Elevul primește de la stat, în fiecare lună, o sumă de bani numită……………………
3. Când ne economisim banii la bancă înseamnă că am devenit ……………………
4. Găsește un sinonim pentru economisește.
2 puncte

21
P U S C U L I Ț A
A L O C A Ț I E
C L I E N T I
S T R A N G E

22
Notă: Se acordă 2 punct din oficiu.
Timp de lucru: 15 minute.

Barem de corectare

Exercițiul 1: Se acordă câte 0,5 puncte pentru fiecare răspuns corect; 6x0,5 = 3puncte
a-Adevarat, b-Adevarat, c-Fals, d-Adevărat, e-Fals, f-Adevărat
Exercițiul 2: Se acordă 0,5 puncte pentru fiecare răspuns corect; 6x0,5 = 3puncte
economiile, economisirea, „pachete de servicii”, scadență, venitul familiei, contul
Exercițiul 3:Se acordă 0,5 puncte pentru fiecare răspuns corect; 4x0,5 = 2 puncte
pușculiță, alocație, clienți, atrânge

23

S-ar putea să vă placă și