Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DE ACTIVITATE

PROFESOR METODIST: Butnaru Mihai


PROFESOR COORDONATOR : Badea Mariana
PROFESOR ÎNDRUMĂTOR : Gheorghe Mădălina
PROPUNĂTOR : Bălan Maria-Alexia
CLASA : a XII-a P1

1
DATA: 12.10.2021
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Grădinița P.P. nr.32, Ploiești
GRUPA: mare B
DOMENIU EXPERIENȚIAL: DOS1
TEMA ANUALĂ :,,Cine sunt/suntem?”
PROIECT TEMATIC:,,Eu,noi și lumea înconjurătoare.”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ :,,Corpul meu”
TEMA ACTIVITĂŢII:”Cum ne îngrijim de corpul nostru?”
TIPUL ACTIVITATII: de predare și însușire de noi cunoștințe
MIJLOC DE REALIZARE: conversația
DURATA: 30 min
SCOP :stimularea interesului pentru îngrijirea corpului uman

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII :


Curiozitate, interes și inițiativă în învățare

COMPORTAMENTE VIZATE :
Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi
Evidenţiază caracteristicile unor obiecte de igienă personală
Identifică și valorifică unele caracteristici ale acțiunilor de îngrijire a corpului

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 – să denumească cel puțin 6 obiecte de igienă personală (săpun, prosop, duș, pieptene, pasta de dinți, periuța de dinți),
utilizând limbajul verbal și având la dispoziție suportul concret-intuitiv;
O2 - să-și însușească regulile de igienă personală, având la dispoziție suport ilustrativ și propria experiență;
O3 – să identifice regulile de igienă personală în vederea păstrării sănătății fizice, prin intermediul unui joc. ;
O4 – să realizeze corect exercițiile de încălzire, prin procedeul imitării;
2
STRATEGII DIDACTICE :
*Metode şi procedee : conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul ;
*Mijloace didactice :laptop, cântecul:,,Igiena-Cântece pentru copii” ,planșe cu doi copilași(unul bolnav și unul murdar),
jetoane cu obiectele de igienă personală(săpun,pieptene,batistă,duș etc),imagini cu acțiuni precum:spălatul pe corp,pe mâini,pe
dinți etc.,planșe cu etapele unei spălări corecte pe mâini și pe dinți,fișe de lucru;
*Forme de organizare : frontal, individual ;

BIBLIOGRAFIE :
*Curriculum pentru învăţamântul preşcolar, M.E.N. , 2019, Bucureşti;
*Cunoștinţe despre natură și om în grădiniţa de copii”, Editura didactică și pedagogică, Bucuresti.
*Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învațământul preşcolar ;

3
4
Desfăşurarea activităţii

Nr. Secvenţele Conţinutul activității Strategia didactică Evaluarea


crt. activităţii Metode şi Material
procedee didactic
1. Moment Organizarea clasei-stabilesc climatul de ordine şi Conversaţia
organizatoric disciplină necesar desfăşurării activităţii în condiţii optime.
Pregătirea materialului didactic necesar-voi distribui
materialul potrivit pentru activitatea de astăzi.
2. Captarea atenţiei Se vor face exerciții de încălzire: -aprecieri asupra
’’Umerii îi vom mişca modului de a executa
Spatele vom îndrepta Imitarea corect, prin imitație,
Degetele-mi sunt petale exercițiile de încălzire.
Se deschid ca la o floare
Vântul bate ne-ncetat
Vârful degetelor bat
Iar apoi le răsfirăm
Şi la pian noi cântăm .
Lebedele-n jur privesc ,
Mâinile mi le rotesc
Morişca o învârtesc
Şi la lucru eu pornesc . ’’
Captarea atenției copiilor se va realiza prin intermediul Cântecul:,,Igie
unui cântecel educativ intitulat ”Igiena-Cântece pentru na-Cântece
copii” (Anexa 1). La sfârșitul cântecului se va conchide Explicaţia pentru copii” -aprecieri asupra
importanța îngrijirii corpului uman pentru a menține Laptop capacității de înțelegere
sănătatea. a importanței îngrijirii
Conversația corpului uman.

3. Anunţarea temei şi - Astăzi vom vorbi despre ”Cum ne îngrijim corpul?”. Se Conversaţia
a obiectivelor prezintă pe înţelesul copiilor cele mai importante obiective

5
activităţii ale activităţii de astăzi.

Cu ajutorul unor imagini puse pe tablă se vor ilustra cele


4. Desfăşurarea mai importante reguli de igienă personală(Anexa 2) și se va
activităţii inișia o conversație pe baza acestora și a întrebării:,,Când?”: Conversaţia Imagini cu -aprecieri asupra
 ”Fac baie/duș” (R:o dată pe zi pe tot corpul cu apă acțiuni modului de identificare
caldă și săpun); precum:spălat corectă a obiectelor de
 ”Mă spăl pe mâini: Explicaţia ul pe corp,pe igienă personală.
R:-înainte și după masă; mâini,pe dinți -aprecieri asupra
- după ce m-am jucat în parc (cu animalele, cu mingea); etc. modului de identificare
- după ce ai fost la baie; corectă obiectelor de
- după ce ai dus gunoiul”. igienă personală.
 Mă spăl pe dinți( R:dimineața, seara și după fiecare Observarea
masă.)
 Fac gimnastică( R:în fiecare dimineață cu fereastra
deschisă.) Planșe cu
 Nu se împrumută(R: batista,sticla cu apă etc.). Exercițiul etapele unei
spălări corecte
Se vor prezenta copiilor cu ajutorul unor planșe și al pe mâini și pe -aprecieri asupra
conversației,etapele necesare unei spălări corecte pe mâini și dinți. modului de însușire
pe dinți.(Anexa 3) Se atrage atenția asupra importanței corectă a regulilor de
respectării regulilor de igienă personală și a programului igienă personală.
zilnic de activitate și odihnă.
Se va propune un moment de energizare: ”Faceți ca Explicația
mine”. Copiii trebuie să execute prin gesturi următoarele
cerințe:

1. SPĂLAȚI DINȚII!

2. FACEȚI DUȘ!

3. TĂIAȚI UNGHIILE!
Conversația

6
4. ȘTERGEȚI-VĂ CU PROSOPUL!

5. SPĂLAȚI MÂINILE CU APĂ ȘI SĂPUN!

6. FACEȚI GIMNASTICĂ!

-aprecieri asupra
Explicația modului de a executa
corect comenzile
primite.

Exercițiul

5. Obținerea Se vor prezenta preșcolarilor pe tablă două planșe ce Planșe cu doi


performanței ilustrează doi copilași(unul bolnav și unul murdar)(Anexa copilași(unul
4)și niște jetoane cu obiectele de igienă personală necesare bolnav și unul
îngrijirii zilnice a corpului uman(Anexa 5),împărțite pe două murdar)
coloane(coloana planșelor și cea a jetoanelor.Pe rând fiecare
va trebui să vină la tablă și să asocieze printr-o linie obiectul Jetoane cu
de igienă trebuitor pentru fiecare din cele două cazuri;la obiectele de
final,preșcolarii vor vedea că prin acest joculeț au reușit să-i igienă
facă pe cei doi copilași fericiți și sănătoși. personală(săpu

7
n,pieptene,bati
stă,duș etc)

Se vor distribui pe bănci preșcolarilor fişe de Conversaţia Fișe de lucru -aprecieri asupra
6. Feedback lucru(Anexa 6). Fișele de lucru conțin câteva imagini cu modului de a identifica
obiecte de îngrijire personală ,iar aceștia au de îndeplinit corect obiectele de
următoarele sarcini : igienă personală;
 Să încercuiască pasta de dinți. Explicaţia -aprecieri asupra
 Să coloreze restul obiectelor de igienă modului de rezolvare
personală(săpun,pieptene,periuță de dinți, cadă și independentă a sarcinii
prosoape) Exercițiul didactice primite.
 Să taie cu o linie obiectele intruse/în
plus(paharul,peria de sârmă,lingura și farfuria).
Dacă copiii au rezolvat corect sarcinile de pe fișele de
lucru vor primi o surpriză.
7. Încheierea Se vor face aprecieri verbale asupra întregii activităţi și se Conversaţia -aprecieri stimulative
activităţii oferă recompense(Anexa 7). asupra modului de
implicare în activitate.

ANEXE:

ANEXA 1:

8
I:\Material didactic\Corpul omenesc\Activ didactice\Filmulețe\Igiena -
Cântece pentru copii Paradisul Vesel TV.mp4

ANEXA 4:

IMAGINEA 1 IMAGINEA 2 IMAGINEA 3

9
ANEXA 5:

10
ANEXA 2:

11
12
13
14
ANEXA 3:

15
16
17
ANEXA 6:

18
ANEXA 7:

ECUSON:

19

S-ar putea să vă placă și