Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 30 aprilie 2014


UNITATEA: Şcoala Gimnazială „ Ion MAREŞ” Vulcana-Băi
PROPUNĂTOR: Prof. înv. primar Nadia-Alina DUMITRESCU
CLASA: Pregătitoare “ Ciupercuțe”
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului (MEM) - Activitate integrată
UNITATEA TEMATICĂ: “Vremea”
DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română (CLR), Arte Vizuale şi Abilități Practice (AV/AP),
SUBIECTUL LECŢIEI: “ Fenomene ale naturii “
TIPUL ACTIVITĂŢII: Activitate de consolidare a cunoştinţelor
COMPETENŢE GENERALE:
 Identificarea unor fenomene/relatii/regularități/structuri din mediul apropiat
COMPETENŢE SPECIFICE:
MEM :
 3.1. Descrierea unor fenomene/ procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor
regularități
 4.2. Identificarea relațiilor de tipul „dacă…atunci” între două evenimente succesive
CLR :
 1.1. Identificarea semnificaţiei globale unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
AV/AP :
 2.2 . Exprimarea ideilor şi trăirilor personale în aplicații simple, specific artelor vizuale

1
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
 O3.1.1- să recunoască fenomene ale naturii ;
 O3.1.2- să precizeze caracteristici ale unor fenomene ale naturii;
 O4.2.1- să precizeze imprtanța soarelui și a ploii pentru oameni, plante și animale ;
OBIECTIVE PSIHO-MOTORII:
 OM1- să-şi coordoneze mişcările pentru a participa activ la activitate ;
 OM2- să-şi dirijeze efortul către centrul de interes sugerat de învăţător;

OBIECTIVE AFECTIVE:
 OA1: să manifeste interes pentru înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor învăţate;

STRATEGII DIDACTICE :
1. Resurse procedurale
 Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, conversaţia euristica, jocul didactic.
 Forme de organizare : individual, pe grupe, frontal.
2. Resurse materiale : fişe de lucru, jetoane , carioci, creioane colorate, lipici, foarfece, calculator, videoproiector
3. Resurse temporale : 35 minute activitatea+15 minute activitate în completare
4. Resurse umane : 16 elevi
5. Resurse spaţiale : sala de clasă
6. Forme şi tehnici de evaluare : obesrvarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare reciprocă,

BIBLIOGRAFIE : Programa şcolară pentru disciplinele CLR, MEM, AV/AP;


Cursul de formare “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie
la şcolarii mici 2012”.

2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimentul Conţinutul Ştiinţific Metode Mijloace Forme de Evaluare


Didactic și de organizar
procedee învățământ e
1.Moment Creez climatul optim desfăşurării activităţilor propuse.
organizatoric Salutul prin versuri :
„ - Bună dimineața, Ciupercuțelor dragi/
A-nceput o nouă zi/
-Bună dimineața, copii!”
Copiii răspund salutului, salutând apoi şi invitaţii !
“Bună dimineaţa şi bine aţi venit la noi !!”
Se aminteşte completarea calendarului naturii (prezenţa, repere Conversaţia Calendarul Frontală Aprecieri
temporale: anotimpul, ziua din săptămână, data, luna, anul, starea naturii verbale
vremii.) .
Solicit copiilor să efectueze adunări care să aibă ca rezultat
numărul 30, corespunzător zilei respective. ( „Ce numere putem
aduna ca să obținem rezultatul 30?”, „Ce operație de scădere puteți
realiza ca sa obțineți rezultatul 30?” (0-31)
2.Captarea Solicit elevilor să urmărească PPT- „Darul mamei natură”. Conversaţia Calculator
atenţiei Discutăm pe tema lecturii, concluzionăm importanța soarelui și a euristică Videopro- Observarea
ploii în viața oamenilor, plantelor și a animalelor . iector Frontal focalizării
Propun elevilor un joc de mișcare : „Vremea schimbătoare”- şi
„Plouă! Tună! A ieșit soarele!” menţinerii
atenţiei

3
3.Anunţarea „Astăzi, vom vorbi despre schimbările care au loc în natură și care
temei și a sunt prezentate zi de zi la emisiunea „METEO”, adică despre Explicaţia Frontal
competențelor fenomene ale naturii, caracteristici ale acestora, importanța lor în
vizate viața oamenilor, plantelor, animalelor.
4.Dirijarea Solicit copiilor să precizeze fenomene ale naturii cunoscute de ei și Frontal Evaluare
învăţării caracteristici ale acestora. Conversaţia Jetoane reciprocă
Se vor purta discuții despre importanța fiecărui fenomen al naturii. Explicația
Se va desprinde importanța pentru oameni, plante și animale. Demonstraț Observarea
Propun elevilor un joc didactic: „Meteorologul de serviciu”. Elevii ia Fişe de lucru implicării
vor primi o fisă pe care se află desenat conturul României pe care Exerciţiul Lipici Grupe în
trebuie să îl decupeze. Pe șablonul obținut vor lipi 3 simboluri Jocul Foarfece activitatea
meteo alese de ei. de grup
Apoi, vor prezenta buletinul meteo pentru o localitate aleasă….Va Contur
prezenta liderul de grup. televizor Aprecieri
Vor fi împărțiți în patru grupe, care vor corespunde principalelor verbale
posturi de televiziune: PRO TV, ANTENA 1, TVR, PRIMA TV.

4 . Obţinerea Propun un joc de mimă. Copiii vor mima un fenomen al naturii. Exerciţiul Individual Aprecierea
performanţei
5.Asigurarea Solicit copiii să precizeze importanța cunoașterii stării vremii. Conversaţia Frontal Aprecierea
feed-backului
Problemati
zarea
6.Încheierea Fac aprecieri verbale asupra activităţii şi ofer copiilor diplome cu Frontal
activităţii titlul de „Meteorolog al clasei pregătitoare”. Conversaţia

4
Activităţi în completare –propunerile învăţătoarei:

Colorarea unor imagini care reprezintă fenomene ale naturii

Decorarea sălii de clasă

Reprezentarea prin desen a unor fenomene ale naturii

Interpretarea cântecului „Ploaia”,„ Bate vântul frunzele”

5
Darul Mamei Natură
6
Într-o zi, în timp ce Mama Natură îsi vedea de treburi în gradina, a auzit voci nervoase. Erau doi dintre copii ei: Soarele si Ploaia,
care se certau care este cel mai important pe lume.
"Eu sunt cel mai important" striga Soarele. "Fara mine, nimic nu ar creste!"
"Nu este adevarat, eu sunt cel mai important!" striga Ploaia. "Fara mine, nimic nu ar creste!"

Glasurile li se auzeau din ce în ce mai tare si din ce in ce mai rastite, fiecare fiind sigur ca el este cel mai important.
La un moment dat, Mama Natura s-a saturat sa-i vada certindu-se si s-a gândit sa le dea o lectie. A trimis Soarele pe o parte a
lumii si Ploaia pe cealalta.
Curând a fost pace si liniste din nou, iar Mama Natura s-a întors la treaba ei. La început Soarele si Ploaia s-au suparat ca au fost
despartiti, dar au decis ca aceasta este sansa prin care fiecare poate demonstra ca este cel mai important.

Zi dupa zi, Soarele stralucea pe o fata a globului, în timp ce pe cealalta Ploaia continua sa cada. Dupa o vreme, pe partea Soarelui
totul era uscat, iar pe cea a Ploii totul era inundat.
Cind si-au dat seama de greseala facuta, Soarelui si Ploii li s-a facut rusine. S-au dus înapoi la Mama Natura si i-au cerut
scuze."Stim acum ca nici unul nu este mai important decât celalalt", au spus. "Avem nevoie unul de celalalt, iar lumea are nevoie de noi
amindoi pentru cresterea plantelor si animalelor."

Mama Natura era fericita ca Soarele si Ploaia si-au invatat lectia. Pentru a sarbatori s-a gândit sa ofere lumii un dar special.
De-a lungul cerului a pictat un arc de cerc din culori minunate: rosu, portocaliu, galben, verde, albastru, indigo si violet. "Lumea
are nevoie de voi amândoi, copiii mei, Soarele si Ploaia", a spus ea. "De câte ori veti vizita lumea, în acelasi timp, acest arc de cerc va apare
pe cer. Când lumea va vedea curcubeul, va stii ca voi sunteti fericiti sa lucrati împreuna."

S-ar putea să vă placă și