Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE TERAPEUTICA LOGOPEDICA

DATA: *** GRUPA: 1*** 2.**** 3****. TULBURAREA DE LIMBAJ: Dislalie polimorfa DURATA: 50 min TEMA ACTIVITATII: Diferenierea sunetelor s i z TIPUL ACTIVITATII: corectiv-terapeutica OBIECTIV GENERAL: Diferenierea sunetelor s i z n

emitere

independent, n silabe directe i indirecte, cuvinte care conin sunetele s i z, cuvinte paronime, propoziii cu aceste cuvinte.

OBIECTIVE OPERATIONALE: O1: S pronune corect sunetele s i z; O2: S recunoasc auditiv cele dou sunete n

silabe, cuvinte, propoziii;


O3: S articuleze corect cuvintele date; O4: S descopere diferenele dintre cuvinte din

imaginile date;
O5:

diferenieze

cuvintele

paronime

prin

pronunie i sens;
OBIECTIVE FORMATIV-TERAPEUTICE: Pe parcursul activitii se va urmrii:

a)

elevii s-si dezvolte deprinderile de pronunie corecta a sunetelor cazurile date; s i z, n toate

b) elevii s interacioneze cu ceilali colegi in povestirea dup imagini; c) s se creeze un climat afectiv pozitiv care s-i stimuleze pe copii.

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: Conversaia Demonstraia articulatorie Explicaia Exerciiul Comparaia Jocul didactic MIJLOACE DIDACTICE: oglinda logopedica imagini cu diverse obiecte a cror denumire conin sunetele s i z material verbal stimulente BIBLIOGRAFIE:

Verza, E. (2003), Tratat de logopedie, Editura Fundaiei Humanitas, Bucureti, vol I Verza, E. (1977), Dislalia si terapia ei, E.D.P., Bucureti Verza, E. (1995), Psihopedagogie speciala - manual pentru cls. XIII Scoli normale, E.D.P., Bucureti

Stnica, C., Vrsma, E. (1994), Terapia tulburrilor de limbaj, Editata de S.S.H., Bucureti Punescu, C-tin. (Sub red.) (1984), Tulburri de limbaj la copil, Ed. Medical, Bucureti

Nr. crt. 1.

MOMENTELE ACTIVITATII PREGATIREA ACTIVITATII

TIMP 2

DESFASURAREA ACTIVITATII

OB.

2.

REACTUALIZAREA 15 ARTICULRII CORECTE A SUNETELOR S I Z

3.

DIRIJAREA ACTIVITATII TERAPEUTICE

20

Pregtirea materialului didactic, aerisirea slii, dezinfectarea oglinzilor logopedice cu spirt, sosirea copiilor si aezarea la locurile lor. Realizarea ctorva exerciii de nclzire a aparatului fonoarticulator. Realizarea de exerciii de dezvoltare a auzului fonematic. Exerciii de pronunie cu cuvinte care conin suntele s i z Se pronun sunetul s, apoi O1 sunetul z avnd grij ca subiectul s realizeze corect diferena de articulare i O2 contientizarea diferenelor prin palparea laringelui n timpul emiterii sunetelor. Vom pronuna silabe cu s

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE

EVALUARE initiala

Conversaia Demonstraia articulatorie Exerciiul

frontala

Demonstraia articulatorie individuala Conversaia Explicaia

4.

CONSOLIDAREA ACTIVITATII

11

i z n toate poziiile, iar subiectul va trebui s le reproduc. (ex. sa-za, asa-aza, O3 as-az) Se vor repeta prin vorbire reflectat cuvinte ce conin sunetele s i z (ex. sac, soare, cas, las, O4 zeu, oaz, iaz) Pentru recunoaterea sunetelor s i z se vor da exemple de imagini, iar apoi copii vor trebui s spun n care cuvnt se aude s i n care z Se realizeaz propoziii dup imagini, recunoscndu-se unde se aude 2s i unde z. Se cere aranjarea unor cartonae cu imagini ce conin s sau z pe care copiii le vor aranja pe dou coloane separate. Se repet serii de cuvinte O5 paronime, corect, i se cere explicare nelesului fiecrui cuvnt, dup care alctuire de propoziii cu aceste cuvinte.

Comparaia Conversaia Explicaia

Comparaia Joc didactic

Explicaia

individuala

5.

EVALUARE

Copiii care au fost cumini, ateni, care au rspuns corect, vor primi cate un stimulent.

Conversaia evaluativa

finala

S-ar putea să vă placă și