Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Profesor:
Data:
Unitatea de nvmant:
Clasele : I si a IV-a
Disciplina : Religie ortodox
Subiectul leciei: Traditii si obiceiuri de Florii si Paste (Maini lucratoare)
Tipul leciei: comunicare/ nsusire de noi cunotine;
Scopul leciei: dobndirea unor noi cunotine despre traditiile de Florii si Invierea Domnului
Competene specifice:
C1: explicarea rolului diferitelor sarbatori cu incidenta asupra vietii familiei si comunitatii;;
C2: aplicarea invataturilor despre Florii si Paste in relatiile cu semenii;
C3: dezvoltarea abilitatilor practice in realizarea unor desene, ornamente.
Strategia didactic:
1.
2.
3.

Metode i procedee: Convesaia, explicaia, observarea dirijat, povestirea, auditia muzicala;


Mijloace de nvmant, Fie de lucru, boxa
Forme de organizare a activittii elevilor: activitate frontal, activitate individual;

Resurse:
1. Oficiale:
Programa colar pentru disciplina Religie, clasa I si a IV-a;
Planificarea calendaristic clasa I si a IV-a;
Proiectarea unitii de nvare: Mari sarbatori crestine

2 Temporale:

Nr. de lectii: 1
Durata : 50
3. Bibliografice:
1.
2.
1998
3.

Biblia sau Sf Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune ale BOR, Bucureti, 1982
Cuco, Constantin ( coordinator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat i grade didactice, Editura Polirom , Iasi,
ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opri, M. Opri, D, Metodica predrii religiei, Editura rentregirea, Alba iulia, 2000;

Scenariul didactic
Nr.
crt.

Etapele Leciei

CS

tim
p

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Metode i
procedee

Mijloace de
nvmnt

Forme de
organizare

Evaluare

4
2

1.

Momentul
organizatoric

2.

Verificarea
cunotinelor
dobndite

3.

4.

Pregtirea
elevilor pentru
receptarea noilor
cunotine

Anunatea
titlului i a
competenelor
date

- Salutul
-Rugciunea
-Notarea absenelor
-Pregtirea pentru
nceperea orei
-profesorul mparte
elevilor de la clasa a IV-a
o fi de evaluare a
leciei trecute, pe care
acestia o rezolva
individual.
- profesorul evalueaza
oral cunostintele elevilor
de la clasa I.
*Se adreseaz elevilor
urmtoarele ntrebri:
Ce sarbatoare
importanta se apropie?
Ce sarbatorim noi de
Pasti?
-Ce anume va place la
aceasta perioada?

-Salutul
-Rugciunea
-precizarea absenilor
-Pregtirea pentru
nceperea orei
-elevii completeaz fia
primit

Se anun i se scrie pe
tabl titlul leciei:
Traditii si obiceiuri de
Florii si Paste.
Se prezin competenele
urmrite n cadrul leciei.
5

Elevii scriu pe caiete


data i titlul leciei.

7
Conversaia

Exerciiul

9
Activitate
frontal

10

Fia de lucru

Activitate
individuala

Aprecieri
verbale

-elevii raspund
intrebarilor profesorului.

Conversatia

Activitate
frontala

Aprecieri
verbale

Elevii rspund
ntrebrilor:
Pastele.

Conversaia

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

-Invierea Domului.
Elevii raspund
intrebarilor.

Conversaia

Caietul

Activitate
frontal

10

5.

Comunicarea i
nsuirea noilor
cunotine

15

C1

6.

Fixarea i
sitematizarea
cunotinelor

10
C3

Profesorul prezint
coninutul leciei dupa
urmatorul plan, cu
ajutorul unei prezentari
PPT:
-sarbatoarea Intrarii in
Ierusalim (Floriile) si
semnificatia obiceiurilor
legate de acest praznic
(salciile, florile,
sarbatorirea celor care
poarta nume din paleta
florala);
-explicarea obiceiurilor
din cadrul Saptamanii
Mari: incondeierea
oualelor, mersul la
slujbele bisericii, datul
pe sub masa;

Elevii ascult cu atenie


indicaiile profesorului i
noteaz informaiile
importante.

Elevii vor primi o fi de Elevii primesc fia i o


lucru individual in care se rezolv.
va solicita elevilor sa
selecteze dintr-o lista
simbolurile pascale si sa
le coloreze.
Fisele vor fi evaluate prin
prezentarea unor icoane
din Saptamana Patimilor.

Conversaia

Activitate
frontal

Explicaia
Caietul

Aprecieri
verbale

Prezentare
PPT

Meditaia
religioas

Exerciiul

Fia de lucru

Activitate
individual

Icoane
Aprecieri
verbale

1
7.

2
Asocierea,
generalizarea i
aplicarea

3
C3

4
9

C2

8.

Aprecierea
activitii
elevilor

9.

Precizarea i
explicarea temei
pentru acas

10.

ncheierea
activitii

5
Elevii vor primi o
felicitare cu tematica de
Pasti, iar elevii sunt
rugati sa o coloreze si so daruiasca cuiva drag in
perioada pascala.

6
Elevii respect
indicaiile preofesorului.

7
Exerciiul

Se fac aprecieri generale


i individuale privind att
pregtirea elevilor pentru
lecie, ct i implicarea
lor n predarea noilor
cunotine
Se noteaz elevii care au
participat activ.
Se anun, se explic i se
noteaz pe tabl tema: sa
reflecteze la simbolurile
perioadei Invierii si a
rolului lor in viata
cotidiana a elevilor.
-Rugciunea
-Salutul

Elevii ascult cu atenie


precizrile profesorului.

Explicaia

Elevii iau la cunostinta


tema.

Explicaia

8
Felicitare

9
Activitate
individual

10

Activitate
frontal

Aprecieri
individuale

Reflecia

-Rugciunea
-Salutul

caiet

Activitate
frontal

Oglinda tablei
Floriile

Intrarea in Ierusalim
Salcie si flori
Sarbatoarea celor cu nume de flori

Simboluri

oua rosii
Deniile
Pasca
Lumanarea Invierii

FISA DE LUCRU

(clasa a IV-a)

Numele: ................................................
1. Alegeti varianta corecta a urmatoarelor afirmatii

Duminica Iisus a vrut sa mearga in orasul :

Sambata Iisus l-a inviat pe


Lazar
Pavel
Petru

a) Capernaum
b) Ierusalim
c) Ierihon

Poporul l atepta cu bucurie ca pe un :


a) magician
b) rege
c) vanzator

El le-a cerut la doi dintre apostoli s-I aduc:


a) un cal
b) un asin
c) un magar
La poarta cetii Ierusalim i-au ieit n ntmpinare:
a) soldatii
Ei purtau n mini :
b) preotii
a) cutite
c) multimea
b) ramuri de finic
c) bee.

Simbolurile pascale

1. Selectati din imaginile de mai jos simbolurile corecte pentru perioada sarbatorii pascale si colorati-le.

Felicitare

S-ar putea să vă placă și