Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

COALA Gimnazial Ip
CLASA a VIII-a B secia maghiar
PROFESOR: Gozman Pop Ramona
OBIECTUL: Limba romana
SUBIECTUL LECTIEI: Propoziia subordonat predicativ i propoziia subordonat subiectiv. Consolidare
TIPUL LECTIEI: de consolidare i sistematizare a cunotinelor
DURATA: 50
COMPETENE GENERALE: - receptarea mesajului scris / oral n diferite situaii de comunicare
-utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de
realizare cu scopuri diverse.
COMPETENE SPECIFICE:
1.1 inelegerea semnificaiei generale a mesajului oral, sesiznd progresia i coerena ideilor exprimate;
2.3 utilizarea corect a relaiilor sintactice n textele orale / scrise.
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:
a) COGNITIVE
O1- s dea definitia propozitiei subordonate predicative i subiective;
O2 - s identifice subordonatele predicative i subiective in diferite texte;

O3- s tie care sunt termenii regeni ai subordonatei predicative i subiective;


O4- s tie care sunt elementele de relaie (introductive);
O5- s construiasc fraze cu subordonate predicative i subiective introduse prin diferite elemente
introductive
b) PSIHOMOTORII
O6 s tie s transforme un nume predicativ / subiect in propozitie predicativ / subiectiv i invers
METODE SI PROCEDEE se vor folosi alternativ sau combinat metode si procedee precum: conversatia, explicatia, analiza
gramaticala, exercitiul (de contragere si expansiune),brainstorming, ciorchinele, jocul didactic, S inventm o poveste!, scaunul
autorului
MATERIALE SI MIJLOACE texte lingvistice, fise de lucru, testul de evaluare formativa
FORME DE ORGANIZARE activitate frontala si independenta individuala, activitate pe grupe

BIBLIOGRAFIE:
Institutul de Lingvistic Iorgu Iordan Al. Rosetti Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului Consiliul Na ional al
Audiovizualului Eti cool i dac vorbeti corect, Ed Univers Enciclopedic Gold, Bucureti, 2010
Nicoleta Ionescu Limba romn pentru clasa a VIII-a, ed Booklet, Bucureti, 2009
Vasile Goran, Maria-Emilia Goian, Rita Cntiuc (coordonatori) Limba romn. Comunicare. Fie de lucru. Teste iniiale,
formative i finale, ed Nomina, Piteti, 2010
Mihaela Secrieru Didactica limbii romne, ed StudIS, Iai, 2008

SCENARIUL DIDACTIC
Organizarea clasei (1 min): notarea absentelor, stabilirea ordinii i asigurarea celor necesare leciei.
1. Actualizarea cunotinelor anterioare: (5min)
Se reiau cunostintele esentiale dobandite orele trecute privind propoziiile subordonate predicative i subiective. Folosind
metoda ciorchinelui, fiecare elev care va rspunde corect, va completa ciorchinele la tabl i n caiete:
P: Ce este propoziia predicativ?
R: Predicativa constituie n fraz o realizare propoziional a numelui predicativ
P: Care este termenul regent al predicativei? (de cine este cerut)
R: Termenul regent este verbul copulativ (care constituie predicatul nominal incomplet: a fi, a deveni, a ie i, a se face, a
ajunge, a rmne, a prea, a nsemna)
P: Care este topica i punctuaia subordonatei?
R: Subordonata predicativ st dup termenul regent i nu se desparte prin virgul de aceasta.
P: Ce este propoziia subiectiv?
R: Propoziia subordonat subiectiv constituie n fraz o realizare propoziional a subiectului
P: Care sunt termenii regeni ai subiectivei?
R: Termenii regeni pot fi: un verb impersonal, o expresie verbal impersonal, un verb la diateza reflexiv impersonal, un
adverb sau o locuiune adverbial.
P: Care este topica i punctuaia subordonatei subiective?
R: Subiectiva poate sta nainte i dup regent i nu se desparte prin virgul de aceasta.
P: Care sunt elementele care introduc att predicativa, ct i subiectiva?

R: Elementele introductive celor dou subordonate sunt: conjuncii subordonatoare ca, s, c; pronume(adjective
pronominale) relative: care, cine, ce, ct; pronume (adjective pronominale) nehotrte oricine, oricare, orice; adverbe relativeunde, cnd, cum, ct.
2. Verificarea temei de cas: ( 3min)
Elevii au avut de rezolvat ex 2 / 94. Tema este verificat prin sondaj att cantitativ ct i calitativ, fcndu-se corecturile i
dndu-se explicaiile necesare.
3. Captarea ateniei elevilor / Moment ortografic (5 min):
P: Corectai greeala auzit la televizor: mpotriva pinei albe
Cum ar fi trebuit s se spun?
R: mpotriva pinii albe
4. Anunarea subiectelor noii lecii i a obiectivelor operaionale (2 min):
Astzi vom consolida informaiile despre propoziiile subordonate nvate. Va trebui ca, n final, s ... (se anun obiectivele
operaionale menionate)
5. Prezentarea sarcinilor de lucru (25 min):
Joc didactic: Caut-i perechea
Profesorul scrie pe bileele fie o propoziie principal, fie suborbonat. Elevii vor extrage cte un bile el, gsindu- i continuarea /
perechea n clas. Dup gsirea perechii, elevii vor identifica tipul subordonatei i o vor scrie la tabl. Se vor putea ridica de la loc
cu acordul profesorului: (vezi anexa 1)
bilet nr 1: E posibil...
bilet nr 2: s plou
bilet nr 3: Poate...
bilet nr 4: c ntrzie
bilet nr 5: El a devenit...
bilet nr 6: ce i-a dorit
bilet nr 7: Ea a rmas...
bilet nr 8: cum o tii
Cei care vor gsi primii fraza, vor ctiga un premiu.(un creion)
n continuare elevii vor primi o fi de lucru n care va trebui s fac analiza sintactic a frazei, s realizeze contragerea unor
subiective/predicative i expansiunea unor nume predicative/subiecte. Apoi, vor alctui o povestire cu tem dat. (vezi anexa 2)

a) Desprii frazele urmtoare n propoziii i artai felul lor:


Hotrrea lui era ca a doua zi s plece
-Bunicii au rmas cum i tii
-Nu se tie ci elevi particip la examen.
-ntrebarea este cine lipsete
-Prerea noastr este c elevii muncesc mult i c reuita lor la examen este sigur.
b) Realizai expansiunea subiectelor din propoziiile date pentru a obine propoziii subordonate subiective:
-Stulul nu crede celui flmnd.
-Fapta ta nu-mi place.
-A dansa este o bucurie.
c) Subliniaz propoziiile predicative, apoi realizeaz contragerea lor n nume predicative potrivite:
-Ea a ajuns s publice multe volume de poezie.
-Frunzele pomilor s-au fcut cum este arama.
-El se credea c este cel mai detept.
d) S inventm o povestire! Elevii sunt mprii pe grupe. Cte un elev din fiecare grup este pus s nceap o povestire despre
Ceea ce vreau s m fac cnd voi fi mare, folosind propoziii predicative, respectiv subiective. Cel care ncepe va scrie doar cte dou
propoziii, dndu-le colegilor s scrie n continuare povestea. La sfrit, povestirea trebuie s ajung la primul elev, fiind citit pe
scaunul autorului.
6. Asigurarea feedback-ului are loc pe parcursul lectiei, ntrirea facandu-se prin aprecieri verbale.
7. Evaluarea formativa (7 min)
Ca activitate independenta elevii primesc spre rezolvare un test (vezi anexa 3)
1. Alctuii fraze care s conin propoziii subordonate predicative introduse prin:
-c: Problema era c nu am tiut la test.
-unde: ntrebarea este unde am pus cartea.
2. Alctuii fraze care s conin propoziii subiective introduse prin:
-ceea ce: mi place ceea ce ai pregtit pentru cin.
-ci: Nu se tie ci elevi particip la concurs.

Dup predarea testelor, profesorul deseneaz pe tabl un arbore, urmnd ca elevii s noteze, n funcie de nelegerea leciei,
+ sau -.
8. Asigurarea retentiei si transferului: (2min)
Imagineaz-i c te-ai mprietenit cu un coleg nou-venit n clasa ta. Scrie, folosind fraze cu propoziii subiective i
predicative, cinci sfaturi pe care i le-ai da, pentru a se integra mai uor n noul colectiv.

FIA NR. 1
Caut continuarea propoziiei!!!!
E posibil...
Poate...
El a devenit...
Ea a rmas...

ce i-a dorit
c ntrzie
s plou
cum o tii
FIA NR 2

a) Desprii frazele urmtoare n propoziii i artai felul lor:


Hotrrea lui era ca a doua zi s plece
-Bunicii au rmas cum i tii
-Nu se tie ci elevi particip la examen.
-ntrebarea este cine lipsete
-Prerea noastr este c elevii muncesc mult i c reuita lor la examen este sigur.
b) Realizai expansiunea subiectelor din propoziiile date pentru a obine propoziii subordonate subiective:
-Stulul nu crede celui flmnd.
-Fapta ta nu-mi place.
-A dansa este o bucurie.
c) Subliniaz propoziiile predicative, apoi realizeaz contragerea lor n nume predicative potrivite:
-Ea a ajuns s publice multe volume de poezie.
-Frunzele pomilor s-au fcut cum este arama.
-El se credea c este cel mai detept.

d) S inventm o povestire! Elevii sunt mprii pe grupe i cte un elev din fiecare grup este pus s nceap o povestire despre
Ceea ce vreau s m fac cnd voi fi mare, folosind propoziii predicative, respectiv subiective. Cel care ncepe, va scrie doar cte dou
propoziii, dndu-le colegilor s continuie. La sfrit, povestirea trebuie s ajung la primul elev, fiind citit pe scaunul autorului.
TEST
1. Alctuii fraze care s conin propoziii subordonate predicative introduse prin:
-c:
-unde:
2. Alctuii fraze care s conin propoziii subiective introduse prin:
-ceea ce:
-ci:
TEMA DE CAS
Imagineaz-i c te-ai mprietenit cu un coleg nou-venit n clasa ta. Scrie, folosind fraze cu propoziii subiective i predicative,
cinci sfaturi pe care i le-ai da, pentru a se integra mai uor n noul colectiv.

S-ar putea să vă placă și