Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:25.03.2016
Unitatea de invatamant: Colegiul National Constantin Cantacuzino
Clasa:Pregatitoare C
Invatator:Dumitru Liliana
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Comunicare in limba romana
Unitatea tematica: De la Pamant la Soare
Forma de realizare: activitate integrata ( CLR, AVAP)
Subiectul: Cuvinte,litere si sunete. Acte de vorbire ,scurte descrieri
Tipul lectiei: formare si consolidare de priceperi si deprinderi
Scopul lectiei :
Formarea deprinderii de recunoastere a literelor invatate , identificarea sunetelor
initiale si a celor finale.
Competente specifice:
Comunicare in limba romana (CLR):
1.3. Identificarea sunetului initial si/ sau final dintr-un cuvant, a silabelor
si a cuvintelor din propozitii rostite clar si rar;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale,in context
de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, n diferite contexte de
comunicare;

2.4. Exprimarea propriilor idei in context cunoscute , manifestand interes


pentru comunicare,
4.1. Trasarea elementelor grafice si a contururilor literelor, folosind
resurse variate.
Competente activate:
Arte vizuale si abilitati practice (AVAP)
2.3. Realizarea de aplicatii,compozitii,obiecte, constructii simple, pe baza
interesului direct
Obiective operationale:
O.1 .- sa formuleze scurte ghicitori despre animale;
O.2.- sa identifice si sa numeasca animalul respectiv;
O .3.- sa transcrie prin fotografiere cuvintele de sub imagini;
O.4.- sa desparta cuvintele in silabe;
O.5.- sa identifice prin subliniere litera initiala/ finala a unui cuvant.
Obiective educative:
-

cultivarea placerii de a formula propozitii;

dezvoltarea atentiei voluntare.

Stimularea curiozitatii, a perseverentei,a increderii in fortele proprii.

Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, explicatia,exercitiul
Mijloace de invatamant: calendarul naturii,imagini cu
animale,culori,carioca, caiete
Forme de organizare: frontala,individuala.
Durata:30 + 15minute
Bibliografie: Programa scolara pentru clasa pregatitoare.

DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr.cr
t.

Momentel
e lectiei

1.

Moment
organizato
ric
( 2 min)

2.

Captarea
atentiei
( 7 min)

Ob.O Desfasurare
p
a activitatii

O.1.
O.2.

Metode
si
procedee

Organizez
colectivul
de elevi,
pregatesc
materialele
necesare,
asigur
climatul
favorabil
invatarii.

Conversa
tia

Propun
jocul:
Ghici cine
sunt.Se
prezinta la
tabla cateva
imagini cu
animale ,si
elevii vor
trebui sa
creeze
scurte
povesti sau
ghicitori
despre
animalele
din imagini
sau chiar
despre
altele,folosi
nd verbe la
persoana I,
fara a rosti

Conversa
tia
Explicati
a
Exercitiu
l

Mijloace
de
invatam
ant

Forme
Evaluare
de
organiza
re
Frontal

Imagini

Frontal Aprecier
Individu i verbale
al

numele
acestora.Co
piii vor
trebui sa
ghiceasca
despre ce
animale
este vorba.
3.

Anuntarea
temei si a
obiectivel
or
( 1min)

4.

Dirijarea
invatarii
( 13 min)

5.

Obtinerea
performan
tei
( 10 min)

O.3.
O.4.
O.5.

Anunt
tema lectiei

Cuvinte.lite
re si
sunete si
enunt
obiectivele.
Solicit
elevilor sa
transcrie in
caiete
cuvintele de
sub
imagini,
apoi elevii
vor avea de
despartit in
silabe
aceste
cuvinte si
de
identificat
prin
subliniere
litera
initiala sic
ea finala.

Conversa
tia

Elevii vor
formula
propozitii
scurte (3,4
cuvinte)
despre
animalele
prezentate

Exercitiu
l

Conversa
tia
Exercitiu
l

Frontal

Imagini
Caiete

Individu Observar
al
ea
Aprecier
i verbale

Individu Aprecier
al
i verbale

6.

Asigurare
a retentiei
si a
transferul
ui
( 10 min)

7.

Incheierea
activitatii
( 2 min)

in imagini
si le vor
scrie in
caiete.
Elevii
primesc
plansele cu
animalele
prezentate
anterior,pe
care ei vor
trebui sa le
coloreze.
Se fac
aprecieri
globale si
individuale
cu caracter
motivant
privind
participarea
elevilor la
lectie.

Planse

Conversa
tia

Individu
al

Frontal

Aprecier
i verbale

S-ar putea să vă placă și