Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC

Data:
Propuntor:
Unitatea de nvtmnt:
Grupa: Mare
Domeniu experienial: tiine D
Tema anual: Ce i cum vreau s fiu?
Tema activitii: Rechizite
Categoria de activitate: Activitate matematic
Mijloc de realizare: - exerciiu cu material individual (numeraia n limitele 1-10, operaii)
Durata: 35 minute
Obiectivele operationale:
O1: S realizeze corect ordonarea grupelor de obiecte n ordine cresctoare;
O2: S raporteze corect numrul la cantitatea corespunztoare i cifra respectiv, n vederea formrii irului natural
n ordine cresctoare;
O3: S stabileasca corect locul fiecrui numr natural n irul numerelor;
O4: S denumeasc vecinii numerelor n limita 1-10;
O5: S efectueze operaii simple de calcul oral, de adunare i scdere cu o unitate.

Strategii didactice:
1. Metode si procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea.
2. Mijloace de nvtmant: flanelograf, tabl magnetic, cifre magnetice, jetoane reprezentnd diferite
rechizite (material distributiv pentru fiecare copil), plane cu problemele ilustrate, creioane colorate, fie de
lucru;
3. Forme de organizare: frontal, individual.
Metode evaluare: oral, scris.
Tipul activitii: consolidarea cunotinelor.
DEMERSUL DIDACTIC
Nr.
Crt.

Momentele
activitii

Ob.
Op.

1.

Momentul
organizatoric

2.

Captarea atentiei

Continutul esentializat al
activitii
Aerisirea slii de clas.
Aranjarea mobilierului.
Pregtirea i aranjarea
materialului necesar pentru
activitate.
Intrarea ordonat a copiilor
n sala de grup.
Captarea ateniei o realizez

Strategii didactice
Metode si
procedee
-

Conversatia

Mijloace de
invtmnt
-

Forme de
organizare
-

Frontal

Metode
de
evaluare
-

Oral

3.

Reactualizarea
cunotintelor

prin intuirea materialelor


primite de copii.
Voi adresa ntrebri copiilor:
O
Conversatia
-

4.
5.

Anuntarea temei si
a obiectivelor

Dirijarea nvtrii

O1
O2

Frontal
Individual Oral

Voi anuna tema: Astzi,


copii, vom face exerciii i
Frontal
probleme in limitele 1-10!
Scara numeric ( 1-10):
vom lucra la flanelograf, iar
fiecare copil pe msua sa.
Voi ndruma activitatea
copiilor, reamintindu-le c
se ncepe cu multimea cu
cele mai puine elemente, Conversaia
Jetoane
terminndu-se cu cea cu cele
reprezentnd Frontal i
mai
multe
elemente.
diferite
individual
Aezai la flanelograf i pe
rechizite,
Oral
msue mulimea cu cele
pentru
mai puine elemente i
fiecare copil
alegei cifra corespunztoare Exerciiul
numrului de obiecte!- (1) individual
Ce mulime urmeaz? (2)
se aaz la flanelograf i
pe msue i se indic cifra

O1
O2
O3

corespunztoare.
Care
este vecinul cu o unitate mai
mare dect 2? (3) - se aaz
la flanelograf i pe msue Conversaia
mulimea cu 3 elemente i
se
indic
cifra
corespunztoare.
Aezai mulimea care are
attea elemente cte bti
din palme auzii! (4) Cum
Jetoane
Frontal i
este 4 fa de 3?
reprezentnd individual Oral
Cte degete are o mn? Exerciiul
diferite
(5) Numrul 5 dup ce individual
rechizite,
numr urmeaz? Aezai
pentru
mulimea cu 5 elemente la
fiecare copil
flanelograf i pe msue i
se
indic
cifra
corespunztoare.
Aezai mulimea care are
cu un obiect mai mult dect
mulimea cu 5 elemente! (6)
Care este numrul care are
cu o unitate mai mult dect
5?
Cte zile are sptmna?
Cum este 6 fa de 7?

O1
O2

O4

O4
6.

Obtinerea
performantei
O5

Aezai
mulimea
la
flanelograf i pe msue i Conversaia
indicai
cifra
corespunztoare!
(7)
Ce numr urmeaz? (8) se
procedeaz ca la celelalte
Jetoane
mulimi.
reprezentnd
Care este vecinul mai mare
diferite
al lui 8?(9)
rechizite,
Ce mulime urmeaz? Cum
pentru
este 10 fa de 9? (10). Se
fiecare copil
procedeaz
la fel ca la celelalte mulimi.
Care este mulimea cu cele
mai multe elemente? Dar cu Exerciiul
cele
mai
puine? individual
Indicai
vecinii
numrului...
n continuare se rezolv
dou probleme:
1. Iepuril are 5 morcovi n
Plane cu
hambar
i-nc
unu-n Problemati- problemele
buzunar. Ci morcovi are n zarea
ilustrate
total?
2. Ana are 8 mere. Unul l
druiete fratelui ei. Cte

Frontal i Oral
individual

Frontala
individual

Oral

7.

8.

9.

mere are Ana acum ?


Voi cere copiilor s ntoarc
fiele de lucru.
Se intuiete fia de lucru, se Exercitiul
analizeaz , apoi se dau
sarcinile de lucru pe rnd.
n timpul lucrului, voi ajuta
copiii care ntmpin
greuti n rezolvare.
Se fac aprecieri colective i
individuale.
Conversaia

- Ce am fcut astzi?

Asigurarea feedback-ului

Evaluare

Retentia si
transferul

Fise
individuale
de lucru

Individual Scris

Frontal
Individual Oral

Frontal
Oral
Individual

Conversatia

S-ar putea să vă placă și