Sunteți pe pagina 1din 4

PLAN DE LECTIE Propunator: Bandi Rebeka Subiect: Hidrosfera Unitatea de invatare: Hidrosfera Clasa: a IX a Unitatea de invatamant: Liceul Pedagogic

Gheorghe Sincai Tipul de lectie: lectie de recapitulare Metode didactice: conversatia, explicatia, problematizarea Mijloace didactice: harta, manualul, fise de evaluare Timpul si spatial: 50 min., in clasa Obiective operationale- cognitive: La sfritul activitii, toi elevii vor fi capabili: -s defineasc in cuvinte proprii noiunea de hidrosfer; - s descrie ,utiliznd un desen schematic, circuitul apei n natur; Obiective cadru: -s precizeze i s caracterizeze principalele componente ale hidrosferei; -s localizeze pe harta fizic a lumii ,diferite elemente geografice legate de structura hidrosferei; - s caracterizeze i s clasifice apele continentale de suprafa;

Desfasurarea lectiei:

Nr crt

Eveniment ele instruirii Momentul organizatori c Verificarea temei

Coninutul leciei Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Strategii didactice

Evaluare

Prezena. Pregtete materialele. Verific tema

Pregtirea caietelor i -convesaia documentelor colare. Se mobilizeaz, particip, -expunerea; comunic -conversaia impresii.

Aprecieri, atenionri. -stimularea participrii elevilor la rspunsuri;

Recapitular Prin conversaie se ea propriu- reactualizeaz definiia zis hidrosferei.

Ascult, reflecteaz, audizeaz, rspund. Noteaz caiet. Analizeaz desenul descriu circuitul.

-conversaia; -lucrul la tabl n -observarea i dirijat; materiale: -fia de lucru; -desen circuitul apei n natur -expunerea; -lucrul la tabl;

-stimularea participrii elevilor la rspunsuri;

Cere elevilor s descrie circuitul apei n natur dup desenul schematic din fia de lucru.

-analiza i aprecierea rspunsuri lor; -analiza interpretrii desenelor; interevalua rea autoevaluar ea; chestionare a oral;

Pe baza cunotinelor anterioare se realizeaz pe Ascult,se tabl, cu ajutorul elevilor, mobilizeaz, schema principalelor scriu n caiete. componente ale hidrosferei.

Cere elevilor s precizeze componentele Oceanului planetar . Propune urmtoarele situaii de nvare: -indic mai multe mri,cere elevilor s le localizeze pe hart i s recunoasc categoria din care fac parte. Adreseaz interogaii de control : -Care este adcimea maxim a oceanelor? -Care este marea cea mai srat?Dar cea mai dulce? De ce?

-analiza i Ascult, -observaia aprecierea reflecteaz, dirijat; rspunsuri analizeaz, -problemati lor; rspund. zarea;lucrul cu Localizeaz pe harta; hart. -exerciiul -stimularea geografic; participrii elevilor; Noteaz n -harta fizic a caiete. lumii; -observarea Gndesc,formu -chestionarea comporta leaz,rspund. oral; mentului -problemati elevilor; zarea; Observ i analizeaz. -conversaia

Cere elevilor s descrie Observ producerea unui val analizeaz tsunami. Solicit elevilor s descrie cte un circuit al curenilor oceanici.

i -instruirea calculator; -observaia dirijat;explicaia; -simularea calculator;

-stimularea pe participrii elevilor; ndrumarea; pe

Acordarea Comunic sugestiile ce vor fi temei de parcurse spre studiu. Ascult cas Realizarea unor referate cu noteaz. titlul: Omul i hidrografia. .

-explicaia ; i

Observarea comportame ntului elevilor

S-ar putea să vă placă și