Sunteți pe pagina 1din 3

Liceul Teoretic Mircea Eliade Galati

PROIECT DE LECTIE:
Psihologie
Afectivitatea
DATA : 14 Februarie 2017
PROPUNTOR: Psiholog Mircea Gabriel Dima
CLASA: a X-a A, profil Filologie
ARIA CURRICULAR: Consiliere si Orientare
DISCIPLINA: Psihologie
UNITATEA DE NVARE: Activitati si procese psihice reglatorii
SUBIECTUL: Afectivitatea
TIPUL LECIEI: de formare de priceperi si deprinderi
Durata: 50 de min.

Obiective operationale:
O1: sa defineasca procesele afective;
O2: sa enumere proprietatile proceselor afective;
O3: sa reproduca prin mimica sau gestica diferite expresii
emotionale;
O4: sa caracterizeze comportamentul afectiv in diferite situatii;
O5: sa analizeze comparativ teoriile asupra declansarii proceselor
afective;
O6: sa identifice rolul proceselor afective.
Metode: expunerea, conversatia, problematizarea, explicatia, descoperirea, lucrul cu
manualul.
Mijloace: - A. Neculau, L.Iacob Psihologie, manual pentru clasa a X-a, Editura
Polirom;
- Dictionarul de psihologie, autor Paul Popescu Neveanu.

Desfasurarea scenariului didactic


Secventele
lectiei
1. Moment
organizatoric
2.
Reactualizareaverificarea
cunostintelor
anterioare

Continutul
esential

Cum putem defini


motivatia?
Care sunt functiile
motivatiei?
Precizati structura
motivatiei.
Enumerati formele
motivatiei.

Activitatea profesorului
- stabileste prezenta,
creeaza atmosfera de lucru
si asigura conditiile
didactice
- solicita raspunsuri la
intrebari privind continutul
lectiei anterioare;
- observa si evalueaza
nivelul de pregatire
individual, interesul si
deschiderea pentru
disciplina.

Activitatea
elevilor
- raspund la cerintele
administrative
(absente, ordine).
- raspund la intrebari;
- reactualizeaza
cunostintele invatate.

3. Predarea
noilor cunostinte

4. Fixarea
cunostintelor

5. Incheierea
lectiei

Definitia proceselor
afective.
Proprietatile lor:
- polaritate;
- intensitate;
- durata;
- mobilitate;
- expresivitate.
Expresii emotionale:
- mimica;
- pantomimica;
- modificari de natura
organica;
- schimbarea vocii.
Conduita emotionalexpresiva.
Rolurile indeplinite de
expresiile emotionale in
comportamentul omului:
- rol de comunicare;
- rol de influentare;
- rol de autoreglare;
- rol de contagiune;
- rol de accentuare sau
diminuare a insasi starii
afective.
Enumerarea proceselor
afective:
- tonul afectiv;
- trairile afective de
provenienta organica;
- afectele;
- sentimentele;
- pasiunile;
- dispozitiile afective.
Declansarea proceselor
afective.
Rolul proceselor afective.
Diferite tipuri de expresii
emotionale. Declansarea
proceselor afective.

- comunica si scrie pe tabla


titlul lectiei;
- sistematizeaza
informatiile pe tabla;
- solicita elevii in
identificarea unor situatii
concrete din viata lor si sa
recunoasca procesele
afective;
- ii ajuta sa analizeze
imaginile din carte;
- solicita elevilor sa
reproduca prin mimica sau
gestica diferite expresii
emotionale;
- sistematizeaza ideile
elevilor.

- noteaza in caiete
titlul lectiei;
- raspund la intrebari;
- se implica activ la
solicitarile
profesorului;
- relateaza intamplari
din viata lor cu
procese afective;
- analizeaza imaginile
din carte.

- ii ajuta sa analizeze
tipurile de expresii
emotionale;
- ii ajuta sa analizeze
comparativ teoriile asupra
declansarii proceselor
afective.
- da tema ca lectia sa fie
parcursa acasa
recunoscand pentru fiecare
proces afectiv
comportamente in diferite
situatii din propria viata
sau a cunoscutilor lor.

- analizeaza tipurile
de expresii
emotionale;
- analizeaza
comparativ teoriile
despre declansarile
proceselor afective.
- noteaza tema pentru
acasa.

TABELUL CELOR OPT EMOTII PRIMARE AL LUI PLUTCHIK


(dupa Dworetzky, 1988)
Emotia
primara
1. FRICA

Functia

2. FURIA

Distrugere

3. VESELIA

Integrare

4. DEZGUSTUL

Respingere

5.ACCEPTARE
(receptivitate sexuala)

Placere
(reproducere)

6. TRISTETEA

Reintegrare

7. SURPRIZA

Orientare

8. PREVEDERE

Explorare

Aparare

Comportamente
specifice
Comportamente orientate spre evitarea
pericolului: fuga, evitare sau orice modalitate
de a se indeparta de sursa pericolului.
Comportamente destinate sa elimine o bariera
in calea satisfacerii unei trebuinte esentiale:
revendicari verbale, lovire, acte simbolice de
distrugere amenintari, injurii etc.
Comportamente care presupun acceptarea
unui stimul benefic din exterior: hranirea,
intalnirea cu o persoana draga sau afilierea la
un grup. Acest tip de actiuni hranesc
individul.
Comportamente destinate sa elimine tot ceea
ce este dureros, neplacut: reactii fiziologice
greturi, varsaturi sau psihologice dispret,
sarcasm, ostilitate ca expresie a respingerii
unei persoane sau a ideilor acesteia.
Comportamente destinate sa duca la contactul
cu fiinte de sex opus: curtarea, flirtul, actul
sexual.
Comportamente asociate cu pierderea a ceva
sau a cuiva ce a constituit pentru individ o
sursa de sprijin; in general este vorba de
semnale ce reclama revenirea persoanei sau
obiectului sau unui substitut pentru acestea:
plans, semnale de stres, comportament infantil
etc.
Reactii comportamentale de a lua contact cu
ceva nou, nefamiliar: un zgomot puternic, un
teritoriu necunoscut etc; organismul trebuie sa
se orienteze rapid si sa se opreasca din actiune
astfel incat organele de simt sa poata primi
informatii despre noul stimul.
Comportamente destinate sa puna organismul
in contact cu aspecte multiple ale mediului:
cautare, descoperire, adaptare, anticipare a
eventualelor provocari din partea mediului
etc.

S-ar putea să vă placă și