Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

Data: 29.01.2014
Scoala: coala Gimnazial tefan Brsnescu
Clasa:a V-a
Obiectul: Educaie plastic
Unitatea de invare: Pata de culoare,element de limbaj plastic
Tema plastic:Compoziia figurativ deschis
Subiectul: Carnaval
Mod de realizare:- Pictura( pata decorativ sau pata pictural)
Tipul leciei: - formare de priceperi si deprinderi
Scopul leciei:-exersarea priceperilor i deprinderilor de compunere a
unui spaiu plastic folosind elemente figurative;

Obiective operaionale:
O1- s deosebeasc diferite tipuri de compoziie-nchis/deschisstatic/dinamic, identificndu-le pe imagini;
O2- s explice termenul de centru de interes, mentionnd modurile
prin care acesta poate fi scos in eviden (contraste);
O3- sa realizeze o compoziie figurativ , utiliznd- la alegere- pete
decorative sau picturale;
O4-s analizeze obiectiv lucrrile proprii i pe cele ale colegilor, n
funcie de urmtoarele criterii: respectarea temei, realizarea unei
compoziii deschise, aspect estetic , utilizarea contrastului
in evidenierea centrelor de interes.etc
O5-s utilizeze un limbaj artistic adecvat , conform nivelului de
vrst , utiliznd termeni specifici artei ca: pata pictural, contrast
cromatic, centru de interes.etc

Strategia didactic-mixt
Metode si procedee: conversaia, explicaia, demonstraia,
exerciiul,dialogul, munca individual
.
ciorchinele;
Materiale si mijloace:pensule, acuarele, pahar cu ap, plana
model, albume de art
Evaluarea: Tipul de evaluare-formativ
Modul de evaluare ;-prin analiza rspunsurilor;
-prin observarea comportamentului;
-prin analiza lucrrilor

Forma de organizare: frontala,individual;


Durata: 50 de minute

Profesor:

DESFASURAREA LECTIEI

Nr
.

Etapele leciei

1. Captarea si
orientarea
ateniei

2. Anunarea temei
i a obiectivelor

Activitatea
profesorului

Activitatea
elevului

Ob. Metode
Op

Va realiza pe tabl un
ciorchine, avnd n
centru cuvntul
carnaval,completnd
apoi cu ct mai multe
informaii pentru a
trezi interesul
elevilor.
Va anuna tema
plastic i subiectul,
preciznd cerinele
legate de modul de

Gsesc ct mai
multe
informaii
referitoare la
carnaval.
Completeaz
ciorchinele.

Conversai
a;
dialogul

Urmresc
cerinele

explicaia

Mijloac
e

3. Reactualizarea

cunotiinelor
insuite anterior

4. Explicarea i

demonstrarea
procedeului de
lucru

5. Realizarea
lucrrilor

reprezentare si de
alegerea petei cromatice
Pe marginea imaginilor, profesorul pune
intrebri despre culori
calde, reci,despre
contraste si despre
centrul de interes;

Profesorul va demonstra att etapele de lucru,ct i modul de


obinere a petelor
picturale sau decorative. Se va insista
asupra caracterului
figurativ al lucrrii
,ct i a faptului c,
fiind o tem creativ,
elevii vor trebui sa
compun spaiul
plastic ntr-un mod
ct mai original.
n timp ce elevii
lucreaz, profesorul
le urmrete
activitatea ,i ajut,le
explic individual, la
nevoie intervine
pentru a face
corecturi

Rspund
intrebrilor,
identificnd
elementele
precizate de
profesor

O1
O5
O2

Sunt ateni la
demonstrarea
i explicarea
procedeului de
lucru. Tot acum
ei pun
ntrebrile
legate de
aspectele pe
care poate c
nu le-au neles
Lucreaz

O3

Conversai Albua;
me de
dialogul
art,
Lucrri
ale elevilor
din
clase
mai
mari
ConverModesaia,
lul
explicaprofeso
ia,
-rului,
dialogul,
Culori,
analiza de pensule
lucrare
, apa.

Explicaia, munca
individual,
exerciiul

Acuare
la ,ap
pensule
.etc

6. Evaluarea

Va realiza o expoziie
cu lucrrile
elevilor.Va solicita
elevilor s analizeze
fiecare lucrare
conform cu cerinele
formulate la nceputul
orei.Va pstra n
expoziia permanent
lucrrile cele mai
reuite.Va aprecia
munca elevilor i va
nota

Analizeaz
mpreun cu
colegii i
profesorul
lucrrile
expuse.

O4
O5

Conversaia

S-ar putea să vă placă și