Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
CLASA: a V-a
DATA : 03.03. 2020
AN SCOLAR : 2019-2020
Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnazială ”Mihail şi Gavril”,Mihail Kogălniceanu , Smârdan, Galaţi
PROFESOR: Mihai Cristina
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE INVĂŢARE: Limbaj plastic
TIPUL LECŢIEI: Evaluare
SCOPUL LECŢIEI: Evaluarea cunoasterii elementelor de limbaj plastic si a tipurilor de compoziţie plastică
TIMPUL: 50 minute
OBIECTIVE OPERATIONALE
METODE ŞI PROCEDEE:
1. Conversația
2. Exerciţiu
MODALITAŢILE DE EVALUARE: Evaluarea produselor activităţilor; Observarea sistemică; Proba practică; Evaluare orală; Autoevaluare;
BIBLIOGRAFIE:
SECVENȚE COMPETENȚE
DIDACTICE OPERATIONALE/ CONȚINUTUL LECȚIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
SPECIFICE
METODE MIJLOACE
Etapele lecției Obiective Competențe Activitatea profesorului Activitatea elevilor ȘI DE
PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT
2.Captarea Se vor aminti elevilor că le vor Elevii sunt atenţi la şi Conversația Aprecieri
atenției fi evaluate cunoştinţele cer eventuale verbale
referitoare la compoziţia lămuriri în cadrul
5 min plastică. Tipuri de compoziţie discuţiei
si elementele plastic care o
compun.
3. Evaluarea Profesorul împarte fişele de Elevii rezolvă tema Exerciţiu . Planşe de lucru
Cunoştinţelor evaluare şi supraveghează dată. Proba scrisă
predate elevii pe tot parcursul rezolvării
anterior fisei.
Elevii trebuie să transforme
40 min căteva versuri într-o compozitie
statică cu ajutorul elementelor
de limbaj plastic .Se va lucra cu
ajutorul unei pereche de
complementare .
Descriptori de performanţă
Suficient Bine Foarte bine
Obţine forme spontane cu o Obţine forme spontane cu o Obţine forme spontane si elaborate cu o gamă bogată de culori
gamă redusă de culori gamă bogată de culori şi organizează şi organizează o compoziţie plastică
o compoziţie cu un grad de libertate mai mare. unitară si expresivă .