Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: Liceul Tehnologic ,,Carsium Hrova


Clasa a X-a
Calificarea profesionala: Tehnician prelucrri la cald
Aria curricular: Tehnologii
Data: 11.04.2017
An colar: 2016 2017
Profesor: Melinte Nicoleta
Modul M I- BAZELE PROCESELOR DE ASAMBLARE
Unitatea de competen: Asamblri demontabile i nedemontabile
Competene specifice: Alege organele de maini adecvate asamblrilor mecanice
Tema: Asamblari demontabile
Subiectul leciei: Asamblari cu elemente elastice
Tipul leciei: Combinat

I. Organizarea resurselor pedagogice


1. Forma de organizare a instruirii determinat social:
- instruire frontal -23 de elevi (2 elevi foarte buni, 11 elevi buni, 10 elevi slabi/mai puini receptivi
la mesajele profesorilor)
2. Forma de organizare a instruiriiiniiat de profesorintegrat n instruirea frontal:
- instruire pe grupe;
- instruire individual pentru extreme (elevi slabi/elevi f. Buni);
- tip de activitate mixt predare-nvare-evaluare;
- varianta de lecie mixt

II. Planificarea activitii de referin


1. Scop general al modulului/ temei: Formarea i dezvoltarea competenelor de identificare i
utilizare a organelor de maini/asamblrilor demontabile, precum i stabilirea principalelor solicitri
ale acestora.
2. Obiectivele leciei:
O1 s defineasc arcurile i asamblrile elastice;
O2 s identifice domeniile de utilizare ale arcurilor;
O3 s enumere avantajele i dezavantajele asamblarilor elastice;
O4- s diferenieze arcurile din punct de vedere constructiv;
O5 s precizeze materialele utilizate la executarea arcurilor;
O6 s realizeze caracteristica arcului.
3. Coninuturi de baz necesare pentru ndeplinirea scopului
C1 Definiia arcurilor, asamblrilor elastice
C2 Domenii de utilizare
C3 Avantajele i dezavantajele asamblrilor elastice
C4 Clasificarea arcurilor
C5 Materiale pentru arcuri
C6 Caracteristica arcului
4. Metode i procedee didactice
- Metode de comunicare: conversaia euristic, explicaia, dezbaterea, problematizarea;
- Metode de explorare: observarea dirijat, demonstrarea cu ajutorul reprezentrilor grafice i a
modelelor;
1
- Metode i tehnici interactive de grup: Brainstormingul n grup

5. Mijloace de instruire - cod


fi de documentare FD
Fi de evaluare FE
Mostre Tipuri de arcuri
6. Evaluarea:
- iniial;
- continu;
- final.
7. Bibliografie:
- Vasile Dobrot, M. Atanasiu i alii - Organe de maini i mecanisme, Manual pentru licee
industriale i agricole, clasa a X-a, clasa a XI-a, Editura Didactic i Pedagogic, R.A. Bucureti,
1995;
- Ruxandra Noia, Liliana enescu - Organe de maini i mecanisme, Manual pentru clasa aXI-a,
Liceu tehnologic Specializarea Mecanic, Editura SIGMA, Bucureti 2002;

III. Realizare - dezvoltare n context deschis/Scenariu didactic


1.Criterii de autoevaluare, proiectat- realizat
- asigurarea permanent a corelaiei profesor elev: - frontal
- grupe
- individual
- asigurarea eficienei leciei valorificarea la maxim a resurselor
2. Principii captarea ateniei pe tot parcursul activitii
- evaluarea continu
- motivarea optim
3. Desfurarea scenariului didactic deschis, conform criteriilor i principiilor
Activitatea de instruire 50 min.
Aciune (Predare-nvare-evaluare)
1. Anunarea leciei i obiectivelor leciei: l2 min
2. Evaluarea iniial 10 min
Se pun ntrebri din lecia ,,Asamblri prin strngere pe con
: Care este principiul de funcionare? R: Planul nclinat
: Care sunt avantajele utilizrii? R: Simpl; Concentrator de efort redus; Asigur centrarea.
: Care sunt avantajele utilizrii? R: - Execuia alezajului conic n butuc
- Pot fi folosite doar la capete de arbori
: Dai exemple de utilizri? R: - fixarea unei roi de transmisie pe un capt conic de
arbore, a unui rulmen cu inelul interior conic;
- fixarea sculelor n conurile Morse sau metrice
: Numii elementele ansamblului din imagine.

2
3. Predare-nvare-evaluare continu 34 min.
- Actualizarea ideilor ancor
a. Din ce categorie de asamblri fac parte asamblrile elastice?
b. Ce sunt asamblrile demontabile?
Rspunsurile ateptate:
a. asamblri demontabile
b. sunt asamblrile care permit montarea i demontarea repetat a mbinrii fr distrugerea
prilor componente.
- Predare-nvarea-evaluare: - comunicarea noilor coninuturi, dezbaterea, problemtizarea
- crearea de situaii de nvare (utilizarea FD, Mostre arcuri)
- completarea fiei de evaluare
- Elaborarea schemei finale a leciei
Definiii,
Arcuri
Asamnblri elastice
Domenii de utilizare
amortizarea ocurilor i vibraiilor - Exemple
acumularea de energie
exercitarea unei fore permanente, elastice
reglarea sau limitarea forelor
msurarea forelor i momentelor
modificarea frecvenei proprii a unor sisteme mecanice
Avantaje, dezavantaje
Clasificarea
Dup forma constructiv, se deosebesc:
Dup modul de acionare a sarcinii exterioare, :
Dup solicitarea principal a materialului, se deosebesc arcuri solicitate
Dup natura materialului din care este executat arcul, se deosebesc
Dup variaia rigiditii, arcurile pot fi cu
Dup forma seciunii arcului, se deosebesc
Materialele
Condiii generale ale materialelor
Tipuri de materiale
Materialele feroase
Materialele neferoase
Materialele nemetalice
Caracteristica arcului
- Tema pentru acas
,,Reprezentai caracteristica arcului cu rigiditate constant tiind c k= 4x105 N/m iar valorile
forei sunt 10 KN, 20KN, 30KN.

4. Evaluarea final - 4 min.


- Evaluarea nonformal a colectivului (ai fost disciplinai, activi .........)
- Evaluarea formal individual (notarea elevilor)
3
- Principiul liniilor de perspectiv (pe viitor vom elabora, vom realiza......)

S-ar putea să vă placă și