Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de activitate integrat

Prof.nv.prec.
Petrache Dorina Florentina

DATA : 26.02.2014

1
UNITATEA DE NVMNT: G.P.N. Lumea copiilor Topoloveni
GRUPA: mijlocie
PROF.NV.PRECOLAR: Petrache Dorina Florentina
TEMA ANUAL: Cine sunt/suntem?
TEMA SPTMNAL:Oraul meu
TEMA ZILEI: Orelul figurilor geometrice
FORMA DE REALIZARE: activitate integrat (ALA+ADE)
TIPUL ACTIVITII: activitate de consolidare a cunotinelor, priceperilor i
deprinderilor
DURATA: o zi

CATEGORIA DE ACTIVITI:
1. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA I)
Art: Csuele figurilor geometrice(pictur)
Bibliotec: Indicatoare de circulaie(antrenament grafic)
Construcii: Instituiile oraului( gradinia, coala, poliia, biserica, primaria)
2.ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE)
Domeniul tiinte:Aaz-m la csua mea- joc logico-matematic
Domeniul Om i Societate: Mijloace de transport- ansamblare i lipire
3. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA II)
Euritmie:Dansul figurilor geometrice

OBIECTIVE OPERAIONALE ALA:


O1- s picteze forme geometrice din polistiren n culorile rou, galben i albastru
pentru a realiza casuele pieselor geometrice.
O2- s traseze pe linia punctat de pe medalioane diferite semne grafice pentru a
realiza indicatoare de circulaie.
O3- s realizeze din piese lego construcii n plan vertical reprezentnd instituiile
oraului: gradinia, coala, primaria, poliia, biserica.
O4- S execute pai de dans nvai anterior, coordonndu-i micrile n ritmul
muzicii.
OBIECTIVE OPERAIONALE ADE:
O5- s denumeasc corect figurile geometrice(cerc, triunghi, patrat), precum i
atributele acestora (form, mrime, culoare);
O6- s grupeze corect figurile geometrice dup criteriul culorii i formei.
O7- s utilizeze corect tehnica de ansamblare i lipire pentru realizarea unor mijloace
de transport (main, autobuz).
O8- s evalueze i autoevalueze lucrrile pe baza criteriilor de evaluare propuse:
corectitudine, acuratee, finalitate.

2
Sarcina didactic a jocului: denumirea figurilor geometrice i atributele acestora;
gruparea lor dup criteriul culorii i formei.
Reguli de joc: Fiecare copil va extrage din scule o figur geometric, o va descrie
i apoi o va aeza pe machet n dreptul csuei corespunztoare n funcie de
culoarea i forma corespunztoare.
Elemente de joc: surpriza, aplauzele, nchiderea i deschiderea ochilor.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul,
problematizarea, jocul, lucrul n grupuri mici.
MATERIALE DIDACTICE:
ALA: Figurino, forme geometrice(patrat, triunghi, cerc) din polistiren alb, tempera,
pensule, carioci, medalioane cu semne grafice punctate, bee de frigrui, Lego,
coronie cu forme geometrice, casetofon, cd-uri muzicale.
ADE: scule cu figuri geometrice, macheta reprezentnd Oraul figurilor
geometrice, forme geometrice( ptrat, cerc) din hrtie colorat pentru realizarea
mainilor i autobuzelor, lipici, recompense.
BIBLIOGRAFIE:
,, Curriculum pentru nvmntul precolar 3 6/7 ani,,, M.E.C.T, septembrie
2008 , Bucureti ;
N.Dinu, Metodica activitilor matematice n gradinie, Ed.Universitii
din Piteti, 2007
S.Dima,D.Paclea,E.Tarca, Jocuri logico-matematice, Ed.Revista
nv.precolar, Bucureti,1998
Viorica Preda, ,,Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas

SCENARIUL ZILEI

3
Integrarea copiilor n activitate se va face treptat, de cand acetia sosesc n
gradini, acordnd atenie respectrii unui comportament civilizat la intrarea n sala
de grup.
Copiii vor fi aezai pe covor n semicerc pentru a se realiza ntalnirea de
diminea. Prima componenta a acesteia este Salutul, care pornete de la
educatoare i este continuat de toi copiii grupei. Un copil va numra cte fete i ci
biei prezeni sunt. Se vor identifica copiii abseni. Copiii vor completa
Calendarul naturiicu: starea vremii, anotimpul,ziua i luna n care ne aflam.
n urmatoarea etapa a ntalnirii de diminea ( mprtirea) copiii vor spune
ce forme geometrice au recunoscut n cltoria pe care au fcut-o prin ora: n
cltorie am plecat/ Topoloveniul la pas l-am vizitat/ Blocuri, copaci, csue am
vzut/ Ce forme geometrice ai recunoscut?
La activitatea de grup, doi dintre copii descriu n cteva propoziii ce
instituie important din ora i-au impresionat i ce form geometric avea aceea
cldire.
Noutatea zilei este c astzi l vom cunoate pe Figurino (mascota figurilor
geometrice) care le cere copiilor ajutorul pentru a rezolva o problema : Figurile
geometrice sunt suprate pentru ca nu au i ele un ora al lor. Astfel, Figurino ne
roag, dac am putea, s le construim un orel.
Pentru acest lucru, n cadrul jocurilor i activitilor alese (ALA I), copiii vor fi
grupai pe 3 centre:
-la Arta copiii vor picta casuele figurilor geometrice n rou, galben i albastru,
csue realizate din polistiren alb n form de ptrat, triunghi, cerc.
-la Bibliotec copiii vor trasa pe linii punctate diferite semne grafice pentru a realiza
semne de circulaie.
-la Construcii copiii vor realiza construcii reprezentnd diferite instituii: gradinia,
coala, primaria, biserica, poliia.
Copiii opteaz pentru desfurarea unei activiti n cadrul unui anumit centru
de interes.
La sfritul activitii se fac cunoscute rezultatele muncii copiilor i se vor
ataa pe macheta Oraului figurilor geometrice, ncepndu-se astfel munca la
construcia oraului.
Tranziie: A fost odata un orel-cntec
n cadrul activitilor pe domenii expereniale, copiii vor desfura mai nti un
joc logico-matematic Aaza-m la csua mea, unde vor aeza figurile geometrice
(ce reprezint locuitorii oraului) pe macheta n dreptul csuei corespunzatoare n
funcie de culoarea i forma acesteia.
Tranziie: Gsete-i locul-joc de micare
Dup ce locuitorii au fost aezati la casele lor, copiilor li se propune
mai departe s realizeze i cateva mijloace de transport cu care acetia s se poat

4
deplasa prin ora. Astfel se trece la cea de-a doua activitate, care aparine
Domeniului Om i Societate (activitate practic) i care const n confecionarea unor
maini i autobuze (ansamblare i lipire). Lucrarile realizate vor fi apoi ataate pe
macheta Oraului figurilor geometrice, definitivndu-se astfel macheta.
n ncheierea zilei, copiii vor primi de la Figurino, drept recompens pentru
munca depus, nite coronie realizate din forme geometrice i vor srbtori
inaugurarea Oraului cu un dans pe melodia Figuri geometrice.

5
DEMERSUL DIDACTIC

Evenimentul Ob. Coninutul tiinific Metode i Evaluare


didactic op. procedee
1.Moment Amenajarea slii de grup i pregtirea copiilor Conversaia
organizatoric pentru activitate. Explicaia
2.Captarea Se realizeaz prin prezentarea lui Figurino i a Observarea
ateniei pieselor geometrice. Acesta le spune copiilor c Expunerea comportamentu
figurile geometrice sunt triste pentru c ele nu au Observaia lui copiilor
un ora al lor aa cum are toata lumea. Figurino le
cere ajutorul copiilor n construirea Oraului
figurilor geometrice.
3.Anunarea Se precizeaz c, pentru realizarea acestei dorine
temei a lui Figurino, copiii vor trebui s desfoare mai
i a obiectivelor multe activiti. Ei vor trebui s construiasc pe Conversaia Observarea
macheta pus la dispoziie diferite instituii, s comportamentu
realizeze csue pentru figurile geometrice, s lui copiilor
realizeze indicatoare de circulaie, s desfoare un
joc logic Aaz-m la csua mea, unde vor
aeza locuitorii oraului la csuele lor, s
realizeze mijloace de transport cu care s se
deplaseze prin ora, iar n ncheiere vor srbtori
inaugurarea oraului.
4.Dirijarea ALA I
nvrii n prima parte a zilei copiii se mpart pe centre Conversaia
astfel: Aprecieri
-la Art copiii vor picta csuele figurilor Exlicaia verbale
O1 geometrice n rou, galben i albastru, csue
realizate din polistiren alb n forma de ptrat, Exerciiul Observarea
triunghi i cerc. comportamentu
-la Bibliotec copiii vor trasa pe linii punctate Munca lui copiilor
O2 diferite semne grafice pentru a realiza semne de independent
circulaie.
-la Construcii copiii vor realiza diverse
construcii reprezentnd diferite instituii:
O3 grdinia, coala, primria, biserica, poliia.
Copiii opteaz pentru desfurarea unei activiti n
cadrul unui anumit centru de interes.
La sfritul activitii se fac cunoscute rezultatele Evaluarea
muncii copiilor i se vor ataa pe macheta produselor
Oraului figurilor geometrice, ncepandu-se copiilor
astfel munca la construcia oraului.
Tranziie: A fost odata un orel(cntec)

6
ADE
n cea de-a doua parte a zilei, copiii vor desfura
jocul logico-matematic: Aaz-m la csua mea.
a)Explicarea regulilor jocului propriu-zis:
Copiii sunt aezai n semicerc pe covor. Fiecare
copil va veni, va extrage din scule o figur
geometric, o va descrie (form, mrime, culoare)
i o va aeza pe macheta n dreptul csuei
corespunztoare n funcie de form i culoare.
Se recit versurile:
S vin acum la mine
Un copil ce tie bine, Explicaia Observarea
Atingand o pies doar Conversaia comportamentu
Forma s o spun clar. lui copiilor
b) Executarea jocului de proba
Voi chema un copil s extrag o pies din scule,
s spun tot ce tie despre ea i s o aeze unde
trebuie. Dac constat c au neles trec la Demonstraia
desfurarea jocului.
c)Executarea jocului de ctre copii
Copiii vor veni pe rnd, vor extrage o pies din
scule, vor spune tot ceea ce tiu despre ea i o vor
aeza conform indicaiilor primite. Dac rspunsul
O5 este incomplet voi solicita intervenia colegilor, iar Corectitudinea
dac acesta este corect copilul va fi aplaudat. rspunsurilor
Voi urmri permanent respectarea cerinelor, Exercitiul
obinerea unor rspunsuri bune, meninerea linitii
O6 n timpul desfurrii activitii. Copiii vor primi Conversaia Analiza
aprecieri pozitive pentru a stimula realizarea rspunsurilor
scopului propus. copiilor
d)Complicarea jocului
La semnalul meu copiii vor nchide ochii. Pe Aprecierea
machet vor aprea cteva greeli. Le voi cere verbal
copiilor s identifice greelile aprute( figuri Problematiza
geometrice care nu se afl la locul potrivit). rea Aplauze
Tranziie:
Copiii au n piept un medalion cu o form
geometric (ptrat sau cerc). Pe covor sunt
desenate cu creta cele doua figuri geometrice: cerc,
ptrat. La semnalul meu copiii se vor grupa n Jocul
interiorul figurii desenate n funcie de medalionul Aprecieri
pe care l au n piept. verbale
Apoi, copiii vor merge ctre masue n funcie de
medalionul din piept, pe mese aflndu-se cele doua
simboluri, formndu-se doua grupuri de lucru.
Ajuni la mese, le voi spune copiilor c vom

7
continua munca la macheta oraului prin realizarea Conversaia
unor mijloace de transport (maina, autobuz).
a)Intuirea materialului didactic
Se vor intui materialele de pe masue: diferite
forme geometrice realizate din hrtie colorat,
lipici.
b)Explicarea i demonstrarea etapelor de lucru
Se va explica i se va demonstra tehnica de lucru
pentru fiecare grup n parte. Explicaia
c)Executarea exerciiilor pentru nclzirea
muchilor minii Demonstraia Observarea
Se vor face exerciii de nclzire a muchilor mici comportamen-
ai minii: Micm degeelele/Batem i tului copiilor
palmuele/Pumniorii i rotim/i apoi i rsucim.
d)Executarea lucrrii de ctre copii.
Voi supraveghea copiii n timp ce lucreaz, voi
urmri respectarea etapelor de lucru, voi acorda
O7 explicaii suplimentare i ajutor copiilor care
ntmpin dificulti.
Se va lucra pe un fond muzical adecvat. Aprecieri
Lucrrile vor fi apreciate n funcie de criteriile de Exerciiul individuale i
evaluare stabilite: corectitudine, acuratee, de grup
O8 finalitate.
Mijloacele de transport realizate vor fi aezate pe
machet, definitivndu-se astfel munca.
ALA2
n incheierea zilei, copiii vor primi de la Figurino,
drept recompens pentru munca depus, nite
O4 coronie realizate din forme geometrice i vor
srbtori inaugurarea Oraului cu un dans pe
melodia Figuri geometrice.
5.Evaluarea Copiii se vor aeza n jurul machetei Oraul
activitii figurilor geometrice. Turul galeriei Aprecieri
Se vor aprecia lucrrile i modul cum au participat Conversaia individuale si
copiii la activiti. de grup
Se fixeaz tema i retrospectiva ntregii activiti.

S-ar putea să vă placă și