Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 21 noiembrie, 2012


Disciplina: Literatura pentru copii, citirea expresivă
Profesoară: Gaibu Veronica
Anul: III, ,,Învățămînt Preșcolar”
Subiectul: Legenda: noţiune, trăsături, tipologie. Scriitori români -
creatori de legende
Tipul lecţiei: de formare a capacităților de analiză – sinteză a cunoștințelor
Timpul: 45 minute
Competența: Perceperea mesajului citit prin receptarea adecvată a universului
emoțional și estetic al textelor literare.

Subcompetența: Stabilirea valențelor cognitive, formativ-educative, artistice,


stilistice, ale textelor citite.

Obiective operaţionale:
O 1 – să recunoască noțiunea, trăsăturile și tipologia legendei, creatorii de legende;
O 2 – să deosebească legenda de alte specii literare;
O 3 – să creeze o legendă originală specifică preșcolarilor;
O 4 – să argumenteze valorile morale și estetice ale legendei;
O 5 – să utilizeze un limbaj literar și clar în comunicare.

Tehnologii didactice:
a) forme de activitate: frontală, individuală, în grup
b) metode şi procedee: explicația, observația, definiția, comentarea maximei,
conversația euristică, SINELG, 6 De ce?, argumentul, discuția,
chestionarul, autoevaluarea, exercițiul de completare, jocul didactic.
c) mijloace de învăţămînt: Literatura în grădinița de copii, S. Secară - Cemortan,
Captarea atenției și actualizarea cunoștințelor de I. Iordăchescu,
Antologie de basme, legende, povestiri, A. Timotin, fișe
didactice.
Scenariul lecţiei
Evenimente Timp O Activitatea profesorului şi a elevului Tehnologii Evalu-
instrucţionale didactice are

1. Momentul 1 min. Salutul. Pregătirea pentu lecție cu cele necesare. Observația


organizatoric
Comentarea Orală
2.Captarea Comentația afirmația: ,,Imaginaţia este mai
3 min. afirmației
atenției importantă decît cunoaşterea. Cunoaşterea este Activitate
limitată. Imaginaţia face ocolul lumii”. (Albert frontală
Einstein)

Ce s-ar întîmpla dacă am fi lipsiți de imaginație? Conversația Orală


euristică
Argumentați de ce la preșcolari imaginația este
nelimitată?

3. Anunțarea 1 min. Subiectul lecției are la bază imaginația și


subiectului miraculosul: Legenda: noţiune, trăsături,
lecției tipologie. Scriitori români - creatori de legende.
Sunt anunțate obiectivele.

4. Evocarea 10 Fiecare grup primește fișa cu sarcina pe care Anexă


min. trebuie să o realizeze. Activitate
Grupul I Prin intermediul exploziei stelare, în grup
O realizați o actualizare a cunoștințelor la tema Explozia În scris
stelară
legenda.
Grupul II Citiți atent informația despre legendă. În scris
Tehnica
Aplicați pe cîmp semnele utilizate pentru metoda SINELG În scris
SINELG.
Grupul III Realizați o listă din 5 scriitori români Lista
– creatori de legende și 5 legende. operelor Orală
Grupul IV Analizați tipurile de legende. Exprim
Argumentul a-rea
Argumentați care tip de legendă este specific
corectă
O preșcolarilor?
Se atrage atenția asupra exprimării corecte, clare.
Fiecare grup prezintă lucrul efectuat.

Explicația
5. Realizarea 20 Fiecare grup primește fișe pe care sunt texte
Activitate în Orală
sensului min. O despre ghiocel. grup
Alegeți textele care sunt ca specii legende.
Argumentați că textul ales este o legendă. Argumentul
Sarcină pentru cele 4 grupuri: Activitate în
Discutați în grup despre întrebările pe care vi le grup În scris
Explicația
adresează copiii în timpul practicii la grădiniță.
Discuția
Notați pe foaie una dintre cele mai originale
întrebări.
Orală
După ce ați notat-o, vă rog să răspundeți la Tehnica de
această întrebare. În continuarea formulați o comunicare
6 De ce? În scris
întrebare pentru acest răspuns. Cred că v-ați dat
seama că utilizăm tehnica 6 De ce?
6 De ce? este o tehnică de comunicare care
presupune formularea consecutivă a 6 întrebări
De ce? în raport cu o afirmație. Fiecare întrebare
începînd cu a doua va rezulta din răspunsul la
întrebarea precedentă.
Fiecare grup prezintă întrebările și răspunsurile
formulate. Orală
A fost dificil să formulăm răspunsuri la
O întrebările propuse?
Atunci cînd cunoștințele științifice nu sunt
suficinete pentru a răspunde la întrebări,
recurgem la imaginație.
Orală
6. Reflecția 10 O Creați o legendă în baza imaginilor realizate Exercițiul
min. acasă, specifică preșcolarilor. creativ

Orală
Deduceți valorile morale și estetice ale legendei
Deducția
O pentru preșcolari!
Lectura sau povestirea legendelor îmbogăţeşte fondul
cognitiv şi afectiv al copiilor de vîrstă preşcolară sau
şcolară, îi ajută pe copii să descifreze mesajul estetic,
simplitatea şi expresivitatea limbii şi stilului, le dezvoltă
capacităţile intelectuale şi verbale, trăsăturile de voinţă şi
de caracter.

3 min. Elevii primesc fișe de autoevaluare, chestionare, Chestiona-


O exerciții pe care trebuie să le completeze. rul În scris
Analizăm activitatea din cadrul lecției. Autoeval.
Exercițiul
Elevii își exprimă opinia.
1 min. Primele patru cuvinte pe care le găsești, te Activitate
caracterizează! individuală
Jocul
didactic

Fiecare grup primește cîte un smile


pentru activitate.
Se dau note. Sunt comentate. Notarea

7. Anunțarea 1 min. De citit 5 legende românești. Explicația


temei pentru Creați un text coerent, lichidînd întrebările din
acasă tehnica 6 De ce? prin adăugarea explicațiilor și
argumentelor pentru cele 6 enunțuri de bază.
Legenda este o specie a literaturii populare, mai ales în proză, dar şi în versuri, de obicei
redusă ca dimensiune, care, utilizînd evenimente miraculoase şi fantastice, tinde să dea explicaţie
genetică şi în general cauzală unor fenomene, întîmplări, caracteristici ale plantelor, animalelor,
omului, etc. După basmul fantastic şi poveşti, legenda ocupă locul al doilea în proza epică
populară şi cultă pentru copii.
Dicţionarul de terminologie literară defineşte astfel legenda: „... o specie a genului epic, o
naraţiune în versuri sau în proză, amestec de adevăr şi ficţiune cu privire la originea unor fiinţe,
lucruri, momente istorice, ţinut sau fapte ale unor eroi“.
Legenda provine din latinescu lego, legere – a citi; legenda însemnînd ceea ce trebuie citit.
A existat întîi sub formă populară, în versuri şi în proză, fiind apoi prelucrată în întregime sau
parţial, în literatura cultă, ca de exemplu Legenda Florii -Soarelui, Legenda Rîndunicii, Legenda
Cucului.

Legenda este o specie a literaturii ………………, mai ales în …………, dar şi în versuri,
de obicei redusă ca dimensiune, care, utilizînd evenimente miraculoase şi ………………., tinde să
dea explicaţie genetică şi în general cauzală unor fenomene, întîmplări, caracteristici ale plantelor,
animalelor, omului, etc. După basmul fantastic şi poveşti, ……………….. ocupă locul al doilea în
proza epică populară şi cultă pentru …………..
Dicţionarul de terminologie literară defineşte astfel legenda: „... o specie a genului
………., o naraţiune în versuri sau în proză, amestec de adevăr şi ficţiune cu privire la originea
unor fiinţe, lucruri, momente istorice, ţinut sau fapte ale unor eroi“.
Legenda provine din latinescu lego, legere – a citi; legenda însemnînd ceea ce trebuie
……….. A existat întîi sub formă populară, în versuri şi în proză, fiind apoi prelucrată în întregime
sau parţial, în literatura …………, ca de exemplu Legenda Florii -Soarelui, Legenda Rîndunicii,
Legenda Cucului.
Completați spațiile libere.

A. Clasificarea legendelor după ……………….. în pagină:


1. în ………….
2. în ……………

B. Clasificarea legendelor după vechimea şi originea lor:


1. legende ………………….., anonime (vezi volumul Din legendele românilor),
2. legende …………: în ……….. – V. Alecsandri, D. Bolintineanu și ………. – Călin Gruia, D. Almaş.

C. Clasificarea legendelor în funcţie de conţinutul lor:


1. etiologice < gr. etios = cauză; se mai numesc şi ………………… întrucît trimit la originea unor fenomene
naturale, plante şi animale, a căror apariţie este explicată prin povestirea unor întîmplări miraculoase.
2. ………………, în care se povestesc anumite evenimente istorice, deformate prin intervenţia miraculosului
sau a invenţiei poetice.
2.1. toponimice (care explică apariția unor nume), Ex: Toma Alimoş, Novac şi Corbul etc.
2.2. topografice (care explică apariția unor locuri).
3. hagiografice sau ……………., în care se descriu vieţile sfinţilor, obiceiuri, sărbători.
4. mitologice (sau despre fiinţe şi forţe supranaturale); soarta omului, moarte, strigoi, stafii, strămoşi, despre
locuri rele, bîntuite de spirite.
5. ………………….– trimit la originea cosmosului, universului.

Completați spațiile libere.

A. Clasificarea legendelor după ………………… în pagină:


3. în ………….
4. în ……………

B. Clasificarea legendelor după vechimea şi originea lor:


1. legende ………………….., anonime (vezi volumul Din legendele românilor),
2. legende …………: în ……….. – V. Alecsandri, D. Bolintineanu și ………. – Călin Gruia, D. Almaş.

C. Clasificarea legendelor în funcţie de conţinutul lor:


1. etiologice < gr. etios = cauză; se mai numesc şi ………………… întrucît trimit la originea unor fenomene
naturale, plante şi animale, a căror apariţie este explicată prin povestirea unor întîmplări miraculoase.
2. ………………, în care se povestesc anumite evenimente istorice, deformate prin intervenţia miraculosului
sau a invenţiei poetice.
2.1. toponimice (care explică apariția unor nume), Ex: Toma Alimoş, Novac şi Corbul etc.
2.2. topografice (care explică apariția unor locuri).
3. hagiografice sau ……………., în care se descriu vieţile sfinţilor, obiceiuri, sărbători.
4. mitologice (sau despre fiinţe şi forţe supranaturale); soarta omului, moarte, strigoi, stafii, strămoşi, despre
locuri rele, bîntuite de spirite.
5. ………………….– trimit la originea cosmosului, universului.
Legenda este o specie a literaturii populare, mai ales în proză, dar şi în versuri, de obicei redusă ca
dimensiune, care, utilizînd evenimente miraculoase şi fantastice, tinde să dea explicaţie genetică şi în general
cauzală unor fenomene, întîmplări, caracteristici ale plantelor, animalelor, omului, etc. După basmul fantastic şi
poveşti, legenda ocupă locul al doilea în proza epică populară şi cultă pentru copii.
Dicţionarul de terminologie literară defineşte astfel legenda: „... o specie a genului epic, o naraţiune în
versuri sau în proză, amestec de adevăr şi ficţiune cu privire la originea unor fiinţe, lucruri, momente istorice, ţinut
sau fapte ale unor eroi“.
Legenda provine din latinescu lego, legere – a citi; legenda însemnînd ceea ce trebuie citit. A existat întîi
sub formă populară, în versuri şi în proză, fiind apoi prelucrată în întregime sau parţial, în literatura cultă, ca de
exemplu Legenda Florii -Soarelui, Legenda Rîndunicii, Legenda Cucului.

Legenda este o specie a literaturii ………………, mai ales în …………, dar şi în versuri, de obicei redusă
ca dimensiune, care, utilizînd evenimente miraculoase şi ………………., tinde să dea explicaţie genetică şi în
general cauzală unor fenomene, întîmplări, caracteristici ale plantelor, animalelor, omului, etc. După basmul
fantastic şi poveşti, ……………….. ocupă locul al doilea în proza epică populară şi cultă pentru …………..
Dicţionarul de terminologie literară defineşte astfel legenda: „... o specie a genului ………., o naraţiune în
versuri sau în proză, amestec de adevăr şi ficţiune cu privire la originea unor fiinţe, lucruri, momente istorice, ţinut
sau fapte ale unor eroi“.
Legenda provine din latinescu lego, legere – a citi; legenda însemnînd ceea ce trebuie ……….. A existat
întîi sub formă populară, în versuri şi în proză, fiind apoi prelucrată în întregime sau parţial, în literatura …………,
ca de exemplu Legenda Florii -Soarelui, Legenda Rîndunicii, Legenda Cucului.

Legenda este o specie a literaturii ………………, mai ales în …………, dar şi în versuri, de obicei redusă
ca dimensiune, care, utilizînd evenimente miraculoase şi ………………., tinde să dea explicaţie genetică şi în
general cauzală unor fenomene, întîmplări, caracteristici ale plantelor, animalelor, omului, etc. După basmul
fantastic şi poveşti, ……………….. ocupă locul al doilea în proza epică populară şi cultă pentru …………..
Dicţionarul de terminologie literară defineşte astfel legenda: „... o specie a genului ………., o naraţiune în
versuri sau în proză, amestec de adevăr şi ficţiune cu privire la originea unor fiinţe, lucruri, momente istorice, ţinut
sau fapte ale unor eroi“.
Legenda provine din latinescu lego, legere – a citi; legenda însemnînd ceea ce trebuie ……….. A existat
întîi sub formă populară, în versuri şi în proză, fiind apoi prelucrată în întregime sau parţial, în literatura …………,
ca de exemplu Legenda Florii -Soarelui, Legenda Rîndunicii, Legenda Cucului.

Legenda este o specie a literaturii ………………, mai ales în …………, dar şi în versuri, de obicei redusă
ca dimensiune, care, utilizînd evenimente miraculoase şi ………………., tinde să dea explicaţie genetică şi în
general cauzală unor fenomene, întîmplări, caracteristici ale plantelor, animalelor, omului, etc. După basmul
fantastic şi poveşti, ……………….. ocupă locul al doilea în proza epică populară şi cultă pentru …………..
Dicţionarul de terminologie literară defineşte astfel legenda: „... o specie a genului ………., o naraţiune în
versuri sau în proză, amestec de adevăr şi ficţiune cu privire la originea unor fiinţe, lucruri, momente istorice, ţinut
sau fapte ale unor eroi“.
Legenda provine din latinescu lego, legere – a citi; legenda însemnînd ceea ce trebuie ……….. A existat
întîi sub formă populară, în versuri şi în proză, fiind apoi prelucrată în întregime sau parţial, în literatura …………,
ca de exemplu Legenda Florii -Soarelui, Legenda Rîndunicii, Legenda Cucului.

Legenda este o specie a literaturii ………………, mai ales în …………, dar şi în versuri, de obicei redusă
ca dimensiune, care, utilizînd evenimente miraculoase şi ………………., tinde să dea explicaţie genetică şi în
general cauzală unor fenomene, întîmplări, caracteristici ale plantelor, animalelor, omului, etc. După basmul
fantastic şi poveşti, ……………….. ocupă locul al doilea în proza epică populară şi cultă pentru …………..
Dicţionarul de terminologie literară defineşte astfel legenda: „... o specie a genului ………., o naraţiune în
versuri sau în proză, amestec de adevăr şi ficţiune cu privire la originea unor fiinţe, lucruri, momente istorice, ţinut
sau fapte ale unor eroi“.
Legenda provine din latinescu lego, legere – a citi; legenda însemnînd ceea ce trebuie ……….. A existat
întîi sub formă populară, în versuri şi în proză, fiind apoi prelucrată în întregime sau parţial, în literatura …………,
ca de exemplu Legenda Florii -Soarelui, Legenda Rîndunicii, Legenda Cucului.
Legenda este o specie a literaturii ………………, mai ales în …………, dar şi în versuri, de obicei redusă
ca dimensiune, care, utilizînd evenimente miraculoase şi ………………., tinde să dea explicaţie genetică şi în
general cauzală unor fenomene, întîmplări, caracteristici ale plantelor, animalelor, omului, etc. După basmul
fantastic şi poveşti, ……………….. ocupă locul al doilea în proza epică populară şi cultă pentru …………..
Dicţionarul de terminologie literară defineşte astfel legenda: „... o specie a genului ………., o naraţiune în
versuri sau în proză, amestec de adevăr şi ficţiune cu privire la originea unor fiinţe, lucruri, momente istorice, ţinut
sau fapte ale unor eroi“.
Legenda provine din latinescu lego, legere – a citi; legenda însemnînd ceea ce trebuie ……….. A existat
întîi sub formă populară, în versuri şi în proză, fiind apoi prelucrată în întregime sau parţial, în literatura …………,
ca de exemplu Legenda Florii -Soarelui, Legenda Rîndunicii, Legenda Cucului.

Legenda este o specie a literaturii ………………, mai ales în …………, dar şi în versuri, de obicei redusă
ca dimensiune, care, utilizînd evenimente miraculoase şi ………………., tinde să dea explicaţie genetică şi în
general cauzală unor fenomene, întîmplări, caracteristici ale plantelor, animalelor, omului, etc. După basmul
fantastic şi poveşti, ……………….. ocupă locul al doilea în proza epică populară şi cultă pentru …………..
Dicţionarul de terminologie literară defineşte astfel legenda: „... o specie a genului ………., o naraţiune în
versuri sau în proză, amestec de adevăr şi ficţiune cu privire la originea unor fiinţe, lucruri, momente istorice, ţinut
sau fapte ale unor eroi“.
Legenda provine din latinescu lego, legere – a citi; legenda însemnînd ceea ce trebuie ……….. A existat
întîi sub formă populară, în versuri şi în proză, fiind apoi prelucrată în întregime sau parţial, în literatura …………,
ca de exemplu Legenda Florii -Soarelui, Legenda Rîndunicii, Legenda Cucului.

Legenda este o specie a literaturii ………………, mai ales în …………, dar şi în versuri, de obicei redusă
ca dimensiune, care, utilizînd evenimente miraculoase şi ………………., tinde să dea explicaţie genetică şi în
general cauzală unor fenomene, întîmplări, caracteristici ale plantelor, animalelor, omului, etc. După basmul
fantastic şi poveşti, ……………….. ocupă locul al doilea în proza epică populară şi cultă pentru …………..
Dicţionarul de terminologie literară defineşte astfel legenda: „... o specie a genului ………., o naraţiune în
versuri sau în proză, amestec de adevăr şi ficţiune cu privire la originea unor fiinţe, lucruri, momente istorice, ţinut
sau fapte ale unor eroi“.
Legenda provine din latinescu lego, legere – a citi; legenda însemnînd ceea ce trebuie ……….. A existat
întîi sub formă populară, în versuri şi în proză, fiind apoi prelucrată în întregime sau parţial, în literatura …………,
ca de exemplu Legenda Florii -Soarelui, Legenda Rîndunicii, Legenda Cucului.

Legenda este o specie a literaturii ………………, mai ales în …………, dar şi în versuri, de obicei redusă
ca dimensiune, care, utilizînd evenimente miraculoase şi ………………., tinde să dea explicaţie genetică şi în
general cauzală unor fenomene, întîmplări, caracteristici ale plantelor, animalelor, omului, etc. După basmul
fantastic şi poveşti, ……………….. ocupă locul al doilea în proza epică populară şi cultă pentru …………..
Dicţionarul de terminologie literară defineşte astfel legenda: „... o specie a genului ………., o naraţiune în
versuri sau în proză, amestec de adevăr şi ficţiune cu privire la originea unor fiinţe, lucruri, momente istorice, ţinut
sau fapte ale unor eroi“.
Legenda provine din latinescu lego, legere – a citi; legenda însemnînd ceea ce trebuie ……….. A existat
întîi sub formă populară, în versuri şi în proză, fiind apoi prelucrată în întregime sau parţial, în literatura …………,
ca de exemplu Legenda Florii -Soarelui, Legenda Rîndunicii, Legenda Cucului.

Legenda este o specie a literaturii ………………, mai ales în …………, dar şi în versuri, de obicei redusă
ca dimensiune, care, utilizînd evenimente miraculoase şi ………………., tinde să dea explicaţie genetică şi în
general cauzală unor fenomene, întîmplări, caracteristici ale plantelor, animalelor, omului, etc. După basmul
fantastic şi poveşti, ……………….. ocupă locul al doilea în proza epică populară şi cultă pentru …………..
Dicţionarul de terminologie literară defineşte astfel legenda: „... o specie a genului ………., o naraţiune în
versuri sau în proză, amestec de adevăr şi ficţiune cu privire la originea unor fiinţe, lucruri, momente istorice, ţinut
sau fapte ale unor eroi“.
Legenda provine din latinescu lego, legere – a citi; legenda însemnînd ceea ce trebuie ……….. A existat
întîi sub formă populară, în versuri şi în proză, fiind apoi prelucrată în întregime sau parţial, în literatura …………,
ca de exemplu Legenda Florii -Soarelui, Legenda Rîndunicii, Legenda Cucului.

S-ar putea să vă placă și